HELDERSCHE NIEDWEBIEFEB COURANT. 1 M 104. ZONDAG 25 DECEMBER. 1060. EN VIER-EN-TWINTIGSTE SCHOUWING VAN STOOKPLAATSEN. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag r.vond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post,,1.50. Enkele nommcrs 0.10. Men abouncert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Adveetentiën worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, 11422, aan denlleldcr, totl 1 m e. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zcgclrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groolc letters, naar mato der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Aan de Ingezetenen wordt kennis gegeven, dat, te begiuncu op Vrijdag den 2S dezer, door Brandmeesters ecu schouwing zal gehouden worden over de SCIIOOKSTEENEN, OVENS, VUUUPLAATSEN, enz. Ieder wordt uilgenoodigd die Ambtenaren in de gelegenheid te stellen om zich te kunnen overtuigen, dat de Schoorsteeuen behoorlijk geraagd eu de Stookplaatsen zóó zijn ingerigt, dat er geene vrees voor brand bestaat. Burgemeester en Wethouders der gemeente, Helder, STAK MAN BOSSE, Burgemeester, den 22 December 1S66. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 December. Men verzoekt ons het volgende te melden: Op het Predikbeurten briefje staat: Nieuwe Kerk, Eerste Kersdag 's avonds zes ure, Bron: dit moet zijn: Geene dienstwegens de vacature te Kolhorn. - Tot lid van de Kamer van Koophandel t-u Fabrieken alhier is, bij de verkiezing op gistcreD, gekozen de heer P. J. DU1NKEB, met 13 van de 18 uitgebragte stemmen. - De heer J. C. de Buisonjé is, bij de op gisteren ten Baad- huize alhier plaats gehad hebbende aanbesteding van schoolboeken en schoolbehoeften voor de openbare scholen, aannemer geworden voor de som van 888. Gisteren avond werd in het lokaal '1'ivuli alhier eene buiten gewone wintervergadering gehouden door het Departement Helder der Maatschappij Tot Nvt van 't Algemeen. Talrijk werd deze vergadering door leden met dames bijgewoond. De heer D. Dekker vervulde de spreekbeurt en deed dat door voorlezing van onder scheidene brieven van zijnen vriend „Hcliogabalus", die daarin mededeeliug deed van ontmoetingen op zijne bezoeken in onderscheidene plaatsen, waarbij hij zijne opmerkingen en beschouwingen over een en ander wat hij gezien en gehoord had ten beste gaf De eerste bijdrage werd geleverd door den heer A. B. Wcbcr in de voordragt van het dichtstuk: uDe Wraak", van Tollens. Eindelijk werd dooi den heer G. E. Bron voorgedragen: „Een blik op bet oorlogsveld in Duitschland in Junij en Julij 1SG6", gedicht van B. ter Haar, in welken zang des tijds de dichter, in tegenstelling van den bloedigen krijg, aan het slot op den trans-atlantischen telegraaf hcenwijst als op het symbool van de verbroedering der volken. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter een woord tot sluiting en bragt daarbij dank aan de sprekers van dezen avond en aan de aanwezigen in 't algemeen voor hunne betoonde belang stelling. Hij herinnerde dat deze vergadering de laatste was in het haast wcgsteneml jaar; hij herdacht de verrigtingen der Maatschappij en die dezer Afdeeling in 't bijzonder gedurende den vcrloopen tijdkring eu vond daarbij stof tot bemoediging om op den inge slagen weg voort te streven. Volgens een bij het dep. van Marine ingekomen telegram, is 't fregat met stoomverraogen Adolf Hertog van Nassau, kommandant G. P. J. Mossel, den 19 dezer naar Genua vertrokken, terwijl de korvet van Spegk, koram. P. van der Velden Erdbrink, daags te voren derwaarts is gezeild. Z. M. heeft den inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening eu verlichting in het 2de district C. dc Boer Dz.n., tc Terschelling, met den Jaatsten dezer eervol uit die betrekking ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen; en is met den eersten Jan. daaraanvolgende in diens plaats benoemd dc commissaris dei- loodsen tc Botterdam C. Kraan, wordende de laatstgenoemde met dien datum in die betrekking vervangen door den adjud.-onderoff. bij de Marine E. Verschoor, thans gezagvoerder op den Bijks- transportschooner Frans Naerelout. Naar men verneemt, is het ontwerp van wet tot regeling der Schutterijen bij den Baad van State afgedaan en kan men de indie ning bij de Tweede Kamer zeer spoedig te gemoet zien. Men verneemt, dat bet voornemen bestaat, om Z. K. II. prins Alexander in het volgend jaar, wanneer Z. K. H. zijn zestiende jaar zal hebben bereikt, de academische lessen te Leiden te doen bijwonen. Het examen van onder-officieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, is geëindigd. Een zestigtal adspirantcn heeft aan dit examen deelgenomen; zij, die aan het examen hebben voldaan, zullen door Z. Al. tot 2den luitenant bij de verschillende wapens benoemd worden. Blijkens het voorloopig verslag ter zake van het onderzoek, dat in de afdeelingcn der Tweede Kamer heeft plaats gehad over de Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1866, heeft er eene lang durige en levendige gcdachteuwisseling plaats gehad over de politiek, door het Kabinet in de laatste maanden gevolgd. Er werd met nadruk opgekomen tegen de poging der ministers om de ministeriele verantwoordelijkheid te beperken en de vrije beoordeeling van rege ringsdaden door dc Staten-Generaal buiten te sluiten. Niemand der leden betwistte ook bet regt van het geëerbiedigd hoofd van den Staat om ten allen tijde tot de Natie te spreken; maar het gebruik, door de ministers van de koninklijke proclamatie van den io Oct. gemaakt, werd door een aantal leden ernstig afgekeurd. Door toe zending van dat stuk aan de kiezers had de regering, naar hun gevoelen, zich inmenging in de verkiezingen, wier vrijheid onaan tastbaar moest zijn, veroorloofdhad zij getracht daaraan den boven allen strijd verheven naam des konings dienstbaar te maken. Ook de wijze waarop de ministeriele openingsrede den koning inriep, vond sterke gisping. De ministers hadden, zeide men, enkel in 's konings naam te openen; doch zich van waarschuwingen of oordecl- veiliugcn in 's konings naam moeten onthouden, daar hier niet, als op eene troonrede, van wege dc Kamer te antwoorden viel. Andere leden echter meenden die onvruchtbare gcdachtenwisse- lingcn ter zijde te moeten stellen, ten einde zich uitsluitend te bepalen tot dc vele gewigtige en dringende onderwerpen, die ten aanzien van In die en van liet Moederland, sedert lang op regeling wachten en in groote mate de onverdeelde aandacht vragen der vertegenwoordiging van de Natie. De Iloogc Baad heeft jl. Woensdag verworpen het beroep in cassatie door Jannetje van Hou te wed. van Marinus van Weele, ingesteld tegen een arrest van het Hof in Zeeland, waarbij zij is veroordeeld tot de straffe des doods, wegens vergiftiging van haar man door middel van loodwit. In de week van 9 tot 15 Dec. zijn in het gcheele Bijk door cholera aanget. 2 pers. overl. 1. De gevallen kwamen voor te Egmond aan Zee, Egmond Binnen en Groningen. Sedert het begin der epidemie aanget. 31,66S, overl. 19,495. Omtrent de veepest-opgavcn schrijft de Hunderpest: „Wij zijn dus al wederom geklommen van 7162 tot 7705 gevallen. De week van 1S Dec. leverde er ons al weer 543 meer op en telt men daarbij de 104, nu bij het totaal Noordholland voorkomende, dan is de toename eigenlijk 647 in 1 week. De toestand wordt dus hoe langer hoe verschrikkelijker maar alleen iu Utrecht en Zuid holland Noordhollaud, dat zicli met bewonderingswaardigen moed eu met eene volharding, die allen lof verdient, vastgeklemd houdt aan het afmakingssystccm, plukt er al weer de vruchten van, gelijk uit vergelijking der opgaven op 1 en S Dec. blijkt. Dat bet voortdurende smetstof ontvangt van buiten, is natuurlijk niet de schuld van de provincie Noordholland." Dingsdag jl. waren van den veehouder J. G. Spruijt te Alphen aan den Bijn zes koeijen gestorven, waarvan er vijf begraven werden. Twee soldaten, aldaar gestationeerd, patrouilleerden des avonds ten zes ure in de nabijheid van dc plaats waar het vee begraven was, toen zij een honderdtal bóeren-arbeiders zagen aankomen, waar schijnlijk met hel doel om die vijf koeijen weder op tc graven. Een van de soldaten wilde zijn geweer in de lucht afschieten, als/ signaal om hulp van het hoofdkwartier te erlangen, doch door hel beven van zijn hand zakte de loop van het geweer en schoot hij een van de arbeiders op de plaats dood. sv-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1