HELDERSCHE HIEUWEDIEPER COURANT. M 62. ZONDAG 4 ALGUSTUS. 1867. e n VIJF-EN-TWINTIGSTE a (jp a JAARGANG. binnenland! Deze Courant wordt uitgegeven woensdag eu zatukdag avoud na acht ure, door A. A. BAKKElt Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adyehtentiën worden aangenomen tot Zatnrdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstrnat tegenover de Laan, H422, aan denlleldertotllurc. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 5 dezer vertrekt de O. I. Landmail via TRIEST, den 7 dezer via HIA11SEILLÏ1. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Augustus. Bij de herstemming, gehouden in het hoofdkiesdistricl Helder op jl. Dingsdag, ter verkiezing van één lid der Provicialc Staten, is gekozen de lieer S. KEIJSER Sz., met 193 stemmen. Op den heer rar. Ch. Bosch Rcitz waren 134 stemmen uitgebragt. [Reeds gisteren bij afzonderlijke bïlletten aan onze geabonneerden binnen de gemeente bekend gemaakt Gisteren en eergisteren werd deze gemeente bezocht door een groot aantal vreemdelingen uit Amsterdam, die met goedkoope volkstreinen naar hier kwamen om de bijzonderheden alhier te bezigtigen, inzonderheid het ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden. Dingsdag 6 dezer zal van Haarlem en Donderdag 8 dezer van Amsterdam weder een goedkoopen volkstrcin naar hier vertrekken. Jl. Woensdag avoud had in het lokaal Tivoli alhier, de tooneelvoorstelliing plaats, die, ten behoeve van het Artillerie- Vrijkorps, door HH. Onderofficieren van Land- en Zeeraagt werd gegeven. Op zeer verdienstelijke wijze kweten zich allen, die als handelende personen in beide stukken voorkwamen, van hunne taak cn verdient deze uitvoering loffelijk te worden vermeld om het schoone doel dat daarmede werd beoogd, de voordragt verdient evenzeer een woord van openlijke hulde. Aau het einde werd door den heer jhr. T. J. Kraijenhoff", dank gebragt aan de verdienstelijke mannen, die toonden zoo groot belang te stellen in het Heldersche Vrijkorps. Wij eindigen deze ouze vermelding met den wensch, dat, mogt het gebeuren, dat het vaderland en ouze gemeente werden bedreigd door vijandelijken aauval, tusschen leger, vloot en vrijkorpsen dau ook diezelfde goede verstandhouding moge bestaan, als waarvan deze vergadering een sterk sprekend getuigenis gaf. Jl. Woensdag werd de geraeentc-school No. 3 in de School straat alhier, na de gedane reparatie cn verbetering, weder in gebruik gesteld. De beide groote localen van dat schoolgebouw zijn thans gesplitst en het geheel der inrigting beantwoordt op die wijze veel beter dan vroeger aan de eischcn van het onderwijs in dezen tijd. Het gemeentebestuur heeft door het tot stand brengen van dit werk op nieuw bewijs gegeven van zijne onverdeelde belangstelling in het onderwijs en de gemeente-bouwmeester, de heer G. Scholten, verdient allen lof voor het ontworpen plan en de goede uitvoering, Het programma van het Zanggezelschap Cecilia, uit te voeren Zondag a. s., des avonds ten 84 ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt: Eerste afdeeling: 1. Koor met tenor solo van J. E. Schmitz; 2. Mannenkoor: Janmaatvan Richard Hol; 3. Solo voor bariton „Jalousie d'Orosmane" van Bordèse4. Koor uit Guillaume Teil van Rossini. Tweede afdeeling: 1. ClirislnacJd," cautate van Ililler; 2. Mannen koor: „Le comte Orij" van Rossini; 3. Bas-aria uit de Jaargetijden van Haydn4. Koor uit Guillaume Teil van Rossini. Aan de Itijks-Kweekschool ter opleiding van onderwijzers le Haarlem, is, na gehouden vergelijkend examen o. a. tot kweekeling benoemd: D. C. van Neck, wonende alhier, onder genot eener Rijks-toelage. Er hadden zich 32 sollicitanten aangemeld, van welke er 10 geplaatst zijn. De kerkeraad der Evang. Lutli. gemeente te Beverwijk, heeft beroepen ds. J. C. Manssen, pred. alhier. Men verneemt, dat, behalve de bestaande postzegels van 5, 10 en 15 ets., eerstdaags mede aan de postkantoren verkrijgbaar zullen wordeD gesteld, postzegels van 20, 25 en 50 cis. en later ook die voor drukwerken. Jl. Donderdag is het inslructievaartuig TJrania, iu aanbouw op 's Rijks werf te Amsterdam, met goed gevolg te water gebragt. Z. M. heeft toestemming verleend tot de oprigting van de verschillende vercenigingen, ten doel hebbende door oefening in den wapenhandel en bijzonder iu '*t schieten, 's lands weerbaarheid te verhoogen, te weten: de Scherpschutters-vcreenigingen te Utrecht, 's Gravcnhage, 's Hertogenbosch, Tiel, Middelburg, Leiden, Alkmaar, Monster, Amsterdam, Assen en Helder; de studenleu-vereeniging te Utrecht; de Artillerie-Vrijkorpsen te Helder en Zutphcn; de vercenigingen te Utrecht, Kampen, 's Gravcnhage, Apeldoorn, Vianen, Voorst, Gouda, Borculo, Bolsward, Hoorn, Nijmegen, Lochem cn Laren, Wecsp, Schoonhoven, Doesborgh, Scherpenzeel, Wagcningen, Hilversum, Schagen, Culcnborg, Zutphcn, Groningen, Vorden, Arnhem, Dokkura, Haarlem. Workum, Woerden, Yüssingen, Hengelo, Leiden, Gorinchera, Zeist, Zierikzee, Deventer, Amsterdam Rotterdam en Breda. De olf. van gez. iler 2de kl. A. M. Groudbout, du oti'. van adm. der 2de kl. J. 1'. Faubel, de adelborst der lslc kl. jhr. J. O. R. AVestpulm van Hoorn eu de adj.-adm. P. D. G. Soctbrood Piccardt, allen dienende op Zr. Ms. transport schip met stoomvermogen Juvn, wordeu met den 15 dezer op non-activiteit gebragt; - daarentegen worden met den 10 daaraanvolgende op dien bodem geplaatst: de luit. ter zee der 1ste kl. J. P. van Rossuin, de olï. van gez. dei lste kl. F. W. J. .Meijer en de oft'. vau adm. der 2de kl. G. H. C. van Nnijs- voorts worden met laatstgemcldeu datum geplaatst: op Zr. Ms. wachtschip alhier als lste officier de kapt.-luit. ter zee K. P. R. Audrau; op Zr. Ms. ramtoren schip Prins Hendrik der Nederlanden de luit. ter zee der lste kl. P. J.Rosen- wald; op Zr. Ms. raderstoomsehip de Valk de off. van adm. der 2de kl. AY. F. Gouwe; - de op Zr. Ms. transportschip met stoomvermogen Java als lste oflicier dienende luit. ter zee der lste kl. L. F. H. Tuckermau wordt met den laatste» dezer op non-activiteit gebragt cn vervangen door den luit. ter zee der lste kl. II. J. 8. van der Sloot. Door den minister van Marine zijn met den 1 Sept. a. s. benoemd tot kweekelingcn aan 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen te Utrecht, om opgeleid tc worden tot off'. van gez. bij de zeemagt, de jongelingen J. Pook van Braggen en G. A. Harem aker. Gedurende de weck van 21 tot 27 Julij, zijn in Nederland door veetvphus aangetast 7 runderen, waarvan 1 in Gelderlaud, te Culenborg, eu 6 in Zuidbolland. De laatstgenoemde gevallen zijn verdeeld geweest als volgt: Hof van Delft l, Ouderkerk aan den IJsscl 3, Vlaardinger-Ambacht 1 Voorburg 1. Gedurende de week van 14 tot 20 Julij waren iu het geheel aangetast 4 runderen; gedurende de week van 7 tot 13 Julij in het geheel 2. Kapitein Crommelin, belast met de zorg voor het Nederlandsch muziekcorps der Grenadiers eu Jagers, en de directeur Dunkier zijn benoemd tot ridders van het Legioen van Eer; de heer Völlraar, kapelmeester, is begiftigd met de gouden medaille. Aan het corp3 is bij nadere uitspraak de tweede prijs toegekend. Er is weder sprake van verlaging van het tarief der tele grafische dépêches, die met den transatlantischen kabel worden overgebragt, en wel van 10 tot 5 p. st. voor een dépêche van 20 woorden. De maatschappij zou ook besloten hebben voortaan dépêches van 10 woorden te doen overseinen en wel tegen betaling van 2.10 p. st. In de dienst der postkarren is ocne verandering gebragt; om bet vermissen van pakketten te voorkomen is op elke postkar voortaan, behalve de postiljon, een conducteur geplaatst. Dc postkarren ziju van ecu nieuw model, kleiner cn zonder kap. Door deze wijzigingen is ook het vervoeren van passagiers cn bestelgoederen door postkarren opgeheven, van welk vervoermiddel anders nog veelvuldig werd gebruik gemaakt. Bij de herstemming zijn tot leden van den Gemeenteraad gekozen Te Texel de heer: J. Veeustra. {In een deel der oplaag van ons vorig nummer reeds gemeld). Te Zijpe de heer: Joh. Polder. Te Purmerende de heerenF. M. Muller van der Vooren. en G. J. Onuen. Aangenomen het beroep naar Schiedam, door ds. M. Hopg, pred. te Breda. VI- Dezer dagen is verschenen het prospectus eener op te rigtc-n Nederlandsche lucifers-fabriek, met een kapitaal van 150,000. De vennootschap zal te Amsterdam zijn gevestigd.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1