HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 46. ZONDAG 9 JUNIJ. 1867. EN BEKENDMAKING. BINNENLAND. VIJF-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avoud na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertentiën worden aaugenomen tot Zaturdag en Woeusdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denJIelder, totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij (leze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, verwittigen bij deze de daarbij belanghebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT in deze geineeutc dit jaar zal aanvangen op Maandag den 1 Ju lij aanstaande, en dat dc loting voor kramers des Zaturdags avonds te voren aan bet Raadhuis gehoudeu zal wordeu. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. Helder, den 1 Junij 18G7. L. VEIIHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Junij. Zijn Exc. de minister van Marine is lieden alhier aangekomen. Heden werd in het Heeren-Logement van den heer C. L. Pedroli alhier de 23ste jaarlijksche vergadering gehouden der gewestelijke vereeniging Noordholland vau het Nederlandsch Onderwijzers-Genoot schap, onder presidium van den heer F. Nout, hoofdonderwijzer te Amsterdam. De vergadering werd, behalve door een aantal afge vaardigden vau verschillende afdeelingen des genootschaps in deze provincie en afzonderlijke leden, door den hoer schoolopziener in het 7de district van Noordholland en door een der leden van de plaat selijke schoolcommissie in deze gemeente bijgewoond. Nadat de vergadering door den voorzitter met eene gepaste toespraak was geopend, waarin hij tegelijk een woord van hulde bragt aan den heer J. van der Haar, die onlangs zijn 50jarig jubilé als hoofdonderwijzer mOgt vieren, betrad dc heer Heijning, districts schoolopziener het spreekgestoelte. Spreker trad in eene beschouwing vau hetgeen als middel kan worden aangewezen om het ondevvvijs wel te doen slagen; wierp een blik op de eischen den onderwijzers gesteld, op de inrigting der scholen, op de doelmatigheid der gebouwen en meubelen en eindigde met tc wijzen op het groote belaDg der opwekking van'de gave der opmerkzaamheid. Deze rede zal, op een daartoe uitgedrukt verlangen der ver gadering, in het Maandblad des Genootschaps worden opgenomen. Nadat onderscheidene verslagen van huishoudelijken aard waren uitgebragt, werd aan den heer J. Meurs Rz., hoofdonderwijzer te Spanbroek, een prijs uitgereikt voor de inzending van een stel schoolschriften, waaraan de bekrooning door beoordeelaars is toe gekend. Die prijs bestond in een fraaijen Atlas. Als de plaats waar ten volgenden jare de Prov. vergadering zal plaats hebben, werd aangewezen, de gemeente Haarlemmermeer. De voorzitter en de vice-voorzitter dezer vergadering werden benoemd, de eerste als afgevaardigde, de tweede als plaatsver vanger ter algeraeene vergadering van het genootschap dit jaar te Amsterdam tc houden. De volgende werkzaamheden, almede meest van huishoudelijken aard, werden afgewisseld door liet bezoek door de leden gebragt aan 's Eijks werf, aan dc fortificatiën en den kustlichttoren te Kijkduin en aan het provinciaal observatorium van den lieer C. van der Sterr. Eindelijk vereenigden zich de leden aan een vricndschappelijken maaltijd, waar onderscheidene toasten werden uitgebragt op koning en vaderland en op onderscheidene zaken en personen met het onderwijs in betrekking staande. Naar wij vernemen wordt door den heer J. C. Leich alhier eene poging aangewend om eene niet onbelangrijke bijdrage ten behoeve van wden held in stormgevaar", Cornelis Dito. Daartoe zal door genoemden heer eene verloting worden gehouden van een schilderij, door eigene hand vervaardigd, voorstellende een binnen komend schip in stormachtig weder. Wij twijfelen niet of die poging zal ondersteuning vinden ën hopen slechts dat zijn voorbeeld velen tot milde bijdragen opwekken moge. De tot de rol van liet wachtschip alhier behoord hebbende off. van adm. 2de kl. J. Walstra is op non-activiteit gebragt. De kapt. E. M. A. Bylcveld is, in de plaats van den'met den rang van majoor gepensioneerden kapt. Hopmans, opgetreden in het kommandement over de lste comp. 4 bat. 7de reg. Infanterie, alhier in garnizoen. Het programma van het Concertgezelschap Apollouit te voeren Maandag a. s. des namiddags van I tot 3 ure, in het lokaal Tivoli luidt als volgt: 1. Marche Le drapeau d'/ionneur, arr. par van Buggenhout; 2. Ouverture de 1'op. Haydée van Auber; 3. Air de 1'op. Parisina van Donizetti; 4. La corheüle de Jlenrsmazurka van Denèfve; 5. Ouverture de 1'op. Le poete et le paysan van Souppé; 6. Duo de 1'op. Marino Falliero van Donizetti; 7. Grande fantaisie sur 1'op. Faust dc Ch. Gounod, van van Buggenhout. Zr. Ms. scliroefstoomschip der 2de kl. Marnix, is den 6 dezer te Arasterdam, met goed gevolg le water gelaten. De toevloed van jongelingen bij het instructie-battaillon te Kampen blijft steeds groot. Tegen 23, die naar de regimenten vertrokken zijn, werden Dingsdag weder een 48tal aangenomen. De gansche sterkte van liet battaillou bedraagt thans ruim 700 mau. Naar men meldt zal er in de positie der machiuisten aan boord Zr. Ms. stoomschepen eene gunstige verandering worden gebragt. Als wetenschappelijk gevormde jongelieden zullen zij aan boord een meer afzonderlijk ligchaam vormen en zal hunne twijfel achtige positie tusscheu de schepelingen beneden den rang van officier en den état-major worden opgeheven. Eene eerste schrede daartoe zal zijn eene verandering in de uitmonstering der montering. Bij de Tweede Kamer der Stateu-Generaal is thans aanhangig een wetsontwerp strekkende tot verhooging der begrooting vau uitgaven voor den aanleg der staatsspoorwegen, dienst 1867 (over brugging van het Hollandsch diep). De heer Stieltjes bestreed deze voordragt der regering; hij meende, dat de quacstie nog niet rijp was voor eene beslissing. Hij uitte de vrees, dat dit ontwerp de verbetering van dc haven van Samarang en andere nog belang rijker werken in ons eigen land verijdelen of op den achtergrond schuiven zal. Hij achtte het belang van onzen handel veel meer betrokken bij verkorting van de gemeenschap in Indie dan in Nederland en herinnerde, dat vooral Indische producten van Amsterdam of Botterdam naar Duitschland worden vervoerd. Eindelijk bestreed hij het wetsontwerp ook uit een oogpunt van defensie. Onder de leden, die liet ontwerp verdedigden verdient vooral genoemd te worden de heer Kerkwijk, die o. a. aanvoerde, dat als men later toch een vaste brug zou moeten aanleggen, de kosten voor den bouw van stoomvlotten (waartoe aanvankelijk was besloten) weggeworpen zouden zijn. Hij achtte het meer in het algemeen belang dat er nu 3 a 4 millioen meer zal worden uitgegeven, dan dat die 4£ millioen voor stoomvlotten doelloos worde weggeworpen. Met ingang van den 11 dezer worden telegraaphkantoren van de IIoll. IJzeren Spoorwegmaatschappij voor het publiek geopend op hare stations te Beverwijk, Uitgeest cn Gastricum. Van de 46 door de Kerk. Crt. in haar jongste nommer opgegeven Ilerv. gcracenter., hebben zich 22 voor de oude en 24 voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraads-leden verklaard. Jl. Dingsdag avond te ruim zeven uur is te Amsterdam een begin van brand ontstaau op het plat aan de noordzijde van het Paleis voor Volksvlijt, die echter door de tijdige en krachtige hulp van het eigen personeel binnen eeu half uur tijds is gebluscht. Te Haarlem is jl. Donderdag uitbesteed: liet verdiepen van cenige gedeelten vau het Noordholl. Kanaal aan den heer G. Schalk te Buiksloot, voor 13,996. Daar in de zaak der onlusten te Velzen, voor het hof van Noordholland aanhangig, de beschuldigde John Maris weder afwezig. was, is hij wederspannig aan de wet verklaard. Daarentegen is d<f vervolging tegen de verdere beschuldigden, de 14jarige C. Vissqfc'v vrouw van den BoschBrouwer en J. Mooij, beiden 41 jaar, voort-" gezet, wegens moedwillige brandstichting en het toebrengen van; kwetsuren aan Maris. Er zijn bijna 60 getuigen gehoord. Hoezeer de landerijen te Beverwijk vrij gunstig staan, heeft

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1