BUITENLAND. geruiracn tijd aldaar gevestigd hebbenden Evangelist te hooren prediken. Het nieuwe, laag gebouwde, potdigtc kerkje, vol toehoorders, was namelijk dien ochtend bij de kccrschendc winterkoude zóódanig met stovendamp gevuld, dat velen llaauw vielen en meest allen met geweldige hoofdpijn een uitweg zochten. Gelukkig heeft men geen verlies vau menschenlevens te betreuren. Men leest in het Weekblad voor het OndermijnIn den tijd dat men van de hooge regering de beslissing wacht van het al of niet invoeren der spelling van de IIH. Dc Vries en Te Winkel op de scholen, acht ik de mcdedceling van het onderstaande niet van belang ontbloot. De notaris D. zond dezer dagen eene akte naar i het kantoor der registratie, om die te doen registreeren. Hij j ontving die ongeregistreerd terug met berigt, dat ze niet kon worden aangenomen, omdat men zich van de nieuwe spelling bediend hadI De ontvanger der registratie had cene missive in dien geest van j het gouvernement ontvangen De heer Marion, landbouwer te Cornimunt in Frankrijk, heeft de ontdekking gedaan, dat, als hij dc aardappelplant tegen den regen beschut, de ziekte er zich niet in vertoont. Hij meent, dat de regen de ziekte zoo al niet doet ontstaan, dan toch ontwikkelt én in den wijnstok én in den aardappel. Niet onaardig is hetgeen Villemot dezer dagen eene gefungeerde mevr. de la Martellière laat schrijven aan hare eveneens gefungeerde nicht, in La Comedie Contemporaine, die wekelijks in de Temps verschijnt. „Er zal eene Europesche conferentie bijeenkomen. Begrijpt ge? Ketterschc mogendheden zullen gaan beraadslagen over het lot van den Paus. Van de drie katholieke mogendheden is er op dit oogenblik een, Oostenrijk, in verzet tegen Home; eene andere, Frankrijk, zegt: Garibaldi is wat stout, maar van Victor Emmanucl kan ik toch mijn hart niet aftrekkeu. En wat Spanje betreft, het doet mij denken aan dien vriend, tot wien een pas benoemd lid der academie zcide: morgen houd ik mijne intreerede; komt ge mij niet hooren? Welzeker! zei de ander. Heel graag; maar leen mij dan een stuiver, om over de Pont des Arts te komen." De discussiën, die dezer dagen in het Wetgevend Ligehaam te Parijs werden gevoerd, trekken ieders aandacht. De minister van buitenlandsche zaken, de heer de Moustier, heeft geantwoord op de interpellatie van de heer J ules Favre, ter Zake van de Romeinsche quaestic. De minister verklaarde, dat de staatkunde der regering in geen enkel opzigt weifelend of inconsequent was. Al wat cr in de laatste jaren in Italië was gebeurd, was juist hetgeen Frankrijk zich ten doel had gesteld. De Scptember-conventie, ook met dat doel gesloten, was door Frankrijk niet geschonden. De minister kon nog niet zeggen of de conferentie al of niet zal bijeenkomen. Komt zij bijeen, dan zal het Fransche gouvernement met haar te rade gaan of de veiligheid vau den II. Stoel als verzekerd kan worden beschouwd. Zoo ja, dan trekt de Fransche bezetting zich uit den Kerkelijken Staat terug. Indien de conferentie niet zameu komt, dan treedt de September-conventie weder in werking en dan zal Italië waarborgen moeten geven voor de naleving van het verdrag en voor de bescherming van het Pausdom. De heer Thiers keurde de staatkunde van het gouvernement in zooverre af, als die berustte op ccnc verzoening tussehen Italië en het Pausdom; zulk eene verzoening was z. i. niets dan eene illusie der regering. Hij wil dat Frankrijk tegenover Italië alleen van regten spreke, die het heeft te doen gelden en tegen over Home zijne verpligtingen vervullc. Spreker ziet in de wereldlijke inagt van den Paus een noodzakelijken waarborg voor de vrijheid van geweten der Catholieken. De toestand van Frankrijk, zoo erkende de heer Thiers, is lastig. Tussehen Victor Emmanuel, die in zijne grootheid ongelukkig is, en den Paus, bedreigd in de laatste over blijfselen zijner wereldlijke magt, is het moeijelijk eene keus te doen. Frankrijk moet z. i. tot Italië zeggen: Ik heb mijne regt- streeksche belangen gecompromitteerd, toen ik u vergunde een ver bond met Pruissên te sluiten. Ik heb u ook de kleine staten van Italië overgeleverd, maar er is ééne zaak, die ik u niet kan afstaan, namelijk mijne eer, en die zou ik prijs geven, indien ik u het Pausdom overleverde. De ex-Keizerin van Mexico heeft j 1. Dingsdag, voor het eerst sedert hare terugkomst in België, op een wandelrid, Brussel bezocht. Mgr. de Kardinaal Engelbert Sterckx, Aartsbisschop van Mechelen en Primaat van België, is jl. Donderdag ochtend in hoogen ouderdom overleden. Sedert zijne reis naar Home ter bijwoning vau het groote eeuwfeest was hij ongesteld geweest, en in het midden der vorige week had zijne ongesteldheid een zorg- barend voorkomen gekregen. De overledene was in België populair, ook bij de liberalen, die hem prezen als meer gematigd en meer aan 's lands instellingen verknocht dan wel andere Belgische geeste lijken. Aan het Belgische hof was hij bijzonder gezien. Mgr. Sterckx, de overleden Kerkvorst, grootkruis van Belgische en Oostenrijksche ridderorden, stamde af uit eene familie van den boerenstand. Hij was in 1832 Aartsbisschop van Mechelen, en in 1838 Kardinaal geworden. Le Monde vraagt zich af: welke het punt van uitgang der conferentie zal zijn; welke hare beginselen zullen wezen en wat zij zich ten doel zal stellen? „Zal zy het wagen (vervolgt het blad), den Oppersten Kerkvorst lessen te geven in de kunst om zijn Staten te besturen? Zoo ja, wie zou zich dan geregtigd achten, hem die lessen te geven? Aan den vertegenwoordiger van Engeland zou hij kunnen antwoorden: Verwijder eerst den balk van het Fenianismus uit uw oog, mijn vriend! daarua zult gij kunnen onderzoeken, of zich een splinter in het mijne beviudi. Aan den vertegenwoordiger van Rusland zou hij tegemoet voerenHet bloed van Polen benevelt uw oog; gij kunt geen helder inzigt in deze zaak hebben. Tot PruissenGij wilt mij voorzeker onderwijzen in de kuust om anderen van hunnen eigendom te berooven; eene kunst, waaraan ik echter geen behoefte gevoeL, Tot Italië; Leer mij eerst door u voorbeeld, hoe men orde in zijn geldmiddelen, eerlijkheid in zijn beheer, en eenheid in zijne raadsvergaderingen kan invoeren; hoe men zijnen troepen de kunst eigenmaakt om te overwinnen en zijnen volken die om gelukkig te zijn, en ik zal"haar uwé vermaningen luisteren. Aan Oostenrijk en Frankrijk zou hij weder iets anders kunnen zeggen; cn nicmaud zou hem kunnen antwoorden." Het Journul dei Débats trekt eene vergelijking tussehen de redevoeringen van Jules Favre in het Wetgevend Ligehaam cu van kardinaal de Bonncchose in den Senaat, en wijst op dc treffende overeenkomst in de conclusicn van beide tol zoo lijnregt strijdige riglingen bchooróttde redenaars, die deze gevolgtrekking wettigen dat inderdaad niemand te vreden is over de houding der regering tegenover de Romeinscbe kwestie. „Alle verstandige lieden, zegt het, tot welke partij zij ook belmoren, moeten daarom met ongeduld verwachten Frankrijk eindelijk een valsche politiek te zien verlaten, die slechts onrust en wantrouwen doet ontstaan en tot zekere hoogte de ontwikkeling van den nationalen arbeid stremt. Voor twee maanden kon men zich werkelijk een oogenblik aan den voor avond van dc ernstigste gebeurtenissen wanen, en deze beduchtheid zou periodiek kunnen wederkeeren, zoolang de kwestie, die ze te voorschijn roept, geen definitieve oplossing zal hebben gevonden." De grijze tooudichter ltossini is zèer lijdend. Pater Ilyacinthe heeft jl. Zondag te Parijs een aanvang gemaakt met zijn preekbeurten in de vasten. Tot onderwerp van die preeken heeft hij dit jaar gekozen: „de betrekkingen tussehen de maatschap pelijke orde en het Christendom." De kerk Notre-Dame was letterlijk eivol. Dc reddingbooten in Engeland hebben gedurende dc jongste stormen meer dan 200 personen van gestrande schepen behouden aan |val gebragt. Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 2017 geboorten en 1588 sterfgevallen. Den 2 dezer is te Dover aangekomen Prins Minboutacvou, de broeder van den Taïkoen van Japan. De Prins is, na door het gemeentebestuur van Dover gecomplimenteerd te zijn, naar Londen .doorgereisd. Dezer dagen gebeurde te Yarmouth een droevig ongeluk. Dc reddingboot keerde met de geredde bemanning van een verongelukt schip in de haven terug en sloeg op hetzelfde oogenblik om, zoodal de 26 man, waarmede zij gevuld was, verdronken. De lersche dagbladpers is waanzinnig vau woede tegen Engeland. Vau alle kanten wordt de onschuld der gevonnisden luide verkondigd en Engeland als de hatelijkste dwingeland voor gesteld, terwijl sommige bladen een beroep doen op den ridderlijken geest van Frankrijk. Allen, Gould en Larkin zijn nu de drie lersche martelaren geworden, wier dood den wrok en haat der Ieren tegen Engeland en zijne wetten in liehtelaaije vlam moet doen uitbarsten. Het kan wel niet anders of deze gruwelijke op- ruying in Ierland moet tot eene botsing tussehen de twee partijen leiden, waarin der regering niets anders dan het kiezen van de zijde der zoogenaamde „oranje-partij" (de Engelsehe staatskerk-partij in Ierland) overblijft. Het zal hoog tijd worden om de weinige raagt en het gezag, dat de Engelsehe regering nog in Ierland bezit, hechter te vestigen, te vermeerderen en uit te breiden, vóór dat de nationale lersche partij (of de Fenians) hare vertakkingen in Engeland zoo vastgesnoerd hebbe, dat de Engelsehe krijgsmagt niet toereikend zijn zal, zoowel in Engeland als in Ierland, om de rust te bewaren De ellendige taktiek, die vroegere Engelsehe ministcriën tegenover Ierland volgden, door, wanneer het volle regt zonneklaar aan de zijde der regering was, opzettelijk zwakheid aan den dag te leggen, en dc ijdele hoop door deze handelwijze de gemoederen voor zich te winnen, heeft tot misbruiken en aanmatigingen geleid, welke thans niet dan met groote opofferingen en denkelijk met veel bloedverlies bedwongen kunnen worden, en toch „geschieden moet het, en geschieden zal het" zeggen de Engelschen. Oostenrijk heeft dc vlag van den Noord-Duitschcn Boud erkend. Dezer dagen werd te Wecnen veel gesproken van eene zware misdaad, welke in de aanzienlijke kringen gepleegd is. De zoon van graaf Chorisky, stadhouder van Beneden-Oostenrijk, wordt nl. beschuldigd zijne echtgenoot vergiftigd te hebben, of te hebben doen vergiftigen. Welk aandeel hij aan den moord gehad heeft, is nog niet met zekerheid bekend; doch de daad is te Munchen volbragt door de hand eener Hongaarsche barones, genaamd Julie Ebergenyi. Deze dame is, uithoofde van de zware vermoedens, welke op haar rusten, le weenen in hechtenis genomen. De Koning van Zweden heeft een nieuw werk uitgegeven, getiteld„Gedachten over de krijgskundige oefeningen van den tegenwoordige» tijd." Dc hooggeplaatste schrijver verdedigt daarin met vuur de stelling, dat een klein maar goed ingerigt leger te verkiezen is boven een talrijker, maar minder geoefend cu uitgerust leger. Niet omdat het leger groot is, zegt hij, maar omdat het goed is, kan een klein volk er op rekenen tot handhaviug van zijn vrijheid en zijn eer. Het werk is tevens tot een weldadig doel uitgegeven en aan Graaf Hcnering Hamilton opgedragen, ter herinnering aan den tijd, toen deze als chef van den staf bij de lijfgarde brigade de militaire leiding van den schrijver op zich had genomen. Volgens berigten uit Rome was de Paus sedert eenige dagen ongesteld en zou zijn toestand zelfs bezorgdheid baren. Gedurende deti loop der jongste gebeurtenissen had Zijne Heiligheid veel vast heid van karakter en zeer groote geestkracht betoond; maar sedert heeft er bij hem eene reactie plaats gegrepen; en de eerwaardige Hoogepriester gevoelt thans de nawerking der levendige aandoenin gen, welke zijn gemoed in den laatsten tijd hebben getroffen. De uitdrukking van zijne gelaatstrekken is merkelijk veranderd; zijn zenuwgestel is geschokten dc geneeskundigen geven hem den raad om zich door eenen tijd van volkomen rust te verpoozen. Hij wei gert echter gehoor aan dien raad te geven, wijzende op de gebiedende pligten, welke de tegenwoordige tijdsomstandigheden aan zijne rege ring opleggen. Bij de opening der wetgevende zitting (Kamer der afgevaar digden) te Florence op den 5 dezer geeft de minister Menabrea keunis van de zamenstelling van het nieuwe kabinet en gewaagt vau de moeijelijkheden welke dit ondervindt. Hij betoogt dat Italië het regt heeft'gehad om in de Pauselijke Staten tusschcnbeide te komen en dat, na dc interventie van Frankrijk, de regering gereg tigd en verpligt is geweest Garibaldi in verzekerde bewariug te brengen, daar bij de wetten en de overeenkomsten geschonden had. De regering heeft, door vrijwillig hare troepen te doen terugkeeren toen de gevaren hadden opgehouden, de komst van andere vreemde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2