HELDERSCHE NIEOWEDIEPEB COURANT. EN BINNENLAND. Vü 01. DON DEED AG I. AUGUSTUS. 1867. JAARGANG. Deze Courant wordt uitgegeven woknsdag en zatuiuug avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs por kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkst raat tegenover de Laan, 11422, aan denUelder, tot11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grooto letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. VIJF-EN-TWINTIGSTE HELDER en NIEUWEDIEP, 31 Julij. Aan de herstemming voor dc verkiezing van een lid der Provin ciale Staten gisteren gehouden, hebben 120 kiezers uit deze gemeente deelgenomen. De uitslag wordt, iu afwachting der stembussen van Texel en Terschelling, eerst a. s. Yrijdag bekend. Z. E. de minister van Marine heeft gisteren deze gemeente bezocht en met het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden een proeftogt gedaan in het Marsdiep. Z. Exc. de generaal van Wickevoort Crommelin heeft dezer dagen dc alhier garnizoen houdende troepen geïnspecteerd. Gisteren namiddag ontving genoemde hoofdofficier cenc deputatie uit het bestuur van het Artülerie-Yrijkorps alhier en betuigde hij zijne ingenomenheid met deze voor dc plaats onzer inwoning zoo nuttige verecniging. Wij vernemen dat ds. E. Ilavcrschmidt, predikant te Schiedam, vroeger alhier, in de maand October, bij de vergadering van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Alkmaar en iu deze gemeente eene spreekbeurt zal vervullen. Tot ridder der orde van de Nederl. Leeuw zijn benoemd de heer Brutel de la Eivière, hoogleeraar in de Wis- en Natuur kunde bij het Kon. Instituut der Marine alhier, en dc luit. ter zee 1ste kl. 1). J. Brouwer, belast bij dat Instituut met het zee vaartkundig onderwijs. De luits. ter zee der 1ste kl. D. J. Brouwer en II. J. S. van der Sloot, officieren-instructeurs bij het Kou. Instituut voor dc Marine alhier, worden met den laatsteu Aug. a. s., eervol van die betrekkingen ontheven onder dankbetuiging voor hunne als zoodanig bewezen dienstenzij worden met den 1 Sept. daaraanvolgend vervangen door de luits. ter zee der 1ste klasse J. W. Binkes en W. Stellens. Z. M. heeft o. a. benoemd tot 2de luits. bij het wapen der Infanterie, de kadetten van de Kon. Mil. Academie, H van Herwerden en A. D. Petter; als blijk van goedkeuring eu tevredenheid, ver leend de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift, aan J. Kors, lsten bootsmansmaat op Zr. Ms. schrocfstoomschip Curaqaowegens het redden van een van dat schip over boord gevallen matroos op den 5 Julij jl. Dc kapt. It. Mijkamp van het 3de reg. Vesting-Artillerie, benoemd tot magazijnmeester der Artillerie 2de kl. alhier, is op zijn aanvraag op pensioen gesteld. Aan mr. H. C. Hooft Hasselaer, burgemeester en secretaris te Wcstzaan, is uit die betrekking op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Volgens het Dagblad, zal de vermeerdering van het jaarlijksch contingent der milicie niet 25,000 man, maar slechts 3000 man bedragen, en het budget van oorlog daardoor op verre na niet met een half millioen verhoogd worden. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Zaandam, ds. J. W. Beversen, pred. te Dordrecht. Jl. Maandag morgen, ten 2ï ure, hoorde een wekker te Alkmaar aan het einde der Oude Gracht door eene vrouw een kreet van schrik uiten. Daarheen gesneld zijnde vond hij twee vrouwen, van verdachte reputatie, die een jongman ondersteunden, terwijl twee mannen daarbij stonden. Het bleek dat het jonge mensch een wond in de korte ribben der linkerzijde had, waaruit veel bloed vloeide. Op de vraag van den wekker wat hier gebeurd was, gaf de stervende ten antwoord: „zij hebben...." meer kon hij niet zeggen. Op raad van de eene vrouw wierp de andere een broodmes, met spitse punt, in het water. Toen de wekker met een door hem gehaalden nachtwacht terugkwam, lag het lijk, badende in bloed, in de woning dier vrouwen. Waarschijnlijk is de verslagenc het slagtoffer van twist in een verdacht huis. De beide mannen en de vrouwen zijn in verzekerde bewariug en naar het mes wordt tot heden te vergeefs geviseht. De oogst der aardappelen, die iu het begin zulk een rijke opbrengst beloofde, is in en om de gemeente Hoorn, zoo goed als mislukt te beschouwen, daar de ziekteer onder is uitgebroken en geheele akkers bedorven zijn. De Beemster stierenmarkt was ruim voorzien; de handel was in allen dcele flaauw. Ter paardenmarkt was de aanvoer ook ruim; een aantal vreemde kooplieden bezochten deze markt; de goede paarden, geschikt voor uitvoer naar Frankrijk, werden duur verkocht. Op de vergadering der Evangelische Alliantie, van 18 tot 28 Aug. e. k. te Amsterdam te houden, zal gesproken worden door Belgen, Zwitsers, Eugelschen, Franschen, Duitschers, door een Amerikaan, een Zweed, een Deen, een Italiaan, een Spanjaard en door Nederlanders. Men zal er kunnen ontmoeten en hooren de beroemde redenaars Bungener, Edmond de Pressensé, Monod, Bethman, Holwig, Guizot, lord Shaftesbury, Wichern, en uit ons land prof. Oosterzee, ds. Gunning, ds. Heldring, bisschop Gobat van Jeruzalem, enz. Ook worden een aantal zendelingen uit ver schillende oorden der wereld verwacht. Godsdienstoefeningen zullen worden geleid door ds. Spurgeon van Londen; Birrell van Liverpool; Kogel van Berlijn; Krummacher van Potsdam; Grand-Pierrc en Monod van Parijs; Frank Coulin van Genève. II. M. de koningin heeft jl. Maandag te Yelsen, zoowel de werken aan zee als de andere in oogenschouw genomen. Uit het Westlanil, den Tielerwaard en meer gedeelten van ons land wordt gemeld, dat zich de aardappelziekte in de vroege soorten in vrij erge mate vertoont. De vooruitzigten omtrent de late aard appelen zijn niet gunstig, daar de ziekte ook in die vrucht toeneemt. Den 27 dezer is op de weekmarkt te Tilburg de eerste rogge van dit jaar aangebragt; zij is tegen 6,66 het mud verkocht, Zondag jl. verstoutte zich een jongeling van 24 jaren, woon achtig te Amerongen, om uit den spoorweg (sneltrein) nabij Driebergen te springen, met het ongelukkig gevolg, dat hij reeds overleden is. Wij ontkenen aan ile Staatscourant de volgende opgaven van Zr. Ms. schepen in Oost-Iudië, kopende tot 14 Juuij jl. Fregat Prins Alexauder der Nederlanden, kapt. ter zee J. W. dc Ruyter de Wildt, ligt iu reparatie te Onrust; korvet Juno, kapt. J. J. Wichers en brik de Cachelot, kapt. A. J. Krocf, wachtschepen te Soerabaija en Macassar; opnemingsvaartuig Pylades, luit. 1ste kl. W. li. P. van Oordt, vervolgt de op name der vaarwaters aan de N. en O.kust van Banka; roe.ikanonuecrboot No. 14, luit. 2de kl. D. J.A. D. van den Steen, wachtschip tc Samarang; radersl. Amsterdam, kapt-luit. J. K. van de Kruyssc Pilaar, wachtschip tc Batavia; schrocfst. Rei nier Claeszeu, luit. 1ste kl. A. N. L. Koops, gestat, ter O.kust van Sumatra; schrocfst. Reteh, luit. 1ste kl. H. Schokker, was gestrand in de nabijheid van P.o Darawau (N.O.kust van Bornco), doch is den 1 Juuij weder vlot geraakt en zal naar Soerabaija worden gebragt; schroefst. Haarlemmermeer, luit. 1ste kl. J. W. P. Fruclit, gestat, ter W.kust van Borneo slooms. Cclebes, luit. 1ste kl. W". F. L. de Vriese, ligt in reparatie te Soerabaija; stooms. Bromo, kapt.-luit. n. P. van Boneval Faurc, ligt in reparatie tc Soerabaija; stooms. Onrust, luit. 1ste kl. D. A. Cooinaus de Ruiter, gest. in de Z. eu O. afdeeling vau Borneo; stooms. Ardjoeno, kapt.- luit. 1L B. Kip, ligt te BanjoewaEgie ter beschikking van dou resident tot het doen cener commissie naar Bali en I.ombok; schrocfst. Stavoren, luit. 1ste kl. G. F. Scrvatius, gestat, in de watereu van Celebes; schroefst. Prinses Amelia, kapt.-luit. jhr.""J. B. E. von Schmidt aul' Altenstadt, gest. in de Mo- luksche wateren; schroefst. Coehoorn, luit. 1ste kl. R. P. Struick, ligt iu reparatie te Onrust; stooms. Madura, kapt.-luit. G. 11. Bakker, gestat, ter Z. eu O. afd. van Borneo; schrocfst. Aart van Nes, luit. 1ste kl. F. M. Parker Verboom, gestat, in de watereu van Menadoschroefst. Bali, kapt.- luit. jhr. A. R. A. M. CliÜord Kocq van Brcugcl, gestat, in de watoren van Menado; scliioefst. den Briel, luit. 1ste kl. W. F. van der Burg, gestat, ter Z. en O. afdeeling van Bornco; schrocfst. Maas en Waal, luit. 1ste kl. J. K. L. Gey van Pittius, gestat, in de wateren van Riouw en Linga;stooms. Cycloop, kapt.-luit. C. A. L. II. baron van Heeckercn. gestat, in de wateren vau Celebes; stooms. Suriname, luit. lsto kl. K. C. Bunuik, gestat, in de Molukschc wateren; stooms. Admiraal van Kinsbcrgen, luit. 1ste kl. D. Schuurman, gestat, ter W.kust van Borneo; schroefst. Willem, kapt. P. L. Georling, gestat, ter W.kust vau Sumatraschroefst. Leeuwnrdeu, kapt.-luit. W. C. Klis, gestat, in de wateren vauCclebes; schroefst. Vesuvius, luit. ls£&- kl. C. A. B."D. Rijk, gestat, iu de wateren van ltiouw en Linga. Nopens dc aardbeving leest men in de Java-Bode o. a. het volgen4<f: „Eeue vreeselijke aardbeving beeft geheel midden-Java op zijne grondvesten doen schudden eu vooral iu de residentien Djokjokarta, Bagelen en Bnnjocmas schrik, dood en verwoesting verspreid. Tot in Buitenzorg eu Batavia zclls heeft het monster zijne stuiptrekkingen doen gevoelen, en de Gedeh moet, vplgens sommigen, buitengewone aandoeningen hebben vertoond, die met de geheimzin-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1