BUITENLAND. der landspoorwegen onmiddclijk met zijne onderneming verbinden. De stoompont zelve zal omstreeks 15Ü0 voet lang en met ceu plat dek voorzien zijn. De reiziger welke uit Frankrijk naar Engeland of omgekeerd gaat, zal, wan neer dit plan tcu uitvoer gebragt is, zich betzij bij dög of bij naeht de moeije- lijkhedeu niet meer behoeven te getroosten oin bijv. uil Engeland van reu der spoorwegen komende met de. stoomboot het Kanaal over te s'eken en hij aan komst le Calais nog ouuangenaain aangedaan door het zeetoglje weder op den trein plaats te nemen, die hem verder landwaarts in voeren zal, 01» nog te zwijgen van het besparen der onaangenaamheden met bagage, enz. Daar dc trein den reiziger op het vlot of de pont biengt en daarop staan blijft, kan de reiziger rustig in den wagen blijven zitten, of naar het hem goed dunkt op de pont heen en weder wandelend, mstig zijn sigaar rooken, zonder bang behoeven te zijn voor zeeziekte. Met zekerheid wordt namelijk beweerd, dat liet stooinpontveer door baar ongehoorde lengte en groote, zwaarte en druk king der last zelfs de hevigste stormen kal in kan doorstaan, zonder den reiziger aan zeeziekte bloot te stellen. Dit is van hieer belang dan het schijnt, daar zeer vele personen, voornamelijk Franscheu uit vrees voor storm eu zeeziekte worden teruggehouden om op ecu pakubotit vai» Calais plaats te nemen. De zoo oiuiilddelyk 'gemakkelijke en goedkuope vcibiuding der beide landen en volken zal hel verkeer van inenschen eu het handelsverkeer ontegenzeggelijk doen toenemen eu met der tijd alle vijandschap zoo niet worden uitgewischt, dan toch voor grootere bezadigdheid plaats maken, zoodat daardoor eeu nieuw onderpand tot behoud van deu wereldvrede wordt aangewonnen. Het denkbeeld van Fowler schijnt de meeste kans van slagen te hebben. Ilct is, volgens ons oordeel, de eenvoudigste en zekerste oplossing van het groote vraagstuk, waarmede gedurende een halve eeuw een menigte zaakkundige iugc- nieurs en nog meer leeken zich hebben bezig gehouden. Terwijl de kosten eu de tijd van daarstelling der meeste uitvoeringeu, die dikwijls zeer gewaagd waren, tot twintig raillioen p. st. cu twintig jaren steigen, heeft Fowler bere kend, dat hij zijn denkbeeld inet hoogstens twee millioeu p. st. en in ongeveer twee jaren kan verwezenlijkt zien. Dit schijnt ten minste geloofwaardig; eu men kan zich met het oog op stoomponten, welke over kleinere stroomen zware lasten vervoeren, een denkbeeld vormen van de mogelijkheid van uitvoering dezer onderneming; wij behoeven ons het poutvccr slechts vele honderdmalen grootcr, het water ecnigc duizcndinalen dieper eu in plaats van enkele zware lasteu of wagens een gelieele spoortrein daarop te denken. Nog is het onzeker of de verbinding op of ouder de zee zal worden aangelegd, maar in allen gevalle zal men er op de ccne of dc andere wijze stellig zeer spoedig mede beginnen, zoodat wij zeker niet lang na dezen, uit ieder deel van Duitschland, of uit Italië, door de Alpen, door middel der stoom, droogvoets en zonder oponthoud of stoornis, ons naar ieder gedeelte van Engeland eu omgekeerd zullen kunnen begeven. De opstand der Candioten tegen het Turksche gezag blijft nog steeds een ernstig punt van bespreking in de dagbladen en de hooge collegiën, waarin de staatkunde van Europa aan de orde wordt gesteld. De eerste minister van Engeland, graaf Derby heeft in het Hoogerhuis te kennen gegeven, dat het Britsche gouvernement niet geroepen was om tot het afbreken van het Turksche rijk mede te werken. Erkennende, dat de Turksche overheden wel eenige grond tot ontevredenheid hadden gegeven, betoogde hij, dat vele grieven der Candioten overdreven waren of niet bestonden, en dat de eigenlijke oorzaak van den opstand gezocht moest worden in den wcusch om zich aan het koningrijk Griekenland aan te sluiten. Het Journal de Bruxelles meldt het volgende: „Bcrigten uit Zele (in Oost-Vlaanderen, ten zuidwesten van Antwerpen), melden dat dc runderpest zich in die gemeente weder heeft voorgedaan. De besmetting is er ook overgeslagen tot de kudde schapen, die zich in de nabijheid van den aangelasten veestal bevond. Verscheidene beesten zijn door de ziekte aangetast en daaraan gestorven. De overheid is overgegaan tot de afmaking der gelieele kudde, uit 150 stuks bestaande." In België doen de ongelukkige gevolgen der onkunde zich steeds sterk gevoelen. Tengevolge van de voortdurende ontwikkeling der industrie, is eene sterke beweging gegeven aan het delven van de steenkolen uit de rijke mijnen van Bergen, Charleroi en Luik, welke daardoor zeer veel arbeiders behoeftdaaruit volgt dat men meer handen noodig heeft eu dat de loonen rijzen, iets dat, zou men zeggen, het welzijn dier arme menschen zal verhoogen. Helaas neen! wurmen zij meer, ze blijven ook meer werkeloos; gedurende twee dagen per week brengen zij in dierlijke zwelgerijen het meerder ontvangene door. En zoo gebeurt het, dat hetgeen den arbeider moest verhef fen, hem verlaagt en de verliooging van loon, die een aanleiding kon wezen tot welvaart, wordt voor hem een bron van zedeloosheid, cene oorzaak van verderf. Frankrijk, zeide onlangs de Charivarizeilt tusschen twee klippen, de oostersche kwestie, de Scylla, en de Duitsche, de Charybdis, en zal al zijne krachten moeten inspannen, om niet op eene van beide te stooten. De memorie tot toelichting van het wetsontwerp op de legcr- organisatie in Frankrijk zegt in den aanhef: „Al de mogendheden van het vaste land hebben in deu laatsten lijd gemeend hare strijd krachten te moeten vermeerderen. Kan Frankrijk die algemeene beweging aanschouwen zonder dat voorbeeld te volgen? Dat gelooft het gouvernement niet, en dat zou ook voor ons land een onbegrij pelijk besluit zijn. Doch terwijl het gouvernement in dit opzigt regtmatige voldoening aan het nationale gevoel geeft, gevoelt het tevens behoefte om luide en nadrukkelijk te verklaren dat het niet in zijne bedoeling ligt iemand le bedreigen of zich voor eenen aan staanden oorlog toe te rusten. Zijne inzigten zijn van verhevener aard en van reeds oude. dagtcekening. Het laat zich in deze zaak minder leiden door de gedachte aan de verwikkelingen die uit dc jongste gebeurtenissen kunnen voortkomen, dan door de lessen welke dc ervaring in den Krim-oorlog en in den Italïaanscheu krijg ons heeft opgeleverd." Het in Frankrijk bij de volksvertegenwoordiging ingediende wetsontwerp betreffende de legerorganisatie heeft, volgens het rege ringsorgaan ten doel: de lasten der natie in vredestijd te verminderen en hare hulpbronnen in oorlogstijd te vermeerderen." Als dat ontwerp tot wet verheven wordt, zal Frankrijk in 't geheel 1,238,000 man onder de wapens kunnen brengen. Het proces Girardin is te Parijs een „événement" geworden bijna van niets anders wordt er gesproken; tcu hovc zoowel als in de burgerkringen, in de salons zoowel als op dc opeubarc straat; overal is dit proces het hoofdonderwerp der gesprekken; dó dag bladen wijden er artikelen aan, de correspondcntiën zijn opgévuld met bijzonderheden die er op betrekking hebben. De veroordeelde blijft, als vroeger fier het hoofd opbellen, en neemt niets terug van zijne in liet openbaar afgelegde verklaring dat hij thans is ovcrgeloopen tot de partij der tegenstanders van het keizerrijk. De keizerin van Frankrijk heeft zich onder het getal der inzenders van de internationale tentoonstelling doen opnemen en wel van de klasse No. GGi/s (pleiziervaartuigen.) H. M. zal nl. rene kaïk (sloep) en ccne gondel tentoonstellenwelke sierlijke wiuiTuigcn, met twee iïanijo jagtcn van prins Napoleon, en eene kaïk van Mustapha-batta (broeder van de onderkoning van Egypte) in dezelfde haven of hetzelfde dok zullen liggen, waarin men, (zooals de Moniteur zcgl) „alle typen van jagtcn van alle natiën vcreenigd zal vinden, van dc Holliuulsehe galjoot tot de Australische kano." Een exemplaar der plaat van Rembrandt„Jezus de zieken genezende", is in 't laatst der orige maand te Parijs voor 29,500 fr. verkocht. Deze plaat behoorde tot dc nalatenschap van den lieer Ragge-Pricc, die ze 20 jaar geleden voor 3000 fr. gekocht had 't Is een van de acht exemplaren die cr van bestaan. Pas is Lemairc, ter zako-van moord gepleegd op de vrouw waarmede zijn vader een tweede huwelijk zou aangaan, Ier dood gebragt, of twee andere misdadigers zijn in hechtenis genomen, die beide zich niet ontzien hebben hunne vaders naar liet leven te staan. De eene, le Parijs, wilde zijnen vader met een mes het leven benemen, doch gelukkig kon de poging nog tegengegaan worden; de tweede te Calais, heeft zijnen vader met een mes twaalf steken toegebragt, waaronder een den G5—jarigen man het regteroog heeft doen verliezen. In een werk van statistiek vindt men zeer wetenswaardige en niet algemeen bekende bijzonderheden betreffende Parijs, o. a.' dat er in het jaar 1866 voor 13,3S5,702 fr. aan verschen zeevisch zijn gebruikt en voor i,S4G,184 fr. aan oesters; dat cr niet minder dan 12S8 architecten, 1900 geneesheeren, G50 ingeschreven advo caten, 330 bankiers, 36 publieke bals, 18 fabriekanten van kunst- oogen, 1 fabriekant van bijenkorven, S verzamelaars en hande laars in postzegels van alle landen, 3 doodkisten-fabriekanten (monopolie), 4 gepatenteerde professetirs dc billard, 1 dito in het schaakspel, 2 schedelleerkundigen of phrenologen, 2 kaartlegsters, 2 fabrikanten van vleeschkleurige tricots voor danseressen, 200 fabri kanten van crinolines, 41 dito van snuifdozen en 3 van kaarsen snuiters zijn. De geheele bevolking van Parijs, de vlottende eu hej garnizoen er niet onder gerekend, bedraagt 1,799,9S0 zielen. Een telegram van 8 dezer te Marscille ontvangen, meldt dat dien dag het Turksche eiland Mityleue door eeu hevige aardbeving geteisterd is geworden, die verschrikkelijke verwoestingen aanrigtle en vele honderden personen deed omkomen. Nadat in Groot-Brittannië eene week zonder nieuwe gevallen van runderpest was voorbijgegaan, heeft de ziekte cr zich in de nu afgeloopen week op nieuw voorgedaan en wel te Burstwick, in Yorkshire; aldaar zijn zeven runderen aan de ziekte lijdende bevon den cu met zestien andere afgemaakt. Den S dezer heeft in cene tunnel bij Bradford eene botsing plaats gehad tusschen twee spoortreinen. Dc stoker van een der treinen is gedood en een 12tal reizigers zijn min of meer zwaar gekwetst. In Mecklenburg worden de volgende cisehen aan de onder wijzers der lagere scholen gedaan; Zij moeten ervaren zijn in dc bijbelsche geschiedenis, in den lands-cathechismus, in het. lezen en spellen; zij moeten, uit het hoofd cn op de lei, in de vier hoofd regelen kunnen rekenen, kunnen schoonschrijven en met de gewone kerkmelodiën bekend zijn. Het tractement van den onderwijzer is in dat land op de volgende vreemdsoortige wijze btpaaldHij krijgt 5s jaarlijks 4 vademen hout, 150 vierk. roeden tuingrond en 139 voeden aardappelland, weigroud en voeder voor 2 koeijen en 10 schapen, 4 schepels tarwe, 36 schepels rogge, 24 schepels gerst, 8 schepels erwten, S schepels haver, 600 ponden stroo, 45 thalcr 78,75j aan geld cn vrije woning. Jl. Zaturdag is te Munchen aan cene keelziekte overleden prinses Sophia Frederika Augusta Leopoldina Alexandrina Eruestina Albertina Elizabeth, hertogin van Saksen, hertogin in Beijeren, dochter van den regcrenden koning van Saksen "(Jon I) en sedert 11 Februarij 1865 gemalin van prins Karei Theodoor, liertog in Beijeren. Do overledene was geboren 15 Maart 1845. Bij \bcsluit van H. M. de koningin van Spanje is de infant Jienriquez vervallen verklaard van zijne waardigheid als giande van Spanje en van al zijne ambten, titels en decoratiön. Dezer dagen is op den spoorweg van Moskou dc trein, even na het verlaten van het station Nicitino, buiten het spoor geraakt, waardoor zes passagiers-wagens omvielen cu verbrijzeld werden. Het aantal dooden en gekwetsten is zeer groot, - en volgens de Nord is dit verschrikkelijk ongeluk te wijten aan dc dronkenschap van twee stokers der locomotief. Vroeger werd reeds medegedeeld dat de beroemde reiziger di'. Livingstone op zijne reis in Afrika vermoord was. Dc Engelschc consul aan de kust van Zanguebar bcrigt daaromtrent, dat den 5 Dec. negen manschappen van Livingstond expedidie bij hem waren aan gekomen cu hem verhaalden dat zij in de maand Augustus, aan de westzijde van Nyassan, onverwacht door eene bende Maziten waren overvallen. Ofschoon die mededcelingeu in sommige bijzon derheden uiteenliepen, kwamen zij toch allen daarin overeen, dat Livingstone door een neger met een bijl in den nek zoo danig was gewond, dat hij onmiddellijk dood nedervicl. De negen manschappen, die deze treurige tijding overbragten, verklaarden, dat zij to zamen het lijk luidden begraven en dat zij aan liet dreigcud gevaar alleen waren ontsnapt, doordien zij, door nood gedrongen, zich hadden schuil gehouden, cn toen door de negers niet gezien waren. De consul schrijft er bij, dat hun verhaal zich wel zal bevestigen. Ilij had inmiddels maatregelen genomen tot eenige verdere nasporingen. De gelden in dc schatkist der Unie gevloeid door den ver koop van tijdens den oorlog weggenomen of verlaten eigendommen in de Zuidelijke Stalen bedragen tot nog toe tc zamen 31-,053,000 dollars. Een groot de«l van die som is besteed om schoolonderwijs voor negerkinderen te bekostigen. De Senaat der Vercenigde Staten heeft zich in zijne zitting van 19 Febr. jl. verccnigd met cene bill tot afschaffing der gevan genschap wegens schulden. Men telt thans te New-York 21,193 vrouwen, die, hoewel gehuwd of weduwe, gecnc kinderen hebben; 28,753, die slechts een zoon of dochter bezitten; 27,915, hebben twee kinderen22,469, hebben cr drie; 17,841, hebben er vier; 12,554, vijf; S777, zes; 5578, zeven; 3SIG, acht; 2464, negen; 1650, tien; SS6, elf: 617, twaalf; 353, dertien; 212, veertien; 104, vijftien. En nu 49 vrouwen met 16; 20 met 17; 9 met 18; 10 met 19, en 6 met twintig kinderen. Eene dame heeft er 21; en drie vrouwen 22, nog drie hebben 23, één 24 en één heeft niet meer dan 2a kinderen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3