HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 72. 1867. BINNENLAND. ZONDAG 8 SEPTEMBEll. EN het VIJF-EN-TWINTIGSTE Deze Courant wordt uitgegeven wokksdag en zatvhdag avond na acht ure, door A. A. BAIvKElt Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan den Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is/0.G0. Voor iederen regel meer 0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar male der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. HELDER en NTEUAVEDIEP, 7 September. Met zekerheid kunnen wij mcdedeelen dat ook Z. K. H. de prins van Oranje van zijne belangstelling in het zeewezen willende doen blijken, voornemens is iu den loop der volgende weck de gemeente te bezoeken. Zeker zal een ieder deze tijding aangenaam in de ooren klinken, want reeds mogten wij in de vorige week vreugdevolle dagen beleven, toen wij vereerd werden met het bezoek van twee vorsten uit liet geliefde huis van Oranje, die het ram- torenschip Prins Hendrik kwamen zien en daarmede eene togt op de reede maakten. Treffend was de aanblik der haven toen bij de aankomsL der prinsen, van al de schepen het vorstelijk saluut werd gelost, en uit het tuig het daverend hoera weergalmde waarmede de hoogc bezoekers werden begroet. Aandachtig zagen wij met hoeveel juistheid en orde alles aan boord der schepen werd uitge voerd; hoe het trotsche gevaarte, het ramtorcuschip door de enkele hand van den wakkeren bevelhebber bestuurd statig de haven verliet en zich tusschcn de ter reede liggende oorlogschepen met het grootste gemak bewoog, hoe ook van die schepen herhaaldelijk met geestdrift de vorsten werden begroet, en hoeveel orde cn netheid daar aan boord hccrschtc. Aaugename gedachten werden door dit schouwspel bij ons opgewekt, daar zij ons de overtuiging gaven dat wij met eene vloot, waar zooveel geestdrift, zulk eene orde, zulk eene voortreffelijke geest hecrsclit, niet behoeven onder te doen voor andere natiën. Dank zij cenen minister, die, diep doordrongen van het groot belang, hetwelk voor het vaderland en de koloniën iu den bloei van het zeewezen gelegen is, met vaste hand de teugels van het bewind in handen nam die niet aarzelde groote sommen aan te vragen tot herstel van Neêrlands zeemagt, en die ons weldra eene sterke en geheel naar de eischen van den tijd ingerigle zeemagt zal geven. Mogen wij met zulk eene zeemagt ons dan al niet met Pranschman of Brit kunnen meten, zij zal aan liet rijk als zeemogendheid een gewigt geven, dat het als landmagt nimmer kan bekomen, zij zal handel en zeevaart beveiligen, onze kostbare Indische bezittingen beschermen, en door trouw, moed en beleid zicli zeiven cenen onslerfelijkcn roem verwerven. Bij gunstig weder zal morgen, des namiddags ten 1 ure, op liet stations-terrein de plegtige uitreiking van liet vaandel aan het Artillerie-Vrijkorps alhier geschieden. Wij zijn in staat gesteld aan veler verlangen te voldoen door mede te deelen langs welken weg de optogt zal geschieden. Velen schijnen dit te willen weten, ton einde daarna te willen bepalen of zij al of niet een vlag zullen uit steken van hunne woningen. Van het stations-terrein begeeft liet korps zich langs de Loodsgracht cn Moleugracht over de Spoorweg brug en Nieuwe Kerkplein naar de Weststraat, passeert vervolgens de Zuidstraat, Nieuwebrug, Ilavendijk, Hoofdgracht, Kanaalwcg, Dijkstraat tot voor den woning van den kommandaut, den heer jhr. T. J. Kraijenhoff, alwaar met inachtneming der gebruikelijke plcgtigheid het vaandel zal worden gebragt. Behalve door het Muziekkorps van het Vrijkorps, zal ook door de stafmuziek der Marine, onder directie van den kapelmeester L. W. Weckesscr, deze plegtig- heid worden opgeluisterd. Nog vernemen wij van goederhand, dat de eerste marsch, die door de muziek van het Vrijkorps bij den optogt zal worden uitgevoerd, zal zijn de Artillerie-Vrijkorps-marsch, gecomponeerd door den lieer C. A. Bekker cn opgedragen aan den kommandant van het Vrijkorps, jhr. T. J. Kraijenhoff. De heer J. C. Lcich heeft zich jegens het Artillerie-Yrijkorps alhier in groote mate verdienstelijk gemaakt cn tegelijk een aangenaam blijk gegeven van ingenomenheid met deze nationale vereeniging. Ten behoeve van gemeld korps heeft hij een exercitie-vaandel vervaardigd, hetwelk met het lleldersche wapen en den naam van het korps prijkt. Bij de gewone exercitie op 11. Donderdag werd van dit vaandel gebruik gemaakt. Tot adjudant-onderofficier bij het Artillerie-Vrijkorps alhier is benoemd de heer G. W. L. Bordeus, thans sergeant bij dat korps. Heden had alhier de plegtige ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer B. W. Polier, in leven president van de Heldersche afdeeling der Metalen-Kruis-Vereeniging. De lijkwagen werd voorafgaan door het harmonie-gezelschap Concordia, onder directie van den heer C. A. Bekker, en door de banier der afdeeling van de Vereeniging. De slippen van het lijk kleed werden door een viertal leden der vereeniging gedragen. Achter den lijkwagen volgden een groot aantal leden der Helder sche afdeeling en in de volgkoetsen de familiebetrekkingen en vrienden van den overledene. Aan het graf, waar zich ook de burgemeester en de majoor Leyssius bij den stoet aansloten, bielden de heeren Buijgk en Klaversteijn toespraken, waarin zij met lof van de bemoeijiugen gewaagden door den overledene tot oprigting en instandhouding der afdeeling van de vereeniging alhier aange wend. Langs den weg, die dc lijkstoet volgde, werden door het muziek-gezelschap trcurmarschen uitgevoerd. Onder de zonderlinge adressen welke men soms op brieven aantreft, behoort ook het onderstaande vermeld te worden, dezer dagen door het Postkantoor alhier bezorgd: Zeg postillon van 't Nieuwe Diep, Breng dit papier met spoed, Zoo snei als 't u slechts mogelijk is, Daar waar het wezen moet 't Is onder het motto ELIASOTTO Propatria Instructie boot, van 's Konings vloot Gnnt gnanw er mee te venten Blijf nergens staan, loop schielijk door Ge ontvangt er een bedankje voor En bovendien tien Centen. De officieren van gez. der 2de kl. F. X. J. van Opdorp en C. J. van Stock urn, worden met den 11 dezer geplaatst, eerstge noemde op Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, en laatstgeraelde op Zr. Ms. raderstoomschip de Valk. Aan den heer N. Trakranen, afgetreden minister van Koloniën, is verleend een pensioen ten laste van den Staat, groot/841 'sjaars. Dc minister van Oorlog, daartoe door Z. M. gemagtigd, heeft goedgevonden te bepalen dat liet zamenkomen der miliciens-verlof gangers van de ligting van 1863, waartoe deze tegen den 20 Sept. a. s. zijn opgeroepen, NIET zal plaats hebben. Iu het Volksblad leest men «Bij het beslaau der cholera in ons land, doen die gemeentebesturen wijs en verstandig, die de kermis afschellen, wauneer zij meenen, daarmede in deu geest lmnner gemeenteleden te handelen. Maar daarom bundelden dc gemeentebesturen van 's Gravenhage, Botterdam eu Arnhem nog niet onverstandig, om de ker missen to laten doorgaan. Bij onzen volksaard is de regering niet alvermogend. Het is iu groote steden oneindig beter, de volksvermakelijkheden te leiden, dan liet volk te verbieden, hetgeen uit den aard der zaak niet verboden kan worden. Ilut plaatsen vnu eenigc winkels, het oprigten van cenigc spellen, is niet het gevaarlijkste, maar wel het opeen gedrougen zijn van een dronken en zedeloozc volksmassa des nachts en ten ontijde; eu deze saturnalia in de groote steden worden meer door het verbod, dan iloor de regeling der kermis bevorderd. Volksgewoonten, die schadelijk zijn, wijken eerst door betere volksovertuiging maar daartoe kan ieder voor een gedeelte iels toebrengen. Blijkens de jongste opgaven heeft het getal paarden in het geheele land in 1865 bedragen 253,999, runderen 1,3L4,09S, schapen 967,312, geiten 123,198 cn varkens 295,810. Gedurende het jaar 1866 had het gesticht voor krankzinnigen Meerenberg, tusschen de 6 eu 700 lijders. Dc te Botterdam gevestigde vereeniging „liet AuU-DaghladzegclVerboud" heeft thans hare statuten bekend gemaakt, uit welke statuten o. a. blijkt, da^»— zij haar doel zal trachten tc hereiken door het houden van openbare bijqetV' komsten; door het uitgeven van geschriften; door het vestigen der aaijrfwffit. van dc journalistiek op deze levens-kwestie der pers; door de kiezers bo*«£r- kiezingen te wijzen op het hoogc belaug der zaak; door aanwending vjra het regt van petitie, en verder van alle wettige cn gepaste middelen, die lidt-yblt zullen kunnen overtuigen van het wenschelijko der afschaffing van het dagblad- zegel. Do Vereeniging heeft zich bij circulaire tot de dagbladen gerigl, en'";, vraagt vooral van de pers, als leidsvrouw der publieke opinie, belangstelling, medewerking en ecu krachtig protest tegen een last, waaronder zij reeds W' lang gebukt gaat.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1