BUITENLAND. Een bon mot van ben maarsciiai.k Canuoukrt. lu een salon r.u het keizerlijk slot te Compiègne zat eeiiigen lijd geleden keizerin Eugcüic op een divan bij de deur, die toegaug gaf tul een andere kamer, en luisterde met steeds grooter belangstelling naar een zeer luid gesprek, dat door twee heerun aldaar gevoerd werd. Zij wierp een blik i.aar binnen, om te zien wie de spie kers waren, en herkende ecu hunner als de lieer Violet-Ledue, terwijl de ander haar geheel vreemd was. Zij wenkte den zich in de nabijheid bevindenden maarschalk Canrobert cu zond hem op kondschap, 0111 te weten te komen, wie de tweede heer was, wiens (linke redcneiiug liuar uitermate beviel. Spoedig keerde Canrobert terug eu bragt hel volgende rupport: „Uwe majesteit, den naam van dien beer kan ik u op 't oogeublik met zeggen, maar het is een gekarde, een van die lieden, die veel weten, wat iedereen niet weet, en die niets weten vau datgene, wat aan iedereen bekend is. Terwijl wij ons nederzetten om de vraag te beantwoorden: welk nieuws is er van uit het buitenland te vermelden met het oog op do staatkunde? trekt liet onze nadacht, dat de Saksische Tweede Kamer voor niet korter dan zes maanden is uiteengegaan. Als hot in de staatkundige wereld overal zoo vol leven en drukte is als iu het kouingrijk Saksen, dan is het antwoord gemakkelijk te geven: Nieuws is er niet. Toch is het ons nog een genoegen vau uit dat land te kunnen bcrigtcn, dat in de Eerste Kamer te Drcs- den door een der leden aan het ministerie de vraag is gerigt, of de constitutie van den Noord-Duitsche» Bond al dan niet aan de goedkeuring van de Saksische Kamers zal onderworpen worden. ï)ic volksvertegenwoordiger zcidc, als reden voor zijne interpellatie, dat hij het er voor hield, dat men van de zijde van den Boud toch niet zoo ver zou willen gaan van een gekroond hooft (den koning van Saksen) de positie aan te bieden van een provincialen gouverneur, Pe Italiaansche Senaat heeft met meerderheid van stemmen ver worpen de besehuldiging van lafhartigheid, tegen den admiraal Pcrsano ingebragt. De beide andere punten van aanklagt (ongehoor zaamheid en onbekwaamheid) zijn geacht aanleiding tot vervolging aan te bieden. Van deze laatste aauklagten kan slechts eene ont zetting van den admiraal het gevolg zijn; bij eene veroordeeling wegens lafhartigheid zou hij veroordeeld ziju geworden tot ophanging aan den grooten mast van zijn schip. Be verloving van den graaf van Vlaanderen met dc prinses Maria van HohenzoUcrn is, naar men verzekert, den 5 dezer te Berlijn officiëcl aangekondigd. In het oostelijk district van Henegouwen is sedert het midden der vorige week dc openbare orde bedenkelijk gestoord door zamen- seholingen en gewelddadigheden van mijnwerkers, die misnoegd waren, omdat de mijneigenaren wegens de ongunstige tijdsomstan digheden den duur of het loon van het werk hadden verminderd, Volgens bcrigtcn uit Charleroi eu uit Marchienne van den och tend vau den 5 dezer, door ecu orgaan des gouvcrncmcnts te Brussel medegedeeld, was het mecrcndcel der belhamels toen in hechtenis en de orde nagenoeg hersteld. Om een bewijs te geven vnn de manier, waarop te Parijs met de stadsgelden wordt omgesprongen, wordt gemeld, dat bij tic laatste onteigening door den jury van cxpropriatic een perceel moest worden onteigend, waarvan een orgelmaker dc eigenaar was. De advocaat of procureur der stad bood, volgens de schatting van deskundigen, 05,000 l'r. voor dit perceel. De orgelmaker vroeg echter bij monde van zijnen advocaat 500,000 fr. en.... de jury wees ze hem toe. Men vroeg of hier aan een misverstaud moest gedacht worden, maar na dc informatie is het feit gebleken waar te zijn. Dc schatting van den jury ca die van de beëedigde taxateurs der stad verschilden dus 435,000 fr. Men verneemt dat de Pruissiscbe commissie voor de groote tentoonstelling te Parijs voornemens is het model van eene complete dorpschool derwaarts te zenden. In de op ruim drie uren afstand van llouaau gelegen fabriekstad Elbeuf is jl. Zondag een brand uitgebarsten, die verscheidene fabrieken in de asch gelegd en eene schade van anderhalf millïocn francs veroorzaakt heeft. Een omtrek van zeventig vierkante mijlen, vuór den brand met fraaijc fabriek-gebouwen bezet, vertoont thans niets anders dan ecu uitgestrekten puinhoop. Verleden week is in het zuiden vau Frankrijk een generaal der Russische artillerie gestorven, die bij testament 50,000 roebels in dc Eranschc bank heeft gelegd, waar zij met interest op interest moeten blijven staan tot liet jaar 1925. Alsdan is het 100 jaar geleden, dat keizer Aloxander I van Rusland gestorven is, en de generaal heeft gewild, dat dit jaar herdacht zou worden. Daarom moeten de 50,000 roebels, die in 1925 tot een cijfer van p. in. millioen gulden zullen zijn aangegroeid, gegeven worden aan den schrijver der beste levensgeschiedenis van <ien grootvader des tcgen- woordigen czaars. Dit is iets voor onze kleinzonen, die zeker niet zullen nalaten ijverig de Russische geschiedenis te bestuderen. Ecnige dagen geleden werd gemeld dat in het gehucht la Planta, gemeente Eétcrnc (Savoye) eene afschuiving en scheuring van den grond had plaats gehad. Daaromtrent deelt men nu nader nog het volgende mede. De instorting van den grond, die verinoclijk eene drukking op eene onderaardschc verzameling van water heeft uitgeoefend, heeft in dc Dranse op twee mijlen boven Bioge een waterval doen ontstaan, die ecnig in zijne soort is. Uit de diepte worden onophoudelijk groote massa's aard- en rotsblokken opgeworpen, welker ophooping den loop der Dranse dreigt te versperren. liet natuurverschijnsel kan niet beter vergeleken worden dan bij een vulkaan van slijk, dat zoo vast is dat het op lava gelijkt. De rotshrokken storten voortdurend naar beneden met ecu geraas, dat den grond doet dreunen. La Planta is geheel door de bewoners verlaten. Blijkens eene officiële opgaaf bedroeg dc bevolking van Groot- Briltannic en Ierland in de helft des vorigen jaars 29,985,404 zielen. Jl. Dingsdag is het Britsch Parlement geopend. De koningin heeft zelve de troonrede uilgesproken. II. M. gaf de hoop Ic kennen op een duurzamen wede, nadat de oorlog in Duitschland en Italië is geëindigd. Uit den tekst der bij liet korte adres-debat door lord Russell gehouden rede in het Éngelsche Hoogcrhuis, blijkt nu, dat die oud- minister niet op de veroveringszucht van Rusland, maar op die van Pruissen heeft gewezen. „Ik hoop", zcide hij, „dat na het einde des oorlogs, werkelijk een duurzame vrede in Europa moge zijn ver zekerd. Maar ren gevoel van vertrouwen in dit opzigt is verre van mij verwijderdwant sedert den oorlog legen Denemarken, waardoor elke verdragen en alle tot hiertoe in acht genomen trouw aan clc traetaU n met voelen getreden werden, is in Europa blijkbaar een geest vau veroveringszucht opgewekt vooral van dc zijde eener „bijzondere Mogendheid" die in de toekomst groote rampen kan le weeg brengen. Ik hoop dat het daartoe niet zal komen, maar de mogelijkheid van èene zoodanige catastrophe kan men niet zonder diep leedwezen voorzien, inzonderheid wanneer wij van de daaromtrent loopendc geruchten ons rekenschap geven." Jl. Dingsdag is, blijkens een te Londen ontvangen telegram, hel eiland Cclphalonia (een der Ionische eilanden) verschrikkelijk geteisterd geworden door een aardbeving, die zeer veel schade ver oorzaakte en aan vele mcnschen het leven kostte. Op het eiland Zantc en te Patras heeft men insgelijks een ligten schok van aard beving gevoeld. Men heeft berekend, dat, indien de Londensche kroegen in een rij stouden, die rij 33 Eng. mijlen lang zoude ziju. Of droefheid bij honden hondsdolheid kan doen ontstaan? Na het treffende ongeval in de vorige maand op den vijver in Regentspark te Londen voorgevallen, had een Newfoundlandsche houd, wiens meester bij dat ongeval was omgekomen, aan den oever daarvan post gevat. Hij weigerde elk voedsel dat hem werd aan geboden, dagen achtereen. Eindelijk scheen de honger zijne smait te hebben overwonnen. Door een weduwe, moeder van twee aan vallige kinderen, liet hij zich overhalen iets te eten en eindelijk slaagde men er iu hem de weduwe naar haar woning te doen volgen. In dc eerste dagen scheen hij zich gelaten in zijn lot te schikken, cn speelde alleraardigst met dc kinderen, maar weldra verviel hij weer in zijne vorige treurigheid, at noch dronk, totdat hij voor een paar dagen op de kindereu aanviel beiden beet en het lniis uitsncldc. Hij werd nagezet, gedood eu bij onderzoek bleek hij door hondsdolheid te zijn aangetast geweest. De Sevem, van Newporl naar Shangac, verongelukte in 't vorig jaar in de golf vau Biscaye door een lek; de bemanning werd gered. Voor den regter is thans uitgemaakt, dat de reeders een paar mannen hadden omgekocht, om het scliip, dat voor ƒ150,000 verzekerd was, te doen zinken. De schuldigen zijn tot 20, 10 en 5 jaren dwangarbeid veroordeeld. De eigenaars hadden reeds meer vermoeden opgewekt; ze hadden 15 schepen in zee verloren. Het gemeentebestuur van Toledo (Spanje) heeft den paus eene wijkplaats aangeboden voor het geval dat hij door de revolutie geest gedwongen werd Rome te verlaten; en het heeft daarop thans een eigenhandig schrijven van Pius IX ontvangen, waarin de Heilige vader dat aanbod onder betuiging van erkentelijkheid afwijst. Volgens ccue te Rome van regeringswege openbaar gemaakte opgave, telde dc Jezuiten-ordc op het einde van het vorige jaar 81G7 leden, dat is 215 meer dan in 1865. Die leden zijn verspreid in 21 provinciën, waarvan Italië 5, Frankrijk 4, Spanje en Enge land elk 2, Amerika en Duitschland elk 3, Nederland eu België elk ucne bevatten. De Italiaansche Jezuitcn zijn 1588 in getal; maar zij zijn verstrooid, met uitzondering der in den Kerkelijke» Staat gevestigde. Frankrijk lelt 2422 Jezuitcn, Oostenrijk 421, be nevens 179 in Gallicië, Duitschland 658. Het aantal Spaansche Jezuitcn is 1135, dat in de provincie Engeland 296. België telt 592 Jezuiten, Nederland 261, de Vereenigde Stalen 240. Te Rome bedraagt het aantal Jezuiten omstreeks 4-00, en in de gehccle pro vincie van dien naam 482. In de provincie Duitschland telt de Jczuilcu-ordc dertien huizen; een van die gestichten is te Aken, een tc Bonn en een te Keulen gevestigddie provincie telde in 1815 slechts 25 Jezuiten, en thans 658. Het geheele aantal leden der orde, thans 8167, was in het jaar 1841 slechts 3565. Brieven uit Athene van 31 Jan. jl. melden, dat het gouver nement ge!d van de Kamer had gevraagd tot het aankoopen of aanbouwen van zes pantscrschopcu voor de verdediging des lands. In het jaar 1866 zijn iu de Vereenigde Staten 233,418 land verhuizers aangekomen, die gezamenlijk eene geldsom van 107,9G4,000 dollars hebben medegebragt. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, van 1 tot 8 Februarij 1867. ONDERTROUWD: A. Breet, zeeman, 2'J jaren cu W. Eenhorst, 24 jaren. II. ilc Wijn, zeeman, 31 jaren en M. W. Groeneveld, 33 jaren. GEIIUWD: A. Klik eu J. Quak. E. Houtkoop en H. Stcinrath. BEVALLEN: W. van den Broek, geb. Pronk, (Z.). M. W. Flink, gcb. Dielil, (D-). A. Bruin, geb. Boon, (D.). E. G. Regter, geb. Bierenbroodspof, (D.). N. Schilder, geb. Wiering, (Z.). T. Biersteker, geb. Meijer, (Z.). II. C. Koning. (Z.). A. Hoeksel, geb. Burgers, (Z.). C. Mollcman, geb. Wessel, (Z.). i'. Boude, gcb. Boon, (Z.). .T. de la Houssaijc, geb. Lastdrager, (Z.). J. Dekker, gcb. Waterhaalder, (I D. en 1 Z OVERLEDEN: W. Schuitenmaker, (23 jurcu). A. Dninker, (41 jaren). F. IV. Giiuthcr, (43 jaren). J. Breet, (27 jaren). J. S. Kreiner, (43 jaren). M. E. Arendsen Ileïu, geb. Polcij, (57 jaren). C. Ilorniug, (36 jaren). BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL. van I tot S Februarij 1SG7. ONDERTROUWD: Christiaan de Leeuw, wonende te Zijpc en Cornclisjc Boon, wonende alhier. GEHUWD: Gccnc. GEBOREN: Cornelis, zoon van Krijn Breen en Neeltje Visser. Naatje, dochter van Willem Verbaarschot en Grietje Ras. Maartje, dochter van Me'le Zegel en Maartje Troost. Theodora Hendrika, dochter van Cornelis Boom en Johanua Christin» Lnijckx. Cntharinn, dochter van Iteijer Daalder en Cnthariua Kuiper. Hendrik, zoou van Cornelis Smit cn Immctjc Rcij. Johanna Geer- truida, dochter van Jacob Roeper en Neellje de Boer. OVERLEDEN: Hendrik Gersscn, 67 jaren, gehuwd met Anlju van der Sterre. MARKTBERT.GTEN. SCHAGEN, 7 Februarij. AangevoerdPaarden f 40 a 60, 50 Oon-Sehnpen f 20 a 24, 430 Ovcr- houdevs f 14 a 25, 12 magere Varkens f 12 a 24, 47 Biggen f3 a C, Konijnen 20 a 60 c., Kippen f 0£G0 a 1,20, Eenden f 0,60 u 1,Boter f 1,1U, Kaas 35 a 45 c. per N. p. Kip-Eijercn 3,50 per f 100. SCHIEDAM 7 Februarij. Jenever f 17,25 a 17,75 per vat contant bij partij. Moutwijn f 13.75.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3