BUITENLAND. op van twee ongehuwde vrouwen te bevatten, verdacht van kinder moord, uit de gemeenten Oosterhout eu Teteringeu, in welke zaken de instructie is aangevangen. Te Hanlcrwijk viel jl. Maandag liet Sjarig dochtertje van de Y. in een diepe kolk, de ISjarige schoolknaap M. W. sprong in het water en hield liet kind zoo lang boven, dat er hulp kwam eu beide gered konden worden. De moed van den jongen wordt algemeen geroemd. Dc schapendieverij begint weder in Friesland. Gelukkig zijn echter dadelijk een paar Leeuwarder jongens eu een arbeider van Tjalleberd gevat, die pas gestolen schapen hadden verkocht. Zekere heer Heinrich Dictz te Leipzig, heeft dezer dagen door een gedeelte van Europa en ook in ons vaderland, een menigte van door hem opgestelde circulaires verspreid, waarin hij zijnen lezers zijne denkbeelden mededeelt, aangaande de geneesmiddelen, welke volgens hem met veel hoop op succes zouden kunnen worden toegepast, tot bestrijding tier twee ernstige staatkundige ziekte processen, waardoor de krachten van ons werelddeel worden ondermijnd, ziekte-processen, waardoor ons Europa verhinderd wordt, om op haar verhaal te komen. Hij noemt die ziekten het „Romeinsche vraagstuk" en „den toestand van gewapenden vrede," welke beiden oorzaak zijn, dat cr overal onrust heerscht, cn de ontwikkeling van het geluk der volken zeer wordt benadeeld. Ten opzigte van Home, stelt Dietz nu voor: De thans regerende Paus blijvc tot aan zijnen dood zijn verblijf houden in het Yatikaan, Men ondervragc het lloraeiusohe volk na zijn dood, en indien het zulks wenscht, vereenige men den Kerkelijken Staat met Italië. De volgende Pausen moeten te Jeruzalem resideren. Italië moet voor den Heiligen Vader aldaar de noodige grond koopen en voor hem een paleis bouwen, In zijn onderhoud aldaar zal door al de Christelijke uatiën moeten worden voorzien. Deze zullen verder moeten zorgen, dat van ieder der verschillende Christelijke sectcn cn afdeclingen in Europa een afgezant, met den rang van bisschop zich mede te Jerusalem vestige. Deze bisschoppen zouden dan met den Paus cn zijne kardinalen het onderwijzend personeel eener centrale Christelijke universiteit vormen, alwaar jonge theologen op staats kosten een jaar zouden moeten verblijven, eer zij geregtigd waren, om als leeraars van het universele Christendom in Europa op te treden. Als middel tot verkrijging van eenen algemeeuen vrede stelt de heer Dietz voor: ccne algemeene associatie der volken van Europa, een algemeen volkenverbond, cene centrale volksregtbank, de opheffing der staande legers, de vermeerdering der scholen en andere gelegen heden tot volksonderwijs, enz. Het centrum van dit volkenverbond moet het vcreenigd Duitscbland zijn en aan Pruissen de opperleiding van dit verbond worden opgedragen. Zwitserland, Italië, België, Holland, Denemarken, Zweden eu Noorwegen, worden dringend uitgenoodigd, zich onder opperleiding van Pruissen met. Duitschland tot dat volkenverbond te vereenigen. Later zal ook Oostenrijk kunnen worden opgenomen. Frankrijk, Griekenland, Engeland, Turkije, Rusland, Italië en het Spaanschc Schiereiland, hebben geene invitatie-kaarten uoodig. Er bestaat wel geen beter voedsel zoo wel voor den gezonden als voor den herstellenden als zuivere- onvervalschte chocolade immers een kop goede chocolade overtreft verreweg de beste bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Om billijke prijzen te verkrijgen vindt echter zoo dikwijls eene vervalsching van dit artikel plaats, dat eene qualiteit, voor welker zuiverheid wordt gewaarborgd, eene zeldzaamheid is geworden. Het verdient daarom te meer vermelding dat de Stoom-Chocoladen-Fabriek van Franz Stolwerck te Keulen, die tot dc meest beduidende fabrieken van Duitschland behoort, op de wereldtentoonstelling te Parijs wegens zuiverheid, voortreffelijke kwaliteit, cn goedkoopte van hare choco- ladeu, met de prijsmedaille werd bekroond. Deze onderscheiding is des te eervoller, dewijl de uitgereikte medaille de eenige is, die bij deze gelegenheid op geheel Pruissen is gevallen. De fabriek dankt aan haar beginsel, alleen volkomen zuivere fabriekaten ter markte te brengen, haren alom verbreiden roem. Men zoude kunnen beweren, dat het zoowel de pligt als het belang van iedere groote handels zaak in victualiën, enz. is, om hare klandisie met dit product te voorzien. Engeland is in den laalslen tijd gedurig blootgesteld aan beroeringen, die en door de duurte der levensmiddelen èn door het drijven en woelen der Fenians worden veroorzaakt. Drie leden van ge noemde partij zijn dezer dagen teregt gesteld en met den dood gestraft. In onderscheidene plaatsen ziet de policie zich genoodzaakt om met groote kracht te ageren tot beteugeling van oproer eu plunde ring. Hier en daar zijn winkels, vooral van bakkers en slagters geplunderd, zelfs heeft de policie op cene plaats vuur moeten geven, ten einde de oproermakers uiteen te drijven. De agenten van policie zijn hun leven niet zeker; op onderscheidene plaatsen zijn schoten op hen gelost, waaronder die doodelijk trollen. Sedert de meetings ter zake van de Parlements-hervorming leest men gedurig van volks-vergaderingen, waarin tot het houden van demonstraties en optogtcn wordt besloten. Deze vergaderingen vorderen mede een aanhoudend toezigt van de overheid. Omtrent het bijeenkomen der Europesche conferentie bevatten de nieuwsbladen weinig, althans geen afdoend nieuws. Immers, terwijl een buiteulandsch blad de verzekering geeft, dat ook Nederland zich bereid heeft verklaard aau die conferentie deel te nemen, legt de Nederlandsche minister van Buitenlandsche Zaken de verklaring af, dat hij zich het nemen van eene beslissing alsnog voorbehouden heeft. De Fransche Moniteur heeft nog geene mededeeling gedaan omtrent de al of niet toetreding der Romeinsche regering eu zoolang dit niet is geschied, is het zoo goed als onmogelijk dc aangelegen heid der conferentie en de vermoedelijke afloop er van te bespreken. In het groot-hertogdom Luxemburg heerscht thans eene minis teriële crisis. Alle raadslieden der Kroon hebben hunne portefeuilles in handen van Prins Hendrik, den Stadhouder des Groot-hertogs, netlergelegd. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de omstandigheid, dat, gelijk vroeger door ons is gemeld, de stenden X^n het groot-hertogdom geprotesteerd hebben tegen het Lij besluit vaststellen van het jaarlijksch contingent op 1500 mau. jict is een opmerkelijk iets, zegt de Iïollaiuhche Illustratie, dat Napoleon III al de meubels bewaard heeft, die hij gedurende zijne ballingschap en tijdens zijne gevangenschap op het kasteel Ilam in 1840 heeft gebruikt, en dat het studeervertrek of cabinet de Iravail des Keizers op de Tuileriën eene kleine kamer is met een enkel raam. Daarin staat een leelïjkc boekenkast zonder glazendeuren, maar op welker planken men nog de oude boeken ziet, die hij als Prins Louis Napoleon Bonaparte overal mede nam, waar hij ging. Tusscheu deze en cene andere boekenkast hangen eenige meerschuimen pijpen, de makkers van vroegere dagen, maar die: nu op bevel van dr. Corneau, die den Keizer het rooken, onder welken vorm ook verbiedt, ongebruikt aan den muur hangen. Do tweede boekenkast is cene zeer nette maar eenvoudige van mahonie hout en versierd met koperen beslag. Een paar kostbare schilderijen en twee of drie portretten bedekken het overige gedeelte der muren. De schrijftafel des Keizers staat midden in de kleine kamer cn is beladen met portefeuilles, landkaarten, boeken, enz. Yoor die tafel staat een armstoel in den stijl van het keizerrijk, en nog drie andere stoelen maken het meublement van het vertrek uit, waarin de diplomatieke draden gesponnen worden, die zich als een net over Europa uitspreiden. Z. K. M. draagt als hij zit te studeren een ouden jas, dien zijne ministers zeker zouden versmaden. De werkkamers van dezen - en dit behoeft naauwelijks gezegd te worden - zijn met de meeste pracht goraeubelecrd. Keizer Napoleon is zeer somber en arbeidt bijna den ganschon dag. De slechte ontvangst aan het conferentie-plan van de zijde van onderscheidene mogendheden te beurt gevallen, moet hem zeer uit zijn humeur gebragt hebben. Te St.-Cloud heeft men dezer dagen het standbeeld Napoleon I stervendevan den Italiaanschen beeldhouwer Yela, opgcrigt. Dc Keizer kocht dit beeld voor 25,000 frs. Te Lyon heeft een zestienjarige juffer, Maric Thcrcse Gaillard, met den meesten lof het examen van kandidaat in dc letteren afgelegd. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2079 geboorten en 1457 sterfgevallen. De onderaardsche spoorweg te Londen heeft, in de zes eerste maanden dezes jaars, meer dan 12,000,000 passagiers vervoerd, zijnde ongeveer 3 maal de bevolking van geheel Londen. De geheele lijn is omstreeks 3ï Eng. mijl, of ruim een uur gaans lang, en kostte enorme soratnen van aanleg. Toch rendeert deze spoorweg beter, dan een der groote spoorweg-ondernemingen van het Yereenigd Koninkrijk. Het voltrekken der drie doodvonnissen te Manchester is jl. Zaturdag, bij zeer mistig weder, zonder rustverstoring afgeloopen. De voorzorgen waren dan ook niet gering. Daaronder behoorden (volgens de Times), de tegenwoordigheid van een compagnie soldaten, aan iedere zijde der plaats waar het valluik zich bevond, cn wel in liggende houding, zoo dat zij niet zigtbaar waren, terwijl een reserve-compagnie met geladen geweer gereed stond. Gedurende den nacht werden de gevangenis en het schavot door policie, vrijwilligers en vrijwillige policie bewaakt, en er bestond alzoo weinig gelegenheid om oproerige bewegingen te maken. Tot nu hebben zich dus geene andere ongeregeldheden te Manchester voor gedaan, dan die van jl. Yrijdag avond toen het volk verbitterd werd door de poging, om eene bijeenkomst ten gunste van de veroordeelden te houden en eene oppositie-bijeenkomst beraamde. Dit door het stedelijk bestuur belet zijnde, trok het graauw in dreigende houding de Iersche wijkeu door en viel een paar Itoomsche kerken aan, die door de leien verdedigd werden, waarna de baldadigheid van het inwerpen der glazen in de Catholieke cathcdraal een einde aan de zaak maakte. De policie beschermde de thans angstige Ieren, en de ellendelingen, die anders de moor denaars vau policie-dienaren onder hunne bescherming nemen, juichten nu die zelfde policie toe. De drie ter dood gebragte Fenians, waarvan dc voornaamste, Allen, een opgeschoten jongen van 20 jaren was, hebben hun lot gelaten ondergaan, met den bijstand van priesters, wier gebeden zij nazegden. De bijzondere graagte waarmede de dagbladen gekocht worden, welke de laatste bijzonderheden vormeiden der treurige gebeurtenis die jl. Zaturdag te Manchester voorviel, bewijst de stemming van het publiek. Die bijzonderheden zijn echter meer bepaald voor een Engelsch publiek geschikt, en het eenige wat nog vermeld dient te worden is, dat de jongeling, Allen genaamd, tot op het laatste oogenblik aan kwijtschelding van de doodstraf geloofde. Dc beul Caldraft ontving jl. Vrijdag een brief ract bedreiging, dien hij aan de overheid zond, met verzoek zijn persoon tegen aanranding te willen waarborgen. Eene aanzienlijke Engelsche dame, de weduwe van Markies Queensbcrry, heeft, in een schrijven aan de drie ter dood veroor deelde Fenians, hun beloofd, zoo lang zij leeft voor hunne vrouwen en kinderen te zullen zorgen. Bij dien brief was, als eerste bijdrage tot ondersteuning der nagelaten betrekkingen van de ter dood gebragten, ccne gift van 100 gevoegd. Welke prijs soms kippen kunnen opbrengen blijkt uit het volgende: Op eene verkooping van gevleugelte, aan lady Holmen- dale toebehoorende, in Linton-Park te Mainstonc, bragten 114 Dorking-kippen ruim 5000 op. Eén haan werd voor 352.80 verkocht, en twee hanen voor 360. Verscheidene der kuikens van dit jaar bragten 120 op. De bijzondere hoedanigheid dier kippen van lady Holmendale is de grootte en de schoonheid van vederen. Verscheidene hennen wegen tien en sommige hanen wel vijftien pond. In Zwitserland houden zich tegenwoordig ongeveer 20,000 vrouwen met horologiemakcrswcrk bezig. De Fransche troepen hebben zich te Rome geconcentreerd, een deel van het expeditiekorps is naar Civita-Yecchia, en de Fransche vloot is van Toulon vertrokken, om troepen terug te halen. Daar Garibaldi ougesteld is geworden en dc hoogleeraren hebben verklaard, dat zijne gezondheid een milder klimaat cischte, is door den Italiaanschen ministerraad besloten, den generaal dadelijk 1 naar Caprera tc doen terugkeeren. De berigten per Donro, aangaande den storm van St.-Thomas, zijn treurig. Het getal schepen, die zonken of strandden, is tachtig. Drie aardbevingen vermeerderden de instorting en het omvallen van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2