HELDERSCHE NIEUWEDIEPEB COURANT. M 19. DONDERDAG 7 MAART. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE yjUl8£lt het BEKENDMAKING. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. B franco per post1.50. Enkele noramers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. f.' JAARGANG. Advertentiên worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat t egenover de J.aan, 11422, aan den Helder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimto die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij (leze Couraut behooren: 1. Bekendmaking Nationale Militie, (eerste zitting der Militieraad); 2. Kennisgeving, (aangifte voor de Zeemilitie). BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen Ier kcunis van dc belaughcbbcndcn, dat van dc geldleening, groot f 80000, ten laste dezer gemeente aangegaan, op den 1 dezer, twee aaudeelen zijn uitgeloot, en wel: N°. 33 en N". 38, en dat tegen overgifte dier aaudeelen en daarbij beboorende coupons, de aflossing en rentebetaling vau den 1 Julij a. s. af zal plaats hebben ten kantore vau de Associatie Cassa te Amsterdam.. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, den 2 Maart 1867. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Maart. Uitslag der verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, op gisteren alhier gehouden Wit stembriefje: Uitgebragt 190 geldige stemmen, van onwaarde 2. Uilgebragt op de lieeren: Jhr. T. J. Kraijenhoff 105 steramen, B. Wereodlijn Smit 39, W. J. llidde Bok 10, 1'. J. Heijning en P. Groen ieder 8, P. C. van der Meulen 6, C. Berghuijs 5, P. Haagsma en II. Bitter ieder 2 stemmen; verder bekwamen nog eenige heeren één stem. Gekozen de heer Jhr. T. J. KRAIJENHOFF. Blaauw stembriefje: Uitgebragt 188 geldige stemmen, van on waarde 3. Uitgebragt op de heeren: P. J. Heijning 74 stemmen, G. Berghuijs 47, B. Wcrendlijn Smit 17., W. J. Hidde Bok 9, 1'. Haagsma en II. Bitter ieder 7, Jhr. T. J. Kraijenhoff 6, P. O. van (lor Meulen 4, P. Groen en L. M. van Gelder ieder 3, Jb. Seven- huijsen 2 stemmen; verder bekwamen nog eenige lieeren één stem. Herstemming tusschen de lieeren: P. J. HEIJNING en C. BERGHUIJS. De gemeente Helder telt 710 kiezers voor den gemeenteraad. Reeds heden morgen aan onze geabonneerden ter dezer jilaatse lij afzonderlijke biljetten berigt). Indien het vaderland in gevaar was, indien ieder oogenblik een vijandige aanval tegen de plaats onzer inwoning te verwachten was, zou het niet vreemd gevonden worden als er een algemeen alarm werd geslagen. Wat zou het echter beteekenen als de burgerij te wapen kwam, doch ongeoefend en dus ongeschikt om zich te verdedigen P Welkom inoet daarom aan ieder, wiens hart warm klopt voor Koning en Vaderland de oproeping zijn in de achter staande advertentie, waarbij door het bestaande comité tot de oprigting van een ARTILLERIE-VRIJKORPS tot deelneming wordt uitgenoodigd. Ieder die kan bijdragen tot dat sehoone doel - verdediging van den dierbaren geboortegrond - geve gehoor aan die roepstem. Hij zie de voorloopige statuten in en plaatse zijn naam nevens die van mannen, wien 't Neerlandsch bloed warm door de aderen stroomt. Het treffend woord vau van Hogen- dorp: „de toekomst eens volks berust bij zijne burgers," vinde hier in deze gemeente algemeen weerklank en openbare zich in eene zeer talrijke deelueming. Gisteren werd alhier gehouden eene vergadering der Ileldersche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, in welke bijeenkomst 59 leden tegenwoordig waren. Er werd besloten, dat dc te houden weekmarkten alhier op Woensdag 1 Mei e. k. op feestelijke wijze zullen geopend worden, terwijl de ingezetenen zullen worden uitgefloodigd om zulks door het uitsteken van vlaggen op te luisteren. Er werd verder besloten om de volgende premicu toe te kennen: wie op de eerste zes weekmarkt-dagen dc meeste verschillende artikelen ter markt brengt 15.wie het verste van daan komt om waren ter markt te brengen 10.die daarop volgt 5.die de meeste waarde aan goederen ter markt brengt 15. Na afloop der vergadering werd eene onderlinge verloting gehouden van 6 linnen graanzakken en 4 groote en 4 kleine kazen. Naar wij vernemen zullen de predikbeurten te Huisduinen voorloopig door de predikanten van den ring Zijpe worden waar genomen. l)e eerste vacature-beurt op a. s. Zondag zal vervuld worden door den wel-eerw. heer II. Meijer, predikant te Wieringerwaard. De heer P. Uurbanus zal op Vrijdag 8 dezer des avonds 74 ure, eene volksvoorlezing over den rijkdom houden in het gebouw voor Godsdienstige en Zedelijke Outwikkcling, in de Nieuwstad. Ter waarschuwing deelen wij mede, dat jl. Zaturdag avond van een bakker alhier zes brooden van 19 cents per stuk uit den bakkerswagen zijn ontvreemd, terwijl hij even in huis was gegaan. Hij had den wagen niet gesloten. Door de directie der onderofficieren-societeit: „de Eensgezind' Iteid", is aan den heer Burgemeester dezer gemeente ter hand gesteld de som van 108.37, zijnde de zuivere opbrengst der voorstelling, door de leden dier vereeniging ten voordeele der algemeene armen alhier gegeven. Gemelde som is, met het oog op de bij iedere armen-udministratie bedeeld wordende personen, verdeeld als volgt: Hervormde Diaconie 36.G8, die der R. Catholieke gemeente 24.08, der Doopsgezinden 1.12, der Ilcrst. Ev. Luth. 1.40, der Evang. Luth. 0.56, der R. C. van de Bissch. Clerezy 3.36, der Christel. Afgesch. 2.80, der Israëlieten 5.32 en Burgerlijk Armbestuur 33.05. Wij brengen ook thans een woord van hulde en lof voor het menschlievcnd streven der vereeniging, die alzoo toont veel voor de arme natuiwgenootcn over te hebben. Er circuleert in deze gemeente eene inteekenlijst tot het geven vau eene Iloogduitsche opera-voorstelling, onder directie van L. Eichtelberger uit Amsterdam, in het Lokaal Tivoli alhier, op Donderdag 14 Maart e. k. te houden. De lievelings-opera van C. M. von Weber, „Der Ercischutz" wordt daarbij aangekondigd. Wij gclooven, dat bovenstaande openbare mededeeling genoeg is om daarop de aandacht te vestigen, maar vooral om eene algemeene belangstelling te veroorzaken. Wij herinneren echter, dat alleen by eene zeer talrijke deelneming de uitvoering, die groote kosten vor dert, kan doorgaan. Op het zestal, opgemaakt ter vervulling van de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school te Bergen, komt voor de naam van den heer A. Daaruhouwer, hulponderwijzer alhier. Z. M. heeft benoemdtot gouverneur der Koninkl. Milit. Akademie den kolonel A. C. A. Scbönstedt, van den staf der Inf., JIDs. adjud. in buiteugew. dienst, thans belast met de functicn van koiumaudant dier inrigting; tot komm. dier Akademie den majoor A. J. A. Gerlach, van het 3de reg. Vesting-Artillerie, wordende hij in verband daarmede overgeplaatst bij den staf van het wapen der Artillerie; tot lsten luit. bij het 4de reg. Inf. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. L. de Vlaming, van het korps; tot majoor bij het 6de reg. Inf. den kapt. 1ste kl. J. J. H. Velius Baert, van het korps; tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang) den lsten lnit. W. C. F. van der Plas, van het reg. Grenadiers en Jagers. De heer M. Ypey, cand. not., thans inspecteur van politie te Amsterdam is benoemd tot commissaris van politie te Zaandam. In de. week van 17 tot 23 Febr. zijn door veelypbus aango- tast: iu Zuidholland 1020, in Utrecht 3S6, in Noordholland 181, in Gelderland 18, in Noordbrabaut 2, totaal 1607 runderen van 2 tot 9 Febr. werden aanget. 2048; van 10 tot 16 Febr. 1735 stuks. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 17 tot 23 February jl., ontleenen wij het volgende^ betreffende deze provincie: Ten zuiden van het IJ. De toestand veranderde nog wefliig. Te Weespcrkarspel, Muiden en Dienien valt uog menig geval toot. W

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1