HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COORANT. M 29. DONDERDAG 11 APRIL. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE "i JAARGANG. BEKENDMAKING. BINNENLAND. ^•j\4U£l1 hf Deze Courant wordt uitgegeven WOENSDAG en zatvrdaq avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post„1.50. Enkele nommcrs„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adykktentiïïn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422,aan rf«zZ/i?M«-,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgclrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WEST-I1VDISCME mail. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat door den Raad dezer Gemeente in zijne zitting van den 15 Jauuaiij 11., goedgekeurd door de Gedeputeeide Staten dezer Provincie deu C Februarij 11., op voorstel van de alhier gevestigde afdeeling der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw, is besloten hetgeen volgt 1. Te beginnen met de maand Mei dezes jaars, wordt iu deze Gemeente ingesteld eene DAGMARKT voor deu verkoop van voortbrengselen van Land- en Tuinbouw, van -Pluimgedierte, enz.zoomede eene WEEKMARKT op WOENSDAGvoornamelijk voor Paarden, Rund- en "VVolvee, Kaas, Granen, enz. 2. Voor het gebruik dier Markten geenerlei heffingen, te doen. Voorts brengen de ondergeteekcudcn ter kenuis van belangstellenden, dat op Woensdag den 1 Mei aanstaande, de MAEICX op liet Molenplein zal worden GEOPEND, en dat de afdeeling Helder der Hollandsohe Maatschappij van Landbouw, door bet uitloven van PREMIËN van hare ingenomenheid met de oprigting der Markt zal doen blijken. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Helder, deu S April 1SG7. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 April. In verband tot de in dit nummer geplaatste bekendmaking van bh. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente betrekkelijk de opening der Markt op Woensdag den 1 Mei a. s., brengen wij met het meeste genoegen ter kennisse van belanghebbenden in en buiten deze gemeente, dat door de zorg der afdeeling Helder van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwde opening der Markt op feestelijke wijze zal plaats hebben. Daartoe zullen de leden dier afdeeling zich vooraf op een bepaalde plaats vereenigen en van daar, voorafgegaan door muziek, zich in optogt naar het Molenplein, de marktplaats, begeven. Des avonds zullen de leden met hunne dames in het lokaal Tivoli bijeenkomen, alwaar onder het uitvoeren van eenige muziekstukken het feest zal worden besloten. Voorts is bet ons aangenaam te kunnen berigten dat de voor noemde afdeeling, om den bloei der markten zooveel mogelijk te bevorderen, besloten heeft de volgende premiën uit te loven, als: Een van 15.aan hem, die gedurende de eerst zes achtereen volgende weekmarkten de meest verschillende artikelen ter markt brengt; Een van 10.aan hem, dien gedurende dien tijd van de verst afgelegen plaats goederen ter markt heeft gebragt; Een van 5.aan hem, die op den hiervoren bedoelden markt- bezoeker volgt; En ecu van 15.aan hem, die gedurende dezelfde weken de meeste waarde aan goederen ter markt brengt. Uit aanmerking van het groole nut dat met de instelling der Markten voor de ingezetenen kan voortvloeijen, eu de medewerking die de zaak bij de leden der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw in deze gemeente ondervindt, meenen wij de bewoners in de nabij heid der marktplaats in overweging te mogen geven, op den dag der opening, door het uitsteken van vlaggen, ook van hunne inge nomenheid te doen blijken. Tengevolge van Zr. Als. besluit van den G dezer wordt in dienst gesteld o. met den 1 Mei a. s. Zr. Ms. ijzeren gepantserd raratorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, en het bevel over dien bodem opgedragen aan deu kapt. ter zee M. H. Jansen. Op dien bodem worden met dien datum geplaatst de kapt—luit. ter zee P. Kouiug, als 1ste off., de luits. ter zee lstc kl. J. P. van Rossura en H. D. Guyot, de luit. ter zee 2de kl. J. F. van Kervel, de adelborsten 1ste kl. II. van den Pauvert, L. Voute, L. L. Rovers, W. A. Buytendijk, 1'. Hooi en A. G. J. van Plettenberg, de off. van gez. 1ste kl. W. Dammanu, de off. van gez. 3de kl. P. C. Buyze, de off. van adin. 1ste kl. A. C. Ruighart, de ndj.-adui. L. C, Duhnc, de scheepsklerk M. M. J. van Meeuwen h. Met den IC Mei a. s. Zr. Ms. schroefstoomsclup 1ste kl. Curagao, en bel bevel over dien bodem opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee J. van Gogh. Op dicu bodem worden met dien datum geplaatst de luit. ter zee 1ste kl. G. Bijl de Vroe, als lstc officier: de luits. ter zee 2de kl. A. P. Hooghwiukel. J. C'. de Ruijter de Wildt en G. J. Buijskcs; de adelborsten 1ste kl. jhr. J. C. L. von Schmidt auf Altcnstadt, C. Vreede, J. V. Wierdsma, H. J. T. Mi- randolle, J. II. Mijer en W. J. Struick; de off. van gez. 2de kl. W. C. A. Hajenius; de off. van gez. 3de kl. K. G. F. Sloos; de off. van alm. 2de kl. A. J. Looijen; de adj.-adm. P. R. S. Metman; de scheepsklerk G. H. Slot. Zr. Ms. schroefstooraschip Metalen Kruis is gisteren namiddag alhier van Batavia aangekomen. Het état-major is zamengestcld als volgt: Kapt.-luit. ter zee lste kl. A. L. Palm, kommandant; luit. ter zee 1ste kl. W. M. Visser; luits. ter zee 2de kl. M. J. C. Lucardi, J. W. Hudig, J. van Herwaarden, E. J. Hoos, II. J. de Wal en W. C. A. Ziegen- hirt von Bosenthal; off. van gez. lste kl. W. Buijsch; off. van gez. 3de kl. J. Mijersoff. van gez. lste kl. H. S. Bosschart. Den 3 Maart is Zr. Ms. stoomschip Soembing te kaap Coast- Castle aangekomenaan boord was alles wel. Men had op de kust, onder stoom, met eene warmte van 120 gr. te kampen. Men was voornemens in het laatst dier maand naar Suriname te vertrekken. De 43ste verjaardag van II. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, groot-hertogin van Sakscn-WeimarEisennach, zuster des konings, werd jl. Maandag alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Aan den kapt. der O. I. Inf. P. II. Verberne, is wegens ziekte een tweejarig verlof naar Nederland verleend. De officier van gez. der 2de kl. J. de Clercq Zubli, in Oost-Indië, is op zijn verzoek, met ultimo Julij a. s. eervol uit de zeedienst ontslagen. Tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Krommenie c. a. is benoemd de heer J, A. van Vliet, thans te Wilnis c. a. In de week van 24 tot 30 Maart zijn door de veetyphus aangetast in Zuidholland 797; in Noordholland 34; in Utrecht 92; in Gelderland 6 en in Noordbrabant 3 runderen, te zamen 932 stuks. In de voorgaande week werden 1013 en in de week van 10 tot 16 Maart 1076 aangetast. Aan het overzigt omtrent den stand der veeziekte, gedurende de week van 24 tot 30 Maart jl., ontleenen wij het volgende betreffende deze provincie: Ten zuiden van het YHet cijfer der aangetasten daalde weder. De 17 aangegeven gevallen kwamen voor op stallen onder Laren, Weespercarspcl, Ouder- en Nieuwer-Amstel en te Bussum en Sloten, welke beide laatste gemeenten geruimen tijd bevrijd waren gebleven Er zijn van: 1016 Maart aanget. 19, gest. 1, afgem. 17; 1723 Maart aanget. 32, gest. 2, afgem. 31; 2430 Maart aanget. 17 gest. 0, afgem. 17. Ten noorden van het Y: Te Oostzaan kwamen 16 en te Buiksloot kwam 1 geval voor. Te zamen van: 1016 Maart aanget. 6, gest. 0, afgem. 6; 1723 Maart aanget. 3, gest. 0, afgem. 3; 2430 Maart aanget. 17, gest. 0, afgem. 17. In het belangrijk antwoord dat de minister van Binnenl. Zaken aan de Tweede Kamer heeft ingezonden op haar verslag over het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van 2 millioen tot bestrijding der kosten voor de beteugeling der veeziekte, geeft de minister o. a. te kennen„dat de regering in hoofdzaak wenscht te volgen het plan van den heer Loudon: afmaking van aangetaste koppels op een gunstig tijdstip, bij een dalend ziektecijfer. Tot uitvoering van dat plan is alles voorbereid. In de besmette streek zullen vee-inspecteurs de veeartsen bijstaan en onder toezigt staan van commissarissen, invloedrijke mannen, die geschikt en bereid zijn der regering in de uitvoering der maatregelen behulpzaam te zijn en de burgemeesters met hun raad ter zijde te staan. Dit geheele personeel is^iaage^ezen en bereid om te handelen. r/X „De regering is voornemens zegt de Minister zichin'dé^ toepassing der maatregelen noch door verzet noch door lijdelijke tegen-'- kanting te laten afschrikken, maar met volhardingzonder overdrijving datgene te doen, wat zij naar hare innige overtuiging meent te moetend J1V

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1