HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 78. ZOiV'DAG 29 SEPTEMBER. 1867. V EN VIJF-EN-TWINTIGSTE a 4» a JAARGANG. BINNENLAND. Deze Courant wordt uitgegeven wof.nsuag en zatukdag avond na acht nre, door A. A. BAKKER Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. AnvERTESTiÉN worden aangenonieu tot Enturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.C0. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregl voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. KELDER en NIEUWEDIEP, 28 September Op voortreffelijke wijze handhaafde gisteren avond de heer J. J. Cremer zijn verworven roern, toen hij, voor een talrijk en aanzienlijk auditorium in het lokaal Tivoli alhier opgetreden, een paar zijner keurige overbetuwsche novellen ten gehoore bragt. Op onnavolgbare wijze schetste de spreker tooneelen uit het huiselijk en familieleven, met eene levendigheid, zóó aanschouwelijk, dat racu als het ware de gebeurtenissen voor zijne oogeu zag plaats hebben. Het is ons onmogelijk den indruk weer te geven, die deze schoone voordragt op ons, en blijkbaar aan de ongestoorde aandacht, op alle aanwezigen maakte. Maar dit kunnen we inzonderheid van de novelle, getiteld Het Kruuzemunlje mcdcdcelenIn een boeijend verhaal van de lotgevallen eens ecnvoudigen gezins, uit een vader, zijne eenige dochter en eene bejaarde grootmoeder bestaande, kwam op treffende wijze uit de bemoedigende leering: wie kwaad met goed vergeldt, wordt vroeg of laat voor zijne zelfverloochenende liefde door God beloond. Meer dan eene ellenlange verhandeling over liefde lot den naaste werd hier in een eenvoudig en boeijend verhaal, op zoo natuurlijke wijze voorgedragen, voorzeker een diepen indruk teweeg gebragl op het gemoed der hoorders, die als geboeid werden aan de naar het leven geteckende tafereelen. Is dc heer Cremer gewoon het penseel te hanteren, hij weet ook meesterlijk te schilderen, als hij optreedt om door zijn spreken oor cn hart tc boeijen en ook daardoor te stemmen tot al wat edel is en goed. Bij de Directie der Marine alhier is jl. Donderdag aanbe steed: de uitvoering der werken voor het ouderhoud van de Dok- Sluis- en andere Waterwerken van het Maritime Etablissement te Willemsoord, gedurende het jaar 1868. Er waren ingekomen 5 billetten, van de heeren: E. J. Knoppcrt voor 5190, Gebrs. Janzen f 4180, P. Spruit 4178, W. van der Wooning 4176, E. Vos'/ 3948. De eerste vergadering in dit saizoe.it der Maatschappij Lot Nut van het Algemeen, departement Helder, zal plaats hebben op Vrijdag den 11 Oct,. a. s. Ds. E. Havcrschmidt van Schiedam, zal alsdan een spreekbeurt vervullen. De machinist 2de kl. bij dc Marino J. Tegel, is na afgelegd examen tot de 1ste klasse bevorderd. Volgens een tclegraphisch bcrigl uit Londen, dd. 27 dezer, was Zr. Ms. stoomschip de Valk van Woohvieh naar Portsmouth vertrokken, alwaar dc koningin dor Nederlanden den 1 Oct. zich op dien bodem zal inschepen. Het schroefstoomschip 1ste kl. Curaqao, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. van Gogh, alsmede liet raderstoomschip Sitmalra, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. A Dronkers, hebben in den morgen van den 25 dezer de reede van Duins ver laten tot voortzetting hunner reis naar Oost-Indic. Uit een bij het Dep. van Marine ontvangen telegrafisch berigt blijkt, dat het laatstge noemd vaartuig den 27 te Plymouth is binnengevallen, om nat geworden steenkolen tc verwerken. De minister van Marine heeft ter kenuis van belanghebbenden gebragt, dat. in den loop van het 3de kwartaal van 1868 als kadet bij bet corps mariniers kunnen worden toegelaten drie jonge lingen, na behoorlijk afgelegd examen. Men schrijft ons van Vlieland, dd. 26 September: „Ten gevolge van den op 24 dezer alhier gewoed hebbenden storm, liggen onze stranden van het eene einde tot het andere, als bezaaid met wrakhout, rondhouden, etc. Uit den chaos van de aangespoelde goederen is reeds gebleken, dat tot de verongelukte schepen behooren: het Nederl. kofschip Baudine kapt. D. Pool, van New-Castle met steenkolen naar Harlingcn; het Pruissische schip Dolpldn kapt. I. L. Rnracke, te huis behoorende te Konings bergen, komende van Londen, alsmede een schoener waarvan dc naam en de oorsprong alsnog onbekend zijn, alle welke schepen totaal zijn verbrijzeld, terwijl de opvarenden vermoedelijk jammerlijk zijn omgekomen. Van het Pruissische schip zijn reeds eenige papieren alsmede eenige album-portretten gevonden. Morgen begeef ik mij weder naar het tooneel van verwoestiug ora denkelijk eenige nadere bijzonderheden tc vernemen. „Heden heb ik vernomen, dat door een Terschellinger loods- schipper is opgevischt een persoon van het Pruissische schip Dolpldn, alsmede een lijk van genoemden bodem, zoodat tot dusverre slechts één dier zeelieden is behouden. „In de Eijerlandsche gronden is volgens rapport een driemast schip gezonken, waarvan de drie toppen boven water uitsteken." Men schrijft ons van West-Terschelling, dd. 26 September „Gisteren kwam alhier de loodsboot N°. I, schipper D. N. de Boer, met verlies van zeilen, gebroken zwaard en andere averij binnen. Genoemd vaartuig had den 24 dezer getracht eene kof voor te zeilen cn binnen te brengen, maar heeft hem in reddeloozen toestand, in noodweer, digt aan het strand verlaten, om zichzelf te kunnen beveiligen, hetgeen met de grootste krachtsinspanning is kunnen geschieden. Van het kofschip is verder niets vernomen vermoedelijk was het de Baudina, kapt. Pool, van Engeland met steenkolen op Harlingcn. Het schip is hoogstwaarschijnlijk met man en muis vergaan, daar schipper de Boer het zeer spoedig uit het oog heeft verloren. „Kort daarop kwam schipper G. Molenaar met de loodsboot N°. 3 biunen, aan boord hebbende een matroos van het in den nacht van 24 op 25 dezer in de Terschellinger buitengronden verbrijzelde Pruissische fregatschip Dolpldn, kapt. Rumckc; na 6 uren op een stuk wrakhout te hebben doorgebragt is hij door schipper Molenaar in bewusteloozen toestand opgevischt en na acht uren achtereen zich met hem bezig te hebben gehouden, mogt het de equipage van de loodsboot gelukken hem weder in het leven terug te roepen. Schipper Molenaar vischlc kort nadat hij deze man had opgenomen nog een tweede op, doch die was reeds door de uitputting overleden. De ingespannen volharding van de opvarenden der loodsboot om een natuurgenoot in het leven te behouden, verdient allen lof. „De gewone buitenmarkt die hier den 24sten plaats had was goed bezet, de handel echter liaanvv en lusteloos." Dr. A. van Kreef, tc Haarlem, is benoemd tot opzigter over de plantsoenen te Alkmaar. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten dit jaar kermis te houden van 21 Oct. lot 2 Nov. a. s., tenzij de gezond heidstoestand dit mogt verbieden. Do lieer D. W. Carré, heeft te Amsterdam op een particulier terrein gedempte Amstelgrachtjc zijn circus doen opbouwen weldra zullen cr de voorstellingen een aanvang nemen. Prof. Kaiser, te Leiden, zal den 30 dezer te Berlijn deel nemen aan dc internationale conferentie van gemagtigden voor de graad meting in midden-Europa. Het bronzen standbeeld voor Vondel is dezer dagen in de fabriek van dc heeren L. J. Enthoven Co. Ie 's Ilage gereed gekomen en zal in de volgende week naar Amsterdam worden ge zonden. liet stelt Vondel voor zittende rustig op een gedrapeerdeu stoel; het regterbecn uitgestrekt op het voetstuk, het linker gebogen, rustende op een voetbankje. Met het door een lauwerkrans versierd hoofd naar omhoog blikkende, schijnt hij te peinzen over de woor den, die zijn opgeheven pen straks in het op zijn knie rustend boek zal schrijven. Aan zijne voeten ligt een Virgilius. In één woord, men ziet Vondel zoo als men hem uit zijne werken kent. Het werk zelf is een meesterstuk. Ter hoogte van 3.35 el en 1.75 el breed, is het van brons ter dikte vau 5 streep gegoten. De hoogte van den stoel is 1.20 el. Het geheel heel't een gewigt van 1900 a 2000 kilo. Het strekt den ontwerper, den heer L. Éoyer, tot eer. Te Kozendaal is jl. Woensdag uit den trein van ll-i uur 's middags van Antwerpen de reiziger Somers, naar den trein van Bergcn-op-Zoom willende gaan, door een locomotief, die water ging haleu, omver geworpen; hij werd als misvormd lijk opgenomen. Bij Zwolle is de trein van Deventer door verzuim vau den wisselwachter op dc Meppclerlijn geraakt en op een trein zaud- wagens gestooten. De schok was geweldig, drie goederenwagens

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1