HELDERSCHE NIEUWEDIEHR COURANT BINNENLAND. J\s. 58. ZONDAG 12 MEI. 1867. JAARGANG. Advfrtentikn worden aangenomen lot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H-f 22, aan dcv Helder, lot 11 ure. De prijs van 1 lot 4 regels is 0.G0. Voor iederen regel meer/0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc letters, naar male der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. VIJF-EN-TWINTIGSTS 'if/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan bet Bureau, Molenplein No. 1G3. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Bij (leze Courant behoort een BIJVOEGSEL. Men 1» dezer vertrekt dcWEST*I]VDlSCIIE mail. HELDER en NIKUWEDIEP, 11 Mei. Begunstigd door liet fraaiste weder, had jl. Donderdag ten 6^ ure de eerste exercitie plaats van het Artillerie-Vrijkorps alhier, onder kommando van den president van het korps jhr. T. J. Kraijenhoff, die werd bijgestaan door de overige leden van het bestuur, den militairen raad van advies en een aantal instructeurs van het wapen der Infanterie, der Artillerie en het korps Mariniers. De heer burgemeester en de majoor Leyssius woonden als eereleden deze oefening der manschappen bij. Deze exercitie werd door de welwil lende medewerking van den heer schout-bïj-nacht Uldenbcck op het terrein van 's Rijks werf nabij de ketelmakerij gehouden. De koui- mandant hield ter opening van de werkzaamheden de volgende toespraak: Kameraden Zoo is dan eindelijk dc dag aangebroken, waarop wij onze oefeningen kuuneu beginnen, die wij hopen, dank zij dc medewerking der militaire autoriteiten, met kracht te kunnen voortzetten. Tk heet 11 dus welkom op dit terrein, dat voor ouzo eerste oefeningen door den heer sehout-bij-uacht welwillend is afgestaan. Ik vertrouw, dat dio oefeningen zich zullen kcnmciken door goeden wil, inschikkelijkheid en orde, cu dat wij nlzoo zullen tooncu de moeiten van oiii- cieren en instructeurs waardig te zijn. Hoezeer de door mij aangevraagde gewcreu en wapenen nog niet zijn verstrekt, zoo heb ik toch gegronde hoop, dat die uitreiking spoedig /.al volgen. Aan bet werk dan met lust en ijver! Laten wij steeds indachtig zijn, dat ook wij een schakel zijn van den grootcn brocderkclen, die alle Nederlanders verbindt, waar het geldt de verdediging van dat dierbaar plekje grond, door onze voorouders met goed en bloed aan de dwingelandij ontrukt. Onze geëerbiedigde koning ziet met welgevallen den meer en meer ontwa penden nationalen geest, die ook den buitenlander zal doen zien, dat nog het zelfde bloed onzer voorvaderen ons in dc aderen vloeit en dat, blijven wij slechts vereend in liefde en trouw om dentroon van Oranje, ons dierbaar Nederland niet van de wereldkaart zal verdwijnen, zoolang nog écu waarachtig Nederlander leeft. En thans genoeg. Scheuk mij en het verdere bestuur steeds uwe hulp en medewerking, opdat wij onze moeijclijkc taak zullen kuuneu volvoeren, en gedenk steeds de spreuk: „Met God voor Nederland en Oranje!" Leve de koning! Deze uitroep werd met een driewerf hoerahder manschappen beantwoord. De kommandant rigtte daarop het woord tot de instruc teurs, hen uitnoodigende om tot dit vaderlandslievend doel met alle vermogen te willen medewerken. Hierop vingen de oefeningen aan, die zich kenmerkten door een aangenamen toon tusschen de leden van het Vrijkorps onderling en hunne onderwijzers. Ten 8 ure precies scheidde men op zeer ordelijke wijze aan den Havendijk, terwijl kennelijk bij allen zich openbaarde een geest van tevredenheid over deze aangename en nuttige oefening. Wij vernemen met genoegen, dat de goede uitslag dezer eerste oefening reeds een en ander, die zich nog niet had aangesloten, opgewekt heeft om zich alsnog bij het Vrijkorps te voegen. Wij hopen, dat door hun lofwaardig voorbeeld ook anderen mogen worden opgewekt tot navolging. In de plaats van den van hier naar Utrecht vertrokken kapitein der Artillerie W. C. ITojel, is door het bestuur van het Vrijkorps tot lid van dcu militairen raad van advies bij dit korps benoemd den Isten luit. der Artillerie J. G. J. Paravicini di Capelli. Tot ecrcleden zijn benoemd: de burgemeester dezer gemeente, de schout-bij-nacht, directeur eu kommandant der Marine alhier, de kapt. ter zee J. E. Gregory, komm. van Zr. Ms. wachtschip alhier, de dir. off. van gez. 1ste kl. bij de Marine II. Slot, de gepens. kol. E. de Steiger, de luit—kol. der Genie J. E. II. 13. baron van Voorst tot Voorst, eerstaanwezend ingenieur, de majoors A. A. Kcijzer, jhr. H. G. F. Leyssius, W. Yske en D. Vreedcnberg, de luit. ter zee C. A. Jcekel en de ofF. van gez. der landmagt dr. W. Krol. De 57ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Frcdcrika Louisa Charlotta Mariaunc, prinses der Nederlanden, tante des konings, werd 11. Donderdag alhier op gebruikelijke wijze gevierd. Als cene bijzonderheid maken wij melding, dat te dier gelegenheid van den top der groote mast van liet stoomschip Metalen Kruis, liggende in het dok op 's Rijks werf alhier, de met ecu Metalen kruis versierde zijden vlag wapperde, in der tijd door de hier te lande bestaande Metalen-kruis-vereeniging aan genoemd vaartuig geschonken. Zr. Als. stoomschip de Valk is lieden voormiddag van hier naar Engeland vertrokken ter overbrenging van manschappen voor het ramtorenschip. Den 17 dezer zal alhier overgaan aan boord van liet schip de Vereenigingkapt. R. H. P. Smith, bestemd naar Suriname, een detachement, sterk 30 militairen, onder bevel van den 2den luit. der Infanterie J. II. Teunis. Het heeft Z. AI. behaagd: 1. te bepalen, dal, bij wijziging van vroegere besluiten, het getal der dirigerende officieren van gezondheid der 1ste kl. tot twee, en dat van de 2de kl. tot vier, zoomede dat der officieren van gez. der 1ste kl. tot twintig gebragt cn dat der off. van gez. der 2de kl. tot vier en vijftig verminderd zal worden; 2. te bevorderen: met ingang van 1 Jan. 1SG7 tot dirigerenden officier van gezondheid der lste klasse, den dirigerenden off. van gez. der 2de kl. II. L. Oudenhoven, en met ingang van den 1 dezer: tot dirigerenden off. van gez. 2de kl., bij keuze, de off. van gez. lste kl. II. J. van Wessem en J. D. Saclisc; tot off. van gez. 1ste kl., de off. van gez. 2de kl. J. G. Arend, F. J. van Leent. J, J. W. de la Cour, L. J. de Kauter en W. C. A Ilajenius tot off. van gez. 2de kl. den officier van gez. 3de kl. dr. II. de Brieder; de kapt. ter zee E. AI. C. Baak, laatst komm. van liet wacht schip te Batavia en den 4 dezer in Nederland aangekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Z. M. heeft benoemd tot kantonregler te Hoorn jhr. mr. A. van Akerlaken, thans subst.-griff. bij dc arr.-regtb. aldaar- op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslagen den kapt.-luit. ter zee J. Vos, uit zijne betrekking van president van den Raad van Tucht op de koopvaardijschepen te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de door lietn als zoodaning bewezen diensten, en is ter zijner vervanging in die betrekking benoemd den kapt.-luit. ter zee J. A. van de Velde - bevorderd met den 1 Junij a. s. tot aclj.-comm. bij de directie der Marine alhier, den klerk J. van de Ven. Bij koninklijk besluit is tot lid in den raad van Nederl.ïndie benoemd de heer mr. F. M. C. Pels Rijcken, vice-president van het hoog-geregtshof daar te lande; op zijn verzoek, onder dankbe tuiging voor de door hem aan den lande bewezen diensten, eervol ontslag verleend aan den heer mr. J. W. Gefken als procur.-gen. in de kolonie Suriname, cn als zoodanig benoemd de heer mr. Robert Twiss, off. van just. bij de avrond.-regtbank te 's Hertogenbosch. Van de zes gevallen van veetyphus in de week van 21 tot 27 April kwamen 3 voor te Amsterdam, 2 te Laren en 1 tc Oostzaan. Volgens berigt van Texel is de prijs der lammeren zeer gering, men kan naauwelijks 6 per stuk maken. Ook de wol kan niet meer opbrengen dan 1.20. Verleden jaar besteedde men/2.10. Alen verneemt, dat door wijlen mevr. Rente Linsc—Voornbergh (c Amsterdam, een legaat van 2000 is vermaakt aan het Nederl. Zendeling-Genootschap. Tijdeus de algemeene tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, werd cene bewering geopperd dat de heer van Kempen, te Voorschoten, als lid van den jury, zijn eigen fabricaat mede zou hebben bekroond, in de inzending No. 1061 (goud- en zilverwerk) van den heer P. van Santen, te Amsterdam. Uit het dezer dagen uitgekomen verslag van den jury blijkt het onjuiste van dat beweren. Alen leest daar woordelijk: De lieer J. M. van Kempen, lid van den jury van voornoemde klasseis bij de beoordeeling van No. 1001, buiten stemming gebleven. Daarine is alle verdenking onwedersprekelijk gelogenstraft. - Alen berigt dat de onthulling van bet standbeeld van Vonpefc in den loop dezes jaars zal plaats hebben. De fundamenten, wöke in het nieuwe park te Amsterdam zijn gelegd, zullen weldra tooid zijn. Het beeld zal omringd zijn door vier kleinere beeldeik dc steden voorstellende, waar de dichter geleefd heeft.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1