BUITENLAND. nige krachten in verband worden gebragt. Een tachtigtal iulaudcvs en een twaalftal Europeanen worden reeds als slagtoffere van de raihp vermeld, en onder hen ccue Euiopcschc moeder, die met haar kind onder de puinhoopeu van het Djokjoschc fort zonde zijn begraven. Onberekenbaar is de schade aan fabrie ken, woningen en inboedels tocgebragt. De Javascbe Courant en een Samaraug- sche telegram melden reeds ceuigc bijzonderheden, doch nog ieder oogenblik komen telegrammen binnen, die nieuwe ongevallen aan het licht brengen. Zoo muet ook. volgens een particulier telegram, te Tjilatjap de schok allerhevigst geweest ziju. Alle gouverncmcutspakhnizen aldaar zijn zwaar geteisterd en de schade aan wouiugcu en inboedels moet er aanzienlijk zijn. De Samarangsche bladen zullen ons weldra nadere bijzonderheden brcugcu van een natuurverschijnsel, welks dolle woede maar al te dikwijls liet vriendelijk gelaat van den Iudischeu bodem in de akeligste plooijen verwringt. Arme, reeds zoo vaak geteisterde gewesten, de band des Hccrcu weegt zwaar op u!" De Nieuwsbode van Soerabaija deelt liet volgende voorval mede „In de omstreken van de hoofdplaats der afdccling Loemadjang, residentie Proholingo, is woonachtig de lieer Aekormaii, ilic buiten zijne beroepsbezigheden zich bezig liondt met het dooden van tijgers, op welke jagt hij eene bijzondere kloekheid aan den dag legt, waarom hem te regt de naam van den tweeden Jules Gerard wordt toegekend. Aan die jagt wordt dan ook door hem een aardig stuivertje verdient, wanneer men nagaat, dat er maanden zijn, waarin hein soms meer dan 200 aan premiegelden uit 's lands kas worden uitbetaald. Immer voorspoed op zijne zoo gevaarlijke togtcn ondervindende, zijn hem echter op den 31 Mei jl. een paar incidenten overkomen, waarbij hij naauwclijks den duod is ontloopeii. De lieer A. in den morgen van dien dag door een boscii gaande, ontdekte tot zijne vreugde op ziju weg liet versehc klaanwen-spoor van een tijger. Behoorlijk met zijne buks gewapend, vervolgde bij het spoor, en mogt het hein eerst dos anderen daags gelukken den tijger bij ecu ravijn, terwijl deze zijne dorst leschtc, uau te treffen. Met was een konings-lijgcr, en wel ecu van dc grootste soort. De heer A., innerlijk opgetogen van blijdschap om wederom do bevolkiug van zulk een govnarlijk monster tc bevrijden, naderde het dier zoo nabij mogelijk, logde zijn buks aan en joeg liet een kogel in liet ligckaam, doch ongelukkig trof hij niet doodelijkDe meeste tijgers, die de heer A. tot dusverre had geveld, hadden aan een schot genoeg, doch de aangeschoteue scheen sterker van constitutie dan de vorige te ziju, waarom dc heer A. snel zijne buks wedor wilde laden, oin liet ondier nóg een schot toe te brengen. Onze koning der wouden scliceu inmiddels zeer verbolgen te zijn geworden en sprong vóór dat liet tweede schot gelost was op den heer A. toe, waarop eene vreose- lijkc worsteling ontstond, die wel ecu half uur duurde en waarin dc heer A. door het pareren met de kolf van zijn vuurwapen zich zoodanig verdedigde, dat de tijger het eindelijk opgaf. Hoewel do lieer A. door eene beet in den schou der en dij, benevens ecue menigte krabben, zeer zwaar gewond was, behield hij zooveel moed en geestkracht, 0111 den tijger op nieuw tc vervolgen. Een ongeluk komt zelden alleen; dit was ook thans liet geval. De lieer A. raakte ouder bet loopen met den liaan van zijn geweer een heester, zoodut het sehot afging en hij tot overmaat van ramp in zijne eigene tccucn schoot. Thans was hem liet verder gaau schier onmogelijk; afgemat door piju, bloedverlies, vermoeidheid, dorst en honger (onze held had sinds vierentwintig nren niets geuuttigd) zeeg hij op den grond neder. Na een paar uur rustens mogt het hem gelukken, schier slepende, zonder verdere wederwaardigheden, zijne woning te bereiken. Het onzen moedigen jager overkoraene was al dadelijk hij zijne vrienden, de heereu Stap en Kresz, bekeud, die beiden, vol vcrlaugeu 0111 de hunnen vriend aangedane belccdigiug te wreken, ten strijde togen. Tot laat in dcu namiddag het ondier niet kunnende vinden, ondernamen zij des anderen daags wederom de vervolging, en mogt het den lieer Stap gelukken den tijger doodelijk te treffen, waarmede beiden in triomf naar het huis van den lieer Ackermau terugkwamen. Den daarop volgenden dag ving de heer S. op nieuw een tijger, en wel in een val, dien bij op ziju erf had geplaatst." Het is reeds hier en daar aangekondigd, dat voor den duur der tentoon stelling, verscheidene faciliteiten voor de bezoekers van Parijs zijn toegestaan; daar evenwel bijna iedere dag hieromtrent iets nieuws levert, vinde hier eene lijst van hetgene Parijs thans te zien geeft, cenc plaats. Vooreerst zijn de paleizen der Tuilcriëu, Saint Cloud, Trinnon en het kasteel Malraaisou, drie dagen 111 iedere week geopeud; die van Vcrsailies, Fontaiue- bleau en Compiègne dagelijks behalve 's Maandags, tenzij de keizer of de kei zerin in een dezer verblijf houdt, welk paleis dan voor dieo tijd gesloten is. De keizerlijke fabrieken van Sèvres cu die der Gobelins zijn almede drie dagen per week geopend, en de Louvre dagelijks, uitgenomen 3s Maandags; het museum Ciunv en de Eeole des bcaux arts icderen dag zonder uitzondering; Saïnte Chapellc en dc kerk St. Deuis vier dageu per week. De meest gewone uren voor den toegang zijn van elf of twaalf, tot vier 11 vijf uur, maar daarop ziju ccnigc uitzonderingen. Geen paspoort, toegaug- of pcrmissiebillet. is voor dit alles noodig, geen lboijeu worden aangenomen of gevorderd; iu de Louvre en te Vcrsailies "mogen dc bezoekers zelfs huuue parapluies eu rottingen bij zich houden. Trianon en Malmaison ziju door de zorgcu der keizerin, in denzelfdeu staat gebragt, waariu die paleizen zieli tijdens het verblijf van Marie Autoiuette en Josephine bevonden; alle relieken van die dagen zijii op hnune plaatsen teruggebragt. Het museum van wapcus en wapenrustingen, in bet Gliateau van Pierrcfonds, is sedert bet begin vau Julij almede voor liet publiek geopend cu dit gedurende twee dagen per week. De profeet van do Seine heeft bepaald, dat ook de cata comben iedeveu Zaturdag zullen te zien zijn gedurende du tentoonstelling, eu dit voor personen, die zieb tot het bekomcu/cener toegangkaart aanmelden. Eindelijk heeft prins Napoleon bepaald, dat zijne kunstverzamelingen en andere collcctiéu in liet Palais Royal, gedurende vijf dageu in de week zullen geopend zijn; kaarten daarvoor zijn te bekomen, op aanvrage, bij den secretaris vau den prins, of aan het Pnlais Royal. Nog dient hiorbij te worden vermeld, dat binnen zeer weinige dageu, do inwendige zoowel als de uitwendige herstellingen aan dc kerk de Notrc Dame zullen voltooid ziju. De decoraticii uit den tijd van Lodewijk XIV ziju daai-m weder geplaatst, ook de marinorgroop vau Nicolas Coustou, hot standbeeld van Lodewijk XIIT, dat van Lodewijk \'1V en de zes beelden vau engelen, liet mozaïlc plaveisel is geheel hersteld. Ook de fraaije gebeeldhouwde „Stalles" eu andere zitplaatseu ziju opgemaakt, eu liet verguldsel eu de verzilverde sieraden gchoel vernieuwd. De Tijd deelt den brief mede, door paus Plus IX gezonden aan de redactie van dat blad, in antwoord op het adres, de vrij willige bijdragen cn het album, hem uit naam der Nederlandsche katholieken aangeboden. De Paus spreekt in dezen zijnen brief met hoogc ingenomenheid over die katholieken en het nu weder door hen gegeven schittereud blijk van geloof. Ilij ziet daarin 0. a. ook het bewijs, dat zij zich met vreugde de herstelling der kerkelijke hiërarchie herinneren en de hoop koesteren, van die herstelling nog rijkere vruchten te zullen erlangen. De paus betreurt de rampen, welke iu Nederland het gevolg zijn van de ingevoerde dwalingen en de daaruit geboren oneenighedeu en verklaart iu warme bewoor dingen, dat hij blijft bidden dat voor de katholieken voor „het uitmuntende volk van Nederland" de vrede cu de eensgezind heid in het écne ware geloof eenmaal mogen worden verkregen. Te Texel is bij de herstemming van een lid voor den gemeenteraad gekozen de heer J. VEENSTllA met 140 stemmen. De heer J. E. G. Coninck Westenberg bekwam 112 steramen. Betreurenswaardig blijft voortdurend het lot der arme Candioten, die wanhopig den ongelijken strijd tegen de Turken volhouden met t eene vastberadenheid en moed, die doen denken aan den beroemden vrijheidskrijg der oude Nederlanders tegen het Spaansche gezag. Steeds nieuwe wreedheden worden er door de Turksche soldaten, die onder het bevel staan vau Omer-Pacha, bedreven. De ellende 1 is op dat schoone eiland ten top gestegen. Thans hebben er de vrouwen een besluit genomen, dat algemeen eerbied cn bewondering wekt. De geregelde troepen, die de Candioten tot dusverre op de vlakten tegen dc Turken konden overstellen, zijn totaal geslagen, en er blijft aan Omcr-Pacha thans niets meer te doen over dan de mannen eu vrouwen, inboorlingen van het eiland, te bestryden Doch deze hebben een geduchten bondgenoot, die hen, zoo al niet de overwinning schenkt, dan toch een hoogen prijs voor hun leven doet vragen. Die bondgenoot is de wanhoop. De vrouwen des iands oefenen zich in den wapenhandel, ten einde zij hun leven zoo duur mogelijk kunnen verkoopen. Yan hunne stamgenooten van elders ontvangen zij levensbehoeften en in een brief, aan dc elders wonende Grieken gerigt, noodigen zij hen uit om ge zamenlijk in den strijd tegen de gehate Turken te overwinnen of te sterven. De geestdrift is bij dat eeuwen overheerschte volk groot genoeg om velen te zien heengaan naar het slagveld, waar de bloedige strijd wordt gestreden. Scherpe tegenstelling! terwijl zooveel bloed vergoten, zooveel wreedheid bedreven en zoo veel ellende geleden wordt, begeeft zich de sultan van Turkije op reis naar het westen en vermaakt hij zich in het weelderige Parijs en houdt hij feest te Londen en denkt hij welligt er niet aan, hoe zijne legerscharen op het ongelukkige Candia bezig zijn, om in zijneu naam dood en verderf te verspreiden. In groote male trekt in den laatsten tijd de toestand van Ierland de algemeene aandacht. De woelingen der Feniuns en hunne pogingen om eene algemeene omwenteling tol afscheiding van Engeland te beramen, maken veler belangstelling levendig ten aanzien van deze zaak, waarmede Engelands belang in groote mate zamenhangt. Dat die woelingen der Fenians zich tot alle klassen der maat schappij hebben uitgebreid, is gebleken uit de gevangenneming van 47 onderwijzers, allen min of meer verdacht van en sommigen ook werkelijk schuldig bevonden aan deelneming aan Eenianistischc zamenzvveringen. Dr. Bultkcns, een der gunstigst bekende Belgische specialiteiten voor de behandeling van waanzinnigen, heeft keizerin Charlottc bezocht eu als zijn innige overtuiging te kennen gegeven, dat dc waanzin der ongelukkige vorstin het gevolg is van een hevig vergift, haar aan het hof van Chapultepec toegediend. Die meening schijnt veel grond te vinden in den loop der ziekte. De geneesheer wanhoopt niet de lijderes alsnog te herstellen. Een bijziend lieer, te Antwerpen de hoendermarkt bezoekende, kwam wat te digt bij dc mand, die het gevogelte bevatte en kreeg bij die gelegenheid van een jaloerschen haan, een beet in 't oog, die hem waarschijnlijk het oog zal kosten. Twee Luiksche dagbladschrijvers hebben, gelijk bekend is, geduelleerd over de polemiek, betreffende de gemeente-aangelegen heden. Een hunner, de heer Emm. Desoer, (van het Journal de Liégedie gekwetst werd, is tot twee maanden gevangenisstraf en 200 fr., de andere, de heer Maltet (van den Echo de JAége), tot vier maanden gevangenisstraf eu 400 francs boete, en elk der vier getuigen tot eene maand gevangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld. Dc Monitcor van jl. Maandag zegt: Onderscheiden Erotische cn vreemde dagbladen verspreiden berigten, die ougerustheid en stoornis in dc gemoederen der bevolking cn bij handel eu nijverheid te weeg brengen. Men beweert dat onze betrekkingen met andere mogendheden op zeer gespannen voet zijn en de vrees voor ccue botsing wettigen; men verkondigt de vorming vau twee leger kampen en allerhande militaire toerustingen. Die geruchten zijn ongegrond zij kunnen hun oorsprong eu hunne verspreiding slechts outleencu aan vijandige hartstogten, aan belangzuchtige speeulatien en aan ceu betreurens waardige ligtgcloovigheid. De waarheid is dezeer bestaat geenerlci geschil dc betrekkingen met de oudcrsckeideuc mogendheden 2iju van vredelievcnden eu vriendsehappelijkeu aard. Het kabinet van Florence heeft krachtige maat regelen genomen om de Romeinsche grenzen te beschermende Septcuiber- couféreutic zal naauwgezet uitgevoerd worden, noch binnen 's lands noch aan de grenzen zal ccnig nieuw kamp gevormd worden; de ligtingeu vau 1S60 cn 1S61 zijn sedert 1 Junij in haar geheel naar hare haardsteden gezonden; het active leger bestaat dus voor het oogenblik slechts uit de vier ligtingeu vau 1862 tot 1865; die van 1866 zal in het laatst van Augustus worden ingelijfd, maar het is het voornemen dor regering op hetzelfde tijdstip de ligting van 1862 naar huis tc zenden; liet getal paarden is ten gevolge vau de in April gedane aankoopeu belaugrijk vermeerderd, maar de minister heeft bepaald dat 8 of 10,000 daarvan aan laudbouwers ten gebruike zouden worden gegeven, eu deze maatregel wordt thans uitgevoerd. De regering vertrouwt dat dezo stellige verklaringen de onzekerheid zullen wegnemen, welke bij dc publieke opinie heeft kunnen ontstaan. Iu den Franschen Senaat hield de heer de Persigny den 27 dezer eene redevoering over den geest der constitutie. Na hem leverde baron Dupin een historische beschouwing over Pruisscn. Spreker zeide 0. a. dat Pruisscn den Noord-Duitschen Bond heeft opgerigt met het doel Frankrijk aan te vallen, dat Pruissens eerzucht al naar meer cn meer streeft, en deze mogendheid waar schijnlijk niet na de behaalde, voordeelen zijne veroveringszucht bedwingen zal. De heer Dupin uitte de hoop, dat een beslissend oogenblik moge komen, waarop de groote mogendheden zich zullen verecnigen om de gevaren der toekomst te bezweren en aan het Pruissische rijk voor te schrijven hoe het zicli voortaan tegenover Europa tc gedragen hebbe. Eerst dan liet de redenaar er op volgen, zal men de uitgaven voor den oorlog kuuncn beperken, eerst dan zullen Frankrijk en de andere natiën, gelukkiger eu rijker, in vrede met elkander kunnen wedijveren. De Senaat bekrachtigde het besluit van het Wetgevend Ligehaam tot vaststelling der staatsbegrooting voor 186S, en daarna werd zijne zitting gesloten. Ofschoon in het bezoek der tentoonstelling te Parijs eenige vermindering is te bespeuren, wordt toch nog gemiddeld 43,000 frs. per dag aan de tourniquets van het tentoonstellingsgebouw ontvangen. Men berekent dat de vreemdelingen, gemiddeld vijf millioen frs. per dag te Parijs verteren, de dagelijksche vertering van eiken vreemdeling gerekend naar den maatstaf van 25 frs. Te Parijs blijft men steeds verzekeren, dat de bey van Tunis en de keizer van Marokko in de maand September de tentoonstelling zullen komen bezigtigen. In het geheel zijn Parijs eu het hof der Tuileriën van den aanvang des jaars af reeds bezocht geworden door 58 buitenlandsche vorsten en vorstiuncn; onder welk aantal zich tien koningen, drie koninginnen, zeven regerende vorsten, en negen vermoedelijke troon opvolgers bevonden. Op een grafsteen op een der Parijsche kerkhoven leest men dit opschrift; „Hier ligt begraven, mevrouw X., echtgenoote van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2