HEUERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. .AglO. ZONDAG 5 FEBllUARIJ. 18G7. EN JAARGANG. VIJF-EN-TWINTIGSTE NATIONALÊTimmi. OPENBARE KENNISGEVING. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in dou boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post. 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. AffVEn'fENTifiN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en hij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, 11422, aan dmHehJer, totl ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. het Hen 5 dezer vertrekt de O. I. lL»ndiuuil via TKIEST, den 7 dezer via MASSSEIMHE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER gelasten hij deze PIETEE AAOOY, Milicien Verlofganger dezer gemeente van de- ligting van 1S63, om zich onverwijld, en in ieder geval vóór den O Februari,i aanstaande, aan te melden, bij den komraamlereuden Ollieicr van het regiment Grenadiers en Jagers, te 's Gravenhage, voorzien van zijn verlofpas, liet zakboekje en van de klceding- en equipementstukken, voor zooverre die nog bij hein voorhanden zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder. STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 30 Januarij 1S67. L. VERIIEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Februari]. De 59ste verjaardag van H. Tv. Ii. Louisa Augusta Wilhclmina Amalia, prinses van Pruissen, gemalin van Z. H. prins Frederik der Nederlanden, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Het, is op den 9 Febr. e. k. voor den WelEd. Gestr. heer W. W. Bingley, Directeur en Admiuistrateur van liet Marine hospitaal alhier, een gewigtige dag. Op dien datum toch herinnert zich deze onze geachte plaatsgenoot zijn 40jarigen diensttijd, waar van 25 achtereenvolgende jaren aan genoemd hospitaal. Voorzeker zal het den jubilaris op dien voor hem gedenkwaardigen dag niet ontbreken aan blijken van belangstelling, daar hij zich door zijn minzaam karakter een tal van vrienden heeft verworven. Ook buiten den kring zijner werkzaamheden werden zijne talenten opgemerkt en op prijs gesteld. Het bestuur dezer gemeente benoemde hem tot lid der plaatselijke schoolcommissie, welk eervol lidmaat schap door hem met de meeste naauwgezetheid wordt waargenomen. Moge de jubilaris nog lang gespaard worden voor zijne betrek kingen en vrienden en voor den werkkring, waarin hij zich door ijverige pligtsvervulling zoozeer onderscheidt De machinist 2de kl. bij de Marine J. M. van Velsen, is bevorderd tot de 1ste kl. en benoemd om als zoodanig dienst te doen op Z. M. stoomschip Kijkduin. Hebben wij in het vorige jaar met genoegen melding gemaakt van de oprigting van het letterminnend gezelschap„Liefde tol kunstalhier, het is ons thans aangenaam te kunnen berigten, dat deze jeugdige vereeuiging hare eerste buitengewone vergadering zal houden op Donderdag 14 Februarij e. k., in het lokaal Tivoli. De stukken, die te dier gelegenheid zullen worden opgevoerd, zijn: 1. De arme dichter, drama van Gerard jr.2. Bertram de cipier, eene dramatische schets; 3. Goede hartentooneelspél in één bedrijf, door den vertaler van de Vrek, enz. en 4. Èen angstvol oogenblik, een dichtstuk van J. de Itegt. Wij verwachten, dat velen zich zullen opgewekt gevoelen om, met inachtneming der gestelde voorwaarden, deze buitengewone ver gadering te bezoeken, ter kennismaking met dit gezelschap, dat na eerst eenige maanden te hebben bestaan, nu reeds proeven geeft van zijn werken en streven. Gisteren avond gebeurde op het Noordhollandsch kanaal onder deze gemeente het volgende ongeluk. De trekschuit, van hier op Schagerbrug varende, is op hare terugreis, tengevolge van een bekomen lek, gezonken. De schipper en zijn knecht hebben zich door de schuit naar den wal te sturen gered. Ook een half dozijn varkens, die zich als passagiers op gemeiden bodem bevonden, zijn behouden op het droogc gekomen. De schuit werd heden morgen weder boven water gebragt. Met den 11 dezer worden geplaatst, op Zr. M. wachtschip alhier, de luit. ter zee 1ste kl. W. Maas Geesteranus en de off. van gez. 2de kl. J. O. Harthoorn, wordende eerstgemeldc gelachcerd op het oefeningsvaartuig Claudius Civilis. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is het kantoor van den ïtijkslelegraaf alhier, overgebragt van de 4de in de 3de klasse. l.)e officier van gez. 3de kl. bij de Zeemagt. D. Matak Fontein, is met den 1 dezer bevorderd tot officier van gez. der 2de kl. De plaatsing met den 11 dezer van den luit. ter zee der 2de kl. P. F. baron van Heerdt op Zr. Ms. stoomschip Schouwen wordt ingetrokken, en op genoemden bodem met gelijken datum geplaatst de luit ter zee der 2de kl. G. van Steyn. Met intrekking zijner plaatsing op Zr. Ms. schrocfsloomschip Kijkduin, wordt de off. van gez. der 2de kl. J. C. D. Steendijk, met den 11 dezer geplaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en met genoemden datum op gemeld stoomschip vervangen door den off, van gez. dér 2de kl. W. Littel. Op 31 Dcc. 1865 bestond de Nederlandsche koopvaardijvloot uit 2203 schepen, metende 269338 lasten. Dit getal is sedert met 25 schepen verminderd, daar de vloot op 31 Dec. 1866 bestond uit 2178 schepen, metende 270042 lasten. Met betrekking lot het aangaan ccncr overeenkomst met Engeland t.ot uitlevering van misdadigers, wenscht de regering af te wachten in hoever de uitkomsten der onderhandelingen van dat land met Frankrijk omtrent de vernieuwing van een uitleverings- tractaat, het aangaan van dergelijke verdragen voor andere staten mogelijk zullen maken. Op grond van met goeden uitslag in Engeland genomen proeven, beweert men, als een afdoend middel tegen de veeziekte te kunnen aanbevelen het plaatsen van 40 a 50 bloedzuigers op het bovenste gedeelte der borst van het zieke dier. Door deze plaatselijke bloedontlasting zou eene ruimere ademhaling ontstaan, gevolgd door een mstigen slaap, opgeweklen eetlust en verdere teekencn van een aanstaand volkomen herstel. Na eenige koude hebben we weder bijna lenteweder. Dat we daarom nog niet van den winter afscheid behoeven te nemen blijkt uit eenige aanteekeningen omtrent de weersgesteldheid in den winter van den jare 1667. Toen begon het na strenge vorst en veel sneeuw in Jan., den 16 Maart zeer hard te vriezen zoodat den 17 dier maand het Y toelag en men van den 18 tot den 25 van Nieuwendam en Durgerdam over het Y liep. Nog wordt er bij gevoegd dat eene vrouw op zee zat en spon; ook 1767 werd onder eenige andere jaren als buitengewoon streng van winter genoemd. Den 1 April gingen eenige personen over de Zuiderzee, die geheel toegev rozen was. Den 21 Aug. dezes jaars zal aan den sterrenhemel een verschijnsel plaats hebben, dat zich niet dikwijls voordoet. Al de satellieten of manen van de planeet Jupiter zullen door het ligchaam-zelf dier groote planeet worden verduisterd. Sedert twee eeuwen, dat die satellieten werden ontdekt, is datzelfde verschijnsel nog maar eenmaal voorgekomen. In het afgeloopen jaar heeft zich te Terschelling geen enkel geval van cholera voorgedaan. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, in zijne vergadering van 30 Jan., op voovdragt van B. cn W. met 24 tegen 8 stemmen, besloten, niet te voldoen aan het door handelaars tc kennen gegeven verlangen, dat de beurs op Goeden "Vrijdag en op Nieuwjaarsdag gesloten zou worden. Te AYlzen is thans een vast garnizoen van dragonders, ten einde bij de kanaalwerken te surveilleren. Twintig man van dat wapen zijn aldaar bekoorlijk gekazerneerd. Den 12 dezer zal te 's Ilage worden aanbesteed: de aanleg eencr telegraaflijn met écn draad langs den spoorweg van Haarlem tot Alkmaar. De eerste prijs bij de verloting der Kunstkronijk, eene kapitale schilderij van Elchanon Verveer, ter waarde van 1000, dezer dagen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1