BUITENLAND. tot 2 Maart aanget. 12, gcst. 0, afgcm. 12; 3 tot 9 Maart aanget. 15, gcst. 3, afgem. 11; 10 tot LG Maart aanget. G, gcst. 0, afgcm. G. Dc lieer Verhoeve Bruinvis jr., te Winkel, heeft dezer dagen bekend gemaakt, dat hij meent dc kennis te bezitten om het vee, dat weinig of geen voorbeschiktheid voor runderpest heeft, te onderscheiden van dat, hetwelk daarvoor meer vatbaar is. Reeds is eone proeve genomen op kleine schaal, die met een gewenschten uitslag werd bekroond. Om echter lot zekerheid te komen, weuscht hij proeven op ecne groote schaal te nemen, waartoe hij, bij wijze van inschrijving, bijdragen tracht te verkrijgen. Den 22 dezer werd door dc arrondissements-regtbank te Hoorn, uitspraak gedaan in dc zaak van B. A., veehouder, wonende te Hoogwoud, (beschuldigd, zoo als vroeger is gemeld, van te laat aangifte te hebben gedaan dat de vcctyphus op zijn stal was uit gebroken). Dc regtbank heeft hem geconderaneerd tot eene geldboete van 50, met de kosten. Een te Haarlem in garnizoen liggende dragonder die korten tijd geleden de gouden medaille voor 36jarige trouwe militaire dienst zou verworven hebben, heeft zich dezer dagen aan diefstal schuldig gemaakt, tengevolge waarvan hij eeno driejarige gevangenschap te Leiden zal ondergaan. In de afgeloopen week is bij zekere II. Bruyns, tc Wijk aan Duin, geboren een lam ter zwaarte van ruim l4 ponden, welligt het zwaarste dat ooit geboren is. Een flink lam weegt 6 a 7 ponden. Beide, het lam en de moeder zijn in goeden toestand. Het politieblad duidt aan als de vermoedelijke daderessen van den diefstal van juweelen en elïekten te Ede, Erederica Diderica, barones van Plettenburg, oud 70 jaar, en Cateau Pronk, oud 32 jaar, tegen welke beiden regtsingang is verleend. Men deelt ons mede, zegt de Arnh. Cour., dat freule van Plettenburg, bekend door den diefstal van effecten te Ede, dezer dagen uit Londen aan bare tc Arnhem woonachtige crediteuren heeft doen weten, dat zij zoodra mogelijk hunne prelentiën voldoen zal. In Friesland zijn door een openbaar onderwijzer te goeder trouw vlugschriftjes uitgedeeld, die ten doel hadden het openbaar onderwijs te verdedigen. Daarin werden, meenen enkelen, de gods dienstige denkbeelden van sommigen aangevallen, en is klagte bij de regering daaromtrent ingebragt. De inspecteur van het lager ouderwijs en de schoolopzieners hebben de onderwijzers tegen zulke handelingen gewaarschuwd, die ten nadeele der openbare school zouden kunnen uitloopen. Tegenwoordig heerscht te Harlingen een druk. verkeer van landverhuizers naar Amerika, meest allen afkomstig uit Groningen en andere naburige provinciën. Op 25 Febr. 11. werd te Wanneperveen eene kist met 2000 aan contanten ontvreemd. Al het onderzoek der justitie mogt niets baten. Zondag 11. vond men echter van het gestolen geld ruim 1500 in eene mestvaalt terug. Te Huinse is dezer dagen een gegoed man van 71 jaren gehuwd met een meisje van 21 jaren oud. De Morniny Post geeft een raad aan de verhuurders en huurders van gemeubileerde appartementen te Parijs, die waardig is te worden opgevolgd. De Parijzenaars toch houden door de duurte der woningen de vreemdeleugen van de hoofdstad verwijderd, Zoo werden een Engelschman dezen week de volgende prijzen gevraagd hij moest hebben een antichambre, eetzaal, twee slaapkamers, werk- kabinetje, op de eerste of tweede verdieping; op de place Vendöme vroeg men acht, op twee der nieuwe boulevards vijf duizend franc per maand! Het blad sluit met dc raadgeving aan de Engelsehen om met hun bezoek aan de Parijschc tentoonstelling te wachten, totdat de appartementen wat billijker zullen verhuurd worden en in afwachting kunnen zich dan heeren eigenaren er mede vermaken hunne appartementen dagelijks fiks uit te stoffen. De Revue des deux mondes, zegt naar aanleiding der verschillende oordeelen over de Luxemburgschc kwestie, dat de toestand van hel vasteland onvast en broos is. De stelling van Luxemburg, met zijn 200,000 zielen, zou minder van gewigt zijn, als strategische redenen voor de beide groote mogendheden het bezit niet begeerlijk maakten; daarbij hecht Frankrijk cr aan, omdat Vauban de vesting werken heeft aangelegd. Waar zijn de grenzen voor dc gewigtige ontdekkingen der wetenschap? Die vraag rijst op, bij het lezen van de nieuwe uit vinding van den heer Marey, hooglceraar aan het College de Franco. Deze geleerde heeft door ecne reeks van waarnemingen ontdekt dat, bij den menscli en bij dc dieren, de hartslagen in geval van vergiftiging, in aard en vorm verschillen, naar gelang van het wezen van het vergift. Vermoedt men nu eene misdaad, welnu men doet de lijkschouwing en men ent op een dier (tot nu toe heeft men er kikvorscheu voor gebezigd) ecne kleine hoeveelheid van den inhoud der maag van het slagtoffer. Door middel nu van een allervernuftigst werktuig kan men de hartslagen en stuip trekkingen van het dier waarnemen, met zoodanige verscheidenheid, dat men gerust kan zeggenhier is strychnine, rattenkruid, digi- talinc... Zóó heeft men de misdaad ontdekt, die eenigermate hare eigene akte van beschuldiging onderteekent. Dc beer F. G. C. van Motmnn, ontvanger der directe belastingen en nccijusen te Hallam, die reeds vroeger eenigen naam beeft gemaakt door het schrijven van 'een werkje, getiteld: „Het heil voor velen," (betreffende een op tc rigten nationaal peusioenfouds), zegt in een rekest aan Z. M. den koning, dd. 'J Febr. jl., ecne uitvinding te hebben gednau, die ongetwijfeld een grooten invloed zal uitoefenen op de communicatie, liet gebied van baudcl, landbouw en industrie. Die uilvinding beslaat in de vervaardiging van een voertuig, „Rin-olline" genaamd, waarvan een gedeelte (liet vragenstel met 5 raderen) door een werk tuig, «non possumus" gehfietcn, op uiterst gemakkelijke wijze rusteloos in snelle voorwaartsche beweging kan gebragt worden. Stoom- en paardenkrachten zijn niet nootlig om deze machine in beweging te brengen en, naar het beschei den oordeel des uitvinders, kunnen ook schepen met dergelijke machines in bewoging worden gebragt. Het belangrijke van dit werktuig is, dat alle schu ring en wrijving, die bij ieder ander werktuig zoo hinderlijk is, hier iu liet „voordeel" wordt gebezigd. Eend kinderband is iti staat om, niet behulp van' deze machine, duizende ponden gewigt van standplaats te doen veranderen; waar paarden, niettegen staande dc zwaarste voeding, hun vleesch verliezen, door liet vcrmocijendo werk om dorschmachines iu werking te honden, zal later een knaap dat werk spelende kunnen verrigten. Het zwaarste stuk geschut, zegt adressant, zal zóu kuunen worden iugcrigt, dat bet een geheel wordt met een voertuig als het door mij uitgevondene, en zal zoodanig wapentuig door twee personen op ecu ccnigzius tc berijden weg snel voorwaarts kunnen worden bewogen, zwenken en retireren. Een korps kanonniers, met 100 zulke kanonnen gewapend, gerugsteund door ecu klein aantal, soldaten, van de noodige ammunitie voor hen voorzien, zou mijns bedunkens op een brnikbareu weg een gewone legerinugt van 100,000 personen, met de verstdragende geweien gewapend, het hoofd kunnen bieden niet alleen, maar deze, al avancerende, zonder'zich onder liet bereik van geweer kogels te begeven, varende en retirerende verdelgen of op de vlugt drijven. Voor deze belangrijke uitvinding vraagt de ontdekker: Als gunstbewijs 1. Onthulling der vcrpligting tot bijliouding van het register van bekende verhuringen en het geven daaruit van extracten; volgens adressant zoo'n ziel- doodeud en tijdroovend werk! 2. Hot verstrekken eeucr subsidie voor den aanleg van een spoorweg tusseheu de steden Wiusehoteu eu Asschendorf over de gemeente Bellingwoldc (vroegere standplaats van den adressant). 3. Opheffing van den borgtogt, door hem als.ontvanger gegeven. Als verdienste: 1. Zoo mogelijk vóór den 1 Nov. dezes jnars eelic soin vau 2,000,000, (Nederlandsch Courant), „waarmede ik", zegt de adressant, „werkzaam wcnsch te zijn oui zegenrijke zaken voor de maatschappij lot stand te brengen of aan te moedigen en te ondersteunen. 2. Eene toelage vau f300 voor het geval adressant de eer mogt hebben bij Z. M. te worden ontboden, om aan cunc commissie (bestaande uit de heeren Bolz on van Dosse, oud-miuisters, Jouclcbloct, Stieltjes en de Roo vau Alder- werclt, leden der Tweede Kamer) zijne in miniatuur vervaardigde machine tc vertoonen en daaromtrent nadere uitlegging tc geven, opdat hij, voor een paar dagen, ecu door hem gewenscht gezelschap kosteloos zou kunnen medenamen. Daarop volgt ecne verklaring vau twee geneesheeren, dat zij bij den uitvin der geeue kenteekeneu van krankzinnigheid hebben ontdekt. (Tielsche Crt.) Overal ontwikkelt men de meest mogelijke bedrijvigheid om de militaire krachten op de hoogte te stellen van do vereisclvten die de gebeurtenissen van 186667 hebben doen kennen. Men weet dat Pruissen gedurende de laatste jaren de nieuwste uitvindingen zoowel op zijne draagbare wapenen als op zijne kanonnen heeft toegepast. Daar Pruissen nu «11e reden heeft om over zijn wapeningsstelsel tevreden te zijn, zoo behoudt het zijn naaldgeweer en zijn getrokken kaunonneu, waarvan liet zich steeds meer eu meer voorziet. De wapensmeden werken dag en nacht, hoewel de Pruissische arsenalen reeds ruimschoots met allerlei wapeningen opgevuld ziju. Sedert deu jongslcn oorlog zijn talrijke bestellingen van naaldgeweren eu stalen getrokken geschut bij verschillende fabrieken gedaan. Rusland laat 600,000 geweren in naaldgeweren veranderen; do helft er vau moet in de eerste dagen van het aaustnandc jaar gereed zijn. Bovendien laat hot Russische gouvernement 900 kauouueu vervaardigen, die mede van achter wordeu geladen. Eugelaud laat 150,000 Enfield-gewereu in gewcven-Suiderveranderen. Inden loop van dit jaar zulJcn 350,000 van dio geweren gereed zijn. Overigens wordt in de maaud April in Engeland eene groote proefneming gedaan met al de nieuw uitgevoudeu gewercu, Voorts zijn 462 getrokken kanonnen van ver schillend kaliber besteld. Zwitserland laat 40,000 geweren naar liet stelsel vau Milbauk veranderen, terwijl bovendien nog 9,000 andere geweren zijn hersteld eu 200 achterlaad- lcanoustukken. Beijeren, Wurtcinburg, Baden en Hesseu-Darrastadt voorzien zich mede van verbeterde vuurwapenen. Ook Nederland komt in dit werk voor, maar daaromtrent behoeft men wel geeue bijzonderheden te vermelden. Frankrijk heeft op verschillende fabrieken in Engeland cn Belgie 480,000 gewcren-Cbasscpot besteld. Het grootste gedeelte moet 1 Mei 1S68 gereed ziju. Men ziet uit die opgave, dat bijna alle groote cn kleine staten op betzelfde tijdstip gereed willen zijn. De gevolgtrekkingen worden aan den lezer overgelaten. In de gemeente Z, in Noordliolland stelde in eene vergadering van den gemeenteraad de burgemeester voor, om, met het oog op de veeziekte, tijdelijk ecnigo veldwachters aan te stellen, ten einde er voor te waken, dat die gevreesde ziekte niet doordrong. Dc leden van den raad wilden daar evenwel niet toe besluiten ■om dn groote uitgaaf voor gemeente; zij zeiden, dat zij dc bcwakiug zei ven wel koïidou doen, als zij gccominissioncerd werden als buitengewone policie- ngenteu. De burgemeester, die de leden van den raad er iu wilde laten loopen, nam bet voorstel aau en stelde al de leden vau den raad nau. Toen dit gesellied was, gaf de burgemeester, bewerende dat des nacht eeue poging zou worden gedaan om beesten in te voeren, aan zijne nieuwe agenten last, bepaalde punten van hel dorp te surveilleren. De burgemeester ging dien nacht eene rondte doen, of ieder op ziju post was, doch vond helaas niemand. Den volgenden dag liet hij de leden van den raad bij zich karnen, cn deed hun inzien, hoezeer zij aan hunue vcrpligtingcn waren te kort gekomen, door de bevelen van liet hoofd der policie niet op te volgen. Voor ditmaal zou hij beu met eene strenge berisping vrijlaten, doeh in het vervolg moest zoo iets niet meer gebeuren. De raadsleden keken leelijk op hun neus. Doch nu lcomt cr bij, dat zij, door de benoeming van buitengewoon policie-ageut aan te nemen, regtens zijn vervallen als leden van den raad, omdat volgens dc gemeentewet, die betrekkingen onver- ecnigbsiar zijn. Men is benieuwd hoe dit geval zal ailoopen. (U. D.) Het budget van het departement van oorlog voor het loopende jaar is jl. Maandag door den senaat van Belgie aangenomen met 33 stemmen tegen ecne, terwijl twee leden weigerden hunne stem uit te brengen. Een senaatslid, dc graaf de Looz Corswarem, zcide dat hij vroeger het bridget vau oorlog nooit anders dan met tegenzin had aan genomen, maar er ditmaal met geestdrift voor zou stemmen; want hij verwachtte binnen weinige jaren, misschien binnen weinige maanden, eenen algeraeenen oorlog in Europa; zijn vertrouwen op de Iractaten was door dc gebeurtenissen van den jongsten tijd zwaar geschokt; en hij vreesde dat België in dien oorlog niet zou kunnen onzijdig blijven, maar voor de eene of voor de andere van dc oorlogende mogendheden partij zou moeten kiezen; in dat geval zou België zich behooren te scharen aan die zijde alwaar het regt en de billijkheid waren, dat is waar het beginsel vau het bestaan der kleine nationaliteiten geëerbiedigd en gehandhaafd werdcn alsdan zou België in staat dienen te zijn om krachtig tot de zege zijner eventuele bondgenoolcn bij te dragen. Zich met die verklaring vereenigend zeide een ander senaalslid, de heer Forgcur „Ik acht het nuttig te doen opmerken hoe eenstemmig de senaat is in het besluit om onze nationaliteit met alle mogelijke middelen staande tc houden. Ik voor mij zie daartoe, in de tegenwoordige tijdsomstandigheden en zoo lang deze ons vooruil,zigt voor do toekomst verdonkeren, geen ander middel, dan dat de natie krachtig gewapend zij, dat zij den wil hebbc en toone om hare nationaliteit ongeschonden staande te houden. Gelooft niet, mijne heeren, dat, indien Belgie en eene van ons gescheidene maar ons nog steeds toegenegene mogendheid in dit opzigt eensgezind en eendragtig te werk gaan, zij zoo gemakkelijk kunnen worden in gezwolgen, als men wel zou denken. Wanneer die twee landen onderling vereenigd zijn, niet om aan te vallen maar om af te weren, om zich aan te sluiten aan de goede zaak, aan de natiën die toonen het meeste besef van eer en pligt te hebben, dan mogen wij hopen dat ons vaderland de crisis, waarin het thans verkeert, zal doorstaan en in het vervolg eene roemrijke plaats onder de natiën zal behouden."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2