HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 18. DONDERDAG 2-1 F EjBRUAUM. 1B67. EN JAARGANG. VIJF-EN-TWINTÏGSTE i# binnenland"" Advertbntiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, Tl 422, aan denlleldertotl 3 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatdrdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. u franco per postw 1.50. Enkele nommcrs0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Den 81 dezer vertrekt de O. I. Intiidmuil via TRIEST, den 83 dezer via MARSE1LIE. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 Februarij. Gisteren werd de 50ste verjaardag van Z. M. onzen geliefden koning in deze gemeente gevierd. Van de openbare, van vele par ticuliere gebouwen en van de in onze haven liggende schepen wap perden de vlaggen. Aan boord van Zr. Ms. wachtschip werd des voormiddags eene parade gehouden van de equipage met dc adel borsten van het Kon. Inst. der Marine; de parade van het garnizoen had plaats op den Zeedijk, nabij het Provinciaal Observatorium, des middags ten 12 ure en werd door een groot aantal ingezetenen bijgewoond. Onderscheidene festiviteiten hebben er bij die gelegenheid, of reeds jl. Zondag en Maandag plaats gehad. Reeds jl. Maandag avond ving eene dier festiviteiten aan, een Casino in liet lokaal Tivoii, dat in een feestzaal herschapen was; te midden der smaakvol aangebragte versieringen prijkte 's Koninga portret. Toen ten 12 ure het gouden jaarfeest van Neërlands veel geliefden vorst aanbrak, werd aan de uituoodiging van den voorzitter van het bestuur, den heer J. J. A. Bcdloo de Bronovo, met toe juiching voldaan en een heildronk gewijd aan den geëerbiedigden vorst die ons regeert. Het recherche-vaartuig No. 1, in de vorige week op de Noorderhaaks gestrand, is gisteren afgebragt en door een vischsclrait in de haven gesleept. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw: den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck, dir. en komm. der Marine alhier; den schout-bij-nacht P. A. Matthijsen, dir. en komm. der Marine te Amsterdammr. J. W. van Lansbergen, Z. M. zaak gelastigde; II. C. Bijvanck, secr. der cijfers van het dep. van Buit. Zaken; J. F. Pringle, proc.-gen. bij het prov. gcregtshof en fung. dir. van policie in Gelderland; mr. M. II. Batta, raadsh. in het prov. geregtshof in Limburg; A. J. Sehaepman, biss. van Hesebon, i. p. i. adjut. van den aartsbiss. van Utrecht, v ie .-gen. van dat aartsb., proost van het metrop. kap., deken en past. te Utrecht; C. van Kintz, geh. kamerh. van Z. II. paus Pius IX, kan. van het kath. kap. van Haarlem en pres. van het, biss. sem. te Warmond; C. Hartsen, lid van de Eerste Kamer der Stat.-Gen.; dr. J.J.Prins, hoogl. aan de hoogesch. te Leiden; II. F. G. N. Camp, hofraad des konings; J. J. Plistcr, lid van de Alg. Rek enk.; J. A. baron Sloet, dir. der reg. en dom. in de prov. Overijssel; R.- J. Koning, voorz. der Alg. Synode der Ned. Herv. kerken pred. te Limmen (Noordh.); A. J. Schröder, voorz. van de Ev. Luth. Syn. en pred. te Arnhem de kolonels J. Hamming en P. A. J. II. Boreel de Mauregnault, comm. resp. het 7de reg. Inf. en het 4de reg. Drag.den off'. van gez. 2de kl. II. C. van Eijk van Voorthuijsen; N. D, Lammers van Toorenburg, resid. van Soerakarta en II. C. Staving, gepens. luit.— kol. der Inf. van het leger in Nederl. Indië. Z. M. heeft Z. Exc. den heer graaf van Zuylen van Nijevelt, minister van Buitenl. Zaken, benoemd tot ridder-grootkruis van de orde der Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd: tot gen.-majoor, zonder bezwaar dei- schatkist, den kolonel L. J. L. de Moulin, plaats, comm. 1ste kl. te Arasterdam; tot luit.-gen. den gen.-maj.. dir. der Genie cn iusp. der Sapeurs van het leger in Nederl. Indië W. C. von Schierbraiul, thans met verlof in Europa; aan den gepens. kapt.-kwavtierni. P. G. van Crimpen, den rang verleend van majoor, bij gunstige uitzondering en zonder eenigc gevolgtrekking voor anderen. Z. M. heeft aan den lsten machinist van de gouvernements- Marine in Nederl. Indië L. Smit, thans met verlof hier te lande, eervol ontslag verleend, met toekenning van pensioen. De off. van gez. 2de kl. C. Gutteling, van het personeel van de geneeskundige dienst der landuiagt, is in zijnen rang en anciënni teit overgeplaatst bij het leger in Oost-Indic. Bij de jl. Maandag in de Tweede Kamer gehouden interpellatie van den heer W. van Goltstein over de veeziekte, heeft de minister van Binnenlandsche Zaken een nieuw ontwerp toegezegd tot wijziging der bepalingen nopens de onteigening en tot versterking der straf bepalingen, maar hij wil het voorjaar afwachten alvorens meer strenge maatregelen te nemen. De discussie over de staatsbegrooting is bepaald op Donderdag a. s. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 3 tot 9 Februarij jl., ontleenen wij het volgende betreffende deze provincie: Ten zuiden van het IJ: de ziekte is te Weespercarspel iets en te Muiden veel verminderd. Ze kwam in het geheel niet meer voor- te Kortenhoef, Watergraafsmeer, Amsterdam, Ilaarlemmerliede cn Haarlem. Te Ouder- en Nieuwer-Amstcl is sedert eenige weken geene verandering gekomen. Er zijn in het geheel van: 20 tot 26 Jan. aanget. 275, gest. 6, afgem. 263; van 27 Jan, tot 2 Febr. aanget. 281, gest. 11, afgem. 269; van 3 tot 9 Febr. aanget. 207, gest. 19, afgem. 184. Ten noorden van het IJ: van de 41 nieuwe gevallen kwamen er 24 voor in twee gemeenten, die tot dusverre vrij waren gebleven, zijnde Westzaan en Wijde Wormer. Verder zijn eenigc runderen aanget. te Ransdovp, Nieuwendara, Edam, Akersloot en Zuid- en Noord-Schermer. Er zijn van: 20 tot 26 Jan. aanget. 13, gest. I, afgem. 11; van 27 Jan. tot 2 Febr. aanget. 50, gest. 10. afgem. 27; van 3 tot 9 Febr. aanget. 41, gest. 2, afgem. 31. In de week van 3 tot 9 Febr., zijn door veetyphus aanget. in Zuidholland 1213, in Utrecht 512, in Noordholland 248, in Gelderland 75, in Noordbrabant 0, te zamen 204S. In de vooraf gegane week werden aangetast 2620. In de Kreuz-Zeitumj treft men den volgenden uitval tegen Nederland aan: „De Nederlanders zijn ontegenzeggelijk Onzen Lieven Heers zonderlingste kostgangers op aarde. Van nature verstandig- en bekwaam, hebben zij van lieverlede iets aangenomen van het vreemde der volken, tusschen welke en die van Europa hunne zeevaarders gedurende zoo langen tijd de eenigc tusschen- personen geweest zijn. Men treft in hun wezen eene menigte van trekken aan, welke aan China en Japan, aan Samarang en Buiten zorg herinneren. Onverklaarbaar is dat niet; doch te bejammeren is het, dat de Nederlanders die trekken in hun karakter, waarmede men als bijkomende omstandigheden des noods vrede zou kunnen hebben, vaak. tot den rang van hoofdtrekken verheffen en daarin iets schijnen te zien wat zij boven andere mensèhen vooruithebben. Het constitutionele partijwezen, dat reeds in zich zelf voor eene bedenkelijke zaak gelden mag, is in Nederland, op zijn Chiueesch of Japansch, geheel en al verhaarzakt en verstaartpruikt. Het Nedcrlandsehe liberalismus trommelt, als een klokkenist, het reper torium van zijne wals-melodieu af en begint dan weder van voren afaan. Op eene bouwhoeve in de Haarlemmermeer, langs den IJweg staat op een afstand van 1000 ellen aan den Togt, eene arbeiders woning bij wier bewoner zich twee lieden bevonden, die uit eene zeer besmette streek waren gekomen. Uit den stal der bouwhoeve brak onverwachts eene koe los, die door de bewoners der arbeiders woning op het land bij den kop werd gegrepen en teruggevoerd. Weinige dagen later was deze koe de eerste van een veertigtal die de ziekte kreeg, en alzoo de oorzaak dat, op drie na, allen zijn gestorven of afgemaakt. Mogten zulke voorbeelden de boeren toch bewegen tot meerdere behoedzaamheid. De diergaarde van het Kon. Zoöl. Genootschap te Amst' is dezer dagen wederom met een jong geboren hippopotamus v/fijj^t/L,- Kraamvrouw en kind zijn zeer welvarend. |(vy^ Dezer dagen is te Dordrecht eene bijeenkomst gehoudeyfgiéfft i het doel om de zaak van 's lands weerbaarheid te bcsprekenK Iiv^ 1 die vergadering, geleid door het bestuur van het Dordtsche dep*-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1