verneemt men tiailer, dat de luchtreizigers na een togt van een uur zijn neergedaald op een veld tusschen Sceaux en Longjumcau, op een afstand van ongeveer 12 Ned. mijlen van het plein der Inva- lieden. Des avonds waren de reizigers te Parijs teruggekeerd. Nadar droeg eeu rooden mantel en witte glacé handschoenen. Volgens het verslag, dat door den ingenieur Simonin, oen der toglgcnooten van den lieer Nadar, op Zondag jl. inet don Géant. ondernomen luchtreis, van die reis in den Monitenr dn Soir wordt gegeven, heeft zij slccbls in 't geheel een uur geduurd, en is men ditmaal niet hooger dan 1030 ellen in liet luchtruim opgevaren. Ter hoogte van (350 ellen van de aarde, geraakte men reeds in het wolkgevaarte, 't welk eene dikte of hoogte van 350 ellen had. Nadat de ballon niet langer dan vijf minuten besteed had om de wolkenmassa te doorklieven ('t geen zoo ongemerkt plaats had, dat de reizigers niet anders meenden dan dat de Géant niet van plaats veranderde), aanschouwden zij eensklaps de tot dusver geheel aan hun gezigt onttrokken zon. Op deze hoogte drongen nog verscheidene geluiden van dc aardo tot de reizigers door, o. a. het gelui eener klok, het gefluit eener locomotief en het blaffen van honden. De neder- daling heeft zeer geleidelijk plaats gehaJ, en wel te Chilly, op vier uren afstand van Parijs. Te half acht ure kwamen de reizigers, die over den spoorweg naar de hoofdstad waren teruggekeerd, weder op het plein der Invalieden aan, 't welk zij te half vijf ure verlaten hadden. De verslaggever, die voor het eerst eene luchtreis heeft medegemaakt, zegt, zeer naar een tweeden togt te verlurigen. De Géant heeft Zondag zijne zesde reis gedaan. Jl. Donderdag is, bij de mairie van het 10de arrondissement en in de kerk St. Vincent de Paul te Parijs, het burgerlijk en kerkelijk huwelijk voltrokken van een gedetineerde van la Ttouquette, met eene gedetineerde van Saint-Lazare. Van de jonggehuwden is de man tot 8 en de vrouw tot 2 jaren opsluiting veroordeeld. Na do huwelijksinzegening inogt de man zijne echtgenoot vergezellen tot voor de groote deur der gevangenis Saint-Lazare, en daar scheidden zij onder het storten van tranen. De Parijsche wereldtentoonstelling is ook uit het financiëele oogpunt wel geslaagd; zij zal, rekent men, 3 a 4 millioen franc meer opbrengen dan zij aan het hoofdbestuur gekost heeft. Men berekent de verteringen, die dagelijks sedert de opening der tentoonstelling te Parijs worden gemaakt, op een millioen francs. Dat cijfer is echter nog zeer gemodereerd, als men het vergelijkt met de buitensporige uitgaven, die tot veel minder nuttige doeleinden worden gedaan; om slechts de som te noemeu, die dagelijks voor het gebruik van drank wordt gebruikt. Zij is 400,000 francs per dag! volgens de opgaven ons door berekenaren voorgelegd. Mogen die statistieken eenigzius fabelachtig gelijken, ze zijn nogtans zonder over drijving cn zeer naauwkeurig opgemaakt - zegt de Gazette de France. Te Roubaix (dezelfde fabriekplaats in het fransche departement van het noorden, waar onlangs een ernstig oproer onder het fabriek - volk heeft plaats gehad) is Zondag jl. eene groote fabriek in de asch gelegd; waardoor eene schade van 360,000 fr. veroorzaakt is en een paar honderd werklieden zonder arbeid zijn geraakt, dit is de veertiende brand, welke in een tijdsverloop van acht maanden te Koubaix is voorgevallen. In de met 22 Jnnij geëindigde week zijn in Groot-Brittannie dertien nieuwe gevallen van runderpest, in de hoofdstad Londen op drie verschillende plaatsen voorgekomen, ter kennis der regering gebragt, terwijl veertig gezonde runderen tot stuiting der besmet ting afgemaakt werden. De vloot, die op den 17 Julij voor de koningin en de sultan te Spithead zal bijeenkomen, bestaat uit 47 bodems, voerende te zamen 1175 stukken geschut, houdende 106,000 tonnenlast en bezittende 23,087 paardenkracht. Baron Perd. de Rotschild zal ter eere van de nagedachtenis zijner voor weinige maanden overleden echtgenoot een hospitaal op- rigten. De grond waarop het gebouw zal worden opgerigt, is reeds aangekocht. Een som van 10,000 p. st. is voor dit doel bestemd. In het afgeloopen jaar zijn te Weenen 25,571 kinderen geboren, namentlijk 12,395 wettige en 13,176 onechte. De gravin Thurn is den 23 dezer aan de bekomen brand wonden overleden. De koning van Zweden wordt nog vóór 15 Julij te Yichy verwacht, en zal, na aldaar de baden te hebben gebruikt, naar Parijs vertrekken, om, naar men zegt, over 's Gravenhage naar zijne Staten terug le keeren. In laatstgenoemde stad zullen de koningin, (zijne gemalin) en hunne dochter, die aan ons hof een bezoek brengen, op den vorst wachten om met hem de terugreis naar Stockholm te aanvaarden. Onder begunstiging van de Zwitsersche cn van de Zürichsche regering zal het derde internationale congres van veeartsen van 28 Sept. dezes jaars te Ziirich beraadslagen over den veetvphus, de longziekte van het vee, het keuren van het slagtvleesch, het onderwijs in de veeartsenijkunde, en de staatszorg voor de gezondheid van het vee. Het bestuur van het te houden congres is van oordeel, dat de zorg voor de gezondheid van het vee een onderwerp van internatio naal overleg is gewordendaar de bespoediging en vermenigvuldiging der communicatien de veeziekten tot algemecnc rampen heeft ge maakt. Het noodigt bepaaldelijk ook landbouwers en veefokkers uit. Het eerste congres voor veeartsenijkunde is in 1S63 te Hamburg, en het tweede in 1865 te Weenen gehouden. De paus heeft in eeu openbaar consistorie verklaard, dat. hij het denkbeeld koesterde om, zoodra de gewenschte gelegenheid aanwezig zou zijn (ubi primum optata opporlunitas aderit) eene oecumenische kerkvergadering te houden tot herstel der rampen waaronder de kerk gebukt gaat. Eene lijst van op het concilie te behandelen punteD, zeventien in getal, is, naar te Rome gezegd wordt, reeds gedrukt om aan al de bisschoppen der wereld te worden toegezonden. Mgr. de cardinaal Patrizi heeft als vicaris van den Paus, bij een Invito Sacro of gewijde uitnoodiging, gedagteekend den 14 dezer, de Romeinen uitgenoodigd tot viering van het eeuwfeest van den martelaarsdood der heilige apostelen Petrus en Paulus op den 29 dezer. Wijzende op het gewigt en de beduidenis dier feestviering, zegt de cardinaal: „Dat eeuwfeest, eene troostrijke vergoeding voor den heetcn strijd, dien de godsdienst in onze dagen heeft te voeren, zal ons bevestigen in het geloof nun de eeuwigheid der kerk en aan de grootheid van Rome, hetwelk als de zetel van den apostolischen stoel, het middelpunt van de eenheid der kerk en tevens haar schit terendste punt is." Generaal P., te Salerno, heeft, door jaloerschheid gedreven, zijne eehtgenoote met een pistoolschot gedood. Uit Madrid wordt gemeld, dat 200 personen goed gewapend, den 20 dezer zich uit die stad verwijderd eu de rails op den spoorweg van die plaats naar Gctafe (in de rigting naar Aranjuez) opgebroken, dc telegraafdraden stuk gesneden en in de omliggende landstreek schuttingen van de bevolking gelieven hebben. Toen de bende, welke inmiddels was aangegroeid, hiermede gereed was, begaf zij zich naar het gebergte van Toledo. Meer heeft men op dit oogenblik er niet van vernomen, zoodat men niet kan zeggen of de regering al dan niet er in geslaagd is de bende meester te worden of uiteen te jagen. In de berigten uit Rusland was sedert geruimen tijd sprake van eene sectc van vrijdenkers, uihilisten genoemd, omdat zij niets geloofden cn niets van de bestaande instellingen of begrippen ontzien wildendocli bepaalde bewijzen voor haar bestaan werden niet opge geven. Thans melden dc berigten uit St. Pctersburg dat zekere kolonel Sokololï, door het hof aldaar tot zestien maanden vesting arrest is veroordeeld wegens aanranding van de godsdienst en het eigendomsregt in een geschrift, getiteld de AfwUujen, hetwelk als eene verklaring van het stelsel der nihilisten wordt beschouwd. Dc Luxemburgsche kwestie heeft niet alleen in Europa vele hoofden warm gemaakt. De Courrietdes Flats Uiiis deelt mede, dat in de nabijheid van New-Orleaus een Pruis en een Eranschman met den sabel gevochten hebben, tengevolge van twist over Luxem burg. Dat duel is op verre na zoo onnoozel niet afgeloopen als de gewone Fransche outmoetingen, die in den regel zonder bloed, maar met champagne eindigen. Integendeel, de beide kampioenen op Amerikaarischen bodem hebben elkander zwaar gekwetst. De Pruis heeft eene wond in de regterborst bekomen en zijn tegenstander een steek in de hartstreek toegebragt, die, weinig streep hooger aan gekomen, onmiddellijk doodelyk geweest zou zijn. De belastiug van 1 cent per doos lucifers van 100 stuks heeft in de Vereenïgde Staten over 1S66 twee-en-een half millioen gulden opgebragt. Naar die opbrengst gerekend moeten er minstens 250 millioen doozen lucifers of door ieder inwoner gemiddeld 10 doozen of 1000 lucifers verbruikt worden. Als een bijzonderheid verdient vermelding, dat de moord aanslag van Berezowski op den keizer van Rusland, reeds tc New-York bekend was den avond van den dag waarop hij gepleegd werd, 6 Junij, zoodat vele Amerikanen de tijding wisten vóór vele Parijzenarendaar in Parijs zelfs eerst den volgenden morgen het feit algemeen ruchtbaar is geworden. Te Havana werd onlangs een proces tot echtscheiding behandeld, tusschen den heer Santiago Manzazet en diens huisvrouw. Gedurende de openbare teregtzetting waren de beide partijen tegen woordig cn waren over elkander gezeten. In den loop van de zitting haalde de heer Mauzazet ecu dubbele revolver te voorschijn en loste een schot op zijne eehtgenoote, die voor dood in de armen van hare moeder viel. Het tweede schot raakte ook deze laatste en beiden waren spoedig lijkeu. Dc moordenaar gaf zich terstond aan de regters over. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, van 21 tot 28 Junij 1867. ONDERTROUWD: P. Rijkers, koornmolenaar, 25 jaren eu II. Swart, 27 jaren. J. Spierenburg, matroos bij de Marine, bijna 31 jaren en T. de Jong, 19 jaren. 1'. van Riet, kctelmakcr, 26 jaren cn X. Otzen, 22 jaren. J. II. vau Lint, brugwachterskueeht, 31 jaren, wonende te Zijpe cn J. A. Wcstboll, 21 jaren. P. Duinkerken, schipper, 27 jaren, wonende to Dedcmsvaart cn M. Streutlcer, 27 jaren. J. Vrcdcnburg, werkman, 39 jaren, weduwnaar van G. Langereis cn A. do Winter, 43 jaren. GEDUWD: C. Bolbeldijk en A. Smit. A. Griethuijsen en C. Scbilderhuis. B. H. Gallec en C. Cramer. II. Jacobs eu II. Krul. C. Dekker cn G. Knip. BEVALLENN. Rob, geb. van den Broek, (D.). C. M. Loudon, geb. Bregman, (Z.). AI. Brul, geb. Dros, (D.). A. Morssiuk, geb. Kerstens, (D.). S. J. Ticts, geb. Vader, (D.). T. Schol, geb. Slagwater, (Z.). AI. A. Dnm- brink, geb. van Werdt, (Z.). A. AI. Vinken, geb. Ramler, (D AI. de Groot, geb. Snel, (D). B. den Buitelaar, geb. Klijn, (Z.). A. \V. Zuijdcrhoudt, geb. van Straten, (D.). N. Bruul, geb. Ncles, (Z.). T. Paardekoopcr, geb. Scbuijt, (D.). OVERLEDEN: II. Nannings, (ruim S5 jaren). AV.de Vries, (15 maanden). G. van Waart, geb. Visser, (68 jaren). J. Dirken, (32 jaren). D. Ar. van Kuivenlioven, (24 jaren). G. Diepering, (57 jaren). II. de Vos, (78 jaren). H. S. AI. Lut/., (55 jaren). P. C. Jueob, (0 maanden). Levenloos aangegeven 1. BURGERLIJKE STAND VAN 0E GEMEENTE TEXEL, van 21 tot 28 Junij 1867. ONDERTROUWD: Jan Koogcr, zeeman cn Martje Geu9. GEHUWDJan Zwanenburg eu Trijntje Alets. Jan Brouwer cn Hcudrikje Slot. GEBOREN: Coruclis, zoon van Sijbrand Koning en Guurtje Dijker. A'Inrtinus, zoon vau Picter Sandifort en Aaltje Huizinga, OVERLEDEN: Nccltje Mulder, 76 jaren, gehuwd met Pietcr Schraina. MARKTBERIGTEN. SCIIAGEN, 27 Junij. Aangevoerd: 34 magere Schapeu f S a 14. 50 Overhoudcrsschapen f 24. 26 Lammeren f 4 a 9. IS magere Varkens f S a 12. 78 Biggen f 3 a 6. Konijnen 10 a 65 c. Kippen 35 a 60 c. Eenden 30 a 40 c. Duiven 10 a 30. c. Boter S6 c. en Kaas 30 a 45 c. per N. p. Kip-Eijercu f 2.G0 eu Ecnd-Eijcren f 2.40 per 100 stuks. nOORN, 20 Junij. Aangevoerd379 stapels of 108994 N. p. Kaas. Hoogste prijs 131,pcraON.p. SCHIEDAM, 27 Junij. Juneveh f 16,25 a 16,75 per vat contant bij partij. Moutwijn 112.75. LONDEN, 27 Junij. Heden waren ter Vuic-markt aangevoerd: 390 Ruuderen, 9S80 Schapen. 197 Kalveren en 80 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 8 d., van Schapen 5 sli. 2 <1., van Kalveren G sh. 0 d. eu van Varkeus 4 sh. 4 d. De prijzen der laatste markt waren Runderen 5 sli. 8 d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 5 sh. 4 d. Varkens 4 sh. 4 d. 263ste STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLA.SSE. derde lijst: No. 16277 1000. vierde lijst: No. 6895 ƒ10,000; No. 6085, 6270 cn 17524 ieder 1000. iVdDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAM STOOMVAART. Van MIDDELBURG: 1 Julij 's morg. 11 u. 2 Julij 's morg. 11 u. 30 m. 3 Julij 's nainidd. 12 u. 30 m. 4, 5 cn G Julij 's morg, G u. Van ROTTERDAM: 1 en 2 Julij 's morg. S u. 30 in. 3, 4 cn 5 Julij s morg. 10 u. 15 m. 6 Julij 's inidd. 12 n. Snelpersdruk van A. A. BAKKER Cz. Nicuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 6