BINNENLAND. BUITENLAND. groot/25, en eindelijk aan den leerling-apotheker A. Backum Pastoor, werkzaam in de gemeente-apotheek, eenc gratif. van 25. De Voorzitter wijst er op, dat bij de uitbreiding der gemeente iu de laatste jaren er ook langzamerhand eenc uitbreiding van de kermis of jaarmarkt is ontstaan, die het noodig maakt om nieuwe bepalingen daaromtrent vast te stellen. Hij doet opmerken, dat er thans eene aanleiding beslaat om eeue wijziging in de plaatsing der kermis te brengen, omdat, door het niet plaats hebben van dat volksfeest ten vorigen jare, de vraag oprijst iu welk deel der gemeente dit jaar de kermis moet gehouden worden. Hij wijst er op dat het, zoo als het tot nog toe was, noodwendig moet veran derd worden, uithoofde van de last, die het afsluiten der straten door sluitboomen voor de ingezetenen teweegbrengt. Hij stelt voor om op het Molenplein, op liet Westplein cn op het Havenplein spellen, poffertjes- en wafelenkramen te plaatsen, en de kramen en stalletjes te plaatsen aan den Kanaalweg, de Postbrug als centrum aangenomen, in beide rigtingen naar het Westplein en het Molen plein. Op die wijze, zoo merkt de Voorzitter op, wordt de kermis meer verdeeld over eene grootcrc uitgestrektheid, de wandelweg der kermisbezoekers wordt verlengd en de communicatie voor rijtuigen wordt langs de Kerk- en de Loodsgracht geen oogeublik gestremd. De Voorzitter dringt er echter volstrekt niet op aan, dat deze voorstellen nog in deze vergadering worden aangenomen. Hij wil ze eerst gebragt hebben onder het oordeel dor leden van den Raad en onder dat van het publiek, dat daarbij belang heeft. Hij wijst er op, dat de kennis, ja, veel geld van hier doet gaan, maar dat zij ook vele ingezetenen aanmerkelijk bevoordeelt en het dus wel mogelijk is, dat er bezwaren tegen zijne voorstellen zullen wor den ingebragt. Hij verzekert verder, dat het zijn doel niet is om juist deze voorstellen door te drijven, maar alleen om in deze zaak verbetering aan te breugen. De mededeeling des Voorzitters wordt, in afwachting dat deze aangelegenheid nader zal worden aan de orde gesteld aangenomen voor kennisgeving. Mede voor kennisgeving worden aangenomen de volgende mede- deelingen: a. Dat bij de op 12 dezer gehouden verificatie van dc boeken en de kas des Gemeente-Ontvangers een en ander is in orde bevonden, terwijl in de kas aanwezig was de som van 38,764.10£ b. Dat door Z. M. raagtiging is verleend voor het conccssioneren van dc Bank van Leening in deze gemeente; c. Eene dankbetuiging van den lieer L. M. van Gelder,, voor de door den Raad genomen beschikking, waarbij de concessie tot liet houden der Bank van Leening aan zijn zoon is overgegaan d. Dat door Gedep. Staten hunne goedkeuring is gehecht aan de Begrooting der Ontvangsten en Uitgaven dezer gemeente over het diénstjaar 18G7 e. Dat van Gedep. Staten is terug ontvangen het door Z. M. den Koning goedgekeurd besluit tot heffing van een suppletoircn Iloofdelijkeu Omslag, dienst 1SG6 en/. Betuiging van erkentelijkheid van den heer C. J. Blok, taalonderwijzer alhier voor de ten behoeve zijner inrigting toegestane subsidie. Bij de gewone rondvraag verkrijgt de heer van Kelckkoven het woord. Hij wijst op het groote ongerief dat er voor vele ingezetenen ontstaat, door het 's morgens te vroeg blusschen der gaslantaarns. Hij zou het nog beter vinden, dat ze 's avonds een uur later werden aangestoken, dan heeft men langs den weg nog het licht der winkels, des morgens vroeg heerscht er een tastbare duisternis als de lantarens ten 6 ure worden gebluscht. De Voorzitter zegt dat hij over deze aangelegenheid met den Gemeente-Bouwmeester spreken en daaromtrent nadere mededeeling zal doen. De heer van Strijen vraagt of er in deze gemeente ook iets wordt gedaan ter voorbereiding van de oprigling eener school voor Mid delbaar Onderwijs. Hij merkt op dat in andere, soms veel kleinere, gemeenten reeds zoodanige inrigtingen zijn in het leven geroepen en dringt op het neinen van maatregelen aan, in het belang van vele ingezetenen, die nu door hoog schoolgeld worden bezwaard. De Voorzitter antwoordt, dat de wet op het Middelbaar Onderwijs eene tijdruimte laat van 6 jaren, om in deze hare bepalingen op te volgen, doch geeft de verzekering, dat de aangelegenheid door den heer van Strijen ter sprake gebragt een der onderwerpen uitmaakt, die der aandacht van het Dag. Bestuur geenszins ontgaan. De heer van Strijen dankt den Voorzitter voor de gegevene inlichting en deze sluit hierop de zitting van den gemeenteraad. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Januarij. Jl. Zondag is van hier naar de Kust van Guinea vertrokken Zr. Ms. schroefstoomschip Soembingkommandant luit. ter zee lste kl. Phaff. Op a. s. Vrijdag den 18 dezer, des avonds ten half acht ure, zal in het Gebouw voor Godsdienstige en Zedelijke Ontwikkeling eene volksvoorlezing gehouden worden door den lieer G. E. Bron. Het Gezelschap Ernst en Scherts hield gisteren avond eene buitengewone vergadering in het Heeren-Logement van den heer C. L. Pedroli. Het programma der werkzaamheden luidde als volgt: 1 Graaf Stn/ensee, draraat. schets, van II. J. Schimmel; 2. Morgenvan C. W. van der Pot; 2 De blinde knaap, van F. Wijsman: 4. Dood van Albreclit Beyling, van J. F. Ilelmers (uit de Holl. Natie); 5 Wonderdadige genezing van een maagkwaal, van G. van Sandwijk; 6 Dames en gepantserde schepenvan A. D. van Buuren; 7 Hoe Justus een drenkeling redt en zijne poging gezegend wordt, van G. van Sandwijk, 8 No. 33. Het derde huis litiks, blijspel in één bedrijf. Tot aller genoegen werden deze werkzaamheden op verdienstelijke wijze volbragt. Inzonderheid vonden wij genoegen in de flinke voordragt van het koddige en regt vermakelijke blijspel, dat tot besluit diende, der werkzaamheden. De handelende personen kweten zich uitmuntend van hun taak cn deden ons vaak van lagchcn schudden. - Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassauis den 12 dezer tc Napels aangekomen. In de week van 30 Dec. tot 5 Jan. zijn door veetyplius aan getast in Zuidholland 25SG, in Utrecht 1828, in Noordholland 484 en in Gelderland 90, totaal 4988 runderen. In de week van 23 tot 29 Dec. werden 5832 en in de week van 16 tot 22 Dec. 5771 stuks aangetast. De Kerkelijke-Courant deelt het reglement mede op de be noeming van ouderlingen en de beroeping van predikanten, vast gesteld door de Algemeene Synode der Ned. Ilerv. Kerk in hare zitting van den 25 Julij 1806 en door de Algemeene Synodale commissie uitgevaardigd op 14 Dec. daaraanvolgende. Dat reglement zal den 1 Maart a. s. in werking treden. Sedert de uitvoering der wet op het lager onderwijs zijn eervol ontslagen 5 inspecteurs en 55 schoolopzieners, gepensioneerd 390 hoofdonderwijzers cn 3 hoofd-onderwijzeressen. - H. M. de koningin heeft jl. Maandag een ridje gemaakt door het Voorhout en omstreken, langs de Parkstraat en het Park naar Scheveningen, in eene arrenslede, waarop het bekende Stuttgarter wagentje was geschroefd, hetwelk die eigenaardigheid heeft dat liet, bij ongunstig weder, door het neerhalen van den kap, Hr. Ms. gezondheid kan beveiligen. Dit voertuig, vorstelijk gedecoreerd, vormde een smaakvol geheel met de talrijke élégante sleden, die men bij het heerlijke winterweer jl. Maandag, in de straten en langs de schoone dreven dezer stad opmerkte. Z, K. II. de prins van Oranje en 11. K. II. prinses Fredcrik, benevens prinses Marie hebben jl. Zondag en Maandag evenzeer in eene arrenslede een rijtoertje om de stad gemaakt. {Dagblad). Men verneemt met diep leedwezen den dood van mej. Suzanne Sablairolles, de uitstekende tooneelkunstenares. Zij werd in den avond van 13 dezer, juist op den dag, dat zij haar 38sten geboorte dag hoopte te vieren, na een hevige ziekte van slechts weinige uren, ontrukt aan de kunst, welke zij met zooveel talent beoefende. In dien krachtvollen leeftijd, in den schoonsten bloei van haar talent, dat tot volkomene ontwikkeling was gekomen, is de dood van mej. S. Sablairolles een verlies, dat diep treft en voor de kunst in de bestaande omstandigheden onherstelbaar kan worden genoemd. Nog langen tijd zal haar verlies worden gevoeld, maar langer nog zal de herinnering aan haar levendig blijven bij allen, die cn haar talent èn hare beminnelijke hoedanigheden hebben gekend. De commissie tot het outwerpen van een plan voor de droog making der Zuiderzee heeft, onder presidium van den ingenieur Gonrad, in de afgeloopen week aan het ministerie van Binncnland- sclie Zaken verscheidene bijeenkomsten gehouden. Het denkbeeld wint meer en meer veld, dat men te Amster dam, door middel eener loterijleening, in de financiële moeijelijk- heden van het Paleis voor Volksvlijt wil trachten te voorzien. Een Engelsch blad, het berigt overnemcude dat II. M. dc koningin onlangs te 's Hage op de sneeuw is uitgegleden, zegt o. a. „De koningin der Nederlanden „a lady," hier te lande te weinig bekend. Zij is de dochter van den overleden koning van Wurtem- berg en een der beschaafdste en ontwikkeldste vrouwen van Europa. Toen zij voor eenigen tijd Engeland bezocht, verbaasde zij hen, die haar ontmoetten, door fijnen opmerkingsgeest en de uitgebreidheid van haar kennis. Teregt wordt door hen, die haar kennen, gezegd, dat zoo zij niet een der koninginnen van Europa geweest ware, zij een der koninginnen der beschaafde maatschappij geweest zou zijn. - Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat van 20 Jan. tot G Nov. 18G6 geen sterfgeval in dc gemeente Noordwelle, circa 500 zielen tellende, is voorgekomen, en dat gedurende het geheelc jaar 1866 slechts 4 personen overleden zijn. Over de zaak der Militaire Academie te Breda is eene brochure verschenen, geschreven door een oud kadet. Daarin wordt de nood zakelijkheid betoogd van een radicale hervorming der inrigting. De schrijver zegt: „Zoo mogelijk moet er niemand meer aanblijven, want allen, de een meer, de ander minder, zijn langzamerhand besmet met dezelfde pedante, weinig militaire, gevangenbewaarders denkbeelden. Te Leiden heeft een werkman, Chr. Vrijbloed, Donderdag feestelijk herdacht, dal hij 70 jaar als blaauwverwer op een en dezelfde fabriek heeft gearbeid. Een particulier te Zwolle heeft een mechanieke eend vervaar digd, die een levenden vogel in alles nabootst; dit kunststuk zal naar de tentoonstelling tc Parijs worden gezonden het is daar echter niet nieuw, want men zal zich herinneren dat op de groote tentoon stelling onder Louis Philippe reeds een mechanieke eend, door Houd in vervaardigd, is geëxposeerd. In den nacht van 9 op 10 dezer heeft de heer P. te Nijmegen, in een vlaag van krankzinnigheid, half gekleed, in stilte zijn woning verlaten en is tot lieden niet teruggekeerd. Men vreest dat hij op eene jammerlijke wijze in de rivier de Waal is omgekomen. Als eene curiositeit mag vermeld worden, dat een dezer dagen benoemd schoolopziener van aanzienlijke geboorte in ons vaderland zoo ervaren is in de spelling zijner moedertaal, dat hij, blijkens eene uit zijne pen voortgevloeid authentiek stuk, in plaats van „schurk" scheurik schrijft. Uit de welwillendheid, door de Belgische commissarissen voor de internationale Parijsclie tentoonstelling aan de Nederlandsche commissie betoond, leidt liet Journal de Luuje af dat de betrekkingen tusschen Nederland cn België nog steeds van zeer vriendschappelijken aard zijn. Bij den Senaat van België is door de commissie voor het ouderzoek van het ontwerp van wet tot wering van verkeerdheden bij de verkiezingen, voorgesteld tc bepalen, dat ieder kiezer, die zonder geldige reden nalaat zijne stem uit te brengen, niet eene geldboete zal gestraft worden. De Echo da Parlement berigt, dat weldra de graaf van Vlaanderen in den echt zal treden met eene prinses van Hobenzollern. De Forges et chantiers de la Seyne (Bouches-du-Rhönc) bouwen thans, voor rekening der Egyptische regering, een reusachtig ijzeren drijvend dok voor de haven van Alexandrië. Met inbegrip van andere bestellingen, betaalt dc pacha ruim 6,720,000.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2