31 Oct., voor 2 fr. 50 a 50 centimes naar gelang vau den ingang cn van liet nar hetwelk men kiest. Nfaar men verneemt, heeft de keizerlijke commissie voor dc tentoonstelling te Parijs, behalve de reeds vastgestelde prijzen, voor de klasse van den landbouw nog de volgende nieuwe prijzen uit geloofd: een grootcn prijs, ter waarde van tien duizend irs., 7 "ouden, 40 zilveren en 50 bronzen mcduiljes, alsmede een zeker aantal eervolle vermeldingen. Uit alles schijnt te blijken, dat de hoofdcommissie inzonderheid de aanmoediging van dezen tak van volksbestaan ter harte neemt. Pater Hyacinthe heeft Parijs verlaten. De welsprekende rede naar gaat eenige dagen in rust bij zijn moeder doorbrengen, waarna hij zich naar België zal begeven. I)e aanleg der thans in Groot-Britlanje bestaande spoorwegen heeft, met inbegrip van het materieel, enz., gekost zes duizend millioen gulden. In de met 12 Jan. geëindigde weelc, zijn in Groot-Brittannie drie nieuwe gevallen van runderpest ter kennis des gou vernemen ts gekomen (dat is zeven minder dan in de voorafgegane week, tenvijl 28 gezonde runderen, die met besmette in aanraking waren geweest, deswege afgemaakt zijn. "Dc Lomlenschc dagbladen hangen een hartverscheurend tafereel op van het reeds vermelde ongeluk, dat dezer dagen op een dei- wateren van Regentspark te Londen heeft plaats gehad, waar 200 personen door het ijs gevallen zijn. Tallooze mannen cn vrouwen immers, duizenden hadden zich op den_ ijsspiegel gewaagd ver drongen zich op de plaats des onheils, in angst cn ontzetting naai de hunnen omziende. Een heer werd met moeite gered en tot het leven teruggebragt. Zoodra hij zijn bewustzijn herkreeg riep hij wanhopig: „Mijn zoon! waar is mijn zoon, mijn cénig kind Het was te vergeefs.-, de zoon behoorde onder degenen die ver dronken zijn. Den 18 dezer zijn op nieuw vijf lijken gevondenzoodat het aantal der verdronkenen, voor zoo ver het op dit oogenblik bekend is, reeds 41 bedraagt. Het zoeken naar de verdronken personen werd den 21 dezer nog steeds voortgezet. Thans heeft men ook drie duikers in dienst gesteld, doch tot nu toe zijn hunne pogingen zonder gevolg gebleven. Van verschillende zijden is reeds te kennen gegeven, dat het eenige middel om zeker te zijn, dat men alle lijken terugvindt, hierin bestaat, dat men den geheelen vijver laat led igloopen. Volgens eene opgave der directie van ïiyde-park hebben zich, niettegenstaande de hevige koude, dagelijks niet minder dan tien personen in dc Serpentine (zoo heet het water) gebaad, en zijn er, hoe ook de koude zij, zelden minder. - Jl. Zaturdag stond een jong mensch voor het geregtshof te Leeds beschuldigd van een crimineel misdrijf. Ilij gaf op dichter te zijn en verdedigde zich in een vers. Daarin schilderde hij de listen en pogingen van den duivel om hem den diefstal te laten volbrengen; hoe het spel hem een nachtegaal in de hand gaf, die hem naar het sleutelgat leidde, om het te openen en. hoe zijn geweten - cn de politic-agenten - hem naar de gevangenis dwongen te gaan. Hij werd tot 12 maanden dwangarbeid veroordeeld; in een Sregelig versje, bedankte hij het hof nog voor de zachte toege paste straf. Te Huil (Engeland) is een weeshuis opgerigt, uitsluitend voor kinderen van zeelieden, die op zee of in dc uiloefening vau hun beroep hun leven verloren. Uit HannOver wordt gemeld dat de officieren van het voor malige Hatnioverschc leger op 90 na hun ontslag uit de dienst genomen hebben. Onder degenen die in Pruissische dienst zijn overgegaan worden genoemd 2 kolonels, benevens 3 officieren van de gardes du corps cn 7 van de garde. Verscheiden generaals, regements- en bataillons-coiumandanten hebben verzocht naar het Pruissisch taric-f gepensioneerd te worden. Eindelijk hebben eenige Hannoversche officieren bij het Saksische leger dienst genomen. De klccdermaker Pust, te Praag, die zich, als verdacht van eencn aanslag op 's keizers leven beproefd te hebben, nog altijd in hechtenis bevond, is thans in vrijheid gesteld, terwijl het gcreglelijk onderzoek te dier zake gestaakt is. Eeu-en-vijftig regtsgeleerden te Saksen hebben bij dc kamer der afgevaardigden een adres ingediend, houdende verzoek om afschaffing der doodstraf. In de troonrede, waarmede de koning van Zweden en Noor wegen de zitting der kamers opende, wordt eene behoudende gema tigde staatkunde aanbevolen. Voorts wordt gezegd dat Zweden zich niét in de geschillen der andere mogendheden wcnscht te mengen en zijne tegenwoordige grenzen als zijne natuurlijke grenzen beschouwt. Nabij Colberg is een Nederlandsch kofschip gezonken, beladen met garst. Er waren reeds 3 lijken aangespoeld, waarvan 1 vrou welijk, bij welk laatste een trouwring gevonden is, waarop aan de binnenzijde: „Andrens de Vries, 1S63," op de gouden oorringen dc letters M. B. 18G0 en op ten der armen dezelfde letters; op dc arm van een der mannelijke lijken stonden de letters E. B. Volgens eene opgaaf in liet officiële dagblad van Napels, komt het dempen van den opstand te Palermo den staat op eene uitgaaf van niet minder clan acht millioen francs te staan. Het dagblad Tico della Veritrï maakt gewag van het huwelijk vau een aartspriester, den ricldef Filippo DalHno, die den 14 Deo. met mejufvrouw Concettina lluffo, van Soriano (in Nedcr-Calabne) in den echt is getreden. Daffino was een der hoofdbestuurders van dc vcroeniging' tot emancipatie der priesters, en zijn huwelijk wekt te meer opzien, omdat het plaats had op hetzelfde oogenblik, waarop de kardinaal-aartsbisschop van Napels, als voorwaarde voor liet tevugkeereu op zijnen bisschoppelijken zetel, de afzetting cischte van een aantal priesters, die leden der genoemde verccuiging waren. Het Russische leger op voet van vrede heeft thans een sterkte van 700,000 man. Te St. Petersburg heeft een gemaskerd bal, den 15 dezer gegeven voor het fonds tot ondersteuning der hulpbehoevende Candi- oten 13(j,000 gulden opgebragt. De gewestelijke vertegenwoordiging van het gouvernement Moskon heeft, op liet voorbeeld van liet district Konstantinogradsk, besloten het kosteloos schoolonderwijs met de vcrpligling tot school gaan in te voeren. Het bij liet huis van vertegenwoordigers te Washington door gegane voorstel tot indiening cener aanklagt tegen de president Johnson logt hem ten laste: misbruik vau zijne bevoegdheid om ambtenaren te benoemen misbruik van zijn ïegt van gratieoneerlijke beschikking over openbaar eigendom cn inmenging in de verkiezingen. WERKVERSCHAFFING. Dat „vereeniging van krachten", mits niet uitsluitend in materiëelen zin geleid, de hefboom wezen moet tot opbeuring van den werkenden stand, valt bij onbevooroordeeld nadenken bezwaar lijk meer te ontkennen. Intussehen zal men evenmin in eens en zonder schokkeu tot eene algcmccne samenwerking in dezen kunnen geraken, alsdat hierdoor althans rechtstreeks ook zullen gebaat worden de uitoefenaars dier minder algemeene of meer stille bedrij ven, waarvan andere gemeenten dan juist hoofdzetels van handel en nijverheid slechts enkele vertegenwoordigers tellen. Eu toch vooral bij hen is 't dat ontbcriug van werk zich niet zelden het nijpendst gevoelen doet, en des te nijpender daar de loffelijke zucht, om door eigen werkzaamheid in de behoefte van een talrijk gezin te voorzien, hen veelal terughoudt, aan vreemden de matelooze ellende van hunnen toestand en van hunne toekomst in al hare naaktheid te openbaren. Hartelijke en ruime verpleging en verzorging bij ziekte mogen voor dezulken, en hun aantal is legio, eene weldaad zijn; aal moezen en bedceling zullen steeds met recht voor hen en de hunnen eene bcleediglng, eene ergernis, een gruwel blijven. Werk is 't, dat zij van de maatschappij verlangen, en waarop zij dan ook juist op grond van hun lust tot werken, van hunne bedrevenheid in 't nog zoo karig hunne inspanning vergeldend beroep mecnen te mogen hopen: het zuur, doch met eere gewonnen stuk brood is het waai en eenig feestbanket op hunne tafel. Den zoodanigen gelegenheid te verschaffen tot werken, is ware philantropie, en Nederland mag er trotsch op zijn zooveleu in zijn midden ie bezitten, die elk naar zijn vermogen dit zoo edel doel trachten te bevorderen. Maar ook aan die medaille is, helaas, eene keerzijde. Alleen werk te verschaffen, is niet genoeg: men moet den nijvere» werk man ook in de gelegenheid stellen, dat werk te verrichten zonder- dat hij ter bekoming der vereischte grondstoffen op de meerdere of mindere welwillendheid van leveranciers behoeft te steunen, doch bovenal het door hem te verrichten werk moet niet te karig beloond worden, en daarin zit liet liera juist, dat bij ons de oogenschijnlijk ware philantropie op dc keper beschouwd nog zoo vaak eene valsche blijkt te zijn. Hoe menigmaal toch gebeurd het, dat een handwerksman, en laat ons tot meerdere bepaaldheid van voorstelling als voorbeeld een boekbinder nemen bij 't naderen van den winter de slapheid van werk betreurende, den een of anderen welmeenenden begunstiger- opwekt, om eens in zijne boekerij rond te snuffelen, of er niet een partijtje op te knappen valt. In plaats echter van den werkman daarbij tevens een voorschot aan te bieden voor de aanschaffing van ic-êr, linnen,' papier en bladgoud, in plaats vau te bedenken, dat in den winter de dagen kort zijn cn liet werk niet zoo goed vlot als in den zomer, moet de binder vaak nog hooren„„maar, vriendje, bedenk- nu wel dat ik het alleenig doe om u wat voort te helpen, en dat ge 't dus per bandje wel een dubbeltje minder moogt doen."" Wat zal bijdoen? Tegenstribbelen; zijne redenen vinden geen ingang, en niet zelden is het slot van alle bestelling een: „„nu, je moet het weten, doch meer geven doe ik niet."" En daarmee heeft de man werk, misschien vol-op werk, maar zijne winst is tot nul herleid, en toch moeien hij en de zijnen daarvan leven. Er is dus geen ander middel op, dan bij den leverancier in 't krijt te blijven, het voor dezen des zomers, ook al dikwerf tegen beknibbeld loon, in te verdienen, en zoodoende jaar op jaar een leven van kommervolle inspanning te rekken, totdat uitputting en Lypluis op hunne beurt aan 't eerlijk gezin een schier wclkomen dood bereiden. En men geloovc niet, dat die valsche philanthropie alleen aan individuen eigen is; gansche vereeuiginge» maken er zich aan schuldig, cn ter staving hebben we daarbij slechts te wijzen op het karig loon dat o. a. in den regel voor naai- en vooral voor brei werk door de beslunrdercsscn van ontelbare genootschappen ter ondersteuning wordt uitbetaald. Stond dien meestal met zoo innig edele bedoelingen werkzame vrouwen levend voor den geest, wat kwaad onwillekeurig door haar gewrocht wordt; zij zouden er niet naar streven, over zooveleu mogelijk de hand harer bescherming uit te breiden, maar wol om den ware werklustige in werkelijkheid overeenkomstig de beginselen cener welbegrepen philantrophie voort te helpen. Wat de uitslag harer pogingen betreft, indien zij naar valsche grondslagen bij werkelijk oppassende gezinnen worden toe gepast, deden wij reeds hierboven zien; zoo mogelijk nog treuriger iji» de gevolgen bij gezinnen, wier moraliteit beneden het nulpeil is gedaald en wier hoofden zich als huichelende oogendienaars in dc bescherming der gegoede en weldenkende ingezetenen wisten in te dringen. Met namen zouden wij er op kunnen wijzen, hoe die ëllendigen hunne aankomende dochters soms dwongen tegen den winter fatsoenlijke burgerdiensten vaarwel te zeggen, om over dag ter mijning van dc gunst der patronessen voor het tocli zoo werk lustig gezin ten hoogster) een paar dubbeltjes met breiwerk te ver dienen. In vergoeding bleven de lange avonden alsdan ter hare vrije beschikking, zoo ze al niet uit vuige eigenbaat door de ouders zelve naar de huizen van ontucht gedreven werdenGruwelijk is het, maar helaas tevens waarheid. Edelen in den lande, die helpen kunt en helpen wilt, laten uwe handelingen steeds den toets der ware philantropie kunnen door staan. Geen aalmoezen, alleen milde verpleging en verzorging van zieken en zwakken; doch in de eerste plaats aan gezonden en werklusligcn werkverschaffing tegen geen te karig loonDoor in dien geest le handelen zult gij zijn een zegen voor de maatschappij, en juist hiernaar wilt gij immers met alle inspanning streven? {Oxze Tijd)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3