BUITENLAND. De Maatschappij tot Nuf run 't Algemeen heeft in het begin van dit jaar aan have leden een geschrift gezonden, waarin de schoolopziener dr. P. Romeyn, het schoolverzuim ter spraak brengt; den omvang dezer kwaal aantoont, en den raad geeft om coimnissicn tc benoemen, ten einde een onderzoek in te stellen en zoo veel mogelijk verbetering aan te brengen. Naar aanleiding daarvan, is in de jongste vergadering van het departement Leiden der genoemde Maatschappij besloten, eene centrale commissie zamen te stellen, uit leden van het departement bestaande, die zich met het bedoelde onderzoek zal belasten, cu zich zoo vele leden, als zij uoodig acht, ook buiten het departement, zal kunnen toevoegen. Van 's llagc wordt aan de Indep. Beige geschreven dat de heer dr. A. Vrolik, oud-minister van Finautiün, als vertegenwoordiger van Nederland zal optreden in de conferentie, welke eerlang te Parijs zal worden geopend met het doel om ócnhcid te brengen in liet internationale muntstelsel. Een soldaat van het 1ste reg. Inf., die op de lijn van afsluiting te Venroy op wacht stoud, heeft zich door een geweerschot van het leven beroofd. In den morgen van 26 dezer, ten 7 ure, is te Harlingcn begraven ecuc weduwe, die groolendeels uit gebrek aan voedsel was gestorven. Zij was gcalimcntcerde uit Makkum en bad vier kinderen tot haren last. Tot zooverre zal de aandachtige lezer deze vrouw voor een zeer beklagenswaard voorwerp houden, en vooral wanneer liij daarbij weet, dat zij hare kinderen meermalen zonder eten naar het werk zond. Maai' nu is bij baar gevonden eene nalatenschap aan rijksdaalders en halve guldens, ten bedrage van 711, en 1100 stuivertjes, benevens eene voorraad vodden, getaxeerd op eene waarde van ƒ5. In eene mand aan den zolder waren opgehaugen eetwaren, die baar bij openlijke bedoelingen of als particuliere giften waren geschonken, zoo als meel, erwten, spek, enz. - dit alles bedorven. In eene bus werd gevonden eene voorraad koffij en thee, insgelijks als gaven ingekomen. Uit vrees dat het verbolgen volk dc stoffelijke overblijfselen van dit in gierigheid doorkneed schepsel niet ongedeerd zou laten, heeft men haar des ochtends ten zeven ure begraven. Uit de jl. Maandag ontvangen couranten van bet eiland Java blijkt nog, hetgeen daaruit reeds medegedeeld is, dat de veepest voortging, ter "Westkust van Sumatra verwoestingen aan te rigten op groote schaal. Men schrijft uit Pasoeroean, dd. 31 Maart: De loterij is in de war, ergo er moet overgespeeld wordenDe oorzaak dat zij moet worden gestaakt en van voren af aan weder begonnen, is toe te schrijven aan de trekking van gisteren avond, toen No. 16000 uit de bus te voorschijn kwam, hoewel er slechts 15000 loten aan wezig zijn. liet dagblad le Nord bevat eene correspondentie uit 'sHagc, waarin getuigenis wordt afgelegd van dc algemccne voldoening, waarmede men bier te lande kennis heeft genomen van de uitkomsten der Londensche confereutie, wegens twee hoofdpunten, die daaruit zijn voortgevloeid. In de eerste plaats betreffende de definitieve losmaking van de banden welke Limburg aau Duitschland hechtten. In de tweede plaats door het doen ophouden der verwarring, welke over het algemeen tot hiertoe bestond aangaande de verhouding van het groothertogdom Luxemburg tot Nederland. „Door de stand vastigheid waarmede de minister van Buitenl. Zaken, de heer van Zuylen van Nyevelt, bij iedere gelegenheid heeft geweigerd eeuige solidariteit tusschen het koningrijk der Nederlanden en liet groot hertogdom Luxemburg te vestigen, is het nu ook door de vereffening van bezwaren, welke zich hadden voorgedaan met betrek king tot de uitwisseling van twee afzonderlijke ratilicatiën van bet Londensche verdrag voor goed uitgemaakt, dat de beide landen geheel van elkander zijn gescheiden, en dat, wat er ook in Europa moge gebeuren, de Ncderlaudsclie regering en de koning der Neder landen in geen enkel opzigt verantwoordelijk kunnen wordeu gestold voor de handelingen van het Luxeraburgsche gouvernement of mede- geslccpt kunnen worden in verwikkelingen, waartoe het groot hertogdom nog aanleiding zou kunnen geven." Naar aanleiding van de vaak behandelde vraag, die ook in den Navorscher is ter sprake gebragt, wie dc personen in Klaasje Zevenster zijn, beeft de heer van Lennep in genoemd tijdschrift verklaard, dat hij geenerlei bepaalde personen op het oog heeft gehad. De onderstelling dat Klaasje Zevenster is nog niet doodgeschreven zou zijn door een der plciaden vervalt daardoor van zelf. Tevens verklaart de heer van Lennep dat hij ook in zijn Elisaleth Musch met van Espenblad geen historisch persoon op het oog heeft gehad. Hij heeft typen geschetst, waarvan het karakter en de daden aan verschillende personen zijn ontleendvan daar juist, dat zoo velen er bekenden in meenen hebben te zien. Het keizerrijk Mexico verkeert, volgens de jongste lijdingen, in stervensnood. Het laatste uur dier monarchie kan niet verre meer af zijn. Nog eenige oogenblikkcn en zij bestaat niet meer, en dc oude en de nieuwe wereld vernemen met baar stervenskreet den juichtoon der Republiek, die haar zegevaan ontplooit boven de puinhoopen van een keizerrijk, dat veel geld, voel bloed en veel tranen gekost cn weinig voordeel aangebragt heeft. Moge het land gelukkig zijn onder de Republickeinsche regering, moge het bloeijen en zich spoedig herstellen van de schokken, die het heeft moeten doorstaan. De onttroonde vorst zal, in Europa teruggekeerd, uit eene rijke ervaring kunnen putten, om zijne lotgenoolen, de onttroonde vorsten van ons werelddeel met het ondervonden leed te troosten. La France, een Parijsch dagblad hetwelk onder de leiding van een hooggeplaatstcn staatsdienaar des keizerrijks wordt geschreven, zegt: „Dc feestelijkheden ter eere van doorluchtige bezoekers der Parijschc tentoonstelling zijn geene beuzelingcu, maar hebben eene opmerkelijke beduidenis, vooral wanneer zij de Tiiilcricn en tevens het stadhuis tot tooneel hebben. „De koning der Belgen wordt te Parijs ontvangen als de souverein van eeneu grooten Staat. Voorzeker is hij zoodanige ontvangst waardig, zoo wegens zijne persoonlijke boedanigheden als wegens liet aandenken aan zijn vader. Doch wij zien nog iets meer dan nationale hoffelijkheid in de hartelijkheid en de onderscheiding waarmede de koning der Belgen op de T'uilcricn en op het stadhuis is ontvangen. Niet aan alle Souvcreinen valt zulks hier te beurt. Het is, meenen wij, nog maar de tweede maal, dat de stad Pnrys, handelend in 's keizers geest, eeneu buitenlandschen vorst zoo luisterrijk ontvangtde eerste maal gold het koningin Victoria, de souverein van eene der groote mogendheden, onze bondgenoot. „Er ligt dus eene bijzondere beduidenis in de schitterende ont vangst van koning Leopold II. Zij is deze: „Nog niet lang geleden stonden hier te lande twee stelsels van staatkunde, twee verschillende rigtingen, tegenover elkander. De eeue beoogde gewelddadige uitbreiding van ons grondgebied, en wees op België als de eerste prooi die onze eerzucht waardig zou zijn. De andere, vol ontzag voor het regt cn voor de onafhankelijkheid dor volken, wraakte het denkbeeld van gewelddadige aanhechting als eene onbillijke en tevens gevaarlijke zaak. Welke van die rigtingen clc: bovenhand heeft in de raadsvergaderingen onzer regering cn in de publieke opinie bier te lande, blijkt nu duidelijk uit de luisterrijke ontvangst van den koning der Belgen iu Fraukrijks hoofdstad." Uit Parijs bcrigt men, dat keizer Napoleon in Sept. e. k., tegenbezoeken zal brengen aan de hoven te Petersburg, Berlijn cn Londen. In den nacht van 23 op 24 dezer maand is in sommige oorden van Frankrijk de sneeuw een duim hoog gevallen. Onder de Fransehe prelaten, die zich gereed maken om te Rome het groote eeuwfeest te gaan bijwonen, noemen katholijko dagbladen ook den aartsbisschop van Parijs, rngr. Darboy die tot nog toe in gebreke is gebleven zijne persoonlijke hulde aan den heiligen stoel tc brengenbij zal te ltome zijn intrek in liet. gebouw van het Fransehe gezantschap nemen. Naar aanleiding daarvan zegt een ministerieel blad van Parijs, la Pair ie.- „Mgr. Darboy vertegenwoordigt den waren godsdienstzin, zoo als hij in Frankrijk heerseht, versterkt door zijne toetreding tot do vrijgevige en wijsgeerige denkbeelden van den nieuwen tijd. Hij zal te Rome doen uitkomen dat dc banden, waardoor de oudste dochter der kerk aan het pausdom is gehecht, niet verbroken zijn, maar dat zij wel zouden kunnen worden verbroken door pogingen van blinde onverdraagzaamheid, die gelukkig niet meer dan op zich zelve staande feiten zijn." Mej. Duverger tooneelspeelster die dezer dagen bet eerst Plèdre, van llacini, in de schouwburg tc Parijs voorstelde, droeg voor meer dan een milliocu frs. aan diamanten, paarlen cn kant. Ilct succes der kunstenares was groot, maar dat van hare kleinoodicn nog grootcr. Een der grootste merkwaardigheden van de wereldtentoonstelling te Parijs, bestaat iu ecu uurwerk, door pater Secchi te Rome gezonden. Deze klok schrijft zelf, op een blad papier, dat zich voor de oogen van den aanschouwer ontrolt, de rigting cn de kracht van den wind, het uur en de hoeveelheid van den regen, den stand van den barometer en de gesteldheid van den dampkring. Het is verwonderlijk die tien a twaalf kleine stiften te zien voortloopcn, als werden ze door de meest bekwame hand bestuurd. De geeste lijke, die dit kunststuk heeft uitgedacht en uitgevoerd, is van Rome gekomen om zelf de geheimen van zijn uurwerk, zooveel mogelijk, te verklaren. Van wegc de belangrijkste observatoriums van Europa heeft pater Secchi aanzoek ontvangen om toestellen, volgens hetzelfde model, te doen vervaardigen. De groote luchtballon van Nadar, die tot nog toe weinig meer dau voldoening voor dc nieuwsgierigheid heeft opgeleverd, zal nu, gelijk de Parijschc Constitntionnel berigt, tot wetenschappelijke cn inzonderheid meteorologische proefnemingen dienen onder de leiding ecner commissie, waarin het Fransehe Iustituut voor Wetenschappen, het Pnrijsche Observatoire cn het Collége de Franco vertegenwoordigd zijn. De bestuurder der sterrewacht te Rome, pater Secchi, heeft daartoe zijne medewerking aangeboden. Die proefnemingen zullen tc Parijs gedurende dc groote tentoonstelling plaats hebben. De taïkocn van Japan en de Japansche vorst Sutsuma hebben ieder voorwerpen naar de Parïjsche tentoonstelling gezonden; beiden zijn van elkander gescheiden en in afzonderlijke vakken geplaatst op het eene vak staat eene vlag met het opschrift „regering van den taïkoen;" op het andere eene vlag met hot opschrift „regering van Satsuma;" liooger, boven die twee vlaggen, wappert er eene met het opschrift „Japan." Het Memorial diplomatiquc zegt dat de gezant van den taïkoen die inrigting na eenige tegenstreving heeft goedge keurd; en het acht zulks opmerkelijk ter kenschetsing der betrekking tusschen den taïkoen cn de andere vorsten van het Japansche eed genootschap. De gemeenteraad van Parijs heeft aau het stedelijk bestuur geld bewilligd tot bekostiging van feestelijkheden ter cere van eenige souvcreinen. Onder die vorsten was de koning van Pruissen niet genoemd. Uit deze omstandigheid schijnen onjuiste gevolgtrekkingen afgeleid te zijn; de waarheid is, volgens eenen van de Parijschc bcrigtgevers der li/dependance Beige, dat het tijdstip der komst van koning Wilhelm te Parijs nog niet bepaald was, en dat van den gemeenteraad alleen voor de ontvangst dier vorsten, wier komst op een bepaalden dag verwacht kon worden, geld was gevraagd. De Russische regering heeft onder dagteekeniug van 13 Mei jl. tc Parijs te kennen gegeven tot hare toetreding bij de Genecfsche conventie betreffende de internationale verpleging van gekwetsten op dc slagvelden. Alle europesche mogendheden hebben alzoo deze over eenkomst onderteekend. Uit Parijs schrijft men vau den 25 dezerEergisteren avond ten 11 ure steeg de thermometer tot op 3 graden boven, en ten 2 ure viel hij tot twee graden onder liet vriespunt, In dezen nacht zijn de verwoestingen van dc Mal-rouscs die sedert drie weken hcerschte aanmerkelijk vermeerderd. Er woei een noordoostenwind cn de lucht was helder. Toen de zon opging, was alles met ijs be dekt. De erwten, die in den bloei stonden, zijn geheel weg, zoodat zij op nieuw geplant moeten worden. Ook de wijnbergen hebben zóó veel geleden, dat nu reeds de helft van den oogst verloren is. De bloemen zijn schier alle geheel zwart. Ook de roggevelden hebben zwaar geleden. Dezer dagen bestreed de beer Onglow in het Engelsch Lagerhuis den heer Sluart Mill, die ook aan de vrouwen het stemregt wilde verleend hebben. Hij deelde o. a. mede, dat bij even te voren op den corridor een paar dames had ontmoet, aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2