HELOERSCHE NIEOWEDIEPER COURANT. M 5. 1867. EN hef BINNENLAND. DONDERDAG 10 JANUARI*!. VIJF-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele noramers0.10. Men abonneert zich bij .alle Boekhandelaars en Post directeuren. t> JAARGANG. Adverxentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. jMOOY, "Dijkstraat tegcuover de I.aan, 114-22, aan den Hel der, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-1NTDISCIIE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Januarij. Wij maken onze lezers opmerkzaam op eene hierachter voor komende advertentie, waarin twee ingezetenen van Wieringerwaaard een beroep doen op de algemeene liefdadigheid. Wij bevelen die poging om het lot van een ongelukkigen vader te lenigen aan in de belangstelling van allen, die daartoe iets kunnen bijdragen. (De Uitgever dezer Courant verklaart zich mede bereid tot ontvangst der bijdragen, teu einde die aan de heeren van Iddekinge en Kaan te doen toekomen). Op a. s. Vrijdag den 11 dezer, des avonds ten half acht ure, zal in het Gebouw voor Godsdienstige en Zedelijke Ontwikkeling eene volksvoorlezing gehouden worden door den heer IV. Kuijk. De onderoflicieren-societeit „Eensgezindheid" alhier heeft de som van 92.60 ter hand gesteld aan den heer Burgemeester der gemeente, ten behoeve der algemeene armen ter dezer plaatse. Genoemde som is de netto-opbrengst van de op 15 November 11. plaats gehad hebbende tooneel-voorstelling in het lokaal Tivoli alhier. Naar wij vernemen zullen alhier door de Artillerie proeven worden genomen ter bepaling van afstand en grootte. Tot nog toe werd die afstand voor de berekening der plaats bijv. waar zich een schip in zee bevindt, bij raming bepaald. Thans zal, door behulp van een telegraaf-toestel, beproefd worden met meerdere juistheid die plaats te berekenen. Het uitzigt bestaat, dat de plannen ter bevordering van werkverschaffing aan de behoeftigen, die geen arbeid kunnen vinden, zaallen verwezenlijkt worden. Slagen de aangewende pogingen, dan zal er gelegenheid zijn om door het pluizen van touw werk en brood te vinden. Groote ingenomenheid werd gisteren avond aan den dag ge legd ten aanzien van het Apollo-concert, dat in het lQkaal Tivoli alhier plaats had. De uitvoering beschaamde de goede verwachting, die men van dit concert koesterde, in geenen deele. Allezins ver dienstelijk kweten zich de dames van der Beek, uit Parijs, van de opgevatte taak; hunne uitvoeringen werden uitbundig toegejuicht. Het zou moeijelijk zijn op te geven, welke notnmers van het pro gramma het meest voldeden of welke schoone passages het meest ieders bewondering opwekten; wij bepalen ons dus tot het een voudig weergeven van den hoogst guustigen indruk, dien dit concert blijkbaar bij alle aanwezigen heeft teweeggebragt. Uithoofde van den ongunstigen wind, zijn de schepen, voor eenige dagen uitgezeild, gisteren en heden uit zee alhier teruggekeerd. Tot lid der commissie, belast met het onderzoek en de rege ling van de Kon. Militaire Academie te Breda is o. a. benoemd de kapt. ter zee Gregory, komraandaut van het Kon. Inst. voor de Marine alhier. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van politie en water schout te Vlissiugen N. de Graaf, thans inspecteur van politie te Botterdam. Onze binnenlandschc politiek, zegt de Purmerender Courant, geeft sedert het uiteengaan der Kamer zoo weinig stof tot hoofd artikelen aan de dagbladpers, dat men thans als het merkwaardig gevolg daarvan hare groote organen elkander in het haar ziet vliegen en zich onderling boosmaken en verdeelen en misverstaan tot in het oneindige, zeer vermakelijk voor minder hartstogtelijke lezers, maar..., ook de regte weg om het vertrouwen in de onpar tijdigheid en zelfstandigheid der twistenden te versterken. Het plan bestaat, hier te lande eene tuinbouwschool op te rigten, op welke school aan jongelieden eene theoretische en practische opleiding zal worden gegeven in den tuinbouw, met den daaraan verbonden handel van en in boomen, planten cn verdere tuinbouw- voortbrengselen. In de week van 23 tot 29 Dee. zijn door de veetyplius aan getast in Zuidholland 25SS, in Utrecht 2477, in Noordholland 730, in Gelderland 37, totaal 5S32 runderen, dat is 61 meer dan inde voorafgegane week. Aan liet overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 23 tot 29 Dec. jl., ontleenen wij het volgende betreffende deze provincie: Hier brak de ziekte op nieuw uit te 's Gravenland, en woedde heviger dan tot dusverre had plaats gehad te Weespercarspel Muiden, Diemen. Ouder-Amstel en Nieuwer-Amstel. Te Weesper carspel werden 143, te Nieuwer Amstel 140 gevallen aangegeven. Er zijn in het geheel aangetast 690, gestorven 56 en afgemaakt 630 runderen. In 1S66 zijn voor de eerste maal Nedcrlandsche zeebrieven verleend aan 101 schepen, metende 13,502 tonnen, waarvan 94 (met.. 12,46S tonnen) binnenlands, en 7 (met 1034 tonnen) buiten lands gebouwd; - tegen 98 metende 12,49S tonnen, in 1S65, waarvan S8 (met. 9911 ton.) binnenslands, en 10 (met. 2587 ton. buitenslands gebouwd. Aan het strand te Egmond is door de bemanning der red dingboot aldaar op 2S Dec. 11. een heldendaad verrigt door (lc redding van de equipagie van het Nederl. koopvaardijschip Pel.sc/iora. Met grooten moed en met gevaar van het leven dier moedige mannen werd de redding volbragt te midden van duisternis en een holle branding. In het jaar 1S66 zijn ter wage te Alkmaar gewogen 18,803 stapels kans; wegende 4,023,956 Ned. ponden, tegen 17,886 stapels en 3,701,SI 1 ponden in 1S65. De grootste markten waren 6 Julij met 153,356, en 21 Dec. met 184,4-31 ponden. Ter graanmarkt werden aangevoerd 44.464 mudden haver. 9895 gerst, 972S tarwe, 4199 boonen, 4038 rogge, 2482 erwten, 1178 koolzaad, 732 kanariezaad, 450 mosterdzaad, 333 kavweizaatl en 55 lijnzaad, te zameu 77,551 mudden, of 14,70S mudden meer dan in 1S65. Op 52 Zaturdagsche markten werden aangevoerd 440 paarden, 325 koeijen, 19,238 schapen, 3129 magere varkens, 8114 biggen. 5559 lammeren, 1 ezel, 195 bokken en geiten, en 363 nuchtere kalveren; op 4S Maandagsche markten, 131 koeijen, 2784 vette varkens, 10 magere dito, 4-1 lammeren, 138 nuchtere kalveren en 3 geitenop 3 groote veemarkten, 4509 runderen en op 3 paarden markten 443 paarden en 221 veulens. Zaturdag avond zijn per spoor tot Boxtel en verder te voet van Boxtel, onder geleide van een lsten luitenant en twee sergeants, te 's Bosch aangekomen zeven kadets der Militaire Academie; de achtste ziek zijnde, is per rijtuig aldaar gebragt. Zij zullen voor den krijgsraad teregt staan, met nog drie andere kadets, thans bij de corpsen gedetacheerd, die eveneens aldaar in voorloopig arrest gewacht worden. Er is bevel gegeven om deze jongelieden zonder aanzien des persoons te behandelen, waarom zij dan ook cellulair zijn opgesloten en den gevangenkost moeten eten, met uitzondering echter van den zieke, die in de infirmerie is opgenomen. Te Waspik is ds. ten Bokkel Huinink, Oudpjaarsdag een uur vóór dat hij het jaar met godsdienstoefening wenschte te sluiten, plotseling overleden. Naar men verneemt is den kapellaan Gefkens van den bis schop van Utrecht te Oud-Zevenaar teruggekomen, die hem terstond eene vacature aanwees ten einde deze te vervullen, doch 't verlangen den winter bij zijne bloedverwanten door te brengen, werd toegestaan. Sedert zijn wederkeeren verrigt hij eiken morgei dienst. Zondag meende men, dat hij eene predikbeurt zou ve hebben, bij welke gelegenheid de menigte in de kerk zich lett verdrongdoch de teleurstelling was groot, wijl een ander telijke optrad.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1