BUITENLAND. Vim dc 688 geborenen waren 651 wettig en 37 onecht. Leven loos aangegeven werden 37. Het getal tweelingen was 18. Bij de opgave .der sterfte valt op te merken dc vermelding van den ouderdom der overledenen, die wij op dc volgende wijze nicde- deelen: Mannen. Vrouwen. Totaal, beneden den ouderdom van 1 jaar: 44 42 86 van 1 tot 2 11 5 16 2 10 14 10 24 10 20 6 7 13 i, 20 30 23 7 30 30 40 17 14 31 40 50 19 7 26 50 75 33 30 63 boven 75 5 12 17 ouderdom onbekend 112 173 135 308" He betrekkelijke sterfte was 1 op 57 zielen. Aan den staat der sterfte naar den burgerlijken staat ontleenen wij deze opgave: Er zijn in 1866 overleden: Mann. Vrouw. Totaal. Ongehuwden 115 69 184 Gehuwden 49 34 S3 Weduwnaars. 9 9 Weduwen 32 32 Te zamen 173 135 308 Er werden in liet jaar 1866 gesloten 170 huwelijken, waarvan 133 tusschen jongmans en jonge dochters, 17 tusschen jongmans en weduwen, 13 tusschen weduwnaars eu jonge dochters en 7 tusschen weduwnaars en weduwen. Echtscheidingen gcene. f) Dit is het totaal der sterfte van de personen, welke een deel uitmaken van de bevolking der gemeente. Dc volgende opgaven van het sterftecijfer verschillen met dit getal, uithoofde van dc verschillen, die ontstaan door de opgaven van elders overledenen cn van het overlijden van personen, die hunne woonplaats niet hadden in deze gemeente. De luit. ter zee 1ste kl. J.Spanjaard, gedetacheerd bij 's Bijks werf alhier, wordt met den 20 dezer op non-activiteit gebragt. Z. M. heeft pensioen verleend aanmr. C. J. Pické, afgetreden minister van Justitie ten bedrage van 391 's jaars. Z. M. heeft met ingang van den 16 dezer op pensioen gesteld de kapts. ter zee J. J. Westerouen van Meeteren, J. D. Wolterbeek, C. V. Zwaanshals en M. Cazaux van Staphorst, de beide eersten onder toekenning van den rang van schout-bij-nachtde kapt.-luits. ter zee C. L. J. d'IIameeourt en J. W. van Bhijn, de eerste onder toekenning van den rang van kapt. ter zee; en de luit. ter zee 1ste kl. J. C. Oudraat; de vier eerstgenoemden ter zake van langdurige dienst. Wordende aan de vier eerstgenoemden toegekend een jaarlijksch pensioen van/1S00, aan den vijfde van 1500, aan den zesde vau ƒ1400 en aan den laatste van ƒ1100. Met ingang van den 16 dezer bevorderd: tot kapts. ter zee de kapt.-luits. ter zee G. Boijer. J. M. I. Brutel de la llivière en J. A. li, Schrcuder; tot kapt.-luits. ter zee de luits. ter zee 1ste kl. E. J. Abrescli, A. A. A. Gaymans, K. F. B. Andreau, 11. F. van Boneval Faure en C. A. L. II. baron van Heeckereutot luit. ter zee 1ste kl. de luits. ter zee 2de kl. II. F. König, jhr. J. A. Boëll, IC. W. E. von Lcschcn, A. G. M. van Emde en T. O. Gobce; tot luits. ter zee 2de kl. de adclb. 1ste kl. W. F. Wesselink, F. G. M. van der Wijck, D. L. M. E. Keus, F. M. W. T. KraijenlioiF van de Leur, C. II. Cornelissen, C. L. de Jong, II. Bernelot Moetis, jhr. F. J. Vegilin van Claerbergcn, G. W. L. Dieinont van Langerak, J. L. M. van Gorkura en F. Heyning; en tot adj.-adm. de scheepsklerk W. E. Muller. De luit. ter zee 1ste kl. C. A. E. Fauchey, dienende op Zr. Ms. drijvende batterij Neptunmwordt met den 20 dezer op non-activiteit gebragt. De adj.-adm. E. C. F. van Ingeu, is den 12 dezer uit Tiidië teruggekeerd en op non-activiteit gebragt. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is aangeboden het wetsontwerp tot regeling der schutterijen j het voornemen bestaat de wet oumiddelijk te doen drukken en die nog vóór de volgende zitting aan de leden der Kamer toe te zenden. De Hoogc Baad der Nederlanden heeft verworpen liet beroep in cassatie, ingesteld door Elisabeth Stevens, wed. van Johanncs Mathcas Hamers, tegen een arrest van het Hof in Gelderland, waarbij zij, ter zake van moedwillige brandstichting, waarbij menschcn- levens in gevaar konden worden gebragt, is veroordeeld tot dc straffe des doods. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 30 Dcc. tot 5 Jan. jl., ontleenen wij liet volgende betreffende deze provincie: Te Muiden, Diemen, Ouder-Am3tel en vooral te Nieuwer-Amslel is de ziekte wat af-, te Weespercarspel wat toegenomen. Hier klom het cijfer hooger dan ooit te voren en wel tot 162 gevallen. In de andere gemeenten bepaalde zich het cijfer der aangetasten, als gewoon lijk, tot weinige, en sommige gemeenten bleven geheel vrij. Te Haarlem kwam voor liet eerst een Stal gevallen voor. In liet geheel zijn aangetast 466 runderen, tegen 690 in de voorafgegane week, dus 224 minder. Behalve te Nieuwendam, waar runderen zijn aangetast, en te Nieuwe Niedorp (voor het eerst), Heer-IIugowaard, en Broek in Waterland, ieder met cén geval, heeft de ziekte zich ten Noorden van het Y niet vertoond. Naar men meldt, zijn door den Bijkstelegraaf in 1866 over- gebragt J,0S7,901 berigtcn tegen 966,429 in 1S65. Gedurende dc tien laatste jaren heeft het Nederl. Zendeling- Genootschap aan giften en legaten ontvangen 359,161.82. Blijkens de 3Ss(c lijst van giften, bij de redactie van de Tijd ingekomen voor paus Fins IX, is het totaal bedrag reeds geklom men tot. 47,572.471. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer liet volgende: „Gisteren werd alhier door het gezelschap Leering en Genoegen, ten voordeele van de armen pene tooneclvoorsteliing gegeven, die de verwachting van liet talrijk publiek in alle opzigien overtroffen en de som van 143.05 opgebragt heeft. Aan het voornoemde gezelschap brengen wij gaarne onzen wel- meenenden dank voor dc uitmuntende wijze, waarop de uitvoering geschiedde, maar ook voor de menschlievende gezindheid, die liet aan den dag heeft gelegd om op de meest onbaatzuchtige wijze, werkzaam te willen zijn tot leniging der behoeften hunner verarmde plaatsgenooqen." Gisteren morgen werd tc Amsterdam het stoffelijk overschot vau mej. Susanna Sablairolles ter aarde besteld. Ondanks het ongunstige weder geleidde een grootc menigte den treurigen stoet, cn menig vochtig oog staarde deze sombere plegtigbeid na. Wel duizend personen waren naar schatting op de begraafplaats aanwezig. Naar men wil zou dezer dagen onder de gemeente Monster een wolf gezien zijn. Dezer dagen is te Uden de dochter van den landbouwer C., een kind van 14 jaren, bevallen van eene welgeschapen dochter. Zekere F. Castelijus, onder Geertruidenbcrg, op bet erf zijns vaders vogels willende schieten, ging door een toeval het geweer te vroeg af cn trof het schot den broeder van genoemden F. C. in het hoofd. De getroffene is terstond onder geneeskundige behandeling gesteld en nog in leven. Zijn broeder is in hechtenis genomen, hoewel er aan geen kwaadwilligheid te denken valt. Onder St. Anne heeft zieli een jongeling van 16 jaar zoo aan sterken drank te buiten gegaan, dat hij het met den dood bekocht. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat in de gemeente Brakcl sedert eenigen tijd eene groote sterfte heerscht onder de katten. Men vermoedt dat dit een gevolg is van den overvloed van muizen en ratten, die daar buitengewoon veel zijn. Tc Batavia zijn tot 15 Dcc. jl. van Amsterdam aangekomen de volgende schepen: Quralef, Tjilingsie, Landbouw, Koning Willem II, Ida Geertruida. In de staatkundige opstellen van den heer Hutten, geplaatst in dc Pull Mali Gazelle, een der best geschreven politieke organen dor Engclsehe pers, komt een stuk voor over den bekwamen financier Gosehen, thans lid van het ministerie, waaruit wij de volgende regels overnemen. „De eigenaardige geschiktheid van den lieer Gosehen voor het politieke leven bestaat naar onze meening hierin, dat hij zich niet onder de vanen van eene partij, welke ook, schaart. Hij heeft altijd .getoond alle wezenlijke hervormingen op prijs tc stellen, onafhankelijk van wien ze uitgaan, en een opregte afkeer van stilstand vau iedere soort, met minder dan wanneer deze het gevolg is van illiberalc beginnen. Er zijn toch liberalen, die zoo liberaal zijn, dat zij om geen verandering te geven, tenzij naar alle waarschijnlijkheid de conservatieven er zich tegen zullen verklaren en verzetten, die, om kort te gaan, het strijdend liberalisme vertegenwoordigen. Nu is dat zeker een zeer nuttige klasse van personen. Zonder een oorlog zuchtig liberalisme, zonder mannen, die zich. bovenal tot taak stellen van ouds gehandhaafde vooroordeelen te bekampen, zou de rigting van vooruitgang er slecht aan toe zijn. Maar aan den anderen kant zal men moeten erkennen, dat mannen van hunne rigting in het publieke leven slechts zelden slagen. Zoo in zijn latere politieke loopbaan Lord Bussell in vergelijking met Lord Falmerston is mislukt, komt dit grootcndeels van die partijdrift voor hervormingen, van liet programma zijner partij. Anders handelde de lieer Gosehen, die in het parlement ijverig steunde wat er goeds werd gedaan, zonder te vragen van welke partij het voorstel daartoe uitging. De sneeuw, die in Denemarken tot aan de telegraafdraden is op gejaagd en de gemeenschap tusschen Fa rijs en Marseille en tusschen Galais en Dover stremde, belemmert de aankomst der posten; de telegraaf doet echter haar gewone dienst, maar brengt weinig nieuws. De dood, dc onverbiddelijke maaijer, beeft met één zwaai zijner zeis, op denzelfden dag, Ingres, een van Frankrijks grootste schilders, en Vietor Cousin, den man die der Duitschc wijsbegeerte op Fransclie bodem het burgerregt geschonken heeft, weggenomen. In het afgeloopen jaar, zegt de Union me'dicale, zijn in Frank rijk niet meer dan 20 personen overleden, die den ouderdom van 100 jaren hadden bereikt. Op de vergadering der aandeelhouders van het Journ. des Déb. tot het onderzoeken van de rekening over 5t algcloopcn jaar was 300,000 fr. uitgetrokken voor scheurpapier, waarvoor anders enkele honderden franken geboekt stonden. Die som was afkomstig van 3000 abonnementen, die de Pruissische regering op het blad had genomen, zonder dat de exemplaren behoefden geleverd te worden, liet Journal des Débals was Prnissisch gezind. Er is sprake van een reis van den sultan van Turkije naar Parijs, ter gelegenheid van dc wereldtentoonstelling. Er bestaat plan, dc beminnaars der luchtscheepvaart, gedurende de Parijsche wereldtentoonstelling, in dc gelegenheid te stellen om vaarten en togten op eene beperkte schaal te ondernemen. Door ccn der leden der Akademic van wetenschappen te Parijs is als een opmerkelijk feit vermeldt, dat gedurende de jongste cholera- epidemie aldaar slechts een der geëmployeerden bij de begrafenissen en geen de vrouwen, die het linnengoed voor de gasthuizen ge- wasschcn hebben, door die ziekte zijn aangetast. Te Parijs is dezer dagen een ivoren zakboekje uit den tijd van Lodcwijk XVI voor den prijs van 9000 frs. verkocht Dc heer Vietor Luther, te Parijs, Chateaux des Brouillards 13, maakt bekend, dat hij, zijn 5 broeders te Parijs en 2 zusters, dc een te Botterdam met L. Brugman gehuwd, de ander tc Amsterdam wonende, wier ouders te Helmond woonden, wier vader tc 's Hage is geboren en wier grootvader hoofdofficier was onder Willem V, allen afstammelingen zijn van den grooten Luther. In het Théutre de la Gnitó te Fnqjs is thans de hoofdpersoon zekere miss Meuken, die met een koord aan een paard gebonden zeldzame cvoluticn maakt. Die toeren zijn het echter minder die de belangstelling wekken, maar veeleer de persoon van miss Meuken zelve. Deze roekcloozc Amerikaanschc paard rijd ster is een wonder kind. Op baar twaalfde jaar vertaalde zij reeds den JUias van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2