BUITENLAND' echter verklaard, dat zijn gevoelen is: dat kleine nationaliteiten zich moeten wapenen en offers brengen aan hare verdediging. De vrouw van den kleermaker Y., Ic Delft, die reeds tien achtereenvolgende malen aan een zoon het leven schonk, beviel eer gisteren voor de elfde maal, doch thans van twee zoons. Van dit twaalftal zijn er elf in leven. Sedert eenigc dagen heeft liet gras van de weiden te Zutphen zich zoodanig ontwikkeld, dat een paar landbouwers deze week grasbolcr hebben gewonnen. Een jongeling te Zutphen, die zich dezer dagen in het huwe lijk zou begeven, ging, blakende van liefde, op weg naar zijne bruid in Pr nissen. Op de Pruissischc grenzen werd hij evenwel in hech tenis genomen en in verzekerde bewaring gesteld, omdat hij, in zijn koortsachtig verlangen naar dc wachtende schoonc, verzuimd had zich tot desinfectatie aan te melden. Door de gemeente Steenderen is den koning een adres aan geboden, gcteckcnd door 204 veehouders en grondbezitters, hebbende te zamen 21GG runderen, waarbij deze belanghebbenden verzoeken, dat de regering het stelsel van afmaken vaarwel zegge, en dat men voortaan de aangetaste beesten bij strenge afzondering late doorzieken. Te Wijualdum heeft een der jongelieden, die in de vorige week voor de nationale militie hebben geloot, No. 8 getrokken trouwens, dat is volstrekt niet vreemd; maar het is wel vreemd dat zijn vader en zijne beide broeders vroeger ook datzelfde nom- mcr trokken. Bij Pcsterhol (Limburg) boden twee koopers legen elkander op, hetgeen tot bedreigingen aanleiding gaf; de een ontving des avonds naar huis koerende, twee messteken, zoodat hij onmiddelijk een lijk was. Dc vermoedelijke dader is in arrest. Levensschets van paus Pius IX en lenige bijzonderheden zijn persoon betreffende. Al is men ook gec-n auuh.ailgcr van het pausdom, zoo boezemt waarschijnlijk toch cenc schildering van het leven van Pius IX aan velen belang in, daar hij, zoo al niet een der krachtigste, toch een der voortreffelijkste en gocdhartigste baudhavers van den Pauselijkcn Stoel inag genoemd worden. Iu het jaar 1840 werd hij tot zijne houge waardigheid verkozen. Thans ia hij ecu sehooue 7.'jarige grijsaard; zijn geslachtsnaam is Johaun Maria van Maslai-Ferretti, en hij werd 13 Mei 1792 te Sinigaglia geboren. Aanvankelijk zich aan den militairen stand willende toewijden, koos hij later den geestelijken en werd na veeljarige gevaarlijke reizen als missionaris volbragt tc hebben, door den tocumaligen paus Leo XII benoemd tot directeur van een hospitaal, toegewijd aan den H. Michiel; vervolgens werd hij in het jaar 1827 bisschop van Spoleto. Zijn voorganger, paus Gregovius XVI, benoemde hem in L832 tot aartsbisschop van linola eu begiftigde hem in 1840 met den kardinaalshoed. Wat nieu liern ook overigcus moge ten laste leggen, kan men hem toeli de schoou3tc, echt Christelijke deugden, gepaard met den verheven- stcu eenvoud niet ontzeggen, die hem, in verband niet vele tegenspoeden, tot eeuo wczeutlijk belangwekkend liguur maken, welke tot deelneming en belang stelling in zijn persoon opwekt. Pius IX bezit een krachtig gestel, hij is van meer dan middelmatige grootte, heeft een brcede borst, kleine gevulde handen en tevens een langzame gang, die bij dc plegtigste gelegenheden zelfs eenvoudig en ongedwongen is. Groote bekwaamheden laten zicli uit dat fiiiike hoofd met die regelmatige, harmonische gelaatstrekkeu gissen; het liooge breedgewelfdc voorhoofd is om geven door rijke zilverwitte haarlokken. Op het eerste gezigt geeft de beschou wing van den persoon des pausen een overmecstcreuden indruk door de uitdrukking van goedheid, die in zijn wezenstrekken ligt. Zijne gelaatstrekken zijn zeer innemend en hebben niet het minst terugstootends. Zijn ucus is niet groot, maar ccuigzins gebogen en schoon gevormd; eigenaardig is de vorm van zijn inoud, die eonigzius naar de kin gebogen is. De gehecle regtorzijde zijns ligchaarus is iets zwakker dan de linker; dc rcgtcrwang is minder vol, het regtcroog even door hel ooglid bedektin het regteroor ziet men eenc klove, dat aan een ongeval iu zijne jeugd toe te schrijven is. Het geheele gelaat wordt nis het ware verlicht door den glans en den vrïcndclijkcn blik zijner groote zwarte oogen, lederen dag staat de paus des morgeus ten half zeven ure op, in den zomer nog wel eens wat vroeger. Hij heeft tot gewoonte zichzelf iu vele dingen te bedienen eu scheert zich ook zelf. In het algemeen houdt hij zich niet op met aristocratische vormen, behalve eeue ncigïug voor ecne overdreven zindelijk heid. Ten half acht leest hij dc mis in zijn oratorium, en woont vervolgens een mis bij, die door een zijner hui.sprclatcn wordt gelezen, zoodat om half liegen zijne priesterlijke pligten geëindigd zijn. Na zijn ziel door het gebed te hebben versterkt, is zijn geest helder eu krachtig voor den arbeid van den dag. Hij verlaat dc kapel en gebruikt een eenvoudig ontbijt, dat uit beschuit en koflij inet chocolade door elkander bestaat. Nu ontvangen de majordomus, de opperkamerheer en de geheim-secretarissen hunne bevelen aangaande du audiëntien en de bestuursaangelegenheden. Vervol gens verschijnen de ambtenaren in de zijgalerijen van het vaticaan, en spoedig daarna komen de ministers, kardinalen, cenïgc kloosterpriors, gezanten of vreem delingen, die aan den paus wenschcn te worden voorgesteld, ter audiëntie. Z. II. ontvangt allcu zonder onderscheid in zijn kabinet, dat met dc grootste eenvoudigheid iugerigt is. Iïet gcheclc meubilair bestaat in een groote tafel, waarop zich een crucifix en eenig schrijfgereedschap bevindt, een armstoel, dien dc paus zelf gebruikt eu ecu andere voor den bezoeker bestemd. Om drie uur is de audïëntielijd afgeloopcu en begeeft zich de heilige vader in de eetzaal in den regt er vleugel, welke op den Monte Cavallo uitziet. Deze zaal is zeer groot en bevat slechts een met rood fluweel bedekte tafel, benevens een armstoel, die op een kleine verhevenheid staat en waarboven een verhemelte met liet pauselijke wapeu. Volgens liet gebruik eet de paus altijd alleen, maar op het land, b. v. te Frascati of Albauo, ontvangt hij eenige kardinalen en andere prelaten bij zich nau tafel. De huishouding der laatste pausen was altijd zeer eenvoudig, alsook Imnde maaltijd; onder Gregorius XVI kostte du laatste dagelijks drie ltoiueiu- schc daalders, en Pius IX. die als aartsbisschop cn kardinaal slechts één daalder voor zijn diner uitgaf, is als paus aan zijne gewoonte getrouw gebleven, natuurlijk alleen dan, wanneer hij alleen het middagmaal gebruikt. Na den maaltijd begeeft bij zich iu zijn slaapvertrek, waar hij een kleine siësta houdt; ton vier uren staat het rijtuig klaar, dat hem huiteu de stad brengt, waar hij gewoonlijk ecu uur lang rondtoert, om weder ten zes ure in het vaticaan terug te zijn. Hierna begeeft hij zicli weder aan zijue bezigheden, welke hij niet voor half elf ure eindigt; na ecu gebed gedaan te hebben begeeft hij zich dan weder in zijn slaapvertrek, terwijl de minister van het pauselijk huis hij liern komt, die iedcreu avoud tegenwoordig zijn moet wanneer dc paus zich ter ruste begeeft. j\let hem bespreekt hij het verschillende nieuws, alsook biunenlund- schc aangelegenheden; wanneer paus Pius geen antwoord meer geeft, doet dc minister het bedgordijn toe cn vertrekt, nadat hij zich alvorens nog overtuigd heeft, dat de dienaar des pausen, die in het belendende vertrek moet slapen, tcgenwooidïg is. Onder de vroegere pausen was liet gebruikelijk, in den zomer, wanneer het zeer heet was, steeds ijs cn andere vcrverschingen in gereedheid te hebben, zoodat dc verwondering van Pius IX zeer groot was, toen hij eens, kort na zijne verheffing tot paus, oranje-limonade vragende, de bedienden met cc-ne groote hoeveelheid vcrverschingen eu schotels zag komen nandrageu. Na alles weg te hebben gestuurd, liet hij zich een mes cn een oranjeappel geven, waarvan hij het sap zelf in een glas uitpersttc, tevens streng bevelende, hem later nooit iets anders te brengen, zoo men hcui niet boos wilde maken. Deze eenvoud cn matigheid betracht Pius IX iu alles, wat zijn persoon betreft. Zijne lijfwacht was nog zeer lang dezelfde, welke hij als bisschop te Imola bcxat; na ceuc regering van vijftien mnundeu bezat hij niets nieuws in zijne klceding als de soutane, die hij zich dadelijk na zijne verheffing tot paus liet vervaardigen, eu de witte fijne cnsimii'cn rok liet door de buitengewone zinde lijkheid des bezitters gcenc andere vlekken zien, dan de sporen van eenige snuif korrels, waarvan de heilige vader een rijkelijk gebruik mankt. Wanneer alle katholieke geestelijken hun opperhoofd navolgen in verdraagzaamheid, een voud eu zedelijkheid van levenswandel, het zal cr dc katholieke kerk en de gehecle wereld beter om gaan. (Gartenlaubc.) Een timmerman was aan zijn werk en had zijn zaag vergeten hij leende er ccti van zijn makker, die echter niet van de scherpste was, want toen hij het werktuig eei^ oogenblik had gebruikt, wierp hij het driftig weg, onder den uitroep van; is dat een zaag? Van al de zagen, die ik ooit zag zagen, zag ik nooit een zaag, die zoo slecht zaagde, als deze zaag zaagt, Uit Mexico verneemt men, dat het vertrek der Fransche troepen zeer geregeld plaats heeft, dat te Mexico alles rustig is en dat keizer Maxirailiaan uog volstrekt geen neiging toont om het land te verlaten. De Echo Beige verhaalt de volgende niet onaardige geschiedenis, ter waarschuwing voor die vrouwen, die de gewoonte hebben over hare mannen te heerschen en er zich op beroemen, dat hare echt- genooten geen stuiver kunnen uitgeven dan met hare voorkennis en goedkeuring. De heer X. te Brussel heeft een vaste verdienste van 4000 francs cn zijne vrouw moet dat geld tot de laatste centime in handen krijgen, terwijl hij zelf er niet een van mag houden. Maar de dwaze madam X, heeft bovendien de gewoonte dagelijks alle hoekjes en gaatjes in het huis na te snuffelen om te zien of haar man ook soms een verborgen schat (of penningje) bewaart. Nu begint de geschiedenis; vooraf dient men echter te weten, dat de heer X. een liefhebber van de jagt is en daar gebruik van maakt. Dezer dageu kwam onze vriend van zijn bureau eu vond zijn geweer verplaatst. „Mevrouw," riep hij, „mevrouw! wie heeft zich veroorloofd mijn geweer te verzetten?" „Jules, manlief, heeft er een duifje mede geschoten in den tuin." (Jules is de achttienjarige neef van mevrouw). Mijnheer vliegt daarop onder luid geschreeuw den tuin inop zijn geschreeuw volgt dat van Jules, die eeu oor vijg heeft ontvangen, waardoor hij tien passen achteruit is gevlogen. Maar wat bcleekent dat?" „Hebt ge mijn geweer afgeschoten op een duifje?" „Ja oom." „Dan kost me dat duifje 450 fr.!" Ziet hier de zaak. Mr. X. is genoodzaakt zijn geld (wat hij ver dient met eene zaak, die zijne vrouw onbekend is) in den loop van zijn geweer te bewaren, omdat mevrouw, die doodsbang is voor vuurwapens, hare handen daar nimmer naar uitsteekt. Sedert dien tijd is zij echter een weinigje veranderd, Er zijn thans in België omstreeks 2500 runderen wegens de runderpest afgemaakt. Do 200 fabriekanten van crinolines te Parijs zullen weldra tot het vervaardigen van een ander artikel hunne loevlugt moeten zoeken, want, dit lijdt geen twijfel meer de Parijsehe mode heeft de crinoline uit hare dienst gejaagd en, om de japonnen, die geknipt waren om op hoepelrokken te worden gedragen, niet onbruikbaar ie maken, bepaald men dat de traine of sleepjapon gedurende een paar maanden smaak zou zijn. In de met 23 Februarij geëindigde week is in Groot-Britanje sleehls één nieuw geval van ruuderpest ter kennis der regering gekomen. Afmaking van gezond vee tot stuiting der besmetting heeft er in die week niet plaats gehad. Engeland, de Staat die gedurende de jongste in Europa voor gevallen gebeurtenissen zich het meest op den achtergrond hield, die in dc vraagstukken van ons vasteland de poliliek van volstrekte onzijdigheid en van volkoraene onbaatzuchtigheid in praktijk gebragt heeft, toont thans door een dezer dagen genomen besluit, dat het door wapeningkoorts aangetast is. Ten einde de wedijver der wapen fabrikanten in het Yereenigd koningrijk op le wekken, aan welke 500,000 Chassepot-gewcren besteld zijn, heeft de regering aan die industriëlen tc kennen gegeven, dat zij een premie van 2 shilling zal toekennen voor elk geweer dat vóór het einde des jaars geleverd wordt. Aan o«£-wapeniug wordt alzoo door geen der Europeesche mogendheden gedacht. In de vorige week hebben te Londen plaats gehad .1337 sterf gevallen en 2342 geboorten. Te Iieulen is pastoor Thissen, tot afgevaardigde voor den Noord-Duitschen Rijksdag verkozen. Een boer, die de mis te Frankfort was gaan bijwonen, bragt een brief naar het postkantoor, aan zijne vrouw geadresseerd. In de vaste overtuiging dat de heer, die den brief aannam, ze zelf naar de plaats zijner bestemming zou brengen, vroeg hij hem „Mijnheer, wilt u mijn vrouw zeggen, dat ik haar duizendraalen laat groeten, en dat ge mij frisch en gezond hebt gezien." Uit Spanje luiden de berigten bij voortduring alleronrust- barendst voor de toekomst. Te Madrid heeft men een schrikbewind in den waren zin des woords. Op de geringste politieke vergrijpen of overtredingen kan de doodstraf toegepast worden en aan de bedreigingen wordt gevolg gegeven. Het fusilleren en deporteren zijn aan dc orde van den dag. De kerkers zijn propvol; de schandelijkste aantijgingen, ingegeven door partijhaat of laag eigen belang, komen stroomsgewijze tot de regering, die er een gewillig oor aan leent. Niettegenstaande al deze maatregelen van beteugeling, die de treurigste tijden der clericale reactie van 1823 in bet geheugen roepen, onderwerpt het volk zich niet lijdelijk aan het stelsel, waarmede men het wil onderdrukken, De clandestiene blaadjes dringen door tot in de kazernen en in de bureaux der ministeriën. Een persoon, die een dezer blaadjes verspreidde, werd te midden van soldaten der garde aangehouden en na een kort ver hoor doodgeschoten. De heer Glavany, Ottomanisch secretaris van legatie, heeft het ontwerp gevormd de kanalisatie der landengte van Suez te ver eeuwigen door een pyramide, met een opschrift in acht talen. Teckeningen van dit onhverp-monument zullen prijken op de wereld tentoonstelling te Parijs. Den 12 Jan. jl. is tc Jeddo het handelstractaat tusschcn Denemarken en Japan gesloten geworden. Dc Fricnd of India berekent, dat de hongersnood in een deel van Britsch-Indië reeds een millioen slagtolfers gevorderd heeft, en nog is men niet aan het einde. Telegrafisch herigt. Heden, Zaturdag 2 Maart 1867. Beurs van AMSTERDAM Metalliek46T7jT, Amerika(1882)vast76l, Atlantic23l, Enkele DebenturesoO, Turken29fa^, Griekenlö^g0/,,.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2