HELDERSCHE NIEUWEDIEFER COURANT dm M 81. DONDERDAG 10 OCTOBER. m ■f$p EN VIJF-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Advertentiën worde» aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer iT. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan de»Helder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt' uitgegeven woensdag en zaterdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Bij deze Courant behoort een BIJBLAD, bevattende verslag der jl. Dingsdag gehouden zitting van den Gemeenteraad. Den 13 dezer vertrekt de WEST-INDISCHE mail. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 October. Jl. Zondag namiddag ten 3 ure werd in het kerkgebouw der Hersteld Evang. Luth. gemeente een Zondagschool opgerigt. De predikant dier gemeente, ds. Soustral, hield te dier gelegenheid eenc toespraak, waarin hij in beantwoording trad der volgende door hem gestelde vragen: 1. Wat zijn zondagscholen? 2. Hoe zijn die inrigtingen ontstaan en uitgebreid? 3. Wat is ter dezer plaatse geseliied in het belang der zondagschool en wat zullen wij doen. Het spreken werd gevolgd door ondervragen. Nagenoeg 40 kinderen lieten zich voor het ouderwijs aan deze inrigting inschrijven en reeds ditmaal klonk hun lied ter cere van hunnen Hemelschen Vader, tot verheerlijking van wien zij hier worden opgewekt. Na den afloop van het onderwijs werden de kleinen in de consistoriekamer ieder op een stuk koek onthaald; het was een verrassing hun door de leden van den kerkeraad bereid. Wij voegen onze wenschen bij die van leeraar en kerkeraad en hopen, dat ook die zondagschool in ruime mate moge bijdragen tot bevorderen van godsvrucht en deugd. Jl. Zondag avond woonden wij met genoegen de groote ver gadering bij van de Zangvereeniging Cecilia. De uitvoering was verdienstelijk o. a. het 1ste en 3de nummer der eerste afdeeling, werden uitmuntend gezongen. Aangenomen voor den overvoer naar Java van een detachement, sterk 125 militairen, het klipperschip Electra, kapt. P. II. Landweer. Embarquement 30 dezer, alhier. Ter vervanging van den kapt.-luit. ter zee J. C. Holtzapffel, wordt met den 11 dezer het bevel over Zr, Ms. schroefstoomschip Zoutman opgedragen aan den kapt.—luit. ter zee jhr. J. E. W. E. van Baders. Tot kapitein 2de kl. is o. a. benoemd de kapitein van de 3de kl. F. baron van Aerssen Beijeren van Vosbol. H. M. de Koningin, onder den naam van Gravin van Buren te Parijs verblijf houdende, heeft jl. Donderdag eeue wandeling gemaakt over het Veld van Mars. H. M. was vergezeld van den heer Martin Coster, Nederlandsch commissaris-generaal. Jl. Vrijdag avond heeft II, M. in de keizerlijke loge dc voorstelling in de Opéra Comique bijgewoond. Het standbeeld van van Hogendorp i3 te Brussel met goed gevolg ingeladen in liet stoomschip Stad Brussel. Men zegt, dat Z. M. de Koning bij de onthulling van het beeld tegenwoordig zal zijn. In de week van 29 Sept. tot 5 Oct. zijn geene gevallen van veetyphus in het Bijk voorgekomen. Uit de bcgrooting voor het departement van Justitie (1868) blijkt, dat voor tractementen en pensioenen van scherpregters 7046 benoodigd is. Wanneer men aanneemt, dat de doodstraf bij hare zeldzame toepassing thans eenmaal om de tien jaren in ons vader land wordt voltrokken, dan kost elke executie 70,460, behalve de kosten van onderhoud en vervoer van een omslagtig schavot. Men berigt dat de leening van 100 millioen voor het kanaal van Suez volkomen is geslaagd; en dat men tegen 1870 op de opening van den nieuwen weg naar Indië zal kunneu rekenen. Het is bekend, dat in April dezes jaars in ons vaderland is opgerigt het Auti-Dagbladzegel-Verbond, met het doel om de afschaffing der zegel-belasting hier te lande te bevorderen. In korten tijd werden afdeelingen van die vereeniging in onder scheidene gemeenten des lands opgerigt. Deze belangrijke aangelegenheid heeft in ruime mate de belang stelling opgewekt van het 9de Nederlandsch Taal en Letterkundig Congres, hetwelk den 19 Augustus 11. te Gent in België is gehouden. Daar werd door den heer Maurits H. van Lee, Nederlander van afkomst, maar te Brussel woonachtig, eeue hoogst gewigtige rede gehouden, waarin hij op overtuigende wijze aantoonde hoe het zegelregt op de dagbladen en de daarmede verbonden bepalingen op de bladen uit het buitenland hoogst nadeelig werkt op maat schappelijk, letterkundig en zedelijk gebiedhoe de andere landen van Europa op dit punt ons vaderland verre vooruit zijn en hoe deze I onbillijke belasting zoo spoedig mogelijk verdient te worden afge schaft. Een adres in dien zin is dan ook door het Congres gezonden aan Z. Exc. den minister van Financiëu in Nederland. Bij den Leidschen boekhandelaar A. W. Sijthoff, is nu dezer dagen in het licht vet schenen eene brochure, waarvan de inhoud bestaat uit: 1. de rede van den beer van Lee; 2. overzigt der vreemde zegelwetten in Nederland, Bremen, Frankrijk, Gr.-Brittannië, Hamburg, Oostenrijk, Pruisscn en Zweden; 3. uittreksel uit de verslagen van het 9de Taal en Letterkundig Congres. De lezing van dit werkje bevelen wij met het oog op deze voor ieder belang wekkende aangelegenheid ten zeerste aan. In eene brochure, dezer dagen in het licht verschenen en wier inhoud zich bepaalt tot de bespreking van de afschaffing der kermis, lezen wij aan het slot deze belangrijke opmerking, die wij gaarne aan ieders overweging aanbevelen„Er blijft ons nog over te beantwoorden de vraag -. Als gij het volk de kermis ontneemt, wat geeft gij in de plaats? Antwoord: Gepaste volksfeesten. Er zijn dunkt mij wel feesten in te rigten, die met regt volksfeesten zijn te noemen, namelijk dezulke waaraan alle rangen en standen in de maatschappij kunnen deelnemen. Zulke feesten mogen slechts een of tweemalen in een jaar plaats hebben. Er behoort eenc aanleiding toe te bestaan, b. v. de verjaring van eene of andere gedenkwaardige gebeurtenis voor stad of land, de jaardag des Konings, de inwijding of verbetering van gebouwen of instellingen ten algemeenen nutte. Zij bestaan in muziekale opvoeringen door goede muziekkorpsen, in optogten, tentoonstelling, illuminatie, vuurwerk, vrijheid van arbeid, enz. Bedeelde armen, gebrekkigen en bejaarden, zieken of zwakken in arm- of gasthuizen ontvangen op dien dag buiten gewone voeding. De kosten worden gevonden, zoo mogelijk deels door eene bijdrage uit de gemeentekas, deels door vrijwillige bijdra gen, aan de meer gegoeden te vragen. Het bestuur wordt opgedra gen aan eene vaste commissie voor de volksvermaken, of zoo die niet bestaat, aan eenc commissie daartoe door bet gemeentebestuur uit te noodigen. De vrees, die bij sommigen bestaat, dat de zoo genaamde gcmccnc man met zulke feesten niet regt ingenomen zoude zijn, wordt door de ondervinding te Middelburg beschaamd. De goede afloop der gevierde feesten heeft in die gemeente steeds kunnen getuigen van ongestoorde orde, gepaste vreugde en algemeene deelneming." Dezer dagen kwam te Texel een oppassend huisvader op een jammerlijke wijze om het leven. Hij ging des morgens naar het strand, toen het des nachts hevig gestormd had, om te zien of er ook ongelukken op de kust waren gebeurd. Op strand komende, ontdekte hij een stuk wrak in zee drijvende, en beproefde het te bereiken, hetgeen hem echter niet gelukte. Bijna den geheelen dag had hij er bij doorgebragt, en hij moest eindelijk doornat huis waarts keeren. Zijn weg liep door een breeden duinrcgel. Onder weg is hein zeker iets overkomen, althans na twee dagen zoekens vond men hem dood in de duinen liggen. Door den gemeenteraad van Alkmaar is dezer dagen besloten tot opheffing van het gymnasium en tot het oprigten van eene latijnsche school. - "Van 4 tot 9 April 1868 zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt, inet medewerking van de afdeeling Amsterdam der Hollandschc Maatschappij van Landbouw, eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen van tuinbouw. De inzending en mededinging staat vrij aan alle liefhebbers van planten en aan bloemkweekers, zoo hier te lande als elders woonachtig. Brieven en opgaven vóór of op 25 Maart in te zenden aan de heeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1