Men meldt uit Parijs: „In vele onzer arsenalen heerscht groote drukte en iu Engeland en Belgie zijn door de regering wapenen besteld, binnen kort te leveren. Wil dit al niet zeggen, dat men tot den oorlog besloten is, dan houdt het toch wel in, dat men dien niet onmogelijk maar veeleer waarschijnlijk acht. Er zijn velen die eiken dag een oorlogsverklaring van Pruissen wachten, want, zeggen zij, von Bismarck weet dat wij niet gereed zijn eu zal wel niet zoo dwaas zijn te wachten tot we genoeg wapenen hebben en de 25,000 man keurtroepen uit Mexiko terug zijn. In hooge mate beeft de aandacht getrokken het feit dat te Parijs Donderdag avond bij de eerste opvoering van Girardin Fille du milliomaire, de woorden: „Oorlog is de ondergang, vrede is het heil!" daverend werden toegejuicht, ook door dc vele studenten in het parterre. -Naar het oordeel van don Parijsche '1'emps moet een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk een oorlog van waan zinnigen genoemd worden. Genoemd blad geeft den raad Luxemburg aan zich zelf over te laten en er een onzijdigen staat van te maken. In den Jardin des Plantes te Parijs heeft men in eene ijzeren kooi eene jonge leeuwin, een wild zwijn uit Algerië en een kleinen hond bij elkander opgesloten. De laatstgenoemde is bijna alleen- heerscher in dat verblijf. De leeuwin schept er gewoonlijk vermaak in het wilde zwijn te plagen, maar als zij daarbij te ver gaat, komt de hond tusschen beide om de orde te herstellen. Dc gijzeling te Parijs, rue de Clichy, heeft gedurende een tijdvak van elf jaren gehuisvest 7000 gedetineerden, wier gezamen lijke schulden de som van 20 millioen beliepen, t. w. 12 millioen voor het kapitaal en 8 millioen voor de kosten, vertegenwoordigende dus een som van 8 millioen om 12 millioen te innen. Die 20 millioen zijn niet ten volle ingekomen, niet meer dan 2,500,000 fr. daarvan is betaald geworden, en daar van dit bedrag ongeveer een millioen afging voor gijzelkosten, hébben de schuldeischers door de opsluiting hunner schuldenaren niet meer dan 1,500,000 fr. gekregen. In het geheel zijn alzoo 18,500,000 fr. verloren gegaan door het opsluiten van 7000 personen te Parijs, gedurende elf jaren. Ziedaar de balans van den lijfsdwang, die thans in afwachting vau het Senaatsbesluit in Frankrijk is afgeschaft. Een van de merkwaardigheden, die nog al de aandacht zal trekken in het tentoonstellingsgebouw te Parijs, is een eeuwenoud graf uit Mexico, aan welk somber voorwerp de spotlustige Parijzenaar reeds den naam gegeven heeft van „Lc tombeau des obligations Mexicains." Dc Parijsche studenten hebben magtiging bekomen, om een vergadering te houden ten einde te beraadslagen over de maatregelen te nemen tegen hun ploerten, die sedert de opening van de tentoon stelling de huren verdubbeld en verdrievoudigd hebben. Onder de schilderstukken op de wereldtentoonstelling te Parijs is er een van Karei XV, koning van Zweden, die ook als dichter zich een gunstigen naam verworven heeft. De Gazette de France deelt mede dat tegen het einde der maand Mei te Parijs wordt verwacht, de negerkoning van Bonny, een monarch die zijn verblijf houdt in een paleis, geheel gebouwd van scbeenbeenderen, afkomstig van overwonnen vijanden en die honderd duizend menscben drank kan aanbieden in menschenschedels. Het blad voegt er bij, dat het koningrijk Bonny in het noorden van Guinea, tusschen de Niger en een harer takken is gelegen. Het is een der voornaamste staten van West-Afrikahet heeft 00,000 man vrije troepen en een honderd stukken Artilleriegeschut van Eugelschc fabrikatie. De bevolking heeft zeer naïve gewoonten en zedende inwoners beminnen de Europeanen, dat wil zeggen op den braadspit en voornamelijk wanneer zij vet zijn. De koning van Bonny echter eet geen menscbenvleesch meer - sedert zijn reis naar Londen iu 1801 - en de heeren zijner hofhouding, hebben zich, op zijn voor beeld, aan lamscotteletten gewend. Het volk kan echter het menschen- vleesch niet ter zijde leggen, maar bij een koninklijk besluit is het der bevolking toch verboden de handen te slaan aan het menschelijk geslacht zonder voorafgaande toestemming vau haar heer en meester. De koning van Bonny zal te Parijs aankomen mot eene lading goudpoeder in vaatjes. Geen twijfel dus of Z. M. zal welkom zijn! Den 3 dezer is de prins Mimboutayou, broeder en vermoe delijk opvolger van den taikoen van Japan, met ceu gevolg van 31 personen, te Marseille aangekomen. Het doel van de komst van den prins, die naauwelijks den ouderdom van vijftien jaren bereikt heeft, is niet enkel dc tentoonstelling te bezoeken, maar ook zijne opvoeding te voltooijen en, inzonderheid de frausche taal aan te leeren. De knaap is klein en het is moeijelijk om iets anders van hera te zeggen dan dat hij er uitziet als oen Jnpannees. Zijn oog is geslepen wat vorm en uitdrukking betreft cn zijn nationaal costuura, dat uit een stuk schijnt te bestaan, paarschkleurig. Bij zijne aan komst te Marseille beeft hij terstond het graf van een zijner land- genooteu, verleden jaar aldaar gestorven, bezocht, waarna hij, om zich van die bijzondere visite wat te versnapereu, de voorstelling van Les diauants de la couronne, van Aubcr, heeft bijgewoond. Zijne Japansche Hoogheid scheen het ballet beter te begrijpen dan den zang en de muziek, en de pirouettes en pointes der danseuses vielen bijzonder in zijnen smaak. Ook de Fransche keuken is hein niet onwelgevallig eu slechts eens per dag eet hij op zijn Japan- neesch: een raauw vischje met kerry-saus. De prius is altijd geflankeerd door een officier, die een bloote sabel en een dolk, ter hoogte van zijn gelaat, in de handen houdt, gereed om op den minsten wenk vau. zijn gebieder zichzelvcn of anderen den buik opeu te snijden. De gezondheidstoestand van de prinses van Wales is, volgens het Medical-Journal, in de afgeloopen week wel niet ongunstiger geworden, maar toch ook niet verbeterd. Tot een bewijs van de goede waarneming der dienst bij de Trans-Atlantische telcgraaf-maatschappij, werd in den Londenschen Times geconstateerd, dat in de afgeloopen week in drie dagen 24,440 letters naar Amerika ziju overgeseind, en dat bij de tevug- seiningen van dat aantal is gebleken, dat er slechts eene enkele letter foutief is geweest, doordien men in den naam 1'atteson de e voor eene i had aangezieu en er alzoo was getelegrafeerd Pattison. Bij de indiening van het budget van Financien, besloot de heer Disraeli met de volgende bemoedigende toespraak aangaande den toestand van Europa in het algemeen, hij merkte aan dat, indien de regering ooit gebrek aan geld mogt krijgen, daarin te gereeder voorzien zou worden, wanneer de natie in tijden van overvloed er op bedacht was de nationale schuld af te lossen. „Ik ben, wat mij betreft, (zcidc de minister) geen schrikaanjager in algemeene zaken, en ontwaak niet. uiet de vrees dat het land in een grooten Europeschen oorlog gewikkeld zal worden. Ik heb eeu groot vertrouwen in de schranderheid, waarmede onze belangen door mijnen edelen vriend (lord Stanley) behartigd worden, en ik hoop dat vele. thans zwevende verwachtingen van kwaad onvervuld mogen blijven. Het is echter uiet mogelijk onze oogen te sluiten voor hetgeen om ons heen voorvalt, en dc toestand van Europa is tegenwoordig opmerkelijkimmers het is een gewapend kamp, eu hoewel ik overtuigd ben dat, zoo lang mijn edele vriend onze buitenlaiidsche aangelegenheden leidt, wij niet in een noodeloozeu krijg zullen worden mcdegcsleept, kunnen wij toeb, bij de over weging van de wisselvalligheden en de lotsbestemming der natiën, niet bliiul zijn voor hetgeen gebeuren kan. -Het lid Armstrong uitte in het Lagerhuis dezer dagen den wensch, dat parlemeuts-leden voortaan zouden zweren, zich bij gelegenheid van verkiezingen niet aan omkoopcrij te hebben schuldig gemaakt. In de met 30 Maart geëindigde week zijn in Groot-Brittannië vijf nieuwe gevallen van runderpest op twee boerderijen in van elkander verwijderde landstreken voorgekomen; daarenboven zijn 26 gezonde runderen wegens aanraking met dat besmette vee afgemaakt. Sedert het uitbarsten der ziekte zijn 253,896 runderen gestorven en 52.6S3 uit vrees voor aanraking met cerstgenoemden, afgemaakt. In tien jaren, van 1856 tot 1865, zijn er in Groot-Brittannië 850,000,000 tonnen steenkolen geproduceerd, en kostten deze pro ducten 9916 menschcnlevens. Op iedere 100,000 tonueu kool aan het daglicht gebragt, komt dus een verongelukte voor, en een per soon gedood op iedere 321 werklieden, in de mijnen gebezigd. Een te Londen ontvangen New-Yorksch telegram berigt den dood vau 70 pevsoncu door de ontploffing eeuer kolenmijn nabij Itichmond. Yon Bismarck zal weldra het genoegen hebben, dat men van hem zingt. „Sten ne manque u sa yloirel)e mode, die hulde brengt aan eiken grooten naam, heeft de „paletotsBismarck" uitgevonden. De nu volgende regelen schetsen met juistheid het gevoelen der Duitschers ten opzigte der Franschen „En over het algemeen waarover heeft Frankrijk zich te beklagen? Willen wij iets van dezen staat? Willen wij hem een duim breed grond ontrukken? Volstrekt niet. Het is een afgezaagde laster, te beweren dat men in Duitschland voornemens is aanspraak te maken op het bezit van den Elzas, of zelfs dat Pruissischc zendelingen den Elzas hebben opgeruid. Dit ware een dwaze daad. De Elzassers zijn volkomen Franschgezind en hebben geen het minste verlangen Pruissisch te worden. Of hebben wij de Fransche eer, ul. de militaire eer, op eenigerlei wijze beieedigd? Integendeel. De dapperheid en oorlogs ervaring van het Fransche leger worden iu Duitschland algemeen erkend. Aan de uitstekende eigenschappen der Fransche soldaten doet men bij ons het grootste regt wedervaren; nog dezer dagen werden in een militair geschrift van prins Frederik Karei, de Fransche troepen in menig opzigt als eeu soort van voorbeeld tot uavolging gesteld. Wij hebben niets anders gedaan, dan.... dat wij bij Sadowa de overwinning behaaldenWanneer de Franschen oorlog willen beginnen, dan geschiedt het bloot uit gekwetste ijdelheid, omdat zij altoos de eerste natie der wereld willen voorstellen en een overwigt in Europa verlangen uit te oefenen." Een waar schuwing aan Frankrijk, dat het, ingeval van oorlog, geheel Duitschland tegen zich zal hebben, besluit het artikel. De hoogleeraar Zehfuss in Frankfort vestigt de aandacht op de voordeden, welke men uit de toepassing van de schijnbaar onbe duidendste natuurkrachten kan trekken. Wanneer eene massa van 10 kubiek Ned. ellen ijzer zich uitzet of zamenkrimpt onder den invloed van eene temperatuurwisseling vau 10 gr., dan kan zij een arbeid verrigten gelijkstaande met dien vau een stoomwerktuig vau 30 paardekrachten. Dc aldus verkregen arbeid zou viermaal goed- kooper te staan komen dan eene gelijke hoeveelheid welke door eeu stoomwerktuig wordt geleverd. De sultan van Zanzibar, (tevens iman van Maskat), is door aankoop eigenaar geworden vau den Shenandoahhet voormalige oorlogstoomscliip van wijlen de Noord-Araerikaausche Zuid-confede ratie, en zal dien schrik der Noord-Araerikaansche handelsvloot als pleiziervaartuig gebruiken. liet berigt vau het overlijden van den Mikado, of geestelijken souverein van liet Japansche rijk, wordt door een particulier schrijven uit Jokohama vau 14. Februarij jl. bevestigd. Hij was gestorven aan dc kinderpokken, eene ziekte die, hoewel in Japan dikwijls voorkomend, gezegd werd nooit een van de geestelijke souvereinen des rijks te hebben aangetast. Dat nu de Mikado, gelijk een gewoon sterveling, aan de pokziekte bezweken was, had onder de geringere klassen der Japansche bevolking groote bevreemding gebaard en bij haar het gezag voor den souverein geschokt of wel, uls een onheilspellend teeken van verbolgenheid van het opperwezen, sombere verwachting voor de toekomst opwekt. De overledene vorst werd uiet beschouwd als ecu man van vasten wil of van verheven karakter; hij had iu zijne bijna 25jarige regering lang zijne toestemming geweigerd tot de verbreking d>T eeuwenoude scheidsmuren tusschen zijn rijk cn het overige der wereld, maar in dc laatste jaren had hij dienstig geacht voor den drang der tijdsomstandigheden te bukken, en eindelijk had hij zijne bekrachtiging aan de verdragen met buitculundschc mogcuhcdcn gegeven. Hij had eenen zoon van 115 of 17jarigeu ouderdom achtergelaten om liem op te volgen. Dc vertegenwoordigers der buitenlaudsehc mogendheden zouden den nieuwen taikoen op zijne uituoodigiug in zijne residentieplaats Osaka hunne opwachting gaau maken. Doch dit bezoek was wegens den dood van den Mikado uitgesteld tot na den hofrouw, die doorgaans vijftig dagen duurde. Terwijl er kostbare producten van dc Japansche volksbedrijvigbeid naar dc Parijsche teutoonstellïng w erden afgezonden, was, volgens het aangehaald schrijven liet voornemen opgevat om eerlang te Jcddo eene groote tcutoonstelliug van Japansche voortbrengselen te houden. MARlvTH K1 v> r GThlN ALKMAAR, 5 April. Prijzen der Kaas. Kleine- f32,Commissie- f26,Middelbare- f29, Laagste prijs f 18,Aangevoerd 96 stapels, wegetde 18573 Ned. p. Prijzen der Granen, enz.: Tarwe f 11,50. ltoggc f S.25. Gerst f 7,25. Haver f 5.Bruine Booucn f 15. Paardebooneu f7,50. Groene Erwten f15. Graanwe Erwten f 19.Mosterdzaad f 23.Kanariezaad f 6 April. Aangevoerd; 11 Paarden f25 n 100. 164 Schapen f9 a 29. 2 Lammeren f 7 a 9. 2 Geiten f 3 a 4. 90 magere Varkens f 8 a 16. 350 Biggen f 4 a f 6. Boter 60 a 67£ c. per kop.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3