HEEJÜSCHE NIEDVEDIEPER COURANT. m ^36. ZONDAG i» MEI. 1867. EN JAARGANG. A dvkutrntiën worden oangenomen tot Zoturdag en Woensdag middag ]2 uur, cn bij den Heer T. MOOY, Üijkstrnat tegeno; er de Laan, II 22, aan denlleldertotl 1 ure. Dc prijs van 1 tot 4 regels is 0.G0. Voor iederen regel meer 0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den L'itgever. VIJF-EN-TWINTXGSTE h/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag cn zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers«0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Ren 5 dezer vertrekt <!e 3. Fiiindinnsl vin TRIEST, den 2 dezer vin MARSESIULE. BINNENLAND^ HELDER en NIEUWED1EP, 4 Mei. Heden (4 Mei) is het 53 jaren geleden, dat deze gemeente van dc Fransche overhccrsching werd bevrijd. In het laatst der volgende week vertrekt een detachement matrozen van hier naar Arasterdam, om het stoomschip Anna Pauloicna naar hier over te brengen. Een infanterist, behooreude tot het alhier garnizoen hondend bataillon van het 7de regiment Infanterie, is dezer dagen op nood lottige wijze om het leven gekomen. Gedetacheerd in de provincie Utrecht tot afsluiting der lijn voor de beteugeling der veepest, kwam hij met zijne kameraden van een wachtpost terug; (le geweren waren geladen. Scheitsende legt een zijner makkers op hem aan, ongelukkigerwijze gaat het schot af cn dc jongeling stort ontzield ter neder. Op het examen, jU Donderdag te Haarlem gehouden, is eene acte als hulponderwijzer verleend aan den kweekeling G. Bol, van 's Rijks Normaalschool alhier. Dr. J. A. Lamping staat op het drietal tc Schiedam. Gistereu avond had in het lokaal Tivoli alhier de aangekon digde voorstelling plaats van het iooneelgezelschap onder directie van de heeren Bouwmeester Co., ter benefice van den fleer Edu- ard Bamberg. Het blijspel: „Een arme Duivelof de nieuwbakken Edelmanwerd op hoogstverdienstelijke wijze ten toonecle gevoerd. De gevierde artist, de heer Eduard Bamberg, door zijn meesterlijk spel sinds vele jaren als een der meest geachte tooneclkuustenaars te dezer plaatste bekend, toonde ook nu voor zijne taak ten volle berekend te zijn en verwierf de duidelijkste blijken van goedkeuring en bewondering. Nog lang blijve deze artist, gesteund door zulk Aangenomen voor den overvoer naar Java, van ceu deta chement sterk 125 militairen, onder geleide van eenige officieren, het schip Java Pocket, kapt. D. Crap Hellingman. Einbarquement 22 Mei a. s. alhier. De kapt. 2de kl. bij het corps Mariniers, C. J. Wilkens wordt, met ingang van 10 Mei a. s. op pensioen gesteld, ter zake van ongeschiktheid voor de militaiie dienst, wegens in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken. De kerkeraad der gemeente Huisduinen, welke door het ver leende emeritaat aan haren tegenwoordigen lecraar stapt vacant te worden, noodigt heeren candidaten tot dc heilige dienst, die ver langen mogten cene predikbeurt op beroep te vervullen, bij deze uit zich daartoe uiterlijk binnen 14 dagen, met franco brief, bij hem aan te melden. Z. M. heeft: aan den heer J. L. Kikkert, op zijn daartoe gedaan verzoek, ontslag verleend als notaris te Texelmet den 20 dezer eervol ontheven van hel bevel over Zr. Ms. schroefst. Zoutman den kapt.- luit. ter zee A. M. J. Kroef, en dat bevel met den 21 dezer opge dragen aan den kapt.-luit. ter zee J. C. Holtzapfïcl, thans komman- derende Zr. Ms. wachtschip te Ylissiugen, die met dien datum in laatstgemeld bevel wordt opgevolgd door den kapt.-luit. ter zee G. W. F. Mocthop non-activiteit gebvagt: met den 10 dezer den luit. ter zee der 1ste kl. jhr. J. C. II. Clifford Kocq van Breugcl, de luits. ter zee der 2de kl. M. A. Mcdenbach, L. A. Dittlof Tjasscns, A. van Hengel en A. E. Dronkevs, den adj.-adm. H. Kits van Heyningen, allen dienende op Zr. Ms. korvet van Speylcden off'. van adm. der 3de kl. II. L. F. Pisuisse, dienende op Zr. Als. schroefst. Zoutman; met den 15 dezer den luit. ter zee der 1ste kl. II. P. König, de luits. ter zee der 2de kl. W. van Oorschot, G. Eek, J. F. M. Lange, jhr. II. M. van der Wijck en II. de Jongh, den ofi'. van gez. der 1ste kl. H. L. Koning en den off. van gez. der 3de kl. G. F. Rochat, allen dienende op Zr. Ms. schroefst, Zoutman; geplaatst met den 11 dezer: op Zr. Ms. schroefst. Zoutman den off. van adm. der 2de kl. J. Walstra, den scheepsklerk H. J. Knot tenbelt; op Zr. Ms. schroefst. Mctalen Kruis de adelborsten der 1ste kl. G. O. Heintz, J. J. Kraakman, C. J. II. van den Broek, J.G. R. van Doorn, J. L. Hordijk, L. Dupper, J. van Scheers cn D. J. Boom; den scheepsklerk F. H. M. Rant; op Zr. Ms. fregat met stoomvennogen Adolf Hertog van Nassau de adelborsten der 1ste kl. W. II. Tromp, J. Luytjcs, II. J. Boisscvain en W, R. Adema; op Zr. Ms. wachtschip alhier, om later gedetacheerd te worden op het instr.-vaartuig Uraniaden off. van gez. der 2de kl. C. II. Schrödcr; met den 1G dezer: op Zr. Ms. schroefst. Curacao den adelborst der lste kl. R. de Yidal de St. Germain; op Zr. Ms. schroefst. Zoutman dc luits. ter zee der 2de kl. A. J. Dumont, P. F. baron van Hcerdt cn J. P. J. Lucardie, den off. van gez. der 2de kl. M. T. Manden; op Zr. Ms. wachtschip alhier den luit. ter zee der 2de kl. W. F. Blaauw; op Zr. Ms. wachtschip te Ylissingen den luit. ter zee der 2de kl. J. L. Duker; in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, om gedetacheerd te worden op het kostschip te Rotterdam, den luit. ter zee der 2de lel. S. Kraijenhoff van de Leur. Yan de 1G64 miliciens voor de ligting van 1867, die uit de provincie Noovdholland dezer dagen bij de verschillende korpsen des legers worden ingedeeld, hebben zich ruim 350 voor de zeedienst aangemeld, die bij gcscliiktbevinding daartoe bestemd worden. De minister van Oorlog heeft, als een vervolg op vroegere hiertoe betrekkelijke aankondigingen, ter kennis van belanghebbende ouders en voogden gebragt, dat in het volgend jaar weder, en voortaan jaarlijks, een zeker aantal kadetten, ongeveer 80, aan de Kon. Mil. Academie voor de onderscheidene wapens van het leger hier te lande en de dienst in Oost- en West-Indic zullen worden toegelaten; en voorts dat, ingevolge magtiging des konings, de admissie van kadetten aan gemelde inrigting geschieden zal onder de voorwaarden vermeld in de Staatscourant, waarnaar wij verwijzen. Aan het, Prov. Gouvernement van Noordholland zijn jl. Don derdag aanbesteed1het planten van stroo en helm cn het stellen van rietschuttingen op de duinen van het eiland Texel en den vasten wal van Noordholland, gedurende 1SG7 en het voorjaar van 186S, in drie perceclcn. Het 1ste perceel is gemijnd door den heer W. Hillenius te Texel, voor 4500; het 2de perceel door den heer J. Oldenburg te Bergen, voor ƒ10000; het 3de perceel door denzelfden (aangeloopen), voor ƒ7800. 2. Het leveren van brik, zet-cn stort- steen en het doen van bcstortingeu, tot onderhoud en verbetering der Helderscbe zeewering, in twee perceelcnlste perceel minste inschrijver de heer D. Goedkoop te Amsterdam, voor 2990; 2de 1 perceel dezelfde, voor 5780. Het Prov. Geregtshof in Noordholland heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak der Gelhamers bij de ongeregeldheden van Sept. des vovigen jaars. Götz is, met inachtneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot negen jaren tuchthuisstraf en vijf geldboeieu, elk van 500; Maalman, tot eene correctionele gevan genisstraf van vijf jaren en lot twee geldboeten, elk van ƒ100. Aangenomen het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente te Zwolle, door ds. J. Kerbert, pred. te Hoorn. De Arnh. Cl. betoogt, dat van descherpschutters-vereenigingen zonder militaire organisatie voor de volks-weerbaarheid groot nut te verwachten is, maar dat de scherpschutters-korpsen, op militaire wijze ingerigt, voor dc weerbaarheid van ons volk ondoelmatig en nadeelig zijn. Geen wapening maar wapenoefening; geen korpsen maar oefenscholen, De volks-weerbaarheid moet geen stroovuur zijn, dat helder opvlamt cn een oogenblik later slechts koude ascli nalaat; men moet blijvende instellingen in 't feven roepen. Geen ijdele vertooning. De Cl. wil dan ook geene uniformen, maat gestadige oefening, om onze kracht, tc leeren kennen en oin in tijden van nood, de gelederen der georganiseerde wapenkorpsen tc versterken. De heer J. C. Pool zal den 12 dezer te Kolhorn zijn intree doen, Gisteren zijn tc Haarlem geëxamineerd 28 candidaten voor de acte van hulponderwijzer, van welke er vijf zijn toegelaten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1