HELOERSCHE NIEÜWEDIEPER COURANT. M 15. DONDERDAG 14 FEBHU AltlJ. EN BINNENLAND. 1«67. VIJF-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag' en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. u franco per post1.50. Enkele nommcrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. het JAARGANG. AdyertentiêN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkslraat tegenover de Laan, II422, aan den Helder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is f 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgclrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een Bijblad, bevattende: 1. Bekend making van het Gemeentebestuur (Vrijwilligers voor de Nationale Militie); 2. Verslag van den jl. Dingsdag gehouden zitting van den Gemeenteraad. Den 16 dezer vertrekt de O. I. landmail via 80UTMABIPT0HT. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Februarij. lieden heeft alhier plaats gehad de loting voor de Nationale Militie voor de jongelingen die ten vorigen jare voor de ligting van 1S67 in deze gemeente waren ingeschreven. Voor die van de gemeenten Texel, Vlieland, Terschelling en Wieringen zal de loting op morgen geschieden. Naar wij vernemen zal op Dingsdag 5 Maart e. k. eene verkiezing plaats hebben voor twee leden van den Gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van de hccrcn dr. J. Haremaker en J. Strootman. Het is aan onze kust, waar zooveel menschlievende mannen in tijd van nood gaarne bereid ziju om reddende handen uit te steken naar in nood zijnde natuurgenooten, waarlijk moeijelijk om onder den eersten indruk eener droevige gebeurtenis den vereischtcn hulde te brengen aan allen, die daarop volkomen aanspraak maken. Bij het opnoemen der bemanning van de reddingboot vergaten wij den naam te melden van C. Verberne en zeker ontbraken het niet aan toejuiching van de aangewende, maar met geen gunstig gevolg bekroonde pogingen tot redding der schipbreukelingen van het schip Addeson. Inzonderheid willen wij nog noemen de haring- sloep van den heer F. Wielick, met 13 koppen bemand, schipper Jacobus Koningstein. Op de Noorderhaaks is jl. Zaturdag nacht gestrand een recherche-vaartuig, dat nabij den Texelschen wal gestationeerd was om het oog te houden op liet bergen van goederen van het gestrande schip Addeson. Gedurende ecnige uren hebben de schipper en dc aan boord zijnde visiteur op dit vaartuig naar redding uitgezien, die hen van uit de haven het Nieuwediep werd aaugebragt door een viertal wakkere mannen, de slocperlieden C. Visser, C. L. Del- chambre, W. Dekker en J. Vos. De lading van het schip Addesonbestaande in suiker, tabak, arak, gutta perclia en rotting, is na de stranding zoo hiér als op Texel, ja zelfs aan de Friesche kust komen aandrijven of in zee opgevischt. De arak heeft, bij liet overmatig gebruik, dat daarvan is gemaakt, een drietal sïagtoffers veroorzaakt. De buitengewone wintcr-collecte, door diakenen der Her vormde gemeente alhier gehouden, heeft ruim 600 opgebragt. De alhier bestaande zangvereeniging Cecilia hield jl. Zondag avond weder eene buitengewone vergadering in liet lokaal Tivoli. Dc verdienstelijke uitvoeringen van het zangkoor werden toegejuicht en verdienen dit ook werkelijk. De vereeniging moge ook in deze genoegelijke vergadering een spoorslag zien om op den in geslagen weg voort te gaan ter beoefening der zangkunst en daar door ter bevordering van het genoegen der bezoekers van hare buitengewone vergaderingen. Met genoegen maken we melding van het Apolio-concert, gisteren avond in het lokaal Tivoli alhier gehouden. Talrijk werd dit concert bezocht, loffelijk was dc uitvoering. Die lof komt in groote mate toe aan mevrouw K..., die wegens ongesteldheid van den heer H. Schelfhout, optrad en ren drietal nommers van het programma op hoogst verdienstelijke wijze op de piano ten gchoore bragt. Die lof komt in de tweede plaats toe den heer Ilrimaly, die door zijn meesterlijk vioolspel het genot van dezen avond ver hoogde. Ook dc koren werden op uitmuntende wijze uitgevoerd. Het geheel laat een alleraangenaamste!! indruk achter. Den 9 dezer is Zr. Ms. korvet van Speyk in de haven van Maltha aangekomen. De 2de luits. bij het corps Mariniers T. Hansen en C. J. Visser, respectivelijk commanderende de detachementen Mariniers, ingescheept op Zr. Ms. wachtschepen te Ilcllevoetsluis en alhier worden met den 15 Maart a. s. ter beschikking gesteld van den commandant en inspecteur van genoemd corps; en op die bodems vervangen door de 1ste luits. bij meergemeld corps, K. H. Koentze en J. J. Korndörffer. Aan den hoofdingenieur van den waterstaat 1ste kl. J. G. van Gendt, wordt op zijn verzoek, met 1 Mei a. s. eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele, trouwe diensten, den lande bewezen. Met die datum o. a. benoemd tot hoofdingenieur 2de kl. den ingenieur 1ste kl. J. Strootman. Dc dienst van hoofdingenieur in het 9de district (Noord holland) is, met ingang van 1 Mei a. s., opgedragen aan den hoofdingenieur J. lt. T. Ortt. De dienst van hoofdingenieur van den waterstaat in liet 6de district (Noordbraband) tijdelijk aan den hoofdingenieur J. Strootman. De minister van Finanticu heeft het vacerende kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Texel gerangschikt in de vijfde klasse. De minister van Oorlog heeft ter kennis gebragt van het leger, dat, gedurende een tijdvak van ongeveer S jaren behalve dc kadets een 70- of SOtal onderofficieren per jaar tot examen voor officier bij de Infanterie kunnen worden toegelaten. De Tweede Kamer der Staten-Gcneraal heeft gisteren hare werkzaamheden hervat. Het ontwerp betreffende de Schutterij en eenige andere zijn ingekomen. De afdeelingen der Kamer zijn zameu gesteld. In de week van 27 Jan. tot 2 Febr. zijn door veetyphus aangetast: in Zuidholland 1497; in Utrecht 6S5in Noordholland 331; in Gelderland 88; in Noordbrabant 16; totaal 2617 runderen in dc voorgaaude week werden 3251 aangetast. Ilct volgende is ontleend nau een particulier schrijven iu antwoord op eene vraag naar den uitslag van de wasschingen der koeijen met cnrbolzuur. wIk laat mijne koeijen tweemaal daags mot cnrbolzuur kop eu uclilerdeclen wassclicn. Indien meu er eens den slag van heeft, gaat dit nog al spoedig voort, eu liet is iets, waar de koeijen spoedig aan gewennen. Eerst hebben zij een tegcuziu in het gebruik van een neusdoek. Zij laten zich de oogeu, ooren cn buik gemakkelijk wassclicn, maar in den aanvang zeer onw illig den neus in dat opzigt zijn zij, even als dc kinderen, die als ze jong zijn, daar ook veel tegen hebben. Het is een onkostbaar middel; ik heb een ledige koolteerton, daarin gaan 7 bornemmers water, ca hierop 2 bitterglaasjes boordevol corbalzuur is voldoende, en om 40 koeijen te wasschen, kop eu achterdcelcn, heb ik niet meer noodig dan bornemmer, dus 1 bornenimer daags, en alzoo voor eene weck voorraad genoeg. Iit een kruik cavbolzuur kan men dus nog al lang carbolzuurwatcr voor het wasschen maken, liet schijnt een best preservatief te te zijn, want op de badhoeve te Amersfoort wordt er ook mede gcwasschen, en deze'is tot nog toe bevrijd van veepest. Snellen, Gevers Deynoot, Hardenbroek en meer anderen iu de besmette cn zeer besmette streken hebben er tot nog toe goed baat bij gehad. Dus liet is wel aanbevelenswaardig. Mum', maar! de boeren luisteren niet altijd naar goeden raad van dc „becren." Veleu houden bet voor eene straffe des Hoeren, voor eene roede Gods, die men moet voelen, waartegen men niets mag aanwenden, anderen zijn te tiaag om iets te doen cn gelooven niet, dat iets kan baten, omdat zij liever niets doen, dat inspanning kost. Ik heb deze treurige ervaring reeds opgedaan enz." (Dclftsebe Ct.) De commissaris des konings in Friesland heeft op voorstel van den inspecteur van het geuecskundig staatstoezigt iu die pro vincie, aan dc gemeentebesturen een schrijven gerigt, waarin deze, met het oog op de ervaring, dat een cholcra-epidemie, welke in den winter verdwenen was, dikwijls in het volgende voorjaar met vernieuwde woede uitbrak, worden aangespoord om met onver- flaauwden ijver voort te gaan met liet toepassen van voorzorgs maatregelen tegen de cholera. Z. Exc. meent, dat die maatregelen in geen geval ook al vertoonde zich de cholera dit jaar te vergeefs zullen genomen worden, omdat zij tevens strekkepaotrtiét4 bestrijden van alle andere volksziekten, die jaarlijks tal /an,,offers cisclien. Wel moge die roepstem weerklank vindffi-.;ifi. alle gewesten van ons land, want in vele gemeenten was nffjn;- na het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1