BUITENLAND. doen. Be onlangs opgeroepen ligtiiig geeft de beschikking over eene voldoende Iroepenmagt om verzet, in het onwaarschijnlijke geval dat het zich verloonen mogt, te smoren." Tot du heffiing van een boomgeld of tot het aangaan eener geldleen ing ter bestrijding van de kosten sedert het uitbreken der veepest door die ramp veroorzaakt, heeft de regering tot hiertoe geen termen gevonden. In de zitting der Tweede Knnicr van gisteren was «au de orde de beraadslaging over in t wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staats- bcgrooting met 2 milliocn tot bekorting der maatregelen tegen de veeziekte. Dc minister van Binncul. Zaken heeft ter verdediging zijner wetsvoordragt cenc uitvoerige rcile gebonden, waarin hij ook heeft gesproken over de kenmerken door den heer Paarlberg aangewezen, met vermelding dat men van zijne uitvinding in Utrecht heeft gebruik gemaakt. liet resultaat dier proeven kan, volgens den minister, nóg niet tot bepaalde gevolgtrekkingen leiden. Wel deelt de minister mede, dat gebleken is, dat de kei-sten, door dcu lieer Paarlberg als vatbaar voor de ziekte aangewezen, zijn ziek geworden: dat dc beesten, die bij als gezond aanwees, gezond zijn gebleven, en dat ook volgens zijne aanwijzing, ccnige beeslcu weinig ziek zijn geworden. Gisteren morgen evenwel heeft de minister het bcrigl ontvangen, dat een der beesten, die door den beer Paarlberg waren aangeduid uls weinig ziek tc zullen worden, ernstig ziek is geworden. (De minister opent hierop een pas ontvaugen telegram en zegt: het is niet het doodberigt). Bij de vreemde discretie van dcu heer Paarlberg zoo zegt de minister is bet moeijelijk om op zulke onzekere gegevens een bepaald besluit te nemen. De lieer Paarlberg beeft echter den minister de kenteekciiuii medegedeeld en deze zijndc bruine kleur vau bet wit van liet oog. (De minister maakt dit aanschouwelijk door de over- leggiug van eene photographio van cec koeijenoog). In verband daarmede is nagegaan of men niet zeker ras kou aangeven, dat niet vatbaar is voor die ziekte. Met dat doel beeft men dc koeijen van Z. M. den koning op het Loo nagegnan cn nu is hel opmerkelijk, dat het Ourham-rns alleen het kenmerk droeg van Paarlberg. liet gouvernement beeft cenigc koeijen van dit ras laten komen, om un tc gaan in hoever dit ras kan strekken tot verbetering van den veestapel. Do wet is door de Kamer aangenomen met 31 tegen 17 stemmen. Het eindverslag over de wet op dc Schutterijen is uitgebragt. Dc commissie van rapporteurs acht geen nader onderzoek noodig; maar heeft de wcnsch geuit dat dc regering, vóór den aanvang der openbare beraadslaging, een nader ontwerp van wet, waarin dc laatste daarin gemaakte wijzigingen zijn opgenomen, aan de Kamer moge inzenden om de beraadslaging gemakkelijker te maken. Bij beschikking van den minister van Koloniën, zijn de scheepstimmerlieden C. Roggeveen, W. F. Stargardt en L. II. Olie, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ncderl. Indië, om te worden geplaatst de beide eerstgenoemden als comman deurs cn de laatstgenoemde als vice-commandeur, voor hel vak van scheepsbouw daar te lande. In de Parijscke correspondentie van Ze Nord, van 6 dezer, leest men het volgende: „In de vrees voor een onmiddellijke Europesche verwikkeling wordt niet door alle staatslieden gedeeld; zoo beeft o. a. de heer Thicrs dezer dagen als zijn gevoelen te kennen gegeven, dat dit jaar wel in vrede voorbij zou gaan. liij voegde er bij, dat hij desniettemin Pruissens staatkunde beschouwde als vijandig tcgeu Frankrijk te zijn, ciï dat hij daarom den dag na den slag van Sadowa gemeend had, alle persoonlijke vriendschapsbetrekkingen met den heer von Bismarck te moeten verbreken, gelijk hij zich vroeger van Cavour had geschei den, toen deze Frankrijk in het werk der Italiaansche eenheid had weten mede te slepen." Eene vaderlandslievende houding, die voor sommige staatslieden in andere landen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden wel tot voorbeeld strekken mag. De Hollandsche school wordt op de Parijsche tentoonstelling waardig vertegenwoordigd. Vooral trekt de bijzondere aandacht een prachtige schilderij van Israels, voorstellende eene vischvrouw, zich werpende op het lijk van haar man. David Bles heeft mede een zijner kunstjuweeltjes ingezonden, terwijl dc bekwame Verveer ook hier bewijzen van zijn talent heeft gegeven. Binnen een paar weken zal alles zoo geschikt wezen dat men de tentoonstelling goed zal kunnen bezigtigen. Jl. Zondag werd de bloemententoonstelling in liet Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, door circa 11,000 personen, ochtend en avond te zamen, bezocht. Jl. Zondag avond is tc Haarlem dc stoom-zijdefabriek, ten gevolge eener gasontploffing, geheel door brand vernield. Een werk man is gedood en de directeur heeft zware brandwonden bekomen. Te Hoorn zijn jl. Zondag vijf stuks vee afgemaakt die aan vcetyphus lijdende waren. Aart Costcr cn Johanna Wilhelmina Schaper, hopen te Rotterdam het voorregt te hebben hunne vijf—en—twintigjarige liuwelijks-vereeniging te vieren. Beiden zijn in den slag van YVaterloo geweest, de man als militair en de vrouw als raarketenster bij het 15de bat,. Juf., 3de comp. Den 4 dezer heeft de Weerbaarheids-Bond te Utrecht eene algemeene vergadering gehouden. Er waren 26 vereenigingen ver tegenwoordigd. Het doel der bijeenkomst was liet vaststellen van een algemeen regle ment. De beraadslagingen daarover hebben geduurd tot half vijf in den namiddag, en zijn, na dcu gemeenschappelijkcn maaltijd, hervat en voortgezet tot middernacht. Hier en daar geamendeerd is het ontwerp- reglcment ten slotte goedgekeurd. Het voorloopig bestuur is met groote meerderheid van stemmen als definitief bestuur herkozen. Met algemeene stemmen is vervolgens besloten, het beschermheer schap van den Boud aan den koning en het eere-voorzitterschap aan den prins van Oranje aan te bieden. Een voorstel, om reeds in dit jaar een scherpschutters-wedstrijd tc doen plaats hebben, is verworpen. Ten slotte is, op voorstel van den afgevaardigde uit den Helder, besloten eene prijsvraag uit te schrijven voor het op stellen van een stuk, waarin op populaire wijze en duidelijk wordt aangetoond, dat Nederland zeer goed te verdedigen is tegen een oveimagtigen vijand. Naby Zeist is den 8 dezer, een koornmolen door den bliksem getroffen eu totaal afgebrand. Als een bewijs van vruchtbaarheid van een schaap deelen wij mede, dat bij den landbouwer S. op de Teuge bij Twelio een schaap, toeii hetzelve naauwclyks een jaar oud was 2 lammeren, 2 jaar oud 3 lammeren, en nu 3 jaar oud weder 4 lammeren heeft geworpen. De regent van Bangil, zoo meldt men uit Pasoeroean, heeft dcu 8 Fcbr. een groot feest gegeven, dat door den resident, den ads.-residcut, regenten, ambtenaren cn dames en duizende iulanders werd bijgewoondtwee tijgergevechten worden gegeven en een tusschen wilde varkens en honden. Alles liep amusant af, en men was even voldaan over de gastvrijheid van den regent als... over 't bloedig schouwspel. De microscoop heeft doen zien, dat eene kleine zwarte plek op een aardappel, ter grootte van een speldenknop, ongeveer 2000 woeste diertjes bevat, van allerlei vorm en grootte, die elkander op het woedenst bestrijden en vernielen. Als een merkwaardig voorbeeld van de taaiheid van het leven bij de planten eener hoogere klasse kan de Lewisia rediviva, met hare vleezige gedaante en hare groote bloemen, die in Britsch Columbia, Oregon en Californië groeit, worden aangevoerd. Ook wanneer zij gedroogd en sinds twee of drie jaren in herbariën (verzameling van gedroogde planten) bewaard wordt, houdt zij niet op met groeijeu en midden door het papier nieuwe spruiten te schieten. Dr. Lyall, van de koninklijke Britsche marine, doopte eene van die planten in kokend water om vóór het droogen hare neiging tot groeijen te vernietigenanderhalf jaar daarna gaf zij nieuwe teekenen van levenskracht en leverde in Mei 1862 in den koninklijken plantentuin van Kcw zeer schoone bloemen op. Hoe is de tegenwoordige staatkundige toestand van Europa? die vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden, omdat op dit gebied zooveel vermomming en zoo weinig opregtheid aangetroffen wordt. Al verzekeren de kabinetten der vorsten elkander van hunne weder- zijdsche genegenheid, dan is soms de oorlog toch nabij en de dreigende teekenen, die ons een hevigen strijd schijnen te vooispellen, lossen zich soms op in eensgezindheid en vrede. Van den eeneu kant wordt de meening voorgestaan, dat Pruisseri, gebruik makende van zijn meerderheid in het bezit van naaldgeweren, niet zal wachten dat Frankrijk daarin tot gelijken rijkdom zal zijn gestegen en boven dien dat het versterkt zou zijn door de aan ervaring rijke expeditie- troepen uit Mexico. Anderen daarentegen meenen, dat de wereldtentoon stelling te Parijs geen verbreking gedoogt van den Europeeschen vrede. Van de eene zijde wordt geloofd aan Ruslands goede vrede lievende bedoelingen ten aanzien van de Grieksche onderdanen des sultans, van den anderen kant gelooft men steeds aan de waarschijnlijk heid van een nieuwen krijg in het Oosten, waarbij liet lot vau Turkije nu nog meer dan vroeger op het spel zou staan. Velen hebben hoop op een gunstigen uitslag der poging om de zaak van Luxemburg op een Europeesch congres te regeleu, terwijl anderen niet twijfelen of deze quaestie zal, wie weet boe spoedig, de belang hebbenden naar de wapens doen grijpen om het pleit te beslechten. liet ergste van alles is, dat millioenen worden vermorst aan ammunitie; geld dat zooveel nuttiger voor handel en nijverheid of tot vermindering van belasting kou worden aangewend en dat door de leger-organisatie zooveel armen aan landbouw en ambachten worden onttrokken om te leeren de wapenen tc hanteren, waarmede men moet kunnen omgaan om den mederaensch te vermoorden. Engeland heeft thans twee geschillen met Spanje wegens schepen, onder Engelsehe vlag aangehouden en in Spanje opgebragt, de Tornado, aangehouden als bestemd zijnde voor de oorlogsvloot vau Chili, en de Victoria, aangehouden als bezig of voornemens zijnde sluikerij op de Spaansche kust te drijven. Een bij de Indépendance Beige per telegraaf uit Londen ont vangen berigt zegt: „Het Engelsehe eskader in de Middellandsche Zee heeft bevel ontvangen om eene demonstratie legen Spanje uit te voeren, in geval deze mogendheid Eugelands ultimatum in zake der Victoria onbeantwoord liet. De Engelsehe vloot zal alsdan weerwraak oefenen door Spaansche handelsvaartuigen aan te houden. Aan de beurs en onder de speculanten hier ter stede heerscht ontsteltenis." De Belgische 1ste luit. ter zee Sinkel heeft, zoo als het Ant- werpsehe blad l'Escaut meldt, dezer dagen zijn ontslag uit de dienst genomen, wegens het door hem aan den minister van Buitenl. Zaken schriftelijk kenbaar gemaakte motief, „dat België den handschoen niet opneemt, dien Nederland het in de afdammings-kwestic heeft toegeworpen." Men zegt dat binnen kort een nieuw werk van den heer Renan het licht zal zien. Het zal handelen over den apostel Paulus. Eergisteren is door den Franscheu minister van buitenl. zaken in liet Wetgevend Ligcliaain ccuc incdedecling gedaan, waarvan de inhoud door den „Mouitcur du Soir" aldus wordt opgegeven: «Mijne heerenDc keizer heeft ruij bevolen u dc omstandigheden, onder welke dc quaestie aangaande het groothertogdom Luxemburg is in liet leven geroepen, en deu tegenwoovdigeu stand dier zaak u tc doen kennen. „De Fransche regering, bezield door dc innige overtuiging dat Frankrijka waarachtig en duurzaam belang in het behoud van den Europeschen vrede gelegen is, heeft bij hare internationale betrekkingen niets anders op het oog duu bevrediging der gemoederen. Ook heeft zij niet uit eigen beweging de quaestie aungannde het groothertogdom geopperd. De onzekere gesteldheid van Limburg en Luxemburg heeft geleid tot eene mcdcdecling vuu het kabinet van 's Gravenhnge aan liet Fransche gouvernement. De beide souvereinen zijn insgelijks geroepen geworden om aangaande het bezit vau Luxemburg van gedachten te svisseleu. „Deze besprekingen hadden voor het overige nog gccnerlei officieel karakter verkregen, toen liet kabiuct van Berlijn, door den koning der Nederlanden aangaande zijne denkwijze geraadpleegd, de stipulatien van het verdrag vau 1839 heeft ingeroepen. „Getrouw aan de beginselen, die steeds aan onze politiek tot rigtsnocr hebben gestrekt, hebben wij nooit aan de mogelijkheid dezer aauwinst van grondgebied gedacht, dan op drie vooorwaarden, tc wetende vrije toestemming des groot hertog® van Luxemburg; een gemoedelijk onderzoek van de belangen der groote mogendheden de uitdrukking van dcu wcnsch der bevolking door eene ulgc- mccnc volksstemming. „Wij zijn dus bereid om in overleg met de overige kabinetten van Europa de bepalingen van liet tractoat van 1S39 te onderzoeken. Wij zullen ons bij dat onderzoek door den geest der uiterste inschikkelijkheid laten leiden cn wij gelooven stellig, dat dc vrede van Europa door dat iucidcnt niet gestoord kan worden." De keizerin van Frankrijk is zeer droefgeestig cn lijdende. De nog altijd zorgbareude ziekte van den keizerlijken prins is daarvan de oorzaak. De prins is zeer zwak en verlaat zijn bed slechts gedurende den tijd dat het wordt opgeschud. Naar men zegt, zijn uit het laatst geopende abces ccnige beensplinters gekomen zoodat er een begin van been verster ving zou bestaan. Het geïllustreerde Satyrische blad la Lune, stelt den heer von Bismarck voor als rattenvanger. In den open gehouden val, sluipt een muisje binnen. Wien bedoelt la lune met dat muisje?

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2