HEIRERSCHE NIEUWEDIEPER COORANT. M 90. ZONDAG 10 NOVEMBEll. 1B67. VIJF-EN-TWINTXGSTE JAARGANG. BINNENLAND. Adtketentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H 422, aan denllelder, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer 0.15. Zegclregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatuiidag avond na acht ure, door A. AB AKKE It Cz. aan liet Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Den 13 dezer vertrekt de WEST-ISTDÏSCHE mail. HELDER en MJEUWEDIEP, 9 November. Zelden hadden de werkende leden van Olympia zooveel satis factie van hun werk en zelden werd door hare niet-werkende leden cn de talrijke dames, bij eenige voordragt, meer genoegen gesmaakt dan op den avond van 6 Nov. jl. Latude of vijf'-en-dertig jaren gevangenschap" van Anicet Bourgeois, door eeu voormalig werkend lid van Olympiaden heer J. W. van der Haar, vrij uit het Fransch vertaald cn voor rederijkers bewerkt, werd in de vergade ring, dien avond gehouden, opgevoerd. De mocijclijkhcid van 't stuk cn zijne uitgebreidheid (vijf bedrijven en een voorspel) zouden een beletsel geweest zijn om Latude in deze Kamer op te voeren, maar de omstandigheid, dat de bewerker zijn stuk aan haar had opgedragen cn de warme toegenegenheid welke de leden hun voormalig, nu eerc-lid toedragen, deed hun hunne krachten inspannen om dit belangrijk tooneelspel op te voeren. Bij uitnemendheid zijn ze geslaagd. De moeijelijkheden, die ze bij de langdurige studie vau Latude ondervonden, zijn roemrijk overwonnen, want de opvatting en uilvoering der verschillende rollen was voortreffelijk, voor dilettanten, meesterlijk te noemen. Dat oordeel geldt evenzeer hen die de ondergeschikte, als hen die de hoofdrollen vervulden, ja zelfs de figuranten die, - wanneer wij ons niet vergissen - voor een groot deel niet tot de werkende leden behooren, maar slechts als hulptroepen waren aangerukt, kweten zich bij uitstek goed. Ook hunne losheid verdient lof, en de opmerking die wc van een der toeschouwers hoorden, dat Olympia hier gunstig afstak bij menig tooneelgezelschap, waarin door acteurs van weinig talent en minder geoefende figuranten het ensemble niet weinig bedorven wordt, moeten wij teil volle beamen. Latude, Dalègre, Legros cn St. Mare noemen wij in het bijzonder, omdat ze zich zeker zeer veel moeite hebben gegeven om hunne rollen te bestuderen cn uit te voeren, maar wij herhalen het: allen, zonder onderscheid, hebben de eer van Olympia opgehouden cn bevestigd. Blijven de werkende leden nog latig hunne zorg wijden aan de belangen der Kamer, aan de schoone kunst der uiterlijke wel sprekendheid en vinden ze hunne voldoeniug van de moeijelijkhedeu die ze vaak moeten doorworstelen ia de goedkeuring van het tal rijk publiek dat in den icgel de vergaderingen bezoekt! Het nieuws, iu de buitengewone vergaderiug door ons vernomen dat in den laatsten tijd weder ccnige heeren als werkende leden zijn toegetreden, doet ons dc hoop voeden voor het lang en gewenscht bestaan en den bloei van Olympia, en op goede gronden kunnen wij ieder jongmcnsch van opvoeding en aanleg ten sterkste aanradeu zich bij deze verecniging aan te sluiten. Het nut er van te trekken is grooter dan het oppervlakkig schijnt, want vrijmoedigheid en losheid in houding, die er zeer wordt aangekweekt, is in het leven eene groote aanbeveling. De uitslag van de jl. Dingsdag gehouden verkiezing van 38 stemgeregtigde Manslidmaten voor de Hervormde gemeente alhier is, dat de candidaten van de Kicsvereeniging „Evangelie en Vrij heid" ziju gekozen. (Reeds gisteren morgen uitgebreid in afzonderlijke billetten onzen gcabonneerden medegedeeld.) Het zeldzaam voorregt om te midden van betrekkingen en vrienden het gouden bruiloftsfeest te vieren, wordt heden door onze geachte plaatsgenooten, deu lieer J. Borst cn zyne echtgenoot ge vierd. Omringd door kinderen en behuwdkinderen, ontvangen zij heden van onderscheidene zijden blijken van deelneming. De leden van het Burgerlijk Armbestuur, van welk collegie de heer Borst sedert vele jaren lid cn gedurende den laatsten tijd voorzitter is, hebben gezamenlijk hunne opwachting ten huize der feestvierenden gemaakt. Moge dit achtenswaardig echtpaar nog lang worden ge spaard ten nutte en tot genoegen van zoovelen, die hen achten en beminnen 1 Ds. Felix, pred. bij de Christ. Afgesch. Ger. gemeente te Bolsward, heeft het beroep naar die gemeente alhier aangenomen, Naar wij vernemen is de machinist 2de klasse bij de Marine E. Munnik, na afgelegd examen, tot de 1ste klasse bevorderd. In de jl. Donderdag gehouden vergadering der Staten van Noordholland is o. a. besloten, geen gevolg te geven aan de uit voering van het plan tot bezaaijing en beplanting der duinen tusschen Callantsoog en den Helder. De luits. ter zee 2de kl. J. G. J. Spanjaard en L. A. Ditlof Tjasseqs worden met den 10 dezer overgeplaatst, eerstgenoemde op Zr. Ms. raderstoomschip Tinioren laatstgenoemde op Zr. Ms. stoomschip Banlca. Het 4de bat. van het 7de reg. Inf. alhier in garnizoen zal met de maand Mei a. s. naar Amsterdam vertrekken, terwijl het 3de bat. van dat reg. te Amsterdam, alhier zal komenalsmede zal de 1ste komp. van het 1ste reg. Vesting-Art. te Amsterdam en Utrecht met gemelden datum alhier komenverder zal de 4de linie-komp. 1ste bat. van het 7de reg. Inf. te Haarlem naar Hoorn vertrekken en de 4de linie-komp. 2de bat. van dat reg. te Hoorn, naar Utrecht gaan. Het schijnt, dat de as van een der wagens van den extra- treiu, waarmede H. M. de Koningin 11. Zondag uit Duitsehland kwam, door het snelle rijden heet geloopen is, zoodat men van tijd tot tijd zelfs de vlammen onder den wagen uit zag slaan. Men heeft het vuur te Gouda en te Woerden met water trachten uit te dooven en gemeend nog wel tot Rotterdam te kunnen door rijden. Gelukkig is alles zonder ongelukkeu afgeloopen. Blijkens de twaalfde lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen de som van 32,592.33. Omtrent de moedige houding der Hollanders onder de pauselijke zouavcn bevatten de bladen vele medcdcelingen. Een Fransch hoofd-officicr schreef o. a.: „Wat de Nederlanders betreft, eens in het vuur worden zij leeuwen. Die koude naturen ont vlammen niet gemakkelijk, maar ecri3 in gang gelijkt niets hunnen dapperen moed en de hevigheid hunner aanvallen. Het zijn onbe taalbare krijgslieden, geenen kunnen hen overtreffen, noch gelijken, als zij eens in den strijd zijn." Sterrekundigen kondigen van den 11 lot 15 dezer maand een luchtverschijnsel aan, dat allezins de aandacht verdient. Het zal bestaan in een bijzonder groot aantal zoogenaamde vallende sterren, die bovenal in den nacht tusschen den 13 en 14 dezer zijn waar te nemen en in de nabijheid van het stcrrebeeld „de groote beer" haar uitgangspunt zullen vinden. De heer M. W. Lemmers, te Alkmaar, is voor 6112 aan nemer geworden van het bouwen eeuer nieuwe onderwijzerswoning en het vergrooten van het schoollokaal te Wormer. Het genootschap O Economia Enchusana te Enkhuizen besloot in hare laatst gehouden vergadering tot oprigting eener zeevaart kundige school, ten einde jongelieden, die reeds op de visscherij of ter zee. varen of daartoe lust gevoelen, verder voor hun vak kosteloos te bekwamen. Deze school werd jl. Dingsdag geopend voorloopig nemen 10 jongelingen aan het ouderwijs deel. Men wil dat er sprake van is om te Leiden een standbeeld op te rigten ter cere vau den grooten Boerbave. Dc heer W. A. Tenckinck (burgemeester van Hellevoetsluis) is, naar men verneemt, tegen 29 Nov. 1867 gedagvaard in zake eeue afrekening met dc weduwe van wijlen den op 21 Junij 1866 overleden gemecnle-outvanger, terwijl de policie-commissaris Spocldcr sints ongeveer 14 dagen afwezig is en naar men zegt bij retour aauvankelijk niet tot zijne fuuctiëu mag worden toegelaten. Voorts gaan de wijzers van bet in dezen jare (Aug.) geleverd prachtig durabel torenuurwerk te Hellevoet door al die confusie (o. a. pp 2 eu 4 Nov.) byzouder aardig cu verkeerd. Voor de Christelijke Afgescheidenen te Oudewater Wad jl. Zondag als voorganger op een gewezen monnik, de heer Riveauj. De godsdienstoefeningen die van 9 tot 12, van 2 tot half 5 en van 5 tot half S ure duurden, werden gehouden in eeue der zalen van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1