HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. DONDERDAG 10 MEI. E N het VIJF-EN-TWINTIGSTE 'i JAARGANG. BINNENLAND. M 59. 1867. Deze Courant wonlt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. h franco per post. H 1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, üijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denüelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 16 ilezer vertreKt de O. SOUTH AMPTOIV I. üandmail via HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Mei. Men leest in de Staatscourant van gisteren het volgende. „Op den II Mei jl. is te Londen tusschen de gevolmagtigden van België, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Neder land, Oostenrijk, Pruissen en Rusland een tractaat geteekend ter regeling der wijzigingen in de artikelen 3, 4 en 5 van het verdrag van den 19 April 1839, noodig geworden ten gevolge der ontbin ding van den Duitschen Bond." Naar wij vernemen is door het bestuur van het Artillerie- Vrijkorps alhier, alsnog tot eerelid van dit korps benoemd, de majoor-magazijnmeester der Artillerie P. lu de Bctou. Gisteren avond had in het Heeren-Logemcnt van den heer C. L. Pedroli alhier, de openbare aanbesteding plaats van de levering van een honderd vijftig uniformen ten dienste van het Artillerie-Vrijkorps alhier. Er waren ingekomen 3 inschrijvings- billetten als van de heeren N. D. de Leur 1987.50II. Janzen Ez. 1700.en J. A. Meijer 1642.50. Over de gunning der leverantie zal in de vergadering van het bestuur, a. s. Donderdag te houden, worden beslist. Op Zaturdag 8 Junij e. k. zal in het Heeren-Logement van den heer C. L. Pedroli alhier de jaarlijksche algemcene vergadering der gewestelijke vereeniging Noordholland van het Nederl, Onderwijzers- Genootschap plaats hebben. Z. M. heeft eene gratificatie van 10 en een loffelijk getuig schrift verleend aan C. Visser, C. E. Delchambra, W. Dekker en J. Vos alhier, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens het met levensgevaar redden van den fungcrenden visiteur en den schipper van het in dc branding op Onrust zittende recherche-vaartuig No. 1, op den 10 Februarij 11. Met den 1 Junij a. s. worden geplaatst: op Zr. Ms. wacht schip alhier dc luit. ter zee 1ste kl. W. Stcffensop de drijvende batterij Neptumis de luit. ter zee lste kl. N. Mac Lcod; op de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd op de kanonneerboot n°. 42 de luit. ter zee lste kl. J. M. Brevet; de off. van adm. lste kl. H. F. X. Strengnaerts, dienende op de Adolf Hertog van Nassau wordt met den 31 dezer op non-activiteit gebragt en met den 1 Junij vervangen door den off'. van adm. lste kl. II. J. E. van de Watering; de off'. van gez. 2de kl. M. S. T. Iloltzapffcl, laatst behoord hebbende tot de zcemagt in Oost-Indië en den 7 dezer in Neder land teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Z. M. heeft den kapitein-oppervnurwerker bij de Marine, II. la Fors, ter zake van langdurige dienst, met ingang van 1 Sept. a. s. op pensioen gesteld, en het bedrag daarvan bepaald, op 900aan den heer tor. L. W. C. Keuchenius, laatstelijk lid en waarn. vice-president van den raad van Nederl.-Indië, thans op wachtgeld, met ingang van 1 Julij a. s., onder dankbetuiging voor zijne laatstelijk in Indië den laude bewezen diensten, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen. - Z. M. heeft benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. J. P. J. A. graaf van Zuijlen van Nijevelt, minister van Buitcnlandsche Zaken; tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer A. W. de Bruine, laatst magazijnmeester der Marine te Amsterdam. II. M. de koningin zal van af 21 dezer op liet Huis ten Bosch HDr. zomerverblijf vestigen. De regering heeft twee wetsontwerpen ingediend tot verhooging van hoofdstuk IVo der staatsbegrooting voor 1866 eu 1867, wegens buitengewone kosten van de militaire detachementen, dienstdoende als hulpmaréchaussée ter bevordering van de maatregelen tegen verspreiding der veeziekte, zijnde voor 1866 160,000en voor 1867 1,000,000. In de week van 28 April tot 4 Mei zijn door veetyphus aangetast: in Zuidholland 148, in Gelderland 6, in Noordbrabant 2, in Utrecht IS, in Noordholland 11 te zamen 185 runderen. In dc voorgaande week werden aangetast 362 en in de week van 14 20 April 614 stuks. Beroepen te Schiedam, ds. J. Hooykaas, pred. te Nieuw-Hellcvoet. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn bevracht voor Amsterdam, de schepenMargaretha Simonetta, Presto, California, Chcribon, Johannes Lodewijk, Zephyr, Jacoba Ilelcna, Ridderkerk cn Europa. De Prov. Groninger Courant komt op tegen het gebruik van het woord „soldaatjespclen", waar spraak is van de vrijwillige Scherpschuttcrs-verecnigingen. Zij schat het getal leden dier ver- eenigingen in het geheel op ruim zes duizend, zoodat men hier blijkbaar met eene volkszaak te doen heeft. Zij is overtuigd, dat, wanneer onverhoopt de strijd mogt uitbarsten, men de zoogenoemde soldaatje-spelers zal aantreffen in de rijen van hen, die de vader- landsche banier ten einde toe zullen verdedigen, en dat men dan de zoogenoemde critici zal moeten zoeken in kelders of andere verborgene plaatsen. Voor eenigen tijd werd hier tc lande door de regtbank de vraag behandeld of de vervalsching van een spoorwegkaartje strafbaar is voor de wet cn deze vraag werd toestemmend beantwoord. De Engclsclie bladen vermelden eene andere spoorweg-kwestie, die niet onbelangrijk is. De aanklager had de helft verloren van zijn retourbillet van Boulogne naar Londen met een der booten van de General Steam Navigation Company en schoon zijn naam was opgeteekend bij ben die een retourbillet hadden gegeven, moest hij den tèrugtogt naar Londen op nieuw betalen. De regtbank beslistte dat het kaartje de waarde had van kwitantie en dat de G. S. N. C. den klager het te veel betaalde moest teruggeven. Nu vraagt men: daar de kaartjes niet personeel zijn, wat moet de Company doen met den persoon, die de andere helft gevonden heeft, ingeval deze er zich van bedient? Uit verschillende dcelen van ons land leest men berigtcn aangaande het onweder, dat in den nacht van Zondag op Maandag heeft gehcerscht, cn vergezeld ging van zware regens en een orkaan. Gelijk bekend is, is het niet de eerste maal, dat de veepest in ons Vaderland heerscht; o. a. iu het jaar 1814 werd die vreeselijke ziekte door het doortrekkende Russische leger in Utrecht overgebragt. De toenmalige minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Stralen, liet zich ten aanzien van deze belangrijke aangelegenheid voorlichten door den heer mr. G. Wtlewaall, secretaris der commissie van landbouw te Utrecht. Deze wetenschappelijke man was ten volle overtuigd, dat afmaking van ziek en verdacht vee het ecnige middel was om de ziekte uit te roeijen. Op zijn raad droeg de minister aan den Souvereinen Vorst maatregelen voor, en vroeg een crcdiet om over 's lands geldeu te beschikken. Reeds den volgenden dag, 15 Jan. .1S14, vereenigde zich de Souvereine Vorst met het voorstel en het gevolg van de afmaking van 300 beesten was oorzaak, dat het vaderland geruimen tijd van dit vreeselijk onheil bevrijd bleef, en zoo men aan dit stelsel was getrouw gebleven, waarschijnlijk nog langen tijd zou gebleven zijn. Men schrijft ons van Texel, dd. 14 dezer: iiIn den namiddag van 13 Mei jl. onlwnarde de kapitein der stoomboot «Ada van Holland", varende tusschen den Helder cn Texel, op eenigen afstand van het Nieuwe diep een sloep, die door dc hooggaande zee groot gevaar liep om te slaan. Bij dit gezigt gaf kapitein Mets, als altijd met het lot van in nood verkee renden bewogen, onmiddelijk last aan zijne manschappen om zich op het achter dek te begeven, ten einde van daar, zoo mogelijk, de in gevaar zijnden een touw toe te werpen. Dadelijk snelden op dit bevel de wakkere manschappen, bestaande uit stuurman 1'. de Waard, den zoou des kapiteins, den matroos eu den couducte naar het achterdek. Toen de stoomboot door de ferme manoeuvres des kapiteins op cenige vadei afstands van dc sloep was genaderd, wierp de kloeke equipage hen van achterdek oen touw toe cn haalde vervolgens met den raecsten spoed de sloep

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1