BUITENLAND. ïngezojsdên! Ook tc Nuarden en Watergraafsmeer zijn vele runderen aangetast. Intusscheu bleven andere plaatsen, als: Laren. Ncderlior3t den Berg, Onder-Aanstel, Nieuwer-Arastel, Aalsmeer en Haarlemmerliede, geheel vrij. Er zijn in het geheel van: 39 Febr. aanget. 207, gest. 19, afgem. 184; van 10—10 Fubr. aanget. 190, gest. 4, afgera. 186; van 1723 Fcbr. aanget. 166, gest. 10, afgem. 156. Ten noorden van het IJ. De 15 gevallen verdeelden zich over de gemeenten Nieuwcndam, Edam, Hoogwoud, Zuid cn Noord- Schermer en Westzaau. Er zijn van: 39 Eebr. aanget. 41, gest. 2, afgem. 31; van 1016 Eebr. aanget. 13, gest. 2, afgem. 10 van 1?23 Eebr. aanget. 15, gest. 1, afgem. 14. De begrooting voor het Departement van Justitie is door de Tweede Kamer met 44 tegen 21 stemmen aangenomen. De minister verklaarde bij de discussie, dat hij vreesde, dat de doodstraf uit de rij der straffen niet zou kunnen vervallen. Hij merkte op dat slechts in sommige kleine staten de doodstraf was afgeschaft, maar dat zij in de meeste dier staten, met name in de Duitsche weder was ingevoerd. Bij alle hervormingen van hot strafregt in de groote staten had men de doodstraf behouden. Men verneemt dat eerlang bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal de aanbieding kan worden te gemoet gezien van een wetsontwerp, houdende verdere maatregelen tot wering van de veeziekte. In navolging van het door den heer van Limbnrg Stirum, te 's Ilage, gegeven voorbeeld, hebben de heeren C. W.- R. Scholten en II. A. van Karnebeek, aldaar bekend gemaakt, dat zij, de eerste voorloopig gedurende drie jaren, maandelijks 10.en de tweede 3000.voor het op te rigten weerbaarheids-fonds zal bijdragen. Naar wij vernemen heeft het centraal-comité van den Neder- landschen Weerbaarheids-Bond in zijne vergadering van 2 Maart jl. in verband met het daartoe door den hooggeb. heer J. B. graaf van Limburg Stirum gedane voorstel, besloten tot de oprigting van een nationaal scherpschuttersfonds. Beroepen: te Kolhorn, de heer Pool, cand.; ds. Vermeer, te Linschoten. Aangenomen het beroep naar de Ev. Luth. Gemeente te Leeuwarden door ds. K. Scharten, van Beverwijk. Volgens den Ned. Industrieel is den 2 dezer de bezending Ncderlandschc goederen, voor de Parijsche tentoonstelling bestemd, van Amsterdam verzonden, om den 4 en 5 dezer door eene tweede gevolgd te worden. De gecommitteerden uit de Nederlandsche hoofdcommissie reizen mede eerstdaags naar Parijs, om aldaar de bezeudingen op te wachten, in ontvangst te nemen en de ontpakking en uitstalling te regelen. In Friesland is een openbaar onderwijzer bij de hooge regering aangeklaagd, wegens overtreding van art. 23 der wet op het lager onderwijs (eerbiediging van de godsdienstige gevoelens van anders denkenden). Ilij had aan zijne leerlingen vlugschriften uitgereikt, die ten doel hadden het openbaar onderwijs te verdedigen. Een zevental personen, waaronder vier vrouwen, voeren dezer dagen van Grouw met een pontschuitje, doch naauwelijks waren ze in het diepe vaarwater gekomen, of het ranke vaartuig kantelde. Niettegenstaande spoedig aangebragte hulp verdronken twee personen, en wel twee zusters. Een statistikus heeft uitgerekend, dat Mexiko sedert het jaar 1821 niet minder dan 23 presidenten, 7 diktators, 2 keizers, 1 vice- president en 1 generalissimus, gemiddeld dus voor elke 16 maanden een nieuw hoofd van deu staat heeft gehad. Maximiliaan heeft reeds het langst van allen geregeerd. De Noord-Duitsche Rijksdag heeft zich dezer dagen geconstitueerd en geeft ruimschoots stof tot politieke beschouwingen voor den vermoedelijken stand der partijen, die in dat staatsligchaam ver tegenwoordigd worden. In Engeland is de aandacht nog altijd in groote mate op de reform-qumstie gevestigd. Men vreest, dat het tegenwoordige ministerie voor de groote taak, om die aan gelegenheid voor goed te regelen, terug deinzen zal. Reeds hebben drie ministers, die van koloniën, van Indische aangelegenheden en van oorlog hun ontslag ingediend, zoodat het kabinet cenc wijziging zal ondergaan, veroorzaakt door de verschillende gevoelens over de uitgebreidheid van de wijzigingen der tegenwoordige kieswet. Alge meen wordt verlangd het tot stand brengen eener wet, die het stemregt op vaste grondslagen regelt. In het mandement, houdende voorschriften voor den vasten tijd dezes jaars, zegt de cardinaal-aartsbisschop van België, mrg. Sterckx, primaat van België, dat 1866 een rampzalig jaar is geweest, dewijl Gods gcregtigheid reeds hier op aarde straf oefent voor hemeltergende zonden, alsmede voor zonden, die niet door individuen, maar door maatschappijen of natiën worden begaan. Onder deze laatste klasse van zonden noemt hij de verwaarloozing der gelegen heid om goed onderwijs voor de zijnen te bekomen, de verbreiding van dwaalbegrippcu op openbaar gezag, de begunstiging van gods dienstloos onderwijs door het staatsgezag; en verder zegt hij: „Hier moeten wij nog wijzen op een zeer groot kwaad, van znlken aard en zoo algemeen, dat het algemeene rampen tot onver mijdelijk gevolg moet hebben. In de meeste landen van Europa zijn de aanzienlijkste burgers belast met het kiezen van de leden voor de voornaamste ligchamen die bestuur te voeren hebben. Dat is een voorregt van liet hoogste gewigt; want het legt, zoo tc zeggen, het lot dier landen in de hand des kiezers. Het is dus 'eene ontegenzeggelijke waarheid, dat het voor de kiezers eene gewetenszaak, een gemoedelijke pligt is, deel aan de verkieziugen te nemen en hunne stem te geven aan de candidaten welke de mecsfe waarborgen voor eerlijkheid cn bekwaamheid aanbieden. „Welnu, een groot aantal kiezers verzuimen dieii gewigtigen pligt te vervullen; anderen vervullen hem slecht: in plaats van het alge meene welzijn, het geestelijken en het stoffelijke, met hunne stemmen te bevorderen, laten verscheidene hunne slem door partijzucht cn door laakbare bedoelingen bepalen. Is het dan wel bevreemdend, dat in vele landen de vrije uitoefening der ware godsdienst belem merd wordt, slechte wetten worden afgekondigd, onmatig zware belastingen worden gelieven? Is het dan wel bevreemdend, dat er tussclien naburige landen geschillen oprijzen cn oorlogen uitbarsten Is" bet bevreemdend dat de hemel, verbolgen over zoo vele over- tredingeu, door algemeene rampen aan de raenschen hunne pligten herinnert? Neen; immers de Heilige Schrift en de historie loeren ons dat, terwijl de natiën bFöejjen door de godsdicustige en zedelijke deugden, de zonden cn inzonderheid de algemeene zonden de volken ongelukkig maken. De vectyphus breidt zich tot" dusverre in België niet uit. In de verschillende provinciën des Rijks wordt een getal van 1,300,000 stuks hoornvee gevonden. Een pas gehuwd man heeft zich dezer dagen op de rails van den spoorweg tusschcu Brussel en Vilvoorde geworpen op het oogenblik dat de trein naderde; hij was oumiddclijk een lijk. Bij het verdedigen van het ontwerp van wet tot verdere ver breiding en verbetering van het lager onderwijs in Frankrijk, is de volgende opgave door den minister van onderwijs, den heer Duruy, aan het Wetgevend Ligchaam medegedeeld: „In 1840 hadden de godsdienstige vercenigingen 22 pCt. van de schoolgaande bevolking des rijks in hare scholen, thans hebben zij er 38 pCt. Op ieder honderdtal onderwijzers onzer kinderen behoorden in 1840 20 en bchooren thans 43 tot het onderwijzend personeel der godsdienstige vercenigingen." Deze opgave werd door den minister medegedeeld tot wederlegging der bewering, dat de vrijheid van onderwijs in Frankrijk niet werkelijk bestaat. Men is te Parijs zeer beducht voor de cholera. Op het eiland 1'crsey is zij vrij hevig, en hoewel tc St. Malo de strengste maatregelen worden genomen tot desinfektatie als auderzins van alles wat van het eiland in Frankrijk wordt aangevoerd, en niemand, dan na in quarantaine te hebben gelegen, voet op Franscheu bodem mag zetten, vreest men dat de epidemie ons in het voorjaar op nieuw bezoeke. Reeds hebben zich enkele, wat men noemt sporadische, gevallen voorgedaan, maar dit is niet verontrustend, als men weet, dat deze hier altijd verschijnen. Wij mogen er bijna niet aan deuken, want, zoo de cholera als epidemie in het jaar 1867 Ie Parijs uitbreekt, zal de ellende der stad niet te overzien zijn. Tienduizenden toch van industriëlen, winkeliers, hotelhouders, fabrikauten, die al hunne hoop op of al hun geld in de wereldtentoonstelling hebben gezet, zouden geruïneerd zijn. -Blijkens eene opgave van het bureau Veritas te Parijs, zijn in de maand Januarij jl. geheel vergaan 421 schepen. Vijf-en-twintig schepen, waarvan geene tijding is ontvangen, zijn vermoedelijk vergaan met man en muis. In Jan. 1866 waren 411 schepen vergaan. Te Havre zal in het volgende jaar eene internationale tentoon stelling van voorwerpen betrekkelijk de zeevaart worden gehouden. In de golf van Lyon heeft een hevige orkaan gewoed. Het gepantserd fregat Couronne heeft daardoor bij de Hyërische eilanden een aantal manschappen verloren. De keukenmeisjes te Londen kunnen het niet meer met groenten en vruchten af, zij hebben hare locvlugt genomen tot de bloemen, en van daar dat zij viooltjes bq het dessert opdisschen. Te Londen zijn van de naar Rotterdam bestemde stoomboot Waterloo 2 kistjes, elk inhoudende 300 ponden zilver in staven ontvreemd, zouder dat men nog eenig spoor van den dader heeft kunnen ontdekken. In een stadje in het graafschap Lancaster is den 1 dezer brand uitgebarsten in eene school, waarin ongeveer 100 kinderen vereenigd waren. Tengevolge van de snelheid, waarmede het gcheelc lokaal met een verstikkenden damp werd vervuld, zijn 9 dier kin deren omgekomen. De Berlijnsche fabriek van Börsig heeft hare 2000ste locomotief afgewerkt. Zij draagt den naam „Berlin" cn zal met bloemen getooid naar den spoorweg worden vervoerd, om naar de Parijsche tentoonstelliug te vertrekken. Hoe de toestand van Spauje eigenlyk is, kan men het best uit onderstaand schrijven aan de Trance van den infant don Enriquc vernemen „Mijnheer de redacteur! In het nummer van 25 Febr. jl. van uw blad, waarin ik een correspondentie uit Spanje betreffende de koninklijke familie gelezen heb, vond ik de volgende zinsnede mij betreffende: „Wat aangaat den infant don Eurique, de eenige wiens afwezigheid tol dusver opgemerkt en betreurd werd, hij zal, zegt incn, zijne cereplaats bij de koningin weer innemen." „Ik moet verklaren, dat dit beweren ongegrond is. „Getrouw aan de mijn gausche leven beleden vrijheidsbeginselen, kan ik niet toegeven, dat mijn cereplaats op het oogenblik daar zou zijn, waar doorluchtige Spanjaarden slagtoffers zijn geworden van de hevigste reactie en waar het stelsel van vogelvrij-verklaring en schrikbewind geheiligde regten en de wezenlijkste waarborgen der grondwet vervangen heeft. „Ik heb Spanje verlaten, vast besloteu liever alles, zelfs de toe komst mijner kinderen op tc offeren en in den vreemde arm cn vergelen tc leven, dan door mijn tegenwoordigheid te Madrid den schijn op mij te laden als zou ik zoo jammerlijke handelingen goedkeuren. „In afwachting dat die voor mijn vaderland rampzalige toestand ophoude, is mijn eereplaats in het edelmoedig en gastvrij Frankrijk." Te Pausilippo, bij Napels is dezer dagen een kruidhuis gesprongen waarbij 18 personen zijn omgekomen en 24 gekwetst. A'olgens een uit Japan ontvaugen berigt, heeft den 14ücc.jl. Ie Jeddo een brand gewoed, nog erger dan die van 26 Nov. tc Yokohama. Bij dc afzending van dit berigt uit laatstgenoemde plaats waren de bijzonderheden dezer ramp aldaar nog niet bekend, doch naar men zeide bad de brand zich uitgestrekt over eene uit gestrektheid van vier mijlen. Volgens berigt en, aan Mexicaansche dagbladen ontleend, heeft keizer Maximiliaan den 19 Jan. het landhuis la Teja verlaten cn weder zijnen intrek in het paleis te Mexico genomen. Ten einde in den dringenden nood des lands te voorzien, heeft hij zijn tafel- cn ander zilver naar de innnt gezonden, om daarvan geld te slaan cu zijne paarden en rijtuigen, benevens verscheidene andere voorwerpen van weelde doen verkoopen. Een telegram uit New-York berigt, dal keizer Maximiliaan van Mexiko zelf aan het hoofd eener krijgsmagt tegen de republie- keinen is uitgetrokken, cn eene overwinning op hen behaald heeft., i Daar de Kerkelijk* Courant natuurlijk niet door alle lidmaten der Hervormde Gemeente in ons vaderland gelezen wordt cn allen toch belang hebben bij het- j geen op het gebied dier Kerk voorvalt, zoo maakt een belangstellend Lid, die

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2