HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 26. ZONDAG 31 MAART. 1867. JAARGANG. VIJF-EN-T WINTIGSTE GEMEENTERAAD. BINNENLAND. De/.e Courant wordt uitgegeven woensdag en zatm.iug avond ua acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Eukcle nomiucrs0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Adykktemifn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en lij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenoverdeLonn, 11422, aan denlldd.tr, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco nan den Uitgever. iS»1 Zitting van Donderdag den 28sten Maart 1867. Voorzitter: de heer Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig de heeren Zur Miihlen, Janzen, Papineau, Slebe en Boomsma. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De heer jhr. T. J. Kraijcnhoff, bij de onlangs gehouden verkiezing in de plaats van den heer J. Strootman tot lid van den Baad benoemd, legt in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af, wordt namens de vergadering door den Voorzitter met zijne benoeming geluk gewenscht en neemt zitting. Er worden ter tafel gebragt de geloofsbrieven van het nu onlangs gekozen raadslid, den heer C. Berghuijs; het onderzoek van die stukken wordt opgedragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren: de Breuk, Maalsteed en van Kelckhovcn. Gedurende dit onderzoek wordt de zitting geschorst. Bij de heropening der zitting brengt de lieer van Kelckhovcn, namens de commissie rapport uit. Daaruit blijkt dat de geloofsbrieven in orde bevonden zijn en dat de commissie tot toelating van den heer C. Berghuijs adviseert. Dienovereenkomstig wordt besloten. Er wordt gelezen eene missive van den heer P. J. van den Bogaard, inhoudende het verzoek om ontslag met 1 Mei a. s. uit zijne betrekking als hulponderwijzer aan eene der openbare lagere scholen in deze gemeente, uithoofde van zijne benoeming tot hoofdonderwijzer aan de 11. C. weeshuisschool te Nijmegen. Op voorstel van het Dagclijksch Bestuur wordt het gevraagde ontslag op eervolle wijze verleend. Verder wordt gelezen eene circulaire van II1I. Gedeputeerde Staten, waarin op de wenschelijkheid wordt gewezen van het herzien der jaarwedden van sommige gemeente-ontvangers, wier bezigheden door de invoering van het nieuwe belastingstelsel zijn gewijzigd. Op voorstel van B en W wordt met eenparige stemmen besloten in de jaarwedde van den ontvanger dezer gemeente gecne verandering te brengen, uithoofde die wedde ten vorigen jare is herzien. Ter behandeling van een paar ingekomen bezwaarschriften betref fende den Iloofdelijken Omslag, sluit de Voorzitter de openbare vergadering en doet die overgaan in eene zitting met gesloten (leuren. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Maart. Jl. Woensdag avond hield de Kederijkerskamer Olympia alhier hare laatste buitengewone vergadering in dit saizoen. Talrijk waren dc leden met hunne dames ter vergadering opgekomen. Zeer verdienstelijk was de voordragt van het drama: S/iakespeare terug in zijne geboorteplaats. Blijkbaar aan de stilte, die er vooral onder de uitvoering cler beide laatste bedrijven heerschte, boeide dit stuk, door inhoud en voordragt in hoogc mate. Met de opvoering van het blijspel: DakompianDagatiiceer werden de werkzaam heden voor dezen avond besloten, en tegelijk ook eindigde voor deze vereeniging de reeks der buitengewone vergaderingen in dit saizoen. Moge in den volgende winter deze vereeniging weder het hare bijdragen om het genot en genoegen harer leden te bevorderen. Op Diugsdag 2 April zal door het gezelschap Ernst en Scherts alhier eene buitengewone vergadering gehouden worden, waarin dc volgende stukken zullen worden voorgedragen: 1. De jonge Kunstenaar, van J. van den Branden2. Eene oude geschiedenis, van J. van der Laan; 3. De hond van den Blinde, van E. Wijsman; 4-. Uit India terug, blijspel in écn bedrijf; 5. Lofzang op Californiè, van W. J. van Zeggelen; 6. Afgetrokkenheid, van S.7. Dakompian, Dagatiiceerdramatische anecdote in één bedrijf. Zr. Ms. korvet van Speyk, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee P. van der Velde Erdbrink, is heden morgen alhier aangekomen Zr. Ms. schroefstoomschip het Metalen Kruis, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee A. L. Palm, op de terugreis naar Nederland, is, volgens een bij het Departement van Marine ingekomen berigt, den 13 Febr. jl. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. De kapt.-luits. ter zee J. Vos en jhr. J. E. W.P. van Radera, thans belast met de waarneming der betrekkingen van onder-directeur der Marine te Arasterdam en van equipagiemeester en havenmeester der Marine te Hellevoetsluis, worden met den laatste» April a. s. eervol daarvan ontheven, en met den 1 Mei daaraanvolgende ver vangen door de kapt.-luits. ter zee J. A. van de Velde en P.Toutenhoofd. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap aanvaard der zangvereeniging te Oosterland op Wieringen. Men leest in de Amst. Crl„Het afstaan van het groot hertogdom Luxemburg aan Frankrijk is een fait accompli,. Ten gevolge van eene mcdedeeling uit Parijs, inhoudende, dat de voor de overdragt gestelde voorwaarden door den keizer der Franschen aangenomen waren, heeft de groothertog van de met Frankrijk gesloten overeenkomst aan de Pruissische regering kennis gegeven. Met het oog op het vlugschriftje van den heer Vigneron iu Belgie, waariu de schrijver tot een oorlog met Nederland aanzet, leest men het volgende: Het doel van den oorlog zou wezen vooreerst het beletten van de afdamming der Ooster-Schelde de aanhechting aan België van het Nederlandsch grondgebied ten westen van de Schelde tot aan de zee, en voorts van de provinciën Limburg en Luxemburg. Doet men dit niet, zegt de schrijver, dan kan men het leger wel zijne diensten laten aanbieden aan den een of anderen Mongoolschen vorst, die nog moed bezit; dan kan men de schutterij wel afschaffen, al geeft zij het regt aan eenige rijk geworden „épiciers" epauletten te dragendan moet men de standbeelden van de krijgshaftige voorouders verwijderen, die nu „van den Olympus" op de verbastering neerzien, enz. De Brussel- sche policie heeft de onhandigheid gehad den verkoop van dit boekje te verbieden. Op den 29 Maart 1817 werd hier te lande een koniuklijk besluit uitgevaardigd, waarbij dc invoering van het metriek stelsel van maten en gewigten, munten uitgezonderd, bevolen werd. Giste ren was het alzoo eene halve eeuw geleden, dat deze voor den handel als auderzius zoo belangrijke gebeurtenis plaats had. Intusschen schijnt dc Ncderl. el, na 50 jaren, in sommige opzigteu nog een struikelblok te wezen. En hoe is het met de medicinale gewigten gesteld? Z. K. II. de prins van Oranje is jl. Donderdag naar Parijs vertrokken, om tegenwoordig te zijn bij de opening van de alge- meene nijverheids-tentoonstelling, die op 1 April a. s. bepaald is. Jl. Donderdag is aan het Departement van Binnenl. Zaken aanbesteed: het maken van gebouwen en verdere werken op de stationspleinen te Krommenie, Wormervecr en Koog aan de Zaan, ten behoeve van den spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. De minste inschrijving was die van den heer F. II. van Malsem, te 's Hage, voor 188,973. Eene overlevering uit de vorige eeuw zegt, dat het rundvee met eene long geheel of gedeeltelijk zwart niet aan de veepest sterft. Deze overlevering heeft men van verschillende veehouders gehoord, waarbij nog gevoegd wordt, dat kocijen met eene zwarte tong ook niet voor de tongblaar vatbaar zijn. In een der maandbladen van het Nederlandsch onderwijzers genootschap leest men in het paedagogisch verslag aangaande' den toestand van het onderwijs, rubriek schoolverwarming, het volgende „Algemeen worden de scholen in den winter verwarmd; dit is een belangrijk bewijs van vooruitgang bij hetgeen wij uit onzen schooltijd ons herinneren, toen men in de openbare scholen te Amsterdam dc noodzakelijkheid van verwarming niet inzag, en wij zeiven bij.' zware vorst in zoodanige school onder de schaars opgekomen leer lingen behoorden, die met jas en pet en wanten gedekt aan de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1