HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 20. ZONDAG 10 MAART. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDSVlAKiNC BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatvkoag avond ua acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in duu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonueincutsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkclu nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyertentiln worden aangenomen tot Zaturdog en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstrant tegenover de Laan, 11422, aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meur/0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behooren: 1. Bekendmaking Nationale Militie, (eerste zitting der Militieraad); 2. Kennisgeving, (aangifte voor de Zeemilitie); 3. Bekendmaking, (zitting van den Gemeenteraad); 4-. Opgave der bewegingen van Zr.- Ms. schepen in Oost-Indië. lïon 13 dezer vertrelit de WEST-KSÖISCHE mail. Dc BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat, volgens mcdedeeliug van den Heer Kommandnnt van Zr. Ms. oefeuiugS- vaarluig „1'ro Pntria", ingevolge Ministeriele aanschrijving, van af den 9 tot den 15 dezer maand Maart procfschoten van de Hors zullen gedaan worden met kartetsen uit landingsgeschut; dat, zoolang men daarmede bezig is, er eene roodc vlag zal waaijen van den top van een aan de llors liggend landsvnartuig, cn dat, zoolang die vlag waait, de Hors lot op een afstand van ongeveer 2000 ellen voor personen en vaartuigen onveilig is. Helde r, Dc Burgemeester voornoemd, 7 Maart 1807. STAKMAN BOSSE. MELDER en NIEUWEDIEP, 9 Maart- Gisteren avond heeft ten raadhuize alhier plaats gehad de aanbesteding vanhet graven van een nieuwen mond aan het Heldersohe kanaal, benevens het bouwen van eene ijzeren draaibrug met gemetselde landhoofden over dien mondalles met bijlevering der benoodigde bouwstoffen. Er waren ingekomen 14 iuschrijvings- billetten, als van de heeren: S. Gooien en B. Vos 36,000; Gebr. Korlï34,200; W. van Haatten, 33,000; B. Swets 88,900; J. Ncderlof 32,600; W. van der Wooning 32,390 P. Verhey ƒ32,288; II. J. Hippens 30,494A. Bas 30,800 G. II. Beijmer 29,250; I). Tool ƒ28,970; Chr. Streefkerk 28,870II. JJauzenS/,. 27,940; Joh. de Graaf, van Alkmaar, 25,195. Z. M. heeft benoemd lot lid van den militieraad in het 3de militie-district der provincie Noordholland, ter vervanging van den heer L. Stokbroó van Hoog- en Aartswoud, als zoodanig benoemd 21 Jan. jl., doch sedert overleden, den heer A. J. Eaber, lid van den gemeenteraad van Hoorn. Aan de heeren A. D. Zur Miihlen en W. G. en IC. de Wit is, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoomboot- dienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusseben Amsterdam en Kampen. Aan tien heer C. de Boer Dz., gewezen inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting te Terschelling, is, ter zake van ongeschiktheid tot de waarneming van zijn ambt wegens ligchaamsgebrek, pensioen toegekend van 1202. Dc luit. ter zee 2de kl. jhr. Q,. Iloeufft, is op zijn daartoe gedaan verzoek, met den 15 dezer, eervol uit dc zeedienst ontslagen. In dc zitting der Tweede Kamer van eergisteren is bij de behandeling van de begvooling voor Binnenlandsche Zaken door den heer van Lijnden een amendement voorgesteld, strekkende oin den post van 12000 (subsidie voor het Atheneum voor het practisch geneeskundig onderwijs te Amsterdam) tot op 3000 te verminderen. Nadat dit amendement o. a. door een drietal Amsterdamsche afge vaardigden en door den minister van Bitinenlandsehe Zaken was bestreden, werd het echter met 35 tegen 32 stemmen aangenomen. Door den gouverneur-generaal van Nerderl. Indic is benoemd tot dokmccster te Soerabaija de heer E. Broers. De ArnJi. Cl. heeft van liet lid der Tweede Kamer, den heer Keuchcuius het volgende portret gegeven: „Een ijvernar, een uitsluitend man, even weinig een vriend en bondgenoot der liberalen als der conservatieven, in onze Kamer eene excentrieke cn abnormale figuur, maar met en misschien door dit alles een man, die aanspraak heeft op de achting en sympathie ook van ons, zijne tegenstanders. Een man van harts- togt, Goddank, in onze flegmatieke vertegenwoordiging, van een opregten hartstogt, een militant man, die geen kwartier geeft en geen kwartier vraagt, een Maccabeeër, verdwaald in de uegentiende eeuw. De kunstmatige opgewondenheid en opwinding van den pleiter voor eene kwade zaak (en de Kamer kent zulke pleiters) is de zijne niet en even weinig doet hij aan het genre der zoetsappige hatelijkheden. Hij is een opregt hater en een opregt doodslager." De bisschop van Haarlem, du lieer AViliner, wijst, iu zijnen, bij gelegenheid vau de Vasten uitgcvaardigden, herderlijken brief, op de rampen, welke het j incnschdom teisteren, als o. u. dc cholcra-ziekte en de veetyphus, welke in- j tussehen dikwijls in de hand der voorzienigheid het middel zijn tot bekeering vau zoo velen, die zonder tegenspoed niet omtrent hun wezenlijk heil ingelicht I zouden zijn geworden. Wat de geestelijke rampen betreft, onder deze komen in de eerste plaats in aanmerking de onderdrukking der Kerk en het toenemend J ongeloof: doch ook iu dit opzigt heeft het kwaad, hoe betreurenswaardig ook, veel goeds voortgebragt, en o. n. den ware geloovigcn de gelegenheid gegeven, 1 zieh te doen kennen en onderscheiden. De prelaat spoort de Katholijken teu uitdrukkclijkste aan tot waakzaamheid en standvastigheid, cu om iu het bijzonder Ic gedenken den paus en dc kerk, die vooral strijdt in die landen, waar zij aau verdrukking blootgesteld is. Met zekerheid kan worden gemeld, dat de collegiën der 1 Gedep. Stalen van Gelderland, Noordholland, Friesland, Groningen cu Overijssel zich tot Z. M. den koning hebben gewend, met dringend verzoek, dat de door de commissie voor de veepest voorgestelde maatregelen zullen worden ten uitvoer gelegd. Wat de Gedeputeerde Staten van Zuidholland betreft, wordt van die zijde evenzeer erkend, dat het middel van afraaking het eenige is om van de veepest verlost te worden, doch wordt, wat de uitvoering betreft, de voorkeur gegeven aan de denkbeelden van den commissaris des konings, den heer Loudon. HaarlCt.) Te Amsterdam is gekozen tot lid der Prov. Staten de heer W. E. N. Bahusen. De Londensche correspondent van de Amsterdamsche Courant berekent, dat de bekende heer Peabody thans reeds ruim 27 millioen guldens aan verschillende instellingen heeft geschonken. Het ver mogen van dien milden Amerikaan wordt, volgens den bedoelden berigtgever, op 75 millioen guldens geschat. Het schijnt echter, dat de titel van rijkste particulier der nieuwe wereld den heer Peabody, nog door don heer "W. Astor, te New-York, wordt betwist. In den nacht van den 7 dezer, omstreeks 1 ure, ontdekten de gebroeders Prins, woonachtig in de gemeente Westwoud, dat hunne woning in brand stond; met veel moeite hebben zij en hunne dienstboden zich uit het brandende gebouw weten te redden. Vóór dat zich eenige hulp opdeed, was de vlam zoodanig in hevigheid toegenomen dat het gebouw met 28 runderen, 2 paarden, alle gereedschappen, meublement en alles wat er verder in aanwezig was, door de niets verschooncnde vlammen verbrand is. Het gebouw was een der fraaiste boerenhofsteden, die men in de streek tussehen Hoorn en Enkhuizen vindt; de plaats was voor 4 jaren nieuw gebouwd. De nevenstaande plaats, zoowel als de Boomsch-Catho- lieke kerk en pastorie, zijn door de goed genomen maatregelen bewaard gebleven. Hoe en waardoor de brand is ontstaan, is nog onbekend. Te 's Hage is gisteren uitbesteedde levering van óón millioen ponden grove raaatkolen, teu behoeve van de directie der Marine alhier, aan den heer W. Hoven, voor 10.22 de 1000 ponden. Dezer dagen heeft jhr. D. S. te Boosendaal, door het innemen vau lucifers-koppen zich vergiftigd. Alle pogingen tot redding waren vruchteloos. De overledene laat eene vrouw met twee kin deren na. Te Zwolle is een winkelier wegens het voorhanden hebben en verkoopen in zijnen winkel van vuurwerk en buskruid, zonder daarvan in zijne aanvrage om patent te hebben melding gemaakt, veroordeeld tot betaling eener boete van 500 of bij wanbetaling tot subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen. Te Pannerden is door de ambtenaren een aak aangehouden waarmede 240 kan spiritus ad 88 pCt. in 37 blazen werd iiC smokkeld. De aak is in beslag genomen, en de aan voer derf sluikers, zekere Nibbelink, gevat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1