BUITENLAND. Fijenoord is cenige dagen geleden een buitengewoon zwaar bronzen stuk geschut gegoten; de lengte daarvan bedroeg 3,65, en de diameter (voor het lijf gemeten) 0,865 Ned. el; terwijl 17,92S Ned. ponden metaal voor het gieten gebezigd zijn geworden. De handel in aardbeziën is Ic Breda zoo groot als in geeue jaren het geval is geweest; deze aangename vrucht is daar zoo overvloedig, dat men die hoogst waarschijnlijk voor 3 a -1 centen de Ned. kan zal kunnen koopen. De kapitein v. d. G. van het 8ste reg. Infanterie, te Groningen in garnizoen, heeft zich door een pistoolschot van liet leven beroofd. Te Wierden nabij Almelo vond men dezer dagen het lijk van een meisje. Men verneemt dat moet gedacht worden aan doodslag of moord. Het heeft zich weder bevestigd, dat er een naauw verband bestaat tusschen de cholera en de zuiverheid van het drinkwater. Eene commissie toch, belast met het onderzoek naar de middelen tot verbetering van het water in de rivier de Lea, door welke het East-End van Londen van water voorzieu wordt, heeft geconsta teerd, dat de hevigste periode der epidemie juist in die dagen geweest is, waarin een nieuw aangenomen ingenieur, om het gebrek aan gezuiverd water niet te doen bemerken, het rivierwater ongefiltreerd in de pompen en reservoirs heeft laten inbrengen. Het Europcesch nieuws is in de jongstverloopene dagen vrij schaars. Het bepaalt zich hoofdzakelijk tot nieuwe beschouwingen over oude zaken en daarbij ontbreekt het niet aan politieke tinne gieters, die de toekomst der wereld of als helder bf als donker en droevig afschilderen. Die helder- of donkerheid hangt af van de soort van politieke brillen, waarvan men zich bedient om door en over het tegenwoordige heen naar de toekomst te zien. Gelukkig voor de Polen, dat het blijkt, dat de moordenaar des keizers van Rusland niet behoorde tot eene zamenzwering, anders zouden de I gevolgen voor dc reeds zoozeer geteisterde natie onberekenbaar zijn. i Nadat de Lnxcmburgsche quaestic op de conferentie op eene vrede- 1 lievende wijze is ten einde gebragt, bestaat er gelukkig bijkans I gebrek aan dadelijk zorgwekkende politieke vraagstukken. Candia alleen vraagt nog bij voortduring een belangvvekkenden blik. Nog hebben dc Turken daar hun gezag niet geheel weder hersteld en welligt herstelt zich dat nimmer weder. Wanneer toch de aloude Cretenzers toonen het te meenen met den cisch naar onafhanke- i lijkheid, dan is de Turksche magt zeker magtcloos om zich op dat eiland staande te houden. De onafhankelijkheids-oorlogen der tot vrijheid ontwaakte volkeren, door de geschiedenis geboek- j staafd, leeren het op onderscheidene bladzijden, dat de magt der i overweldigers bij den noodigeu moed en volharding der onderdrukten onmagtig bleek te zijn. De strijd der Zwitsers tegen Oostenrijk, der Nederlanders tegen Spanje en der Noord-Amerikanen tegen het Vereenigd Koningrijk leveren de sprekendste bewijzen voor de waarheid van het door ons gestelde. Over het keizerrijk Mexico, ofschoon nog eene jeugdige monarchie, j past het reeds eene lijkrede te houden. De onmicldclijke nabijheid der groote Amerikaansehe Republiek hield de revolutionaire partij in het keizerrijk staande en voorzag haar telkens van nieuwe j kracht. Keizer Maximiliaan verdedigde met een zeldzaam geëven- aarde volharding den instortenden troon tegen dc heftige aanvallen, die het te verduren had. De man, die voor hem een keizerskroon j gevlochten had, had daarbij gerekend op de zegepraal der Zuidelijke Staten van de Unie. Men rekende daarbij buiten den waard en het pas opgerigte keizerrijk kreeg de groote republiek tot zijn grens. Nu was de val des rijks te voorspellen met vol- doende zekerheid. Thans zijn de laatste oogenblikken daar en welligt, nu wij dit schrijven heeft het rijk reeds opgehouden te bestaan, anders dan in de beschrijving van het boek der historie. Voor land en volk van Mexico is het te wenschen, dat bekwame handen het roer van staat in hauden nemen en door een weldadig bestuur dc geledene rampen van den krijg herstellen mogen. Het schouwspel, dat het opdringen van vorsten in onzen tijd niet meer zoo gemakkelijk gaat als in oude tijden, toen het volk, zonder tegenspraak, met den grond waarop het woonde als een onroerend goed beschouwd en van den eenen bezitter aan den anderen over ging dat schouwspel moge der wereld leeren dat de nationaliteit een magt is, die men niet ongestraft kan voorbij zien. Parijs en geheel Frankrijk zijn verontwaardigd over den moordaauslag door den Pool Bcryouski deu 6 dezer op den czaar gepleegd. In het Wetgevend Ligchaam heeft de voorzitter eenige woorden gesproken, en uit verschillende plaatsen worden adressen naar Parijs opgezonden, om den afschuw te kennen te geven over de gepleegde misdaad. Maar vooral het volk toont zijne verachting voor de poging, door tegenover de koelte van dc eerste dagen een uitbundige geestdrift tc openbaren, overal waai de czaar verschijnt. Men beweert, dat de keizer in het eerste oogenblik van verbolgenheid Parijs wilde verlaten; zeker zal hij zich verblijden van dit besluit te zijn terug gekomen, als hij het een oogenblik heeft gevoed. Parijs is jl. Vrijdag voor een groot deel geïllumineerd geweest. Zelfs de Polen geven hunne veront waardiging over het feit te kennen. Aan het dagblad La Frauce ontleent men ten opzigte van den moordaanslag op den czaar nog de volgende bijzonderheden: Toen de revue was afgeloopcn, waren dc souvereinen in huunc rijtuigen gestegen en had de keizerlijke stoet zich langzaam in beweging gesteld, tegengehouden door de ontelbare menigte, die van alle kanten opstuwde. De snoodaard had zich bij den waterval geplaatst, berekenende dat, aangezien het gedrang daar het grootst was, de stoet daar dus zeer langzaam zou moeten rijden, en hij daardoor gelegenheid zou hebben beter te mikken. Gelukkig kwam dc heer Bourgoing, die den keizerlijken stoet geleidde, ziende dat de linker allee, die dc stoet had moeten volgen, zoo sterk bezet was, op het denkbeeld regts in te slaan. Toen is de moor- denaar onder het houtgewas doorgegaan om het keizerlijk rijtuig te bereiken, en heeft hij geschoten. Dit blijkt althans uit het gehoor. Ooggetuigen verzekeren echter, dat hij ter plaatse waar hij het schot loste reeds sedert gcruimen tijd onbewegelijk had I gestaan, om daar het rijtuig af te wachten, hetgeen het vermoeden heeft doen ontstaan dat hij medepligligen heeft. Toen dc volksmenigte, nadat zij liet schot had gehoord, de beide keizers en den grootvorst-troonopvolger met het bloed van het gewoude paard bedekt zagen, maakte zich eene vrcesselijke ont steltenis van aller gemoederen meester. Maar keizer Napoleon stond dadelijk overeind en wuifde met zijn hoed, ten teeken dat niemand in het rijtuig* gekwetst was, waarvan ecue uitbarsting van geestdrift bij de volksmenigte het gevolg was. Op het eerste oogenblik toen keizer Alexandcr zijn zoon met het bloed van het paard bedekt zag, stond er eene uitdrukking van vreeselijkeu angst op zijn gelaat te lezen. Toen de heer Bourgoing het schot hoorde,, verhaastte hij onmid dellijk den loop van den stoet, die zich in galop zette. Eerst eenige oogenblikken later kon men zich overtuigen dat geen van de vorstelijke personen geraakt was. Dadelijk nadat de keizerin, die met den koning van Pruissen in een rijtuig had gezeten, van den aanslag kennis had bekomen, heeft II. M. zich naar het paleis iu het Elysée begeven om Frank rijke keizerlijken gast van hare sympathie te verzekeren. Ten 6 ure hebben de czaar en de koning van Pruisseu zich naar de Tuileriön begeven, waar eene talrijke schaar aanzienlijken bijeen was. De gelaatstrekken van beide keizers vertoonden geenerlei blijk van gemoedsbeweging. Keizer Napoleon zeide met een glim lach op het gelaat tot keizer Alexander: „Wij hebben te zamen kruid gerokenmen kan dus niet meer zeggen, dat wij geen wapenbroeders zijn." Dadelijk nadat de czaar in het palcis in de Champs Elysées was teruggekeerd, heeft Z. M. zich den heer Raimboud laten voor stellen na licrn de insignicn der Stanislaus-ordc te hebben over handigd, gaf de keizer te kennen, dat hij hem wel niet vergeten zou, want dat hij hem ongetwijfeld zijn leven te danken had. Het pistool waarvan de moordenaar zich bediend heeft, was een klein zakpistool, met twee loopen, dat hij Woensdag te voren voor 9 francs had gekocht. De heer Allemand, kolonel der gendarmerie, die zich onder de toeschouwers bevond, heeft den moordenaar het pistool uit zijn zak zien halen, cn was daardoor de eerste die zich van hem kon meester maken. De dame, die door den kogel gewond is, heet mevrouw Laborie, en is de echtgenoote van een raadsheer in het departement Tarn. De wond is niet ernstig. Bij het Te Deum, dat iu de Russische kerk heeft plaats gehad, had daar een treffend toonecl plaats. Na alloop der plegtigheid vielen de beide zonen van keizer Alexander hun vader weenende om den hals. De aandoening, hierdoor bij den czaar opgewekt, werd ook door keizer Napoleon gedeeld, en beide souvereinen, door één gevoel overmeesterd, omhelsden elkaar vol aandoening. Onbe schrijfelijk was de indruk, door dit tooneel op de omstanders te weeg gebragt. Uit het verboor van den moordenaar heeft het zich bevestigd, dat zijn naam Beryouski, en dat hij werktuigmaker van beroep is. Op de vraag: „hoe zijt gij er toegekomen om te schieten op den souverein die Frankrijks gast is?" antwoordde hij: „Ik heb een groote misdaad jegens Frankrijk begaan" Toen men hem onder het oog bragt, dat hij keizer Napoleon aan hetzelfde gevaar had blootgesteld als den czaar, hernam hij: „Neen, een Poolsche kogel kan zoo niet afwijken, maar moest regtstreeks den czaar treffen. Ik wilde de wereld bevrijden en den czaar verlossen van de wroeging waaronder hij gebukt moet gaan." Voorts is gebleken, dat hij alle familie betrekkingen heeft afgebroken om reeds op zijn zestiende jaar deel tc nemen aan deu Poolschen opstand. Uit vrees voor verraad had hij ziju plan tot den aanslag aan niemand medegedeeld. Hij ver klaarde geen berouw te hebben over zijn daad, maar betreurde het, dat hij niet geslaagd is. Wat zijne gemoedsstemming aangaat, zegt de Patriedat deze nog altijd even kalm blijft: en dat Beryouski niet het minste berouw over zijne daad gevoelt. Men houdt zich overtuigd dat hij gedreven werd door eene monomanie van fanatisme. Hoe het zij, hij het opmaken der processen-verbaal van de ondergane verhooren, legde de moordenaar eene onverstoorbare kalmte aan den dag. Hij gaf toen ook bewijs van de groote intelligentie, die hem blijkbaar eigen is. Als eene curieuse bijzonderheid wordt hierbij medegedeeld, dat hij eene taalfout in een der processen-verbaal verbeterde. Eene andere bijzonderheid verdient vermelding, dat hij lezing gevraagd heeft van hetgeen de couranten over de gebeurtenissen van 6 Junij zeggen. In den nacht van 7 op 8 dezer intusschen was hij zeer onrustig en koortsachtig. Dit wordt evenwel meer toegeschreven aan de smart, - die hij aan zijne wonde lijdt, die zeer verergerd is. De moordenaar had zich gekwetst in de holte van de hand en tusschen duim en wijsvinger, die geheel uit elkander lagen. Zijne, gevangenis bestaat uit eene der drie kamers, die meer speciaal bestemd zijn voor personen, die van groote misdaden beschuldigd worden en voor de ter dood veroordeelden. De kamer van Beryouski ligt juist boven dat gedeelte van de kapel, waarin koningin Marie Antoiuette in 1793 het laatst was opgesloten. In diezelfde (zeer ruime) kamer was maarschalk Ney gevangen gehouden Later heeft men er Verger en Orsini in opgesloten gehouden. Naar later gebleken is, heeft een der splinters van het ijzer van Beryouski's pistool den helmkam des czaars getroffen. De Monitenr geeft een uitvoerig berigt van de groote wapen schouwing, den 6 dezer door keizer Napoleon iu het Bois de Boulognc nabij Farijs gehouden ter eere der souvereinen van Rusland en Pruissen. De in oogcuschouw genomen troepen zijn de keizerlijke garde en het eerste legercorps, te zamen 57 bataillons infanterie, 61 escadrons cavallcrie en 16 batterijen artillerie, slaande onder het bevel van de maarschalken Canrobert cn llegnaud de Saint Jenn d'Angély, en een getalsterkte van bijna zestig duizend man uitmakend. „Het was een indrukwekkend schouwspel zoo besluit het ofliciele dagblad hetwelk levendigen indruk heeft gemaakt bij de ontelbare menigte raenscheu, bestaande uit vertegenwoordigers van al de natiën der wereld, welke rondom het terrein der wapen schouwing zamengevloeid was. Dit schoone militaire leest wrerd door dcweersgesteldheid begunstigd en zal eenen langdurigen en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2