BUITENLAND. allen aan ilc kunst liebbin gewijd en waarvan er thans slechts twee in leven zijnte weten nuv. Valeis, verhouden aan het Koninklijk Zuidhollaudseh tooneol en mw. van Korlaar, werkzaam bij de heereu lioas en Judelsde vierde zuster, inw. Kiehl, was reeds vroeger aan de knust omvallen. De vader der vier Zusters was lid van liet ambulante tooneelge/.elsehap van Weddelooiier. Aanvankelijk speelde de jeugdige Suzanne, evenals bare twee oudere zusters dc kinderrulleu op den Kon. Zuidlioll. schouwburg onder directie van Hoedt <u Binglry, later zong zij in de koren van dien schouwburg. In 1845 speelde zij hare eerste belangrijke lol en wel als Ainelia inde «Debutant", bij gelegenheid dut de heer J. Tjasiuk de rol van Vietor' vcrvulde en de -lieer Hoedt liet genoemden heer had vrijgelaten iemand uit. de jongere leden van liet gezelschap daartoe aan Ie wijzen. San dat oogcnblik aan was de aandacht van liet publiek op haar gevestigd, in de kunst waarin zij weldra vorderingen maakte. In 1S53 kwain zij te Amsterdam en maakte deel uit van het gezelschap des hl-eren KJ. de Vries; van 1 Sö7 tot 1859 was zij werkzaam bij liet gezelschap te Hotterdam ouder directie van den lieer Peters; daarna was zij vele jaren een sieraad en steun van liet gezelschap Bons en Judels, dat zij eerst voor eenigo maanden verliet, o:n hare talenten tc wijden aan den grooten Schouwburg, die haar slechts korten tijd tuogt bezitten. Hare ontwikkeling was zij gröotendccls aan den heer Peters verschuldigd, die hare eerste schreden op de baan der kunst heeft geleid. Als karaktertrek roemt men luiro meewarigheid en goedheid van harte; algemeen bekend was hare liefde voor haar vak; zeer gaarne woonde zij de voorstellingen van uit stekende talenten Lij. Hoewel zij dikwijls getooud heeft gccnc onverdienstelijke tragédienne te zijn, eu iu het drama groot succes verwierf, was het tooneelspel het genre waarin zij uitmuntte; men mugt haar «In commédicunc par escellence" noemen. In de volgende stukken heeft zij het grootste succes verworven: De Dochter van den Houtvester, de Dames van St. Syr, de Kardinaal Maznviu, Tartufle, Adriennc Lccouvreur, Clarisse Hnrlowc, de Bloemen verkoopster, de dochter van Doniiniqtic, Bomco en Julia, ik eet bij mijne Moeder, Beatrix, dc twee Koninginnen, Parijsche zeden, Marmeren Beelden, Angelo, llniulet, de Speler, enz. liet laatst trad zij op Woensdag 9 dezer en wel als Mar ion Delorme in de Markiezin de Senneterre. AU eene buitengewone zeldzaamheid wordt uit Amsterdam gemeld, dat de zoogenaamde lijkbezorgers, die jl.A\ oensdag met een lijk naar de Israëlitische begraafplaats te Zeeburg zijn vertrokken, onverrigter zake met het lijk moesten terugkeeren, doordien men, wegens de ontzettende sneeuwmassa's, die daar opeengestapeld waren, de begraafplaats met geene mogelijkheid kon bereiken. Eerst den volgenden dag is men er in geslaagd zich een doortogt derwaarts tc banen. Den IS dezer stonden te Iioorn voor de Arrond .-Regtbank 7 personen teregt, van wie reeds vroeger melding is gemaakt, dat zij het vlcesch van koeijen, die aan de veetyplius waren gestorven, of ter voorkoming dier ziekte waren afgemaakt, uit den grond hadden opgedolven. Dc eisch van den heer officier van Justitie was voor ieder eene gevangenisstraf van 3 maanden. Te Amsterdam is het maken van ecnige werken aan 't station te Beverwijk voor 21,000 aangenomen door den heer üöbcl te Botterdam. De vrouw van Nathan Kwetsic te Amsterdam beviel gisteren van 3 welgeschapen zonen. Jl. Zondag werd te 's Gravenhage eene luisterrijke sledevaart met 14 arren gehouden, aan het hoofd van welken stoet Z. K. II. de prins van Oranje zich bevond en waaraan bijna uitsluitend werd deelgenomen door leden der hofhouding met hunne dames, die eene halte op het Iluis ten Bosch maakten, werwaarts ook II. M. zich per arreslede had begeven en waar de genoodigden een déjeuner hebben gebruikt. Onder Voorschoten werd dezer dagen een zesjarig jongske ouder de sneeuw bedolven; men kan zich de droefheid der ouders voorstellen, daar zij hun kind reeds dood waanden, toen de trouwe hond die droefheid in vreugde deed veranderen. Het schrandere dier wees nabij eene diepte al blaffende en krabbende de plaats aan waar het jongske lag. Iu de gemeente Oss (Noordbrabant) bevindt zicli een groot handelaar, die in het afgeloopen jaar voor bijna écu tnillioen gul den iu boter omgezet heeft. - Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat jl. Woensdag avond te Deventer, in de Groote Kerk letterlijk niemand was opgekomen om de avondgodsdienstoefening bij te wonen, zoodat de predikant, organist, voorzanger en een diaken, dc eenigstc die aanwezig waren, onverrigter zake huiswaarts konden gaan. Dit is daarom te merkwaardiger, dewijl de inwoners aldaar anders zulke trouwe kerkgangers zijn. Te Staphorst is een jongmensch in een sloot door het ijs gezakt en doodgevroren. Men vond het lijk, met het hoofd boven 't ijs. Dat kouingen en keizers per extra trein reizen is niets vreemds, maar een schoorsteenveger per extra trein reizende, is werkelijk eene curiositeit, die echter eene waarheid is geworden, waut dezer dagen vertrok een trein ten 6 ure 10 minuten 's morgens, dus tamelijk vroeg, van Harliugcn op Groningen met een enkelen passagier, zijnde zwart jan, die het reinigen der schoorsteenen in de gebouwen langs de lijn heeft aangenomen, en kosteloos vervoer geniet. Te Stnilde (Drenthe) is den 17 dezer een huis letterlijk geheel onder de sneeuw bedolven geraakt. Het huisgezin heeft den nacht in den grootstcn angst doorgebragt. De weerkundigen eu weer voorspellers Mutliicu de la Dröiuc en Matliieu de la Nièvre hebben een concurrent of liever een opvolger gekregen, woonachtig in Boheinen, die aan de Praukfortsche Europe den volgenden brief geschreven heeft «Praag, 14 Janunrij 1SG7. «lieer Redacteur «Misschien lubt gc mijnen nnain reeds gelezen iu de dagbladcu van Praag en Wcineii en iu dc Parijsche Illuslriitionhoe liet ook zij, ik zend u hij dezen den uitslag mijner meteorologische waarnemingen. Iu dc cirslc maanden van liet jaar 1S07 zal iu dc hieronder genoemde steden op de hieronder genoemde dagen een buitengewoon groote hoeveelheid sneeuw of regen vallen: te Parijs, 17^ 19 en 31 Jan., 14 1'V-br., lü'cu 30 Maart; te Brussel, 17, 2U, 21 en 22 Jan.; 1 en 5 Pebr., 30 Maart; tc Triest, 17, IS, 19, 20, 21, 22, 23 31 Jan., 1, 3, 4, 6, 9, 10. 12, 14, 10, 17 en 19 Febr., S, 12, 20 eu 30 Maart, 2 April; te Keulen, 17, 1«, 19. 20, 21, 22, 31 Jan., 2? Febr., 29 Maai t, 2 April; tc Frankfort, 12 Maait, 16 en 17 April; tc Londen, 23 Jan. veel sneeuw, 23 Febr. veel regentc Londen en Liverpool 7, 8, 9 en 29 Maart veel regen. De twee laatstgenoemde steden zullen op die dagen hoven- dien aan liet gevaar eener groote overstrooiniug blootstaan. „Heb de goedheid, lieer Redacteur, deze voorspellingen van slecht weer in uw Fransch blad op te nemen, opdat al du steden, welke ik hier heb genoemd, in tijds gewaarschuwd zijn, vooral de twee Engtlsehc steden, waar op 7, 8 en 9 Maart u. s. zeer zeker de sneeuw-vlagen zullen komen. „Met betuiging mijner hoogachting, lab ik de eer te zijn, „Laurenl Seycck, „de regen- en onweer-profeet. „PS. Ik heb ook de groote overstrooming voorspeld, welke men op 14 en 15 Scpt. 18(11» te Parijs had; mijne voorspelling zond ik iu een brief aiiu den Moniteiir." In Belgie heeft in de jongste dagen een hoogst belangrijk debat iu de kamer der vertegenwoordigers plaats gehad. Door een tiental leden was een voorstel ingediend, strekkende tot afschafliug van de doodstraf. Dc minister van Justitie, de heer Bara, streed ditmaal zelfs in de gelederen vau hen,- die met nadruk liet voorstel ver dedigden. De voornaamste tegenstander van het voorstel, de heer Pirmez, had onderscheidene vragen tol. de voorstanders gerigt, omtrent het nut cu de weuschclijkheid van liet gedane voorstel. l)e minister antwoordde hierop, dat door de afschaffing der doodstraf gcregtelijkc moorden voorkomen, het bloedvergieten vermeden en aan den mis dadiger gelegenheid geschonken zal worden om tot inkeer te geraken. De minister bestreed het aloude gevoelen, alsof de uitoefening der doodstraf anderen tot een afschrik zoude verstrekken. De minister wees er op, dat de bekende moordenaar Leclerc een paar zijner voorgangers had zien ter dood brengen, voor hij zijne euveldaad bedreef; liet zien dier strafoefening had hem niet weerhouden om dat misdrijf te plegen. Ecu ander misdadiger, in Belgie Ier dood gebragt, had de herinnering bij ziel» aan de straffe des doods aan zijn vader en zijn oom ten uitvoer gebragt. De ministers waren bij de behandeling van dit voorstel in het geheel niet eenstemmig; twee hunner verklaarden zich tegen de afschaffing. Het voorstel is ten slotte met 55 tegen 43 stemmen verworpen. Een der Belgische bladen gewaagt met smart en weemoed van de nederlaag, die de voorstanders van de afschafliug der inensch- onteerende doodstraf hebben geleden. Hef blad troost zich bij den blik op dc aanzienlijke minderheid, die het uitzigt verlevendigt op eene eindelijke zegepraal. Ilct blad uit den wensch, dat een dus danig voorstel op een anderen keer op een betere ontvangst moge rekenen. Een gewigtig nieuws komt uit Frankrijk tot ons. De keizer heeft een besluit genomen tot vervanging van dc in de Wetgevende Kamers te houden debatten voor het adres van antwoord op de troonrede door het regt van interpellatie, waarvan de uitoefening wordt afhankelijk gemaakt van de toeslemming van een belangrijk deel der beide vergaderingen (Senaat en Wetgevend Ligehaam). Een andere wijziging is deze, dat de keizer elk der ministers voortaan kan opdragen om de regering te vertegenwoordigen in het Wetgevend Ligchaain en den Senaat. De brief aan den minister van Staat, den heer Tlouhcr, die het decreet des keizers in den Monikur voorafgaat, eindigt volgcnderwijzc „Ten vorigen jare heb ik gezegd, dat mijn gouvernement een vasten grond onder de voeteu wenschle te hebben, stevig genoeg om én het gezag èn de vrijheid te kunnen torschen. De daareven door mij aangeduide maatregelen zijn de vervulling der belofte, welke in die woorden opgesloten lag. Ik schok den bodem niet, welks vastheid gedurende 15 jaren vau kalmte en voorspoed telkens toegenomen is; ik maak dien bodem veeleer nog vaster, door den band tussclien de groote staatsligchamen en mij naamver toe te halen door den burgers, bij de wet, nieuwe waarborgen te schenkeu door, in één woord, de kroouing te voltooijcn vau het door den uationnleu wil opgetrokken gebouw." De ministers hebben op het vernemen van 's keizers besluit, eenparig hun ontslag aangevraagddat van sommige is aangenomen. De minister van linancicu, de lieer Eould, is o. a. ontslagen. liet oordeel der dagbladpers iu Frankrijk over dit keizerlijk besluit is zeer uiteenloopend. Groot is de lof niet, die aan 's keizers hervormings-decreet wordt geschonken. Opmerkelijk is hét ook, dat prins Napoleon, bekend om zijne liberale hervormings-gezinde gevoelens, vreemd gebleven is aan 's keizers genomen besluit. Het voorstel om de doodstraf uit het nieuwe strafwetboek van België te schrappen is dezer dagen door de Kamer van Vertegen woordigers na drie dagen beraadslagcns, met 53 tegen 43 op nieuw verworpen. Men zegt, dat keizer Napoleon voor een groot gedeelte van het Fransche leger, in alle stille cenige honderd duizenden pantsers (maliënkolders) besteld heeft, zooals ze door een Italiaan zijn uit gevonden en ook bij sommige president-ministers niet onbekend zijn. Zoo gaat in onze hoog beschaafde tijd en bij de aanwending van alle middelen ter vernieling, die wetenschap en werktuigkunde uit te deuken weten, de oorlogskunst tot het oude terug. Kogelvrije pantsers voor de manschappen, weldra welligt voor dc paarden der ruiters, ramschepen op de zee, die, zooals bij Lissa met de „Max" is voorgevallen, door een enkelen wel aangebragten stoot met den daartoe iugeriglcn voorsleven, een vijandelijk pantser-schip iu den grond boren. Naar men verzekert, zal prins Napoleon binnen kort naar Amerika vertrekken. Blijkens de officiële staten vau de uitkomsten der volkstelling op 28 Maart 1S66, heeft Frankrijk (89 departementen) een bevol king van 38,067,094 zielen, zijnde 680,933 meer dan in 1S66. Onder genoemd cijfer zijn niet begrepen de 150,000 man troepen, die tijdens de telling zich iu Mexico, Algeriö, ltouie, de koloniën en op de marine-stations bevonden. Jl. Woensdag avond heeft een bal op dcTuileriën plaats gehad, dat door een 3000tal gasten werd bijgewoond. Dc keizerin droeg een zeer rijk toilet cn had zich met eenigc der prachtigste kroon- juweeleu getooid. Sedert het najaar is in dc dameskleediug weder eenigc verandering gekomen. De robes zijn niet meer zoo laag uitgesnedendat is vooral bij het toilet van de hooge aristocratie, die den toon aan de mode geeft, op te merken. Daarentegen zijn de slepen zeer lang en sluiten de japonnen aan de taille. Crinolines worden niet meer gedragen, liet geheel is minder gracieus dan stijf: maar waar dc gratie werkelijk is, komt zij meer dan vroeger uit. De keizerlijke familie heeft zich jl. Zondag vermaakt met schaatsenrijden. Eene aanzienlijke menigte nam mede aan dit winter vermaak deel. Het hoofdbestuur der Parijsche tentoonstelling heeft thans het tarief van entreegelden vastgesteld. Bij de plcgtigc opening, die op 1 April a. s. bepaald blijft, zal de tentoonstelling voor een iegelijk toegankelijk zijn voor twintig francs, op ieder van de volgende zes dagen voor 5 francs., en vervolgens tot de sluiting toe, dal is tot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2