HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. M 96. ZONDAG 1 DECEMBER. 1867. EN VIJF-EN-T WINTIGSTE BINNENLAND. het Deze Courant wordt uitgegeven woEKSDAG en zatl'kdac avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 103. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10, Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advertekttèn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422,aan denllclder, totllurc. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor ïederen regel meer 0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaau. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Men 4 dezer vertrekt de O. I. liimdmaïl via TRIEST, den 7 dezer via MABSEILÏiE. HELDER en NJEUWEDIEP, 30 November. Wij zijn verzocht te berigten, dat bij de ïïerst. Evang. Lutli. Gemeente alhier, op Zondag 1 December geene dienst zal zijn wegens de vacature te Kakhuizen. Bij de aanbesteding van steenkolen voor de geraeeute-invigtingen voor 1868 op den 29 dezer aan het Raadhuis der gemeente, zijn de minste inschrijvers geweest de hecren Tiedeman en Mijnssen te Arasterdam, voor 1.28 de 100 Ned. ponden. De buitengewone vergadering van de zangverccniging Cecilia, Donderdag avond 11. gehouden heeft algemeen zeer veel genoegen gegeven. De afwisseling van werkzaamheden boeide blijkbaar in groote mate de aandacht der aanwezigen. De zangstukken dooi de leden uitgevoerd voldeden zeer goedde uitvoeringen van den fluitist, den heer Hartcring, waren allezins verdienstelijk; mej. Kiehl, toonde groote gaven le bezitten, die de verwachting doen ontstaan, dat zij in later tijd op het gebied der zangkunst een schitterende plaats zal bekleeden; de jeugdige éleve van den heer Rekker gaf reeds schoone blijken van bedrevenheid op de vioolde gunstige aanleg van dien knaap doet van de uitmuntende opleiding, die hij geniet, de beste gevolgen verwachten. Wij herhalen onze gunstige beoordeeling van deze buitengewone vergadering, die bij allen, welke haar bijwoonden, eene hoogst aangename herinnering zal hebben achtergelaten. Eergisteren avond werd hier in eene zuidelijke rigting brand gezien. Te Huisduinen werd de brandklok geluid en begaf men zich met de brandspuit op weg; doch bemerkende dat de braud buiten de grenzen van deze gemeente was, keerde men terug. Later is gebleken dat eene boerenhofstede in de Zijpe een prooi der vlammeu is geworden. Zoowel hier als te Vlissingcn, Zierikzec, Brouwershaven, Ilellevoetsluis, Rotterdam, Amsterdam en Harlingen, zal een werktuig geplaatst worden (alhier aan het Directie-huis der Marine), genaamd „Aëroklinoskoop," bestemd om aau te wijzen het verschil in barometerstand tusschen Groningen, Helder, Tlissingc» en Maastricht. Dit merkwaardig werktuig wordt beschreven in een berigt voor de zeevaart, dat voor slechts 5 ets. algemeen verkrijgbaar is gesteld. Z. M. heeft benoemd: tot directeur van liet Postkantoor alhier, den heer J. J. H. Mispelblora Beijcr, thans commies lste kl. te Amsterdam. - Naar wij vernemen is bij koninklijk besluit aan de onder staande officieren van het korps Mariniers, het gouden kruis voor eervolle dienst als officier toegekend, als: aan den kapitein G. J. Stcyn Parvé, vau 20 jaren; idem J. J. Korndürffer en aan den lsten luit. K. H. Koentze, vau 15 jareu. {Ar,int. Crt Men verwacht dat Z. M. de Koning van het Loo te 's Hnge teruggekomen, het Haagschc Sehcrpschutterkorps zal inspecteren. Z. M. heeft gedurende HDs. vertoef op het Loo zich herhaaldelijk in de Beelcbergsche en Loensche. bosschen ter hertejagt begeven, en onderscheidene, dezer prachtige dieren zijn geschoten. Den 2 7 dezer is het ramtorenschip Prins Hendrik der Neder landen te Brest en den 14 Oct. jl. de Watergeus uit de wateren van China en Japan te Batavia aangekomen. Men verneemt dat de regering aan deu lsten luit. T. W. J. Buijs, van het 7de reg. Infanterie, vergunning heeft verleend tot het bijwonen der expeditie naar Abyssinië. Bij de leden van het centraal-comité van den Ncderlandschen Wcerbaarheidsbond zijn voor he.t Algeracen Nationaal Scherpschutters- fonds tot hiertoe reeds ingekomen aan giften in eens 747S.734- en aan toezeggingen voor jaarlijksche giften 541. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bepaald, dat de sluiting van de jagt op klein wild in die provincie voor dit jaar is bepaald op Zaturdag den 28 Dec. a. s. en bet verkoopen, te koop uitstallen en vervoeren van klein wild, uiterlijk tot en met den 11 Jan. 186S zal mogen geschieden. Het Rijks-archief is dezer dagen door een onbekende verrijkt met eene groote verzameling oorspronkelijke brieven, meerendeels door onze vlootvoogden en kapiteins aan de admiraliteiten van Zeeland en op de Maas gerigt. Men vindt daaronder brieven van de Ruytcr, van de Trompen, van Witte Com3z. de Witt, van Bankert, van de van Nessen, enz. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Donderdag is de minister van Binuenlandsche Zaken door den heer Storm van 's Gravesande geïnterpelleerd ten aanzien van de voorgedragen beweegreden, waarom de ministers gezamenlijk hun ontslag hebben ingediend. Genoemd Kamerlid deed uitkomen, dat het stemmen tegen de begrooting van Buitenlaudsche Zaken niet moet worden aangemerkt als eene afkeuring van het regeringsbeleid omtrent het behouden blijven de3 vredes en de losmaking van Limburg van het Duitsch-Verbond. De minister antwoordde daarop, dat de regering, dat niet gezegd en ook niet gedacht heeft. Verder ver zekerde de minister dat het besluit tot het nemen van een gezamenlijk ontslag niet onverijkl maar na rijp beraad genomen is. De Tijd betreurt den uitslag der zitting der Staten-Generaal om twee redenen: „De eerste: omdat het gebeurde ons onvermijdelijk belagchelijk moet maken in den vreemde, waar men niet zal nalaten de schouders op te halen over de jammerlijke dingen, die hier plaats hebben. De tweede: omdat door zulke daden de waarde van het parlementaire gouvernement geweldig daalt. Wat moet het volk denken van het spel, dat onze Tweede Kamer drijft? Een spel, waarbij onder voorgeven van 's lands belangen te behartigen, alles wordt aangewend, om ter oorzake van politiek-particuliere harts- togten, het regeren onmogelijk te maken. Men vergeet maar al te zeer, dat de kruik zoo lang te water gaat, totdat hij barst." In het Volksblad leest men„Zoo dc algemeene beraadslagingen over de begrooting zich door eene waardige wijze van beraad slagen kenmerkteu, de discussie over de begrooting voor Buiten- landschc Zaken heeft weder een voortdurend gekibbel tusschen de oud-ministers en hunne opvolgers, over hunne betrekkelijke ver diensten, en een zeer ongelukkig incideut, opgeleverd. Het gedrag van den oud-minister Cremcrs is tot heden onverklaarbaar. Hij ontving niet als particulier per post een brief over particuliere zaken van zijnen vriend Byland, - maar een coufidentiëel schrijven over hangende diplomatieke geschillen, - en van die brieven laat bij niet alleen zijn opvolger onkundig, maar bij eigent zich die brieven toe." Sedert ecnigen tijd wordt in meerdere dagbladen de vraag betwist of Nederlanders, die zich zonder vergunning des Koniugs in Pauselijke dienst begeven, wel hun Nederlanderschap verliezen. Die vraag is reeds door den minister van Justitie in bevestigenden zin beslist geworden en wel bij brief van December 1862, waarbij aan den heer L. R. Schoenmakers, wonende te Tegelen, zoon van deu lsten luitenant der Koninklijke Marechaussée's van dien naam, die oiu eene Pujks-betrekking solliciteerde, eene afwijzende beschikking werd gegeven, dewijl hij opgehouden had Nederlander te zijn, toen hij als zouaaf in Pauselijken dienst was getreden, zonder toestemming des Konings; daarna solliciteerde hij om genaturaliseerd te worden, hetgeen hem insgelijks werd geweigerd, dewijl hij eerst 6 achter eenvolgende jaren hier te lande moest verblijven. Genoemde heer Schoenmakers had vroeger als onderofficier op Java gediend. In den vroegen ochtend van Dingsdag 26 Nov., is de heer Gcertsema bij deurwaarders-cxploit, namens den Staat, geïnsinueerdL- geworden tot teruggaaf van dc bekende brieven van den Graaf van?* Bylandt, als zijnde 's lands eigendom. \VJ Blijkens dc 27ste lijst is bij dc redactie van de Tijd aan bijdragen voor het Pauselijk leger reeds ontvangen dc som van 92,815.84.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1