HiLOERSCHE NIEUWEDIEP1B COURANT. M 50. ZOi\I> Ati li APRIL. 1867. en VIJF-EN-TWINTIGSTE binnenland! V V* \ÖA8" hct Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. e-' JAARGANG. Advkrtentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstrnnt tegenover de Laan, H422, aan denHelder, tolll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 16 dezer vertrekt de O. Landmail via SOUTHAMPTOÏ. De VOORZITTER van den RAAD der Gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 16 April a. s., des avonds ten zeven ure. HelderDe Voorzitter voornoemd, den 12 April 1867. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEIIANDELING 1. Becediging van het jongst gekozen lid. 2. Geldelijke zaken "Weeshuis. 3. Geldelijke zaken Burgerlijk Armbestuur. 4. Ingekomenc stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 April. Onderstaand telegram is jl. Woensdag alhier ontvangen aan boord van het den 9 dezer uit Oost-Indië teruggekeerde schroefstoomschip Metalen Kruis: Adres: Longrooni, van het stoomschip Metalen Kruis, te Nieuwcdiep. Met een Man aan 't hoofd vertrokken, Met een Palm teruggekeerd Jougelui, hoe onverschrokken, llcbt ge u in Japan geweerd Welkom, zegen op uw vlag, Die met eer hier wappren mag! Amsterdam, 10 April. BURLAGE. Man (de) was de naam van den kommandant van dien bodem toen deze van hier vertrok; Palm is de kommandant, die het. schip alhier tcrugbragt. Heden in den vroegen morgen werden de bewoners dezer gemeente door klokgcklep en het geroep van „branduit hunnen slaap gewekt. Het bleek echter dat de brand niet ernstig was; het gevaar werd althans door spoedig aangebragte hulp al dadelijk voorkomen. Het was een schoorsteenbrand in cene woning niet verre van de gasfabriek. Ter vervanging van den kapt.-luit. ter zee A. Schotborgh is als kommandant over Zr. Ms. wachtschip te Hellcvoetsluis benoemd, de kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Evdbrink. Met ingang van 1 Julij a. s. is benoemd tot opzigtcr van den waterstaat 3de kl., de heer P. B. Weehuizen, thans opzigter 4de kl. Aan rar. K. N. Zur Mühlen, 2clen luit. bij de dienstdoende Schutterij te Alkmaar is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend en bij die Schutterij benoemd tot 2den luit. W. G. van der Vlies Mulock, thans schutter. Bij het wapen der Artillerie zijn benoemd tot kapts. 3de kl. de 1ste luits. A. van Kerkwijk en ■T. W. Bergansius; tot 1ste luits. de 2de luits. J. Regenbogen en H. P. van Dijk. (Allen naar ouderdom van rang). Volgens eene kennisgeving van den minister van Marine in de Staatscourant van gisteren, kunnen vijftien jongelingen als machinist-leerling 2de kl. en vijf als stuurmansleerling geplaatst worden. Naar men verneemt, zou de Eerste Kamer besloten hebben de begrootingswetten eerst na Paschen in behandeling te nemen en vóór Paschen alleen de spoedeischende ontwerpen, o, a. die betref fende den veetyphus, af te doen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft zich in de jongste dagen bezig gehouden met fliscussien over de wet, inhoudende voorzieningen omtrent den veetyphus. De onderscheidene artikelen over schadeloosstelling en verbodsbepalingen gaven dikwijls aan leiding tot breedvoerige bespreking der voorgedragen amendementen. In de zitting van gisteren is dit wetsontwerp aangenomen met 44 tegen 11 stemmen. Het geregtshof in Noordhollaiid heeft gisteren de persoon van P. Misset schuldig verklaard aan moord, zonder voorbedachte rade, en hem veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. Iu het vorige jaar bragten te Texel zeer veel schapen hunne lammeren dood ter wereld, wat een ontzaggelijk verlies heeft opge leverd; terwijl nu de meeste schapen twee, drie, ja zelfs zijn er enkele onder, die vier a vijf gezonde lammeren ter wereld brengen. Aan het op 's Rijks werf te Amsterdam, op stapel staande schroefstoomschip 1ste kl. van Galen, is den naam gegeven van het Zilveren Kruis. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepenAuguste, Koninklijke Nederlandsche Yachtclub, Helena, Willemina Clara, Louisa, Nijverheid, Senior, Jacob Roggeveen, A. R. Falck, Henrietta Geertruida en Hendrika. Jl. Maandag is de huisvrouw van J. Sierhuis te Amsterdam verlost van 3 welgeschapen kinderen. Het huisgezin verkeert in behoeftige omstandigheden. De Haart. Crt. van gisteren bevat de volgende advertentie: „Eene Jonge Dame, P. G. 25 jaren oud, wenscht in kennis te komen met een Heer van gelijken of eenigzins ouderen leeftijd. Zij heeft eenig vermogen, geniet een goede gezondheid, heeft een aangenaam uiterlijk en is van een zacht humeur. Door familie omstandigheden is zij geheel van den omgang met heeren verstoken en ziet zich daarom genoodzaakt, hare toevlugt te nemen tot dezen thans algemeen gebruikclijken weg. Voornamelijk zal gelet worden op zedelijkheid, gezondheid en uiterlijk. Wenschelijk is het bezit van eenig kapitaal. Stipte geheimhouding wordt verlangd. Men adressere zich, met franco brieven, onder letters Z. Z., bij den boekdrukker Josué Wizt, te Arnhem." Belangrijk, zegt het Dagbladwas de vergadering der veree- niging ter bevordering van fabriek- en handwerk-nijverheid in Nederland, afd. 's Gravenhage, jl. Donderdag avond in het lokaal der sociëteit de Vereaniging gehouden. Daarin toch deelde de heer J. M. IJzerman het eerste gedeelte zijner „beschouwingen over de mogelijkheid der luchtvaart, gevolgd van een ontwerp voor een luchtschip," mede. Uitgaande van het beginsel, dat het bij hem aan geen den minsten twijfel onderhevig was, of het was voor den mensch mogelijk een eigen weg, zelfs tegen wind en luchtstroom, door het luchtruim zich te banen, herinnerde hij de ontelbare pogingen, in vroegere tijden door den mensch aangewend om te vliegen, die echter geen voldoend resultaat hadden opgeleverd. Spr. schreef deze mislukking daaraan toe, dat men werktuigelijk de vogels wilde nabootsen; dat rneu wilde vliegen, zonder te weten wat vliegen is. Daarop vestigde spr. de aandacht op de luchtbol, die in zijn oog ook eene misleiding is, omdat de ontwerpers der luchtbol de natuur niet hadden geraadpleegd en gevraagd: wat is vliegen Tot beantwoording dezer vraag gekomen, haalde de spr. eenige auteurs aan, uit de vorige eeuw tot op onze dagen. Ook hier vond spr. misleiding, daar de een het antwoord ontweek, de ander eene verklaring gaf geheel in strijd met de wet der natuur, en een derde den schijn aannam de vraag beantwoord te hebben, zonder iets gezegd te hebben. Nu was de beurt aan spr. zelf om zijn eigen denkbeelden te ont wikkelen. Hij verzocht echter zijne taak in eene volgende vergade ring te mogen voortzetten en voleindigen. De Voorzitter bedankte den spreker uit naam der geheele vergadering en hoopte, dat de geachte spr. spoedig aan zijne belofte gevolg zou geveu. Te Voorburg zullen de straten door pctroleum-gas worden verlicht. Dit is de eerste gemeente in Nederland, die zulk gas tot straatverlichting bezigt. Aan de Kruiskade te Rotterdam, vond gisteren morgen eene publieke verkooping van meubelen plaats, en hadden de verkoopers de verkooptafcl aangebragt op cene stelling, over het water gelegen. Toen alles echter in vollen gang was, en, naar men gist, een honderdtal gegadigden zich op de planken bevonden, brak eensklaps^~y de stelling, en verkoopers en kooplustigen gingen allen te water! Verscheidene hiervan kregen min of meer ernstige kwetsuren én één. raenschenleven valt daarbij te betreuren. Zekere B. is letterlijk ïu den modder gestikt. Te Breda is in verboor de bekende de Boeff, die zich ,heeft_ aangemeld als schuldig aan den moord op het meisje te Dinteldqrdj Zekere Krijn van Baaien, is voor dat feit preventief gearresteerde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1