HELDERSCHE HIEÜWEDIEPEB COURAKT. MS 2. ZONDAG 50 1867. BINNENLAND. het ffo VIJF-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zaterdag avond na aclit ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. p franco per post«1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, cn bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, H422, aan denllelder, totllnre. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing f 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Junij. Wij staan als aan den vooravond van liet kermisfeest. Op het Molenplein, op het Nieuwe Kerkplein en vóór het lokaal Tivoli is men reeds aangevangen tenten optcslaan, opdat men in de eerste dagen der volgende week reeds in staat zij om alhier kermisvreugde te doen heerscheu. De omstandigheid, dat we ook dit jaar, even als vroeger „een groote kermis" hadden hooren voorspellen, en vooral ook omdat het nu reeds twee jaar geleden is, sedert wij van dit volks vermaak hebben geprofileerd, - dit alles drong mij gisteren om den avond doortebrengen met ccne wandeling langs plein en straat, ter bezigtiging van de aanstalten die er reeds gemaakt worden. Vervro lijkt door de gedachte aan den blijden tijd, die ons wacht, stapte ik op weg. Spoedig echter werd ik in mijne mijmeringen over het genot der kermis en over het misbruik, dat er vaak van gemaakt wordt, gestoord, door een woelige schare van knapen, die zich ver maakten in den aanblik der in aanbouw zijnde tenten en die zelfs hier en daar een afdoende hulp verleenden. Het was den jongelieden aantezien, dat zij wonder veel pret hadden. Wie, die ook eenmaal jong is geweest, herinnert zich niet hoe genoeglijk het was den blijden kermistijd te zien aanbrekenWie herinnert zich niet zijn kinderlijken eerbied voor die gewigtige mannen, chefs of werkende leden van paarden- en koordansersspcllen, enz., goochelspellen niet uitgezonderd Hoe vaak hebben we later niet om onze vroegere kinderachtigheid gelagchen, maar tegelijk ook de ondervinding opgedaan, dat een bluf, als die wij op de kennis als knapen bewonderden, ook in het maatschappelijk leven vaak door velen wordt gebezigd. De voltigeurs, we behoeven ze waarlijk op de kermis alleen niet te zoeken, ze zijn, vooral op staatkundig gebied, iu grootcn getale le vinden. Iloevclen zagen we niet 't was soms als in het koorddanserspel als om te barsten van lagchcn de gekste toeren maken, gedurig in gevaar verkceren om voor goed in het zand te bijtenKomedie spel, dat hebben vaak ook buiten de variétés gezien; ieder, op bet groote tooneel des levens geplaatst, speelt zijn rol, terwijl deze beter dan den ander begrijpt van hoeveel belang het is zijn rol goed te spelen! Bovendien is het wel naar waarheid, als de dichter zingt: „Wij slaan meestal de sehorse gade; «Op 't bont tooneel van 's levens maskerade „Kitst ieder zich zijn rol uit cn zijn mom!" Kceren wij tot de kermis zelve terug. Het spijt ons liet te moeten beriglen, dat onze verwachting eenigzins is teleurgesteld. Van het groote paardenspel van Iiaucy is nog gcene sprake dat het hier zal komen; ofschoon het naar luid van berigten, wanneer het hier alsnog mogt komen, spoedig genoeg, in 24 uren, geheel gereed kan zijn. Wel hebben de hoofdpersonen, die wij opmerkten als tegenwoordig te zijn, Boas en Judels, Stoete en Jacqui en Dassi en Verdi bij ons welklinkende namen, maar van een „groote kermis" kan onzes inziens thans geen sprake zijn. Naar men ons verzekert, is zulks het gevolg vau het gelijktijdig invallen dei- kermis in onderscheidene groote gemeenten. Ondauks den minderen luister aan de kermis-verraakelijkhcden bijgezet door het gemis van hen, die wij zoo gaarne hier hadden ontmoet, roepen wij den aanwezigen een welkom, den ingezetenen een „genoegelijke kermis!" toe. Moge het weder, dat zich in de laatste dagen niet gunstig voor het volksvermaak liet aanzien, ecne goede wending hebben genomen, dan zal het hier, naar wij vertrouwen en ook blijkens achterstaande annonces, niet aan ver maak en uitspanning ontbreken. Wij vestigen de aandacht in het bijzonder op de annonce hier achter, betretfeude het Museum Mechanique, dat, naar luid van berigten, dit jaar uiterst belangrijk is. Bij de op de gisteren ten Raadhuize alhier gehouden aanbesteding van het xaaken van eenige gemetselde riolen in de Nieuwstad, waren ingekomen 12 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: D. Tool voor 2634; W. van der Wooning 2600; P. Spruit 2530; P. Dekker 2500; Gebrs. Moorman 2360II. J. Janzen Sz. 2196; S. Gooien 2135; R. Vos/2130; E. J. Knoppert/1930 Gebrs. Korff 1925; J. de Graaf 1849 en P. Verhey 1623. De heer W. J. Manssen, Evang. Luth. predikant alhier, komt voor op de nominatie te Beverwijk. Den 18 Julij e. k. zal een detachement suppletietroepen sterk 41 militairen, waaronder een onderofficier als kommandant, alhier overgaan aan boord van het schip Albrecht Frederik, gezagvoerder W. Bakker Ilzn., besterad naar Suriname. Het programma vau het Concertgezelschap Apollo, uit te voeren Zondag a. s. des avonds ten zeven ure, in het lokaal Tivoli luidt als volgt: Eerste gedeelte: 1. Marche van Wijsman; 2. Air de Pop. Romeo et Juliette van Bcllini3. Boutons de rose, walzer van Proch 4. Souvenir de Top. II Giuramenlo van Mercadanle. Tweede gedeelte: 5. Ouverture de 1'op. Sarah van Grisar; 6. Air de 1'op. La poupée de Nurhnberg van Adam; 7. Stabat Mater (Inllamatus) van Rossini; 8. Grande fantaisie sur 1'op. Hamoud oh le secret de la reine van Ambr. Thomas. In liet Bijblad, bolioorende tot ons vorig nomiuer, bebbcn wij in het verslag der zitting vau den Gemeenteraud van jl. Diugsdag vermeld, dat door deu beer jlir. T. J. KraijenhoiT, ter zake van de bestrating aan den Kanaalweg liet volgende is gesproken: „Dc lieer K. bepaalt zich cr toe te zeggen, dat hij dan geeuc verdere aanmerkingen zal maken op die straat, dat hij er zeker niet de noodigc kennis van heeft en dat hij gelooft, dat de ingezetenen met dankbaarheid van de goed aangelegde straat zullen gebruik maken." De heer Kraijcubolï komt tegen deze vermelding op en beweert liet volgende te hebben gezegd: „dat hij volstrekt geenc bedoeling heeft gehad om iemand onaangenaam te zijn, dat bij ter goede trouw zijn eigen overtuiging heeft kenbaar gemaakt, en walmeer dcslcuudigcu nu van een ander gevoelen zijn, dan verklaart spreker, zeker verkeerd le hebben gezien en er geen verstand van te hebben; hij hoopt dat alle ingezetenen mede zullen approbereu dat die straat goed cn best gelegd is." Wij voldoeu aan het door deu lieer Kraijenhoft' aan ons gedaau verzoek om van dit zijn beweren melding te maken. De Staatscourant bevestigt het in ons vorig nummer voor komende berigt betreffende de aankomst van Zr. Ms. transportschip Jam te St. Iielena, en voegt er bij dat het lijk van dien waar- digen en verdienstelijken hoofdofficier den 25 Mei jl. aldaar ontscheept cn met de meeste plegtighcid is ter aarde gebragt. Betreffende bovenvermeld ongeluk verneemt men nog de volgende bijzonder heden: „In den avond van 14 April, ten 5-s ure, begon de wind toe te nemen, en wel zóó hevig, dat er ten 7 ure een orkaan woei. Geen tijd was er om dc zeilen te bergen. In een oogwenk waren alle zeilen weggewaaid of hingen aan Harden langs ra's en gaffels. Alle verschijnselen duidden den zoozeer gevreesden orkaan dezer streken aan (men was het Kaapsche rif gepasseerd). Gedurende den orkaan kwam de kommandant, de kupt.-luit. ter zee Modderman, uit zijne kajuit om naar het dek te gaan. Ecuc vrecselijke zee wierp het schip eens klaps inct zulk ecu ruk op zijde, dat de koinmaudaut met eenc groote vaart hei luik van dien trap naar de longroom ingesmeten werd. Niets brak in zijnen val dan eenen handvat aan de binnenzijde van liet luik, waar hij met het hoofd tegen aankwam. Hij kwam in liet portaal tevegt eu was terstond dood. Geneeskundige hulp kon niet baten. De bemanning verloor iu licni een braaf kommandant en scheepsmakker, die altijd op de meest hcusehc, vriend schappelijke wijze met zijne minderen had omgegaan. Als zeeman en als meusch was hij bij de gebcele Marine geacht en beniiud. Zijn stoffelijk overschot is te St. Helena met militaire honneurs, waaraan civiele en militaire autori teiten van St. Iielena deelnamen, ter aarde besteld." Naar aanleidiug van Zr. Ms. besluit van den 26 dezer, wordt de kapt. ter zee G. P. J. Mossel, op zijn verzoek, met den 5 Julij a. s. eervol ontheven van het bevel over Zr Ms. fregat met stoom- vermogen Adolf Hertog van Nassau en in dat bevel met den 6 daaraanvolgende vervangen door den kapt. ter zee J. E. de Man,^ adjudant van Z. M. in buitengewone dienst. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Zaandijk c. a. den heer G. L. Wijnen, thans ontvjtüger der zelfde middelen te Wamel c. a. Te Kaapstad is den 16 Mei jl. plotseling overleden de heor O. J. Truter Sr., consul-generaal der Nederlanden. Vervolg der Nieuwstijdingen in het Bijvoegsel].

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1