DUITEN LAM). LAATSTE BERIGTEN. is. Aan het slot vari een overzigt dier werkzaamheden wordt gezegd; „Men hoopt zeer, dat liet zoo gelukkig aangevangen werk ook voltooid zal worden. liet gczigt der thans ontbloote funda menten en verdere overblijfselen is inderdaad indrukwekkend. Met nog enkele opofferingen en een weinig volharding zal men er ongetwijfeld in slagen, liet geheele kasteel terug te vinden. Nederland zal dan in het bezit zijn van een der kolossaalste en belangwekkendste gedenktcekencn uit de midden-eeuwen. De heer Amcdée Philibert, een aanzienlijk grondeigenaar in Zuid-Rusland, deelt het volgende mede, dat door de Correspondanee Agricole van de Independance wordt overgenomen. „Van alle middelen, die ik beproefd heb om mijn vee voor de runderpest tc bewaren, heeft er geen beter gewerkt dan ditaan het vee, in plaats van- zoet water, zeewater te geven. Alle runderen, waarop deze behandeling werd toegepast, zijn gespaard gebleven, niettegenstaande zij opzettelijk en voortdurend in aanraking werden gcbragl met zieke dieren." Koe ver een paar echte praters geraken kunnen, zegt de schrijver der „Gedroogde Kruiden," en hoe Hink zij vooruit komen, daarvan heb ik eenmaal een sterk voorbeeld gezien. De vader van mijn huisheer was gestorven, en daar ik nu den ouden man vrij goed gekend had en het ook mode in de stad was, deftige begrafenissen te honden, deed mijn huisheer mij de eer aan, mij tot het volgen van het lijk uit tc noodïgcn. Nu, ik ging dan ook mede; en toen wij den ouden man ter aarde besteld hadden, werden wij verzocht in het sterfhuis te komen, om daar een kleinigheid le gebruiken „zoo maar, zonder de minste complimenten," zeide de huisbaas. Nu, dat geschiedde. Daar werd nu van al 't mogelijke gesproken, slechts niet van den gestorven ouden vader. Digt bij mij zaten de schoenmaker Pliiter en de kleermaker Driihnert en tus- schen hen was de vraag opgeworpen, of de varkens koud of warm voeder hebben moesten. Zij kwamen tot geen besluit, en toen ik wegging begonnen zij juist weer van voren af aan. Den anderen morgen, 't was op een Zondag ga ik naar de kerk, en voor mij uit gaan de schoenmaker Pliiter en de kleermaker Driihnert en daar de schoenmaker zeer hardhoorend was, bemerkte ik reeds van verre, dat zij nog aan 't voeren van de varkens waren. //Nu," denk ik, „die behandelen de zaak grondigIk kwam in de kerk; Pliiter en Driihnert zaten vlak over mij; het eerste gezang werd gezongen, het tweede werd gezongen, paf! het orgel zwijgt en de gemeente ook; daar klinkt eene stem door de kerk: „Ik zeg: warm, oude, warm!" Dat was de snijder, die goedvond don schoonmaker nog eenmaal zijne meening in de doove ooren te schreeuwen. De Droit verhaalt een zelfmoord, gepleegd onder omstandig heden, die inderdaad zonder weerga zijn. Een schoenmaker, een ruw man, verslaafd aan het misbruik van sterken drank, eischte op een avond, le huis komende, dat zijne vrouw hem haar zuur ver diend weekgeld zou afstaan. Zij weigerde; eene vechtpartij volgde, waarbij de vrouw bijna geworgd werd. „Gij weigert me geld te geven," zeide hij, „en daardoor zijt gij oorzaak van mijn dood. Maar ik wil dat ge er getuige van wezen en mijne laatste stuip trekkingen zien zult." Hij bond haar daarop handen en voeten vast en een servet om den mond, zoodat zij geen geluid kon geven. Na dit gedaan te hebben, maakte hij alle toebereidselen, om zich op te hangen, eene bezigheid, die hij afwisselde door nu en dan een glas rum te drinken. Zijne vrouw meent, dat hij er vijftien gedronken heeft. Toen alles gereed was, hing hij zich op. Zijne vrouw verloor het bewustzijn. Tot zichzelve komende was haar man een lijk. Met veel moeite gelukte het haar den doek, die haar mond bedekte, los te wikkelen en zij riep om hulp. De buren scholen toe, ce policie werd gehaald, die constateerde dat de schoen maker dood was. De vrouw verkeert in zorgwekkende omstandigheden, De uitnoodigingsbrieven voor de conferentie zyn toegezonden aan Engeland, Pruissen, Oostenrijk en Rusland, als grootc mogendheden verder aan Beijeren, Wurtemberg, Baden en Hessen-Darmstadt aan het Koningrijk Saksen (de ééuïge Staat van den Noord- Duitscheu Bond, die buiten Pruissen is uitgenoodigd), aan Zweden en Noorwegen, aan Denemarken. Nederland, België, Spanje en Zwitserland. Ook Italië en het Pauselijk gouvernement zijn tot deelneming opgeroepen, maar de brieveu aan beide laatstgenoemde mogendheden zijn in eenigzins anderen vorm opgemaakt dan de overige. Over de eventuëele oproeping van Griekenland cn Turkije zouden de andere kabinetteu eerst worden geraadpleegdalthans tot op dit oogenblik zijn aan laatstgenoemde mogendheden geene uit noodigingsbrieven toegezonden. Dc Monitenr maakt een einde aan de geruchten betreffende de wijziging van het Eransche kabinet. De Keizer heeft de heer Rouher, minister van staat, overeenkomstig diens verzoek, ontheven van de leiding van het departement van financiën, cn aan den lieer de Lavalette ontslag verleend als minister van hinneiilaiidsclic zaken. Tot minister van financiën is benoemd de heer Magne, die reeds vroeger deze betrekking waarnam, cn wiens optreden, volgens het gevoelen van sommigen, een voorteeken is van liet uitschrijven eener leening van minstens 700 millioen. Tot minister van binneulandsche zaken heeft de Keizer gekozen den heer Pinard, een bekwaam regtsgelecrde, lid van den raad vau state, oud- procurcur-gcneraal te Douai; en diens voorganger heeft een zetel gekregen in deu geheimen raad, welk collegic dezer dagen, door den dood van Achille Eould, een zijner leden verloren had. De collecte voor het Pauselijke leger heeft in Frankrijk tot lieden twee millioen twee honderdduizend francs opgebragt. In de veel besproken brochure Napoleon lil cn Europa in 1SG7 wordt eene alliantie aangeraden tusschcn Frankrijk, Duitsch- land en Engeland. De schrijver verlangt dc eerbiediging der Septembcr-convcntie en verklaart zich voor het houden vau een congres, alsmede voor eene algemeenc ontwapening. In Engeland werden in 1S66 slechts 40 houten stoombooten gebouwd tegen 26S ijzeren. Gedurende de vorige week hebben tc Londen plaats gehad 2270 geboorten cu 1195 sterfgevallen. Te Londen is dezer dagen zekere Sarah Martin bevallen van drie zonen. Vader en moeder der jonggeborenen zijn beiden blind. I De gijzeling voor schulden zal weldra in Oostenrijk verdwijnen De minister van justitie heeft aan het Lagerhuis van den Rijksraad medegedeeld, dat hij in December a. s. zal indienen het ontwerp van een wetboek van strafvordering, waarin de gijzeling niet voorkomt. Hij voegde er zelfs bij, dat hij geen bedenkingen zou opperen tegen een voorstel strekkende tot het uitvaardigen van een speciale wet, waarbij verklaard wordt, dat gevangenzetting cu gevangenhouding van schuldenaars reeds nu geschorst zijn, in afwachting van de aanbieding vau het nieuwe wetboek. De uitwerking van het chassepot-geweer te Montc-Rotondo is ontzettend geweest. Toen de Fransclien in het vuur kwamen en de eerste schoten van het chasscpot-gewecr werden gehoord, zegt de een, was er plotseling een oogenblik van stilstand in het gevecht, eene huivering doorliep de gelederen der Garibaldianen Een ander schrijft: Tegen half vijf werd liet vuur plotseling zeer levendig en het geluid was zoo eigenaardig, dat ik onmiddellijk dacht aan de geweren van Chasscpot. Ik kan het niet anders vergelijken dan bij den wekker van eene klok, zoo snel volgen de schoten op elkander. Onder de zinsneden van het Amerikaanschc nieuws, per Persia aangebragt, leest men: „Dc dagbladpers der Zuid-Statcn voorspelt een oorlog tusschen blanken cn zwarten" (of ecu oorlog van menschcnrassen). De dames van Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, hebben haar gouden sieraden voor de oorlogskosten opgebragt en verklaard dat zij, zoo noodig, zeiven de wapenen willen opvatten. Lopez heeft zijne erkentelijkheid voor het een en ander betuigd, maar slechts enkele kostbaarheden aangenomen, om er ter herinnering van de zelfopofferende vaderlandsliefde goudgeld van te doen slaan, hetgeen daar nog niet bestond. De kapt. ter zee F. L. Geerling, laatst behoord hebbende tot het cscader in Oost-Indië en den 10 dezer van daar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. In de memorie van beantwoording deelt de minister van Marine mede, dat in de contracten met de firma Laird Brs. is bepaald, dat een ramschip-r7e Stier en een monitor-de Panter gele verd zullen worden op 31 Jan. 1868; een tweede monitor-de Krokodil op 8 Maart I86S; met de firma Robert Napier Si Sons, dat een ramschip-de Buffel en een monitor-de Tijger geleverd zullen worden op 15 Maart 1868; met la Compagnie des Forges et Chantiers de la Méditerannée, dat een ramschip-de Schorpioen insgelijks op 15 Maart 1S6S zal worden afgeleverd. Er bestaat alle vooruitzigt dat de contractanten, zoo voortgaande, aan hunne verpligtingcn zullen voldoen. Men heeft bij het opmaken der contracten tot leiddraad aangenomen het contract, hetwelk voor het bouwen van het ramtorensehip Prins Hendrik der Nederlanden was aangegaan, cn hetwelk tot geene. enkele moeijclijkheid heeft aanleiding gegeven. Dc minister deelt zijne inzigten mede met betrekking tot dat ram torensehip, hetwelk nu in liet geheel 1,7S4,984 heeft gekost. De heer B. G. Clement vierde jl. Zondag gedachtenis van zijne te Warder, aan den Helder, op Bronbeek en te Ellecom volbragte vijfentwintig-jarige Evangeliebediening. Naar Hand. XXVI 22 roemde en prees hij God als zijn Helper, cn Paulns' woordeu waren hem de ontboezeming van zijne dankbaarheid bij den blik in het verleden, van zijnen ootmoedigen dank bij den blik op dit heden, en van zijn vertrouwen op den .Heer bij den blik in de toekomst. Mevrouw de Douairière Gravin Benlinck, het kerkbestuur cn alle gemeenteleden, van wat rang of stand, toonden op treffende wijze hunne deelneming in het feest van den leeraar en verheugden zich met hem, dat de geest van Christus, de geest van liefde en eenstemmigheid, hier meer cn meer hccrschend is geworden. K Door den Nederl. consul-generaal te Berlijn is gemeld, dat de veetyphus zich over geheel Pruissisch-Silezië verspreidt en ook in Oostetirijkseh-Silezië is uitgebroken. Gedurende de laatste zes jaren zijn van de 2,122,235 aangc- teekeude brieveu per post verzonden, zeven vermist, waaronder twee gesloten in een te Culenborg van de postkar vervreemd pakket. Een zee-officier vraagt met liet oog op de groote schapenuitvoer van hier naar Engeland, of liet vervoer niet langs den dijk kan geschieden, oiu het vee daar te laten blijven lot dc booten aankomen, Op deze wijze toch zoude vooral het Havenplein, wanneer de inscheping heeft plaats gehad, wat ziude- lijker aanzien hebben en begaanbaar zijn voor liet publiek. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER van 3 tot 15 November 1307. ONDERTROUWDJ. II. llessing, bootsman bij dc Marine, 20 jaren cn M. Rnstemeijer. 22 jaren. D. Grunwnld, koopman. 2S jaren, weduwnaar van K, do Jongh en M. ïlu Jough, 23 jaren. J. Smit, werktuigmaker, 29 jaren cu M. Kunst, 23 jaren. J. J. Scnhnuser, werkman, 27 jnreu en J. M. Jans, GEHUWD: J. Cornelissc en S. 'M, Valkenburg. H. F. Vrijdag cu T. van der Kamp. H. Beltman cn \V. F, Drager, BEVALLEN: C. van "Wolfcrcn, gcb. Prins, (Z.). E. F. II. van der Zwam, geb. Ruijlcu, (D.). J. Klinkcrt, gcb. Swcnncu, (ZW. G. M. Klok, gcb. van Bruggen, (Z.). T. Roeffel, geb". Groven, (Z). H. Seldcrbock, geb. Moole- mau, (D.). A. M. Winter, gcb. Dcelder, (Z.). M. M. Ederscel, geb. Prins, (Z.), OVERLEDEN: N, Mol, 19 jaren. J. K. Kok, 70 jaren. C. Krul, 5 jaren. P. J. II. Karsten, 19 jaren. "W. Doekes, 19 dagen. W. J. Jcurscn, 43 jaren. A. Spekken, geb. dc Jough, OS jaren. A. Uijldebrock, geb. Olthoff, 4-7 jaren. Levenloos aangegeven 1. BURGERLIJKE STASÜTVANDEGEMEENTE TEXET van S tot 15 November 1SG7. ONDERTROUWD: Maarten Dijt, weduwnaar vau Neeltje Vorbevne en Keeltje Reindert Smit. Jan Burger cn Grietje Boon. Jobannes Bcnianlus Vroom, wonende tc Lochcm, onlangs alhier cn Gesiena Mnrretta Eliza Scborsc, wonende tc Stad-Alinclo. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Gerrit, zoon van Cornelis Hoogheid cn Grietje Pippeling. Anna Maria Adriana, dochter van Adrieunus Elenus Stiggelbout cn Coruelia de Wijn. Mandje, dochter van Trijntje Boon. Jannetje, dochter van Jan Bruin cu Marrctje Remmers. Dirkje en IJsbrand, dochter en zoon van Cornelis Gorter cn Antje Dekker. Neeltje, dochter vau llarmaniics Smit en Klaasje I Bakclaar. I OVERLEDEN: Cornelis Vinken, 4 jaron, zoon van Koenraad Vinken en I Uiltje Smit. Twee levenloos aangegeven kinderen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2