HELOERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. 1807. EN VIJF-EN-TWINTISSTE AANBESTEDING. BINNENLAND. JSS. 95. DOiVDERDAG 21 NOVEMBER. "et Deze Courant wordt uitgegeven woknsiug en zatgkdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cx, aan het Bureau, Molenplein No. 1(53. Abonnementsprijs per kwartaal1.30, franco per post1.50. Enkele nornmers0.10. Men abonneert zicli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. t/ JAARGANG. Adtertektikn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, II422, aan den Hel der, totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Op Vrijdag den 39 November 18G7, des avonds ten half zeven ure, zal aan liet Raadhuis der gemeente, in het openbaar, bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering van STEEKKOREIV, ten dienste van ©emeentc-Inrigtingen, voor liet jaar 18S8. De voorwaarden van aanbesteding liggen var. beden af, op de gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helderden 20 November 1867. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Den 31 dezer vertrekt de O. I. Landuiuil via TKIJKST, den 33 dezer via MAHSEIFildE. HELDER en NIEUWED1EP, 20 November. Naar wij vernemen zal de eerstvolgende buitengewone vergadering der zangvereeniging Cecilia door eeu paar buitengewone werkzaam heden aanmerkelijk worden opgeluisterd. Eene zangeres, die zich eerlang te Parijs zal vestigen, zal op gemelde vergadering zich doen hoorenterwijl een dor jeugdige élèves van den heer C. A. Bekker, een knaapje van 11 jaren, een muziekstuk op de viool zal voor dragen, geaccompagneerd door zijueu onderwijzer. Deze vergadering zal, naar men onze mededeelt, plaats hebben op Donderdag 2S dezer. De bevestiging van ds. Eelix, als predikant bij de Chris lel. Afgesch. Geref. Gemeente zal geschieden door ds. Eutingh van Rotterdam en plaats hebben op Zondag 1 Dec. c. k. Des avonds van dien dag zal de nieuwe leeraar zijne intreerede houden. Bij den jongsten brand alhier merkten we even als bij vroegere gelegenheden in welk een bedroefden toestand de van alles beroofde be woners zich bevonden. Kunnen dan zoo dachten wij kunnen dan die raenschen zich niet tegen brandschade assureren? Het schijnt dat de uitgaaf van hoogstens een gulden in ééns voor die menschen niet doenlijk is. Wel zijn de meesten in de lagere klasse allen in begrafenis-fondsen, maar waarom zorgen zij dan ook niet, dat ze door wekelijks een paar centen af te zonderen zich tegen brand schade verzekeren? In zoodanige gevallen moet men zich getroosten een beroep te doen op de algemeene liefdadigheid, maar onzes inziens was liet vrij wat aangenamer als men zich zelve kon redden, zonder vau de giften van anderen af te hangen. Zou het zoo onmogelijk zijn om, even als bij de begrafenis-fondsen, de gelden te voldoen bij wekelijksche stortingen? Wij maken die opmerking; welligt leidt zij tot iets goeds. De tooneelmatige voorstelling, die ten voordeelc der gezinnen welke door den brand hun inboedel hebben verloren, door de leden der Ondcrofficieren-Soeiteit Eensgezindheid alhier zal gegeven worden, zal plaats hebben op Maandag 2 December e. k. Bij het Departement van Marine zijn rapporten ingekomen van den kapt.-luit. ter zee J. van Gogk, koratnandcrende Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste kl. Guraqao. Daaruit blijkt, dat die bodem den 27 Oct. jl. ter reede van Bahia is aangekomen. De reis was zeer voorspoedig geweest en de gezondheid der bemanning liet niets te wenschen over. Blijkens de 20ste lijst is bij de redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen de som van 66,371.03 Beroepen te Leiden, ds. J. Knappert, predikant te Deventer; aangenomen het beroep naar de Lutli. gemeente te Zaandam door ds. J. I-I. C. Heijse, pred. te Zierikzec, In de Beemster is voor ruim 80 bunders land, met de daarop staande 5 boerenhuizen, eene som van 200,700 besteed. Te Maastricht heeft men een zevental jeugdige deugnieten in verzekerde bewaring genomen, die eene wezenlijke bende vormden en zich sedert eenige dagen aan talrijke diefstallen van eijcren, spek, kaas, sigaren, enz. hadden schuldig gemaakt. De oudste telt slechts 16 jaren. Toen dezer dagen een jager het bosch van Well, nabij Yenlo, passeerde, vond hij aan den voet van een boom beenderen en klee deren, afkomstig van een mensch, liggen. Hij sloeg daarop zijne oogen naar den top van den boom en zag toen met schrik een hoofd, geheel ontvleescht en hangende aan een lederen ceintuur. Bij onderzoek der kleederen vond men daarin een tinnen koker, waarin zich een pas bevond, afgegeven te Maastricht in Febr. 1866, aan een zekeren Beaujeau, gepensioneerd Indisch militair. Men meldt uit Brussel, dd. 17 Nov.: Eene commissie, bestaande uit een kolonel eu een kapitein der genie van het Neder- landsche leger, heeft dezer dagen, op last van den minister van oorlog, den generaal van den Bosch, den onlangs door de heeren Montigny cu Christophe alhier uitgevonden „mitrailleur" in oogen- schouw genomen en onderzocht. Gisteren is dit wapentuig beproefd in de Koninklijke manege alhier, in bijzijn van den Koning en den minister van oorlog, die hunne bijzondere tevredenheid te kennen gaven vooral over de hoogst eenvoudige zamenstelling. „Men stelle zich voor een gewoon kanon intusschen met 19, 31 of 37 loopen (al naar gelang van het kaliber). De loopen zijn getrokken en aan de achterzijde open. Achter deze openingen wordt door een der drie manschappen, die het stuk bedienen, een ijzeren plaatje bevestigd, in hetwelk zich even veel gaten bevinden als het stuk loopen telt. In ieder gat van de plaat (beweegbare culas) bevindt zich een patroon. Achter aan het kanon bevinden zich twee horizontale stangen, die als geleiders dienen voor eene beweegbare electrische batterij, welke op hare beurt aan de achter zijde van een hefboom is voorzien. Door dezen hefboom naar beneden te drukken brengt de tweede der manschappen de batterij naar voren tegen de culas met de patronen, Het stuk is alsdan geladen en levens van achteren gesloten. In de batterij bevinden zich met het aantal loopen overeenkomende en met deze corres ponderende punten. Het stuk moet nu nog door den derden artillerist gelost worden. Deze brengt daartoe eene kruk in beweging, welke zich aan eene der zijden van de batterij bevindt. Naar gelang der snelheid waarmede hij dat doet worden de schoten achtereenvolgens of te gelijk gelost. Zoodoende kunnen in ééne minuut 150, 250 of 300 schoten worden gedaan. Dit hangt natuurlijk af én van het aantal loopen van den mitrailleur én van de wijze, waarop met de kruk wordt gewerkt. Bij de gisteren genomen proefnemingen, werden 100 patronen verschoten, zonder dat een enkele weigerde. Te Berlijn, Petersburg, Weenen en Dresden werden echter scherpe patronen gebruikt en met hetzelfde gevolg op ieder dier plaatsen telkenmale 11,000 schoten op een afstand van 1200 a 1300 ellen gelost. De Russische regeriüg heeft dan ook onmiddellijk twee mitrailleurs besteld, dezelfde die bij het onderzoek der Nederlandsche commissie, en bij de dezer dagen genomen proefnemingen hebben gediend." De WekkerWeekblad voor Onderwijs en Schoolwezen, levert in zijn Nommer 46 van Yrijdag 15 dezer een zeer belangrijke statistiek der gehoudene provinciale examens van onderwijzers. Vooral ook met het oog op de examens in Noordhollaud zijn die cijfers nog al opmerkelijk. In April 1866 was het aantal candi- dalen voor de hoofdonderwijzers-acte die slaagden: 16.66 ten 100; in October 1S66: 45.71; in April 1867: 9; en in October 1S67: 50 ten 100. Met betrekking tot de examens voor de hulponde wijzers-acte in genoemde provincie waren de verschillen wel zoo groot, maar toch altijd wel in het oog vallende: April 18 43.54; October 1866: 43; April 1867: 32.92 en October 18 52.75 ten 100. w»-» Een dagblad, uitgegeven door eene vereeniging tot bescherming der dieren, geeft in een zijner laatste nummers een statistieke

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1