BUITENLAND. B. L. W. Eibach, ingenieur 1ste kl. bij het vak van scheepsbouw daar te lande, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van St. Mauritius en Lazarus, hun door Z. M. den koning van Italië geschonken. De kapt.-luit. ter zee H. P. Klerck, dienende als 'lste officier op Zr. M. fregat met stoomvermogen Adolf Herlog van Nassau, wordt met den 15 dezer op non-activiteit gëbfagt en vervangen door den kapt.-luit. ter zee II. 1). Slegt. Door den minister van Binnenl. Zaken zijn tot klerken bij den Rijkstelegraaf benoemdP. O. van Dortinondt te 's Gravenhage, K. B. VV. Huysers te 's Gravenhage, A. van der Heyden te Ant werpen, G'. W. van Bijlcvelt te 's Gravenhage, J. L. de Lavieter te 's Gravenhage, J. J. Bierlee te Amsterdam, A. F. van Lottem te Amsterdam, 13. G. van Enck te Olst, S. J. Courlander te 's Gravenhage, J. J. van Kersbergen te 's Gravenhage, G'. C. Córter te Heerenveen, F. II. N. Werucr te Arasterdam, J. J. du Saar te Harlingen, F. W. Fontane te Rotterdam, D. van der Ent te Dïrks- land, B. H. Croon te Amsterdam, II. van Eerden te Amsterdam, A. C. van Wachcra te 's Gravenhage, J. B. Robert te 's Graven hage en .T. ,T. Ileyblom te Vlissingen. In de week van 2531 Aug. is een geval van veetyphus in het Rijk voorgekomen en wel in de gemeente Yoorschoten. Behalve het aangetaste zijn twee gezonde runderen onteigend en afgemaakt. Op den 31 Aug. 11. overleed te Wieringerwaard de gemeente veldwachter Hendrik Slikker. De overledene was oud-strijder van de jaren 1S13—1815 en gcregtigd tot het dragen van het Zilveren Kruis. De kermisvreugde te Zaandam is dezer dagen begonnen, maar, helaasvreeselijk gestoord door de cholera, die kort daarop aldaar uitbrak, en reeds den eersten dag meer dan 20 slagtoffers ten grave sleepte. Het is een afgrijselijk gezigt, dronken kermis vreugde, doodkisten en lijkstaties op hetzelfde oogenblik te ont moeten, en te midden van het kermisgewoel, den pastoor door het volk te zien heendringen, om den stervenden de laatste H. Sacra menten toe te dienen. Jl. Maandag zijn aldaar aangegeven, als op 1 en 2 dezer door cholera aangetast, 19 personen, overleden 9. Sedert het begin der ziekte aangetast 7(3, overleden 44, De gemeenteraad van Amsterdam, heeft in zijne zitting van jl. Dingsdag besloten, de kermis onbepaald uit te stellen. Door burgemeester en wethouders van 's Hage, is aan de commissie uit de reederij te Scheveningen de vraag gedaan, of zij het van belang oordeelde om met de bekendmaking der storm signalen voort te gaan. Die commissie hierop ontkennend geantwoord hebbende, zoo zal met dezen maatregel tegen 1 Jan. 1868 worden geëindigd. Sints het ontstaan der cholera te Rotterdam op den 9 Aug. zijn tot en met 30 Aug. 1867 aldaar 182, te Dordrecht 39, te Delft 28 en te 's Gravenhage 8 personen aan die ziekte overleden. Jl. Maandag avond vermaakte zich bij de spoorwegbrug, op de rivier de Mark te Breda, een gezelschap met spelevaren in een roeiboot, toen een meisje van circa 10 jaren het ongeluk had over boord te vallen en in de diepte verdween. Een der in de boot aanwezige heerec, hoewel onbekend met de zwemkunst, sprong het meisje ter redding na, en zou gewis deze onbedachtzaamheid met den dood geboet hebben, indien niet de brugwachter spoedig te zijner hulp was toegesneld. Het meisje werd echter als lijk naar huis vervoerd. Te Terheyde vierden de echtgenooten H. Hetterschey, 11. Vrijdag hun 65jarigen bruiloft. Algemeen was de belangstelling; zelfs werd door de liedertafel het bruidspaar een serenade gebragt. Op de poslkar, komende van Friesland en gaande naar Zwolle, is in den nacht van 1 op 2 dezer, op den Ilavelterberg, omstreeks een uur van Steeuwijk, door een moed- of kwaadwillige hand een of twee schoten gelost, waardoor de conducteur en postiljon aan het hoofd zijn gewond, Nadere bijzonderheden ontbreken nog; inmiddels wordt door de policic eeu onderzoek ingesteld. In de zitting van den gemeenteraad te Harlingen van 2S dezer heeft de burgemeester zijne ontevredenheid doen blijken over het niet-opkomen van vele raadsleden bij gelegenheid der vorige zitting. Die leden hebben daarop zonder uitzondering te kennen gegeven, dat hunne geringe ingenomenheid met de benoeming van den burgemeester de reden van hun wegblijven geweest was. Na gehouden vergelijkend examen is door den gemeenteraad van Kloetinge (éde schooldistrict van Zeeland) tot hoofdonderwijzer aan de openbare school aldaar benoemd de heer D. Mooijen, te Burg op Texel. Op de thans te Parijs vergaderde internationale conferentie van de maatschappijen van bijstand aan de geblesseerden des legers te land en ter zee, is Nederland vertegenwoordigd door de heeren Bosscha, voorzitter, van de centrale commissie der Nederlandschc vereeoiging, jhr. H. A. van Karnebeek, schout-bij-nacht, adjudant van Z. M. den koning, en dr. Basting, officier van gezondheid lste klasse, de beide eerstgenoemden door de Nederlandschc ver- eeuiging, laatstgenoemde door het ministerie van Oorlog daartoe gedelegeerd. Op deze couferentiën zijn, buiten Nederland, ook nog de volgende rijken vertegenwoordigd: Oostenrijk, Beijcreu, België, Spanje, Yereenigde Staten, Frankrijk, Pruissen, Rusland, Zweden en Noorwegen, Zwitserland, Turkije en Wurtcmbcrg. Jl. Donderdag is te Havre een zwemmers-wedstrijd gehouden, waaraan twintig mededingers hebben deelgenomen. De eerste prijs, eeue fraaije schilderij in olieverf, is behaald door den heer A. P. L. v. L. te Rotterdam. De lust om met kleine scheepjes de zee over te steken heeft thans drie slagtoffers geëischt. De boot Thomas T' Fordbestemd van Baltimore naar Havre, om na behouden aankomst te Parijs te worden tentoongesteld, is vergaan en de bemanning verdronken. In <lcn MArbcitgeber" leest men het volgende teu aanzien van dc denk beelden onzer voorouders aangaande de oproediug der vrouwen: Nog in 1772 verklaarde zekere schoolmeester: „wat dc maagdekens aangaat, voor haar is de kunst van schrijven slechts het middel tot ongebondenheid, want zij doen dan niets dan minnebrieven schrijven." Zelfs Justus Moeser verklaarde, dat, als hij iemand uit de volksklasse was, hij nooit eeue vrouw zou willen trouwen die lezen en schrijven kon!! En de oude Frits zeide te Zedlitz„Het is meer dan genoeg als onze boeren vrouwen de beginselen van lezen en schrijven kennen. Weten zij te veel, dan verlaten ze haar werk en loopcu naar dc steden." Candia is, ondanks de wreode daden der Turken nog geenszins onderworpen. Dc opstandelingen toonen zich nog in het geheel niet geneigd om voor Omer-Pacha tc buigen. Tal van gruweldaden zijn door tic Turken gepleegd, tal van plaatsen zijn er verwoest en vele mcnschcn vermoord. De Candiotcn bebbc» zich bij adres tot de regeringen van Engeland, Frankrijk, Rusland, Oostenrijk, Pruissen, Italië, Griekenland, Zweden en de Yereenigde Staten gewend, met verzoek om hulp en bijstand, ter verwezenlijking van hunnen wensch, om met Griekenland te worden vereenigd. Op de uitnoodigingen van Omer-Pacha om de wapens neder te leggen, antwoorden de opstandelingen met die wapens tegen hem te koeren. De leuze van vrijheid en afschudding van het Turksehe dwapgjuk weerklinkt nog steeds van het eone eind des eilands tot het andere en men denkt er niet aan het aangevangen werk te staken, zoolang aan de billijke wenscben nog niet is voldaan. In Mexico wacht men nog steeds op het zegevieren der gematigdheid bij de regering des lands. Wel hoopt men op de uitvaardiging eener algemeene amnestie, maar tot nog toe wordt de leuze gehuldigd „Strengheid legen de hoofdschuldigenvergiffenis voor de ver doolden." De krijgsgevangenen, Oostenrijkers en Belgen zullen naar Europa worden teruggezonden. Eerlang heeft de verkiezing plaats van een president; de personen, die tijdens het bestuur „des overweldigers" onder zijn gebied zijn gebleven, zijn van de keuze ten eenenmale uitgesloten. Bij een koninklijk besluit, van 26 Aug. jl. Ie Brussel uitge vaardigd, worden do beperkende bepalingen betreffende veemarkten voor het geheele land, behalve zekere gemeenten in de provinciën Antwerpen, Oost- en West-Ylaan deren, Luik en Limburg, met den 15 dezer opgeheven. Jl. Dingsdag is het derde congres van katholieken te Mechclen door den aartsbisschop van die stad geopendhet heeft zijne werk zaamheden aangevangen met een adres aan den paus ie riglenin dit adres wordt de wenschelijkheid der instandhouding van 's pausen wereldlijke souvereiniteit betoogd. Keizer Napoleon en keizer Frans Joseph zullen weldra liet politiek programma openbaar maken waaromtrent zij le Salzburg overeengekomen zijn: de grondslag van dat programma is: nemen wat wij krijgen kunnen. Keizer Napoleon en de keizerin zijn den 30 Aug. weder te Parijs gekomen. Tc Amïeus heeft M. op dc aansprak van den maire een antwoord gegeven hetwelk door den Moniteur wereldkundig gemankt is en aldus luidde: „Mijnheer de maire, zoo even heb ik met dc keizerin Frankrijk doorreisd van Straatsburg tot Duinkerken; en de warme cn hartelijke ontvangst, die wij overal hebben ontmoet, vervult ons met de levendigste erkentelijkheid. „Niets, met vreugde merk ik het op, heeft het vertrouwen, hetwelk liet Fransche volk nu reeds bijna twintig jaren in mij heeft gesteld, aan het wankelen kunnen brengen. Het schat naar waarde dc moelïjkheden dio wij te overwiuiien gehad hebben. „Dat onze staatkunde aan gene zijde des Oceaans niet is geslaagd heeft het ontzag voor onze wapenen niet verminderd: want overal hcel't dc moed onzer soldaten allen weerstand overwonnen. Dc gebeurtenissen, die in üuitschland hebben plaats gegrepen, hebben ons land niet van eeue waardige en kaline houding docu afgaan; en liet rekent met grond op dc instandhouding des vredes. De ophitsingen van een klein aantal liebbcn de hoop niet doen verliezen van meer vrijgevige instellingen vreedzaam in de openbare zeden te zien intreden de oogenblikkelijko stilstand der handelszaken eindelijk heeft de industriële volksklassen niet belet mij hare toegenegenheid tc betuigen en staat te maken op de pogingen des gouverueinents om nieuw leven aan de zaken te geven. „Dat gevoel van vertrouwen cu verknochtheid hervind ik met genoegen te Amicns, in dat departement van de Somme hetwelk mij altijd opregte gehecht heid heeft betoond, en alwaar een verblijf van zes jaren mij heeft bewezen dat de tegenspoed eeue goede school is om den last van het hoog gezag lo lecrcu dragen en om de klippen van den voorspoed te leeren mijden. „De keizerin is zeer getroffen door de. wijze waarop gij haar het bezoek, ver leden jaar hier gebragt, herinnert; maar zij vveiisclit even als ik, hare dank betuigingen te rigtcu tot diegenen, welke in dezelfde omstandigheden zoo veel zelfverloochening en geestkracht hebben beloond, „Mijn zoon zal dc toegenegenheid waardig zijn, die mij van alle kanten voor hem betuigd wordt, llij zal opgroeijen met de gedachte dat alles voor het heil des vaderlands behoort tc worden opgeofferd." De Indépcudnuec Beige zegt van do bovengenoemde toespraak: „Hadden de door den keizer te Ar ras en te Kijssel gesproken woorden eenen onguustigen indruk en onbepaalde beduchtheden achter gelaten, zij worden gelukkig nitge- wischt door Zr, Ms. rede te Amiens; in deze vindt men bekentenissen zonder dubbelzinnigheid, de bepaalde cn onbewimpelde toezegging van vrede, en buiten dien ccnc herinnering aan de vrijgevige beloften van het schrijven van 12 Jan. jl. Klaarblijkelijk heeft de keizer, die beloften hernieuwend, willen doeu uitkomen dat hij voornemens was om daaraan gevolg tc geven en om de sedert zes maanden aanhangige wets-ontwerpen in ccnc nieuwe zitting der wetgevende kamers, in de maand Nov. e. k., in discussie tc brengen." La Trance berigt dat keizer Napoleon en de keizerin a. s. Zaturdag naar Biaritz eone plaats op Frankrijke zuidwestkust, zullen vertrekken, cn in dc eerste dagen van October te Parijs zullen terugkomen om er op of omstreeks den lOdcn dier maand den keizer en de keizerin van Oostenrijk te ontvangen. Keizer Napoleon heeft jl. Maandag op de Tuilericn audiëntie verleend aan de zeven honderd onderwijzers van gemeentescholen voor lager onderwijs, die uit 20 Fransche departementen door hunne ambtgenooten waren afgevaardigd om zich bekend tc maken met hetgeen de wereldtentoonstelling voor hun vak, alsmede voor de kennis van den landbouw, oplevert. Z. M. heeft, gelijk de Moniteur zegt, zijnen dank betuigd voor den ijver waarmede zij hunne ambtspligten vervullen. De Turksehe ambassadeur heeft, gelijk de Moniteur berigt, aan keizer Napoleon een eigenhandig schrijven van den sultan over handigd, waarin deze zijnen dank betuigde voor het te Parijs genoten onthaal. Daarop heeft de ambassadeur den keizer eenigc paardan als geschenk van den sultan aangebodcu. Het hoofdbestuur der Parijsche wereldtentoonstelling heeft in den Moniteur aan liet publiek herinnerd dat hare sluiting onherroe pelijk op 31 October a. s. bepaald blijft, en dat haar gebouw en andere materialen onder 's hands verkocht zullen worden. Aan le Nord wordt uit Parijs geschreven dat dc keizerlijke commissie geene qangenarae verwachting heeft van de finantiële inkomsten der tentoonstelling. De nog opengestelde termijn in evenredigheid gebragt met den verstreken tijd, doet de commissie tot de resultaten komen dat er twee millioen tc kort zullen komen. Frankrijk moet er echter troost in zoeken, dat, ware de tentoonstelling niet gehouden, het jaar 67 daar misschien veel meer aan kogels had gekost.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2