HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 88. DONDERDAG -11 JULIJ. 1867. EN VIJF-EN-TWINTIGSTE BINNENLAND. BUITENLAND. JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag cn zaturdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nomniersn 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars cn Post directeuren. Advkhtentirn worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan cl en I[elder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. 'lei Men tloaser vertrekt de WES'MSÖISCHE mail. HELDER en NIEÜWEDIEP, 10 Julij. Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java is jl. Zondag uit Oost-Indië alhier teruggekeerd. Het état-major is zamengesteld als volgt: Kapt. ter zee J. A. K. van Hasselt; luit. ter zee lsle kl. F. II. P. van Alphen, (tijdelijk komraandant); luits. ter zee 1ste kl. L. F. II. Tuckcrraann, G. C'. (J. Thierens, jhr. J. A. Roëll en T. C. Gobel; luits. Ier zee 2de kl. J. M. II. Bervoets, II. Quispel, R. Wijmans, A. de Bruijne, C. A. AVoIdringh, P. Metman, B. M. van der Weide, W. A. van Aken, H. L. Cadet, W. C. Böhtlingk, P. Zegers Veeekens en L. Backer Overbeck adelborsten 1ste kl. J. II. Creracr, B. F. W. van Hasselt, P. II. Lcdeboer, C. R. A. van Oseubruggen, O. de Kreet de Virieu jhr.. J. C. R. Westpalm van Hoorn, J. II. Wouters, W. M. J. Visser, E. Voetelink, II. C. Achenback, V. C. Dijckmecster en J. E. Sickcnsoff. van gez. 2de kl. C. J. van Stockum en A. M. Grond - hout; olF. van gez. 3de kl. C. Enthoven; o!f. van adm. 2de kl. J. P. Faubel; off. van adm. 3de kl. E. Cauneman, F. A. Frederiks en II. K. J. van den Bussche; adj.-adm. J. Gallas, P. D. G. Soctbroodt Piccardt en W. E. Muller; schecpskl. F. W. Sprenger, F. 1). Clarkson, F. H. A. Pool en A. M. Montijn. De luit. ter zee der 1ste kl. W. F. H. Cramcr wordt, met den 11 dezer, geplaatst op Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adólf Hertog van Nassau. Tot off. van gez. 3de kl. bij de zeemagt is benoemd de kwee - keling bij 's Rijks kweekschool voor Militaire geneeskundigen F. II. L. Roessitigh van Itcrson Bij kon. besluit van den 7 dezer is o. a. bepaald, dat eene Rijks hoogcre burgerschool met driejarigen cursus is gevestigd ie Alkmaar, met benoeming van den heer dr. A. T. van Aken, van Leiden, tot directeur, en tot leeraars de heeren A. Langer huizen van Uveu te Delft, A. Groenier te Zwolle, W. van Ravenhorst te Beu- sichem, K. E. Scheld te Utrecht en M. J. Wuijster te Schiedam. Naar men verzekert is het na herhaalde proefnemingen gebleken dat de bij het leger in gebruik gestelde Snider-gewercn, niet zoo uitstekend zijn als men verwachtte. Het verwijderen van de- ledige huls scheen met vele bezwaren gepaard te gaan. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft in hare gisteren gehouden zitting de wet tot regeling der Schutterijen verworpen met 19 tegen 15 stemmen. De minister van Binnenl. Zaken heeft het verbod tot het houden van markten en openbare verkoopingen van runderen, voor het gedeelte der provincie Noordholland, gelegen ten noorden van het IJ en de gemeente Yelzen, met ingang van den 8 Julij, opgeheven. Op 21 Aug. a. s. zal er aan den sterrenhemel een verschijnsel te zien zijn, dat, voor zoo ver bekend, slechts twee malen is aanschouwd. De planeet Jupiter namelijk zal op den avond van dien dag zonder ecne barer manen aan «len hemel staan, cn zulks gedurende twee volle uren. Yan de vier manen, die deze planeet vergezellen, staan er op dien avond drie voor de schijf der planeet en zijn dus voor ons onzigtbaar, terwijl er eene achter staat, in de schaduw, zoodat deze zich evenzeer voor ons oog verbergt. De naburige Anna Paulowna-Polder werd in den jarc 1845, nadat die gronden aan de Zuiderzee waren ontwoekerd, bij de burgerlijke gemeente Zijpc ingedeeld. Bij de vermeerderde bevolking en vooral ook met het. oog op de groote uitgestrektheid en den aanraerkelijken afstand van den zetel des bestuurs, is in den polder sedert eenigen tijd den wenscli ontstaau naar het tot stand komen van eene zelfstandige gemeente. De omstandigheid, dat ook het gemeentebestuur van Zijpe met dit denkbeeld was ingenomen, heeft er toe geleid, dat Gedeputeerde-Staten dezer provincie deze zaak hebben ter harte genomen. Er waren echter overwegingen van linanciëlen aard, die beletselen tegen de uitvoering van het plan in den weg stelden. Sedert echter de wet van 7 Julij 1SG5 Staatsblad N°. 79) in den toestand der plaatselijke geldmiddelen een grootcn ommmekeer teweeg brengt, is het mogelijk geworden, dat hh. Gedep. Staten de vestiging ecner afzonderlijke gemeente Anna-Paulowua aan de Hooge Regering hebben kunnen voorstellen De aardappeloogst zal in de omstreken vati Hoorn dit jaar eene opbrengst leveren, zoo als men die iu de laatste jaren niet gehad heeft. Van ziekte is nog niets te bespeuren. Door de afdceling Yelsen der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw zal in de maand Sept. e. k. te Beverwijk eene tentoon stelling gehouden worden van veld- en tuingewassen, bloembollen, zuivel bereiding, waarvoor een groot aantal prijzen zullen worden uitgeloofd. Naar men verneemt heeft een der boden vau het te 's Ilage gevestigd gegrafen is fonds: Let op wc einde", zich uit de voeten gemaakt met eene som van oDgeveer 40Ö0. Hij moet valsche kwitantiën, valsche bewijzen van overlijden, enz. vervaardigd hebben. De gemeenteraad van Deventer heeft deu 1 dezer met alge- meene stemmen besloteu om dr. J. van Vloten te ontslaan (niet eervol en zonder wachtgeld) uit zijne betrekking van hoogleeraar aan het Athenaeum. Tot dat ontslag heeft aanleiding gegeven eene redevoering, waarmede de hooglecraar in Febr. jl, het rectoraat van het athenaeum heeft overgedragen aan zijn opvolger. Die rede voering, welke sedert is gedrukt cn uitgegeven, heelt door haar strekking en daarin voorkomende scherpe beoordeeling van ver schillende lot het onderwijs te Deventer in betrekking staande personen, algemeen aanstoot gegeveu. Op een ernstig verzoek van curatoren van het Athenaeum aan den professor, om voortaan zijn overtuiging niet kwetsend of beleedigcnd voor die van anders denkenden uit te spreken, heeft de heer van Vloten geantwoord, dat hij zich nimmer naar hun verlangen wil voegen, en gevraagd, met welk armzalig slag van volk men toch wel gewoon moest zijn om te gaan, of wat voor vuige gevoelens in eigen gemoed kweeken, om te meenen dat hij zijn onvoorwaardelijke vrijheid van „denken" cn schrijven voor een betrekking aan de Deventer school zou verkoopen? De Groninger Courant bevat eene oproeping aan de inwoners der provincie om zich tot den koning te wenden met een adres, houdende verzoek om den oud-minister Gccrtsema, tot commissaris des konings in dat gewest te beuocmen, wanneer de tegenwoordige commissaris zijne betrekking nederlegt. Voor de Drentschc scheerwol, die vroeger gemiddeld voor GO centen het met veel moeite kon geplaatst worden, besteedt men thans 1,10. Zeker iemand vroeg eens aan zyn vriend: „Spreekt uwe vrouw Franseb?" „Neen, maar zij kookt goed." „Speelt zij klavier?" „Ook niet, maar zij weet goed met de wasch om te gaan." „Komt zij wel eens op een concert of in den schouwburg?" „Heel zeldzaam; hare avonden behooren aau de kinderen." „Maar mijn hemel hoe hebt ge zoo iemand kunnen trouwen?" „Omdat ik jaailijks geen duizend gulden over heb, om ze weg te werpen." „Eu zijt gij gelukkig?" „Dat zal wel zoo wezen; want deze vraag is mij nog nooit in het hoofd gekomen. Niet modem, maar goed. Iu het Merseburger Wochenblatt leest men het volgende doodsberigt: „Mijn geliefde echtgenoot is niet meer. Hij wilde niet langer leven, maar wanneer hij ook gewild had, dan had hij het toch niet gekundhij kreeg het podagra in de maag en bezweek in den nacht vau 19 op 20 jl. Ik zet de zaak voort cn geef tevens kennis, dat het onwaar is. dat ik met mijn meesterknecht zou trouwen. Ik huw met den geneesheer van mijn echtgenoot, die den overledene zooveel trouw en liefde heeft betoond, dat ik getroost hem mijn vertrouwen kan schenken. De troostelooze wed is K. Gaber: verzoekt vau rouwbeklag verschoond te blijven. De Parijsche tentoonstelling heeft haar hoogste toppuut b Des sultans bezoek aan het Westen gebragt is niet met

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1