HELDERSCHE NIEDWEDIEFER COURANT. EN BINNENLAND. V M 103. UO^UËKBAG 27 UECEMBËli 4866. VIER-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven "woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post. 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertentièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denlleldertotll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BBpjh 39 dcacr vea'trclit de fl. ïjiiadmaSI via SOITIIAMPTOÏ. Ben 39 «leaer vertrekt de WEST-ODISCHE muil. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 December. Op Vrijdag a. s. zal in liet lokaal Tivoli alhier eene groote soiree worden gegeven door Jacques Pudolph, waarbij tot slot de sphynx of het sprekende hoofd, ook ter dezer plaatse zal kunnen aanschouwd en bewonderd worden. Voor eenigen tijd heeft men te Amsterdam onderscheidene voorstellingen gehad, waarbij de lieer Pudolph in hoogc mate de belangstelling van het publiek wist op te wekken en levendig te houden. Personen, die aldaar eene soiree van den lieer Pudolph bijwoonden, gaven ons de' verzekering, dat zulks in hooge mate belangrijk mogt heeten en dat, mogt alhier genoemde heer een bezoek komen geven, ieder die iets nieuws, iets bijzonders, iets „nooit vertoond" wilde aanschouwen, niet ver zuimen moest van die gelegenheid te profiteren. In onderscheidene vaderlandsche dagbladen cn vooral ook in die van liet buitenland, en inzonderheid van Engeland, werd aan de optische illusiën van prof. Pepper den grootsten lof toegezwaaid. (Zie advertentie hierachter.) Op morgen viert een onzer plaatsgenooten een voor hem zeer belangrijken feestdag. Het is de gemeente-veldwachter Picter Groot, die alsdan gedurende 40 jaren zijne betrekking met trouw en ijver heeft bekleed. Wij vertrouwen, dat deze feestdag niet onopgemerkt zal worden voorbijgegaan, want de jubilaris is in onze gemeente zóó algemeen bekend en geacht, dat het hem zeker niet ontbrekou zal aan blijken van ingenomenheid met dc getrouwe vervulling zijner ambtsbetrekking. De eerbied der Helderschc jongelui, bestendig voor den thansbejaarden policie-dienaar geopenbaard, is bij allen zeker in latere jaren in achting voor den braven grijsaard overgegaan en wij stellen ons daarom voor, dat de jubilaris op zijnen feestdag menigeen der vroegere drukke knapen zal aantreffen onder hen, die hem de hand komen drukken en hunne heilwenscben hem toebrengen. Z. M. heeft benoemd bij het Geregtsliof in Noordbrabant tot adv. generaal, den heer mr. C. Polis, thans off. van just. bij de Arrond. Pegtbank te Hoorn: tot olï. van just, bij de Arrond. Pegtbank te Hoorn, den lieer mr. A. Looijen, thans subst. off. aldaar. De Prov. Staten van Noordholland hebben in hunne zitting van jl. Zaturdag besloten de voorstellen van Gedep. Stalen, betref fende de maatregelen tegen de veeziekte in handen cener commissie te stellen. Het crcdiet van 300,000 voor uitgaven ter zake van den veetyphus is toegestaan. - Bij dc regering zal in een adres worden aangedrongen op liet bevorderen van ceu streng toezigt op de maatregelen tot wering der veeziekte. Iti de avondzitting van de Tweede Kamer der Statcn-Generaal, jl. "Vrijdag gehouden, is de begrooting voor dc Staals-Spoorwegen, dienst 18G7, met groote meerderheid van stemmen aangenomen, nadat een voorstel van den heer Fransen van de Putte om ook deze begrooting bij wijze van eene credictwet in behandeling te nemen met 42 tegen 21 stemmen verworpen was. In de Kamer zitting van den daaropvolgenden dag zijn de credietwctten voor de Departementen van Marine, van Financien, voor de Hervormde en andere Eerediensten, voor de Departementen van Oorlog cn van Koloniën en voor de onvoorziene uitgaven, met algemeene stemmen aangenomen. Eindelijk is ook nog het ontwerp tot verlenging van den termijn der buitengewone maatregelen tot afwending der vee ziekte, na eenige discussie, met algemeene stemmen aangenomen, cn is de daarvoor door de regering aangevraagde som toegestaan. De minister van Binncnl. Zaken heeft hierbij gewezen op de veelvuldige tegenwerking, die dc betrokken besturen bij den landbouwenden stand ondervinden, op decrgerlijkesluikerijcn; op den verkoop van slecht vleescli en op verdere misbruiken, door de zucht tot winstbejag tc werk gesteld. Nog deelde dc minister, op eene deswege tot hem gerigte vraag, mede, dat te Alphen het belang van den landbouw het offer van een menschenleven heeft gcëischt. Hij meende de handelwijze van den soldaat niet tc kunnen afkeuren, omdat de militair, die medewerkt tot de handhaving van het gezag, moet tooncn, dat hij de wapenen niet voor niet draagt, wanneer de omstaudigheden hem daartoe noodzaken. In de week van 9 tot 15 Dec. zijn door veetyphus aangetast: in Zuidholland 2334 runderen-; in Utrecht 3454; in Noordholland 324; in Gelderland 61, te zamen 6173. In de week van 2 tot 8 dezer werden 7705 aangetast. Aangenomen het beroep naar Delft door ds. A. van der Meij pred. te Zierikzeenaar de Pijp door ds. O. Gecrts, pred. te Varsseveld. Te Alkmaar moet voor een lid der Prov. Staten van Noord holland herstemd worden tusschen de heeren J. Conijn en A. Maclaine Pont. De vrouw van den landman P., in de gemeente Zuidermeer beknorde hare zestienjarige dochter over eeuig door haar gepleegd verzuim en begaf zich daarna aan hare huiselijke bezigheden. Na verloop van eenigen tijd vroeg de zoon naar zijne zuster, en de vrouw de afwezigheid van hare dochter niet kunnende begrijpen, begon men naar haar verblijf onderzoek te doen, hetwelk eindelijk door den zoon ontdekt werd. De rampzalige had, door zich op den zolder op te hangen, een einde aan haar leven gemaakt. Dezer dagen werd van wege de Kon. Nederl. Stoomboot- Maatschappij aan dc gebroeders Kastelijn en aan van der Klooster, wonende tc Ouddorp, uitgereikt een zilveren tabaksdoos en een bankbillet van 25, als blijk van dankbetuiging voor hunne edele en welgeslaagde pogingen op 27 Nov. jl. tot redding der bemanning van de stoomboot Camelia aangewend. In de gemeente Ooststellingwerf heeft men 11. "Vrijdag eenige kievieten waargenomen. Sommigen willen weten, dat deze trekvogels mogelijk verdwaald zijn anderen, dat zij nu reeds hun voorjaars- bezoek brengen. Wordt dit laatste bewaarheid, dan is zulks voorzeker eene groote teleurstelling voor de liefhebbers van schaatsenrijden. Het drama Klaasje Zevensier" zal aanstaande week te 's Ha ge op het koninklijk nationaal tooneel verschijueu. Aan mejufvrouwPiccni is 't onwaardeerbaar geluk te beurt gevallen, die populaire figuur onsterfelijk te maken. Een boer uit Uden werd door de regtbank te 's Hertogen- bosch wegens verwonding van een kommies veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en boete. De straf is gestreng, maar de man is reeds twaalf maal wegens gelijke feitelijkheden gevonnisd; jaren gevange nisstraf heeft hem niet verbeterd. Jl. Zaturdag is een locomotief op den spoorweg van Eindhoven op Luik legen een trein gcloopen. Machinist en stoker zijn zwaar gewond, de passagiers kwamen met den schrik vrij. Te Poermond liet een ingenieur een werkman iets aan de Maasbrug doen, toen deze wankelde, op de scherpe ijzers in de rivier teregt kwam en in de diepte zonk. De werklieden waren hierover zoo verbolgen, dat zij den ingenieur ook in de rivier wilde werpen; hij werd gered, toen reeds zijn pet in 't water lag. De Kerkel. Courant meldt, dat er in Friesland kerkvoogdijen bestaan, waar men het geld der kerk gebruikt om wegen, enz. te maken, en te gelijk weigert het kleine tractament van den predikant te verhoogen. Het water speelt nog altijd in Drenthe de eerste viool, en plaatsen, waar des zomers het gloeijende zand liet pek uit de schoenen des voetgangers deed loopen, ziju nu aan meertjes gelijk. De staat cn ile gemeenten zonden zich aanzienlijke uitgaven kunnen besparen, wanneer zij, in plaats van het tegenwoordig omslagtig werk van opsporen der misdadigers en hunne veroordeeling, het stelsel volgden door den gewezen president/ van Mexico, Santa-Anna, in praktijk gebragt en dat een uitmuntenden onkost^ haren uitslag opleverde. Op een goeden dag bemerkte dc president dat hein, in eene zitting van den ministerraad, zijn kostbaren zilveren inktkoker was ontstolen. Nu zou men deuken dat de president de gewone manier had gevolgd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1866 | | pagina 1