HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. m66. zondag 18 augustus. 1807. en jaargang. vijf-en-t wintigsts bwnenlandt"" Arm:itTENTiÊu worden aangenomen lot Zaturdng en Woensdag middag 13 uur, eii bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, 11422, aan den Held er, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0,18. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimle die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. \4x&cn lip/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en /.vl'ukdag avond na acht ure, duor A. A. BAKKER C'z. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers„0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Hen 31 (lozt'r verfreïifc <le 5. Lnndniail vin TRIEST, den 33 «lezer via iraAMSfiSSUUBS. HEL DEK en NIEUWE DIEP, 17 Augustus. Het Artillerie-Vrijkorps alhier deed jl. Donderdag avond, na den afloop der exercitie, eene] militaire, promenade, voorafgegaan door het muziekkorps van liet 7de regiment Infanterie, onder directie van den kapelmeester Krönig. Dit muziekkorps, dal in Utrecht reeds meermalen zijne belangstelling en ingenomenheid met liet aldaar bestaande Vrijkorps heeft aan den dag gelegd, toonde ook thans hoe groote waarde het hecht aan dc versterking van 's lands weerbaarheid door burgerlijke vereenigingen tot oefening in den wapenhandel. Een zeer groot aantal mensehen stonden langs den weg geschaard, of vergezelden het Korps tot naar het Westplcin, waar de manschappen uiteengingen. Met genoegen vcrncuicu wij, dat morgen middag (en ren uur en Maandag avond ten half zeven uur in het lokaal Ticoli nog concerten zullen gegeven worden door het Muziekkorps van het 7de regiment Infanterie. Dc laaggestelde entree en de zekerheid goede muziek tc hooren, zullen gewis voor velen redenen genoeg zijn om deze gelegenheden niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Dat HIT. KK. HM. de prins van Oranje, prins Froderik en prins Hendrik eerstdaags deze gemeente zullen bezoeken, dit meencri wij mqt eenige zekerheid te kunnen melden. Naar wij vernemen, zal de heer C. J. de Yleddcr, als pred. te Huisduinen, op 1 Sept. e. k. bevestigd worden. Alen deelt ons mede, dal Zr. Ms. transportschip met stoom- vermogen Java met primo Oct. a. s. naar Oost-Indie zal vertrekken. Naar men verneemt, zal Zr. Ms. stoomschip de Valk eerst daags naar Hellcvoetsluis vertrekken, ten einde II. M. de koningin, die aldaar aan boord zal komen, naar Engeland over te brengen. Met 1 Sept a. s. worden geplaatstop het raderstoomschip de Valkde luit. ter zee 2de kl. F. Zeegers Veeckens; op het schroefstootnsehip Zoutmande lnits. ter z -e 2de kl. jhr. S. F. T. de Vavnes van Brakell en C. W. A. D. Steup; op het fregat met stoomvermogen Adolf Herlotj van Nassau, de luit. ter zee 2de kl. J. E. C. Oosler van Voorhout; op hel transportschip met stoom vermogen Java, de luit. ter zee 2de kl. A. .T. Dumont; op het kost- schip te Rotterdam, de luits. ter zee 2de kl. jhr. G. A. van Nispen en J. C. A. Wissel; en op het wachtschip te Amsterdam, de luit. ter zee 2de kl. C. J". de Jong. Naar men verneemt zijn de luit. lor zee 1ste kl. J. II. Haakman en de luit. t. z. 2dckl. C. L. van Woeldereu in het legerkamp te Zeist gedet. om tegenwoordig te zijn bij de practischn manoeuvres, aldaar uit te voeren. Di' lsle luit.-magazijnm. der Artillerie 2de kl. te Venlo J. J. Mathijsen, is in zijnen rang en zijne betrekking naar hier verplaatst. Aan den heer D. Vis is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zaandijk. De iu aanbouw zijnde ramtorcnschepen en momlors voor de Netlcrl. Marine zullen, naar wij vernemen, de volgende namen dragen: ramlorcnschip, in aanbouw te Birkcnhead, de Stiertc Glasgow, de Buffelte Toulon, de Schorpioen. De monitors in aanbouw 1<: Birkcnhead, de Panier en de Krokodil en te Glasgow, de Tijger. HH. MM. de koning en dc koningin van Zweden en HDr. dochter zullen morgen de residentie verlaten. Wij bevonden ons gedurende cle laatste dagen in een tijdvak van dc drukkendste warmte. De hoogc temperatuur zal, zoomen den astroloog van Saragossa, den heer Jagile die zich zelden in zijne voorspellingen vergist mag gelooven, in de tweede helft dezer maand veranderen. Op verschillende punten zullen dan stormen en regens plaats hebben, die den atmosfeer zullen verfrisschen. Naar men verneemt, is nader door den minister van Oorlog bepaald, dat dc gehuwde miliciens der ligting 1S63 vrijgesteld zijn onder de wapenen Ic komen. Naar wij vernemen, zegt de Amst. Cour., zullen eerstdaags bij de dienstdoende schutterijen, even als vroeger bij het leger, de epauletten worden vervangen door schouderpassanten, sterren op de kraag en fouragcres. Natuurlijk worden alleen de nieuw benoemde officieren tot die verandering van distinctieve tcekencn verpligt. Te Haarlem is jl. Donderdag o. a. aanbesteed: het verrigten van eenige werkzaamheden ten behoeve der Rijks zeeweringen op het eiland Wieringen. Minste inschrijver was de heer J. Poppen aldaar, voor 5389. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Hoorn ds. A. W. Huijdekoper, van Bolsward. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de schepen: Mcppel en Kauagawa. Voor eenigen tijd zag men bij Texel een buitengewoon groote visch, die zich op de reedc en in het Marsdiep ophield, blijkbaar in verlegenheid om weder in volle zee te komendat schijnt aan het zeegedrocht evenwel niet gelukt, althans eenige visschers hebben hem dood nabij het strand opgeviseht en is het nu gebleken een belangrijk groote cachelot te zijn, die zeer waarschijnlijk door de aanhoudende stormwinden van voor eenige weken door een der zeegaten naar binnen is gestormd. Eene schoone gelegenheid tot uitspanning is voor het publiek geopend door de muziekuitvoering en het vuurwerk te Schagen op morgen (Zondag) avond. Ten gemakkc der bezoekers zal een extra- trein ten 12 ure uit Schagen naar hier vertrekken. De kermisvreugde te Barsingerhorn werd jl. Zondag avond legen middernacht op indrukwekkende wijze gestoord. Te midden der vermakelijkheden klonk het klokgelui en verkondigde den kermis gasten dat er brand in het dorp heerschte. Spoedig werden de rollen veranderd en de vrolijke gemeente stond in enkele oogen- blikken werkzaam met de brandbluschmiddelen om het dreigend gevaar af tc wenden. Dit gelukte. De brand door brocijing van het hooi ontstaan, werd met veel inspanning in voortgang gestuit en verdere onheilen werden alzoo nog bij tijds verhoed. De najaarskermis te Alkmaar zal op Woensdag den 21 dezer aanvangen. Gisteren morgen, omstreeks 7£ ure, heeft de sergeant B., bij het 2de bat. 7de reg. Infanterie te Hoorn, zich door een geweerschot van het leven beroofd: redenen tot deze ongelukkige daad zijn ons nog niet bekend. De algemeene vergadering der Maatschappij Tot Nut van 7 Algemeen te Amsterdam, heeft jl. Woensdag hare werkzaamheden voortgezet en ten einde gebragt. Aangenomen is: 1. bij acclamatie, een voorstel van het dep. Winterswijk, strekkende om door liet hoofdbestuur een adres aan de Tweede Kamer te doen rigten tegen het voorstel van den heer de Brauw2. met 315 tegen 122 stemmen, een voorstel van het dep. Helder, strekkende om door de Maat schappij eene prijsvraag le doen uitschrijven, betreffende een oor spronkelijk //Ilelp n zeiven", in den trant van het bekende geschrift van Samuel Smilcs, docli genomen uit het leven van Nederlanders 3. hij acclamatie, een voorstel van het dep. Zutphen, aldus luidende: „Dat dc algemeene vergadering het hoofdbestuur magtige, onder zijn opzigt, door een desbevoegd schrijver te doen vervaardigen, eene beknopte, bevattelijke en welgestaafde beschrijving van den oorsprong en de geschiedenis van het cultuurstelsel in Neêrlandsch- Indic tot op onze dagen." Iu het afgeloopen jaar zijn door het Ned. Bijbelgenootschap uitgegeven 32,351 Bijbels en Testamenten. Tor gelegenheid van den Napoleons-dag is jl. Donderdag in dc kerk van den TI. Anthonius te 's Hage een plegtig Te Dcum gevierd, dat bijgewoond werd door het personeel der Fransche legatie, door andere leden van het korps diplomatique en door onderscheidene tijdelijk in dc residentie vertoevende Franschen. Bij den heer de T. aan dc Kruiskade te Rotterdam drongen in den nacht van Woensdag op Donderdag drie personen in liuis, sloten de dienstbode op, die met een paar kinderen alleen tè. was, dreigden haar te vermoorden zoo zij schreeuwde, onderzbchCertV diverse kamers en ontvreemdden aan contanten, zilver, juwpftl£iv,$ii

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1