HELOERSCHE f NIEUWEDIEPER COURANT. M 73. DONDERDAL 12 SEPTEMBER. i»«7. E N PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. BINNENLAND. JAARGANG, Adykrtenti isn worden anngenomei) lot Zafcurdug en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denlleldertotl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukkeu franco aan den Uitgever. VIJF-EN-TWINTIGSTE ht/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatujidag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.30. i, franco per post1.50. Enkele nommers0.1-0. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Op Dingsdag den 24sten September 1867, des namiddags ten half drie ure, zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlembij enkele inschrijving worden aanbesteed: Het maken van STEENGLOOIJING-EN enz. tot versterking van de Pettemer Zeewering. De bestekken zijn met de daarbij behoorende situatie teekening, tegen betaling van 25 cents per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op den Dam te Amsterdam. Aanwijzing in loco zal worden gedaan op Zaturdag vóór de beste'- ding, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Haarlem-, bij den Ingenieur J. E. W. CONRAD en bij den opzigter P, .T. KR IE GE R, beiden te Alkmaar. Den 13 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 11 September Z. Ji. II. de prins van Oranje wordt op a. s. Yrijdag alhier verwacht. ITel was op een guren, kouden avond, den 26stcn Pcbruarij 11., toen zich in eene vergadering, die in het bierhuis de Brouwer alhier gehouden werd, de eerste stem verhief om hier ter plaatse, in navolging van hetgeen in andere gemeenten van ons land was geschied, een verceniging tot bevordering van de weerbaarheid des lands op te rigtcn. liet was de heer C. A. Joekel, die in krachtige bewoordingen zich liooren deed om, vooral ook met het oog op den eigenaardigen toestand dezer gemeente, hier een Artillerie-Vrijkorps op te rigtcn, bepaaldelijk bestemd om uitsluitend zich te oefenen om deze versterkte plaats in tijd van nood en gevaar tegen den vijand te verdedigen. Die opwekking vond al aanstonds weerklank; - het voorloopig comité vatte onder de leiding van den eersten ontwerper, het plan op eu zette zich aan hel, werk om het korps te stichten. Na ecnigo weken werd de verceniging gecon stitueerd, nadat tal van ingezetenen hunne medewerking, hetzij geldelijke of werkzame medewerking of beide vereenigd, hadden toegezegd; - het bestuur aan vaardde zijne.mpeijelijko taak en gesteund door de krachtige medewerking van mili taire autoriteiten, vingen de oefeningen nnn cu aanvankelijk bleek liet, dat de manschappen zich uitmuntend zochten te bekwamen. Op velerlei wijzen werden aan dit korps blijken gegeven van belangstelling en waardeering; - maar niet het minst werd hulde gebragt aan het schoone doel, waarmede deze verceniging was tot stand gekomen door de dames, die zich ouder de leiding van mevrouw Leyssius hadden vereenigd om aan het korps een sierlijk bewerkt vaandel te verecren. Op Zondag 11. werd dit vaandel op plcgtige wijze aan Let korps overhandigd. Mejufvrouw C. van Herwerden deed dat met een gepaste toespraak. De president en bevelhebber van het korps jkr. T. J. Kraijenholï nam die veree- rende gave aan, namens bestnurderen, met eene toespraak cn besloot met de manschappen gepast toe te spreken. Nog werd door den heer schoutbij nacht en den oprigtcr van hel, korps den beer Jéekel, het woon} gevoerd, de laatste droeg daarbij ecnigc fraaijc dichtregelen voor, ten dienste van deze gelegenheid door mejufvrouw L. A, Stratenus ver vaardigd; vervolgen» werd voor het vaandel en voor de dames gedefileerd cu eindelijk werd, na een optogt met het vaandel, dit kostbaar geschenk ten huize van den president-bevelhebber bezorgd. Met de uitvoering vau muziekstukken door het muziekkorps van het Vrijkorps cu door liet stafmu/ickkorps dei- Marine werd deze plegtighcid iu lioogc male opgeluisterd. 's Avonds werd in het lokaal Tivoli liet feest van den dag met een bal besloten. Tal van leden met hunne dames waren daar bijéén; onderscheidene toasten werden er uitgebrngt en op vrolijke wijze werd dit echt nationale feest besloten. Dit feest blijft zeker lang nog in aangename herinnering hij allen, die het bijwoonden; het zal voorzeker strekken om den band lusschen de leden naamver toe te halen en bijdragen om de belangstelling in en de ondersteuning van deze verceniging te bevorderen. Tijdens den optogt op jl. Zondag stortte een persoon, die den stoet vergezelde langs den weg, in het Ileldersch Kanaal. Eerst dooi de hulp van onderscheidene personen, waaronder zich de heer J. li. Jansen bijzonder onderscheidde, gelukte hei den zinkenden drenkeling te redden, Met genoegen vernemen wij, dat, zoowel van wege ingezetenen dezer gemeente, als in het bijzonder vau de zijde van bestnurderen en leden van het Artillerie-Vrijkorps alhier, adressen in gereedheid gebragt en van handteekeningen voorzien zullen worden, ten einde nog pogingen bij Z. M. aan te wenden om den heer j hr. T. J. Kraijenhoft' in ons midden te houden en de intrekking zijner verplaatsing te verkrijgen. Ten dienste van de jeugd der Hervormde Gemeente alhier, zal een Zondagschool worden geopend in het schoollokaal aan de Hoofdgracht, welk schoolgebouw daartoe welwillend door het gemeentebestuur is afgestaan. Op Zondag den 15 dezer zal de aanvang van het onderwijs .plaats hebben en geregeld iederen Zondag namiddag ten 2 ure gegeven worden. Op de reede alhier werd jl. Maandag opgevischt het lijkje van een pasgeboren kind. De allerduidelijkste blijken waren er te zien, dat dit kind op wreedaardige onmenschelijke wijze besterad was om den dood in de golven te vinden. Jl. Maandag werd in eene werkplaats alhier het lijk ontdekt van een jongeling, die sedert den vorigen dag werd vermist. Hij had zich zelve aldaar met een scheermes doodelijke verwondingen in de hals toegebragt, waaraan hij bezweken is. Deze jongeling leed sedert cenigen tijd aan verstandsverbijstering. De bemanning van het schroefstoomschip Metalen Kruis is jl. Woensdag onthaald geworden op wijn, broodjes met ham en sigaren. Een der leden van de Metalen-ICruis-Vereeniging had de equipage een gift van ƒ100 ter hand gesteld, waardoor de beman ning van dat oorlogschip een regt vrolijken dag had. Het is jammer, dat de milde gever niet bij dal; feest tegenwoordig was, want dan had hij gezien, dat Janmaat een hartelijkcn dronk aan hem heeft gewijd. Met genoegen maken wij hiervan melding, daar ieder blijk van sympathie aan onze matrozen gegeven, door ons hoog gewaar deerd wordt. Janmaat munt steeds uit door ijverige pligtsbetrachting, zoo'n feest zijn zij dus ten volle waardig. Het programma vari het Concertgezelschap Apollouit te voeren Donderdag a. s. des avonds ten zenen ure, in het lokaal Tivoli, luidt als volgt Eerste gedeelte: I. Ouverture de 1'op. Ie Dien et la Bagadère van Aubcr; 2. Duo de 1'op. Robert d'Eoreia: van Donizetti; 3. La corbeille de fieurs, Redowa van Schermers; 4. Souvenir de 1'op. Lucrhe Borgia de Donizetti van Neumann Tweede gedeelte: 5. Ouverture de 1'op. Bonsoir Mr. Pantalon van Grisar; 0. Stabat Maler (inllimatus) van Rossini; 7. Célcbro Bolero de 1'op. Les vepres Siciüennes de Verdi, 1,ranser, par Weckesser 8. Grande fantaisie sur des motifs de Nicolaï van Bender. Naar wij vernemen zal op Donderdag 3 October e. k. weder eene tooneel voorstelling gegeven worden door het letter min n o n d—gezelschap Liefde tok Kunst alhier. Een inteekenlijst tot deelneming zal daartoe dezer dagen circuleren. De stukken, die te dier gelegenheid zullen worden opgevoerd, zijn: 1. De Zoon van de Heldintooneelspel in 2 bedrijven2. Tante Trui, blijspel in 1 bedrijf en 3. Drie Minnaars en een Bruid, blijspel in 1 bedrijf. De gunstige wijze, waarop zich dit gezelschap bij zijn eerste optreden heeft doen kennen, zal, zoo wij gelooven, ditmaal velen opwekken ora die voorstelling bij te wonen. •- De heer jhr. T. J. Kraijenhoff, controleur der dir. bel,, in-en uitg. regtcn alhier, is verplaatst naar Maastricht (1ste afd.) en wordt vervangen door den heer B. K. Boom, te Axel; de heer II. Bijlevehl te Hoorn naar Sneek, en wordt vervangen door den heer T. D. Abbing thans te Amsterdam (dir. bel. 5de arrond.) Bij Zr. Ms. besluit van 1. dezer is eene commissie ingesteld ora der regering van advies t,o dienen in zake de wiermaaijerij. Deze commissie bestaat uit de heerenrar. L, J. Bouricius, onlv. dor registr. en dom. alhier; J. E. W. Conrad, ingen. van den waterst. tc Alkmaar: P. Maats Jr., burgem. van Wieringen, en dr.-C. A. J. A. Oudemans, hoogl. in de kruidkunde te Amsterdam, aan welken laatste tevens het voorzitterschap der comrn. is opgedragen Z. M.. heeft goedgevonden den sohoul-hij-nacht J. Andreae de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1