LAATSTE BERIGTEN. i troepen bekt eu liet vertrek van een deel dezer laatsten gemakkelijk gemaakt. Nadat vervolgens de minister de maatregelen van beteu geling toegelicht eu verdedigd heeft, welke in den jongstcn tijd genomen waren, deelde hij mede dat de koning besloten heeft amnestie te verleenen aan allen, die bij de jongste gebeurtenissen betrokken zijn. Met betrekkiug tot de Itomeinsche kwestie gaf de fninister te kennen, dat hij niet veel kon mededeelen, omdat de diplomatieke onderhandelingen niet mogten belemmerd worden. Hij erkende echter de regten van Italië desbetreffende en zeide dat, aan gezien Bome een op zichzelven staande staat in Midden-Italiü is, deze omstandigheid de moeijelijkheid vergroot, doordien het vrije verkeer der Italiaanschc provinciën onderling verhinderd is. „Indien Frankrijk," vroeg de minister, „te Parijs een vreemde regering had, hoe zou het dan kunuen leven Hij voegde er echter bijdat dc Bomeinsche kwestie niet met geweld kan opgelost worden, maar dat de oplo3siug waarborgen moet aanbieden. Indien de Heilige Stoel zal geëerbiedigd worden, zal de Paus in Italië en niet daar buiten zijnen hechtsten steun vinden. Voorts deelde de minister mede, dat dc ontwerpen van wet zullen aange boden worden ter voorziening in de gewone uitgaven voor de dienst 18G8. Hij gaf de toezegging dat tot aanzienlijke bezuini gingen zal overgegaan worden, zonder evenwel aan de organisatie des legers te raken. In den verderen loop zijner rede zette de heer Menabrea uiteen, dat men moet steunen op de beginselen van gezag. Hij deed een beroep op de vrienden der monarchie om alles te doeu verdwijnen wat strekken kan èn om Italië steeds te laten in een toestand, waarin het zich bedreigd ziet, èn om het herstel van het openbaar crcdiet te verhinderen. Vrijdag kiest de Kamer haren voorzitter. Tegen Maandag a. s. zyn aan de orde gesteld de interpellatiën over de buiteulandsche en de binnenlandsche politiek van het kabinet. In den Senaat hield de heer Menabrea dezelfde toespraak als in de Kamer. In een nader berigt wordt het bevestigd, dat een verschrikke lijke cycloon te Calcutta heeft gewoed. De storm is in den nacht van 1 Nov. over Bengalen uitgebarsten en heeft zelfs meer schade veroorzaakt dan dc hevige cycloon van de maand October 1864. Het aantal personen, dat te Calcutta bierbij is omgekomen, wordt op 1000 geschat en 30,000 hutten van inboorlingen zijn er door vernield. Een aantal schepen, waarouder het stoomtransportschip Euphrates, is deels vergaan, deels beschadigd geworden, ongerekend zes honderd inlandsche booten, die vernield zijn. In New-York is eenc weddingschap aangegaan van twintig duizend dollars. Zekere Weston namelijk zal in den tijd van 30 dagen van Portland, in den staat Maine, naar Chicago loopen, ceue afstand van 1230 mijlen. Weston, die 28 jaren oud is, ver bindt zich daarbij niet op Zondag te zullen loopen en dit vermin dert den tijd dus tot 26 dagen. Weston, die als een flinke looper bekend staat, heeft meer weddingschappen gewonnen. Hij heeft de weddingschap aangegaan om zich uit benarde geldelijke omstandig heden te redden. Hij wordt vergezeld door vier personen in een rijtuig, die als scheidsregters onder een eed staan. In verscheidene plaatsen, waar hij doorkomt, is hem door de voornaamste hotelhouders vrij verblijf, enz. aangeboden, ofschoon dat natuurlijk in de meeste plaatsen niet lang is. Duizende mcuschen wachten hem op, gewoonlijk lang voor hij cene stad nadert, en honderde policie-agentcn zijn soms noodig om het volk van elkander te honden, dat hem ecu doortogt overblijft, daar de telegraaf- en nieuwspapieren zijn marsch steeds aankondigen. Op dezen togt zal Weston niet miuder dan 10 Staten doortrekken, en minstens door drie honderd steden en plaatsen komen. Men berigt uit Toledo (Vereenigde Staten van Noord-Amerika) den dood van eene Fransche danseuse, die in den tijd van Marie Antoinette veel opgang maakte. Deze vrouw bereikte den ouderdom van 111 jaren. Gisteren is alhier een detachement, sterk 125 man koloniale troepen van Harderwijk aangekomen, en overgegaan aan boord van het schip Jupiter. Bij het embarquement is een drietal over boord gevallen, doch met den schrik vrijgekomen. Z. M. heeft benoemd tot 2den luit. bij het wapen der lufanlerie, bij het 5de reg. den kadet N. P. Onderwater, herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Den 4 dezer zijn weder 124 jongelieden van Botterdam vertrokken, ten einde dienst te nemen bij het Pauselijk leger. In een schrijven uit Bome aan het Journal de Bruxelles wordt gemeld, dat de Paus tot den dezer dagen bij het regiment zouaven in dienst getreden jongen graaf de Maillc, toen deze zijne opwachting bij hem kwam maken, gezegd zou hebbeu: „Laat het u niet spijten, niet tijdig genoeg voor den slag bij Mentana te zijn aangekomen; er zullen nog wel lieeter dagen komen, waarin gij gelegenheid zult hebben om u te onderscheiden." De brief schrijver voegt daarbij, dat dc Pauselijke regering niet anders verwacht dan dat dc Italiaanschc revolutionairen eerlang op nieuw naar de wapenen zullen grijpen, en dat zij dan ook niets verzuimt om zich op het afslaan van een tweeden inval voor te bereiden. Het half-officiële blad VEtendard meldt, dat de uituoodiging voor de conferentie thans door al de mogendheden, behalve door Nederland en België, is aangenomen. Alleen Pruissen en Engeland zouden voorwaardelijk zijn toegetreden. Le Monde, van de geruchten omtrent den dood van Paus Pius IX gewagende, zegt, dat het overlijden van den oppersten kerkvoogd in de tegenwoordige omstandigheden eene groote ramp zou zijnmaar dat de Italianen zich niet met de hoop moeten vleijcn, dat zij uit den dood van den tegenwoordigen Paus eenig voordeel voor hunne wenschen en plaunen zullen trekken. „Niemand (zegt zij) is in meerdere mate dan Pius IX het uitgedrukte beeld der goedheid; niemand drijft de zachtaardigheid, de inschikkelijk heid en de vergevensgezindheid verder dan hijzoodat waar hy zich onverzettelijk toont, zeker geen andere Paus immer toe geven zal." In het wekelijksch overzigt van het politieke nieuws vermaant de Monileur de Grieken om hunne zorg aan hunue binnenlandsche aangelegenheden, aan practische verbeteringen als het aanleggen van openbare werken en het uitroeijen der struikrooverij, te wijden; en de Bumancn om de godsdienstige verdraagzaamheid en de billykhcid, bepaaldelijk jegens de lsracliten, te betrachten. Uit eene door de Engelsche regering in het Parlement voor gelegde opgaaf blijkt, dat onder de gevangenen van den Koning van Abvssinië voorkomen6 Engelschen, 2 Franschen en 1 Italiaan voorts de heer Bassam (een Syriër van geboorte, maar in Britsche dienst), S Duitschcrs en 1 Hongaar. Bovendien zijn nog 35 Europeanen (met inbegrip van vrouwen en kinderen) in 's Konings dienst, van wie het niet bekend is, of zij op vrije voeten zijn, dan wel gevangen gehouden worden. Een particuliere brief uit Bome van 30 Nov., door den Comtitutlonnel en andere Paryschc dagbladen medegedeeld, behelst een aantal bijzonderheden, die strekken moeten om te bewijzen, dat de openbare orde te Bome thans geen gevaar meer loopt, en dat dc vrees voor eenen nieuwen aauval van Garibaldisten, die het officiële blad van het Pauselijk gouvernement in zijn nommer van 26 Nov. uitsprak, ongegrond is. Bepaaldelijk wordt in dien brief gezegd dat de opruijende pro clamatie, dezer dagen uitgevaardigd op naam van een Éomeinsch hoofdbestuur des opstands, te Ancona is uitgevaardigd en te Rome naauwelijks is bekend geworden, en dat er te Bome geen hoofd bestuur van dien aard bestaat. Verder wordt gezegd, dat de bevolking van den Kerkdijken Staat rustig is, en dat de Pauselijke regering, zoo zij zich niet door ongegronde achterdocht laat weerhouden, in de bevolking goede stof tot vorming eener nationale militie zou kannen vinden. Berigten uit Bome van 3 December behelzen geene bevestiging van de ongunstige geruchten omtrent den gezondheidstoestand van Pius IX, die dezer dagen door de Parijsche Patrie verspreid zijn. De weduwe van den Mexicaanschen generaal Miramon is den 6 dezer te Weenen aangekomen. In eene bijeenkomst van New-Y'orksche kooplieden en baukiers is de generaal Grant tot eandidaat voor het presidentschap benoemd. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, vau 29 November tot 6 December 1867. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: W. F. Frank en C. Thomasz. J. Smit en M. Kunst, K. Eschcrig en D. llock. A. J. Maliicu en G. M. Cornelisse. R. Kramer en S. Goincs. BEVALLENC. C. Swart, gcb. Deuts, (Z.). C. A. de Groot, geb. Schorsij» (Z.). N. Kluvcrstijn, geb. Brouwer, (Z.). G. Smits, geb. Karsten, (Z.). M- lloogendjjk, geb. Vos, (D.). E. Smit, gcb. Scheudelaar. (D.). A. van DrieL gcb. Veen, (Z.). E. Pust, geb. Pietersen, (Z.). J. E. Kuhlmeijer, geb. Harkes, (D.ï E. M. Schouten, geb. Koorn, (U.). A. G. Boon, geb. Hendrikse, (D.). J. Nas, geb. Gras, (D.). A. Visser, geb. Manck, (D.). OVERLEDEN L. Kuiper, 4 jareu en 7 maanden. A. van Ginhoven, 34 jaren. J. M. van Gelder, 6 weken. A. Noot, 9 weken. MARKTBBIUGTEN. SC1IAGEN, 5 December. Aangevoerd: .4 Paarden f 20 a 00. 8 magere Gelde Koeijeu f 100 a 150. Nuchtere Kalveren i' 5 u 9. 280 magere Schapen f 6 a 9. 770 vette Schapen f 18 a 23. 1(30 Lammeren f 10 a 12. 17 magere Varkens f 7 a 14. 54 Biggen f 2,50 a 4. Konijnen 15 a (30 e. Kippen 35 a 90 c. Eenden 30 a 00 c. Duiven 10 n 15 e. Boter i' 1,065, Kaas 20 a 25 c. per N. p. Kip- Eijereu f 4 a 4,50 per 100. DELFT, 5 December. Boter f 53 a 65 naar kwaliteit. Me't weinig handel. SCHIEDAM, 5 December. Jknevek f 20,50 n 21,per vat contant bij partij. Moutwijn 116,75. LONDEN, 5 December. Heden wareu ter VisE-warkt aangevoerd: 1050 Runderen, 5930 Schapen. 99 Kalveren en 175 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 4 d., van Schapen 5 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh. 0 d. en van Varkens 4 sh. 0 d. De prijzen der laatste markt waren: Rundereu 5 sh. 0 d., Schapen 5 sh. 0 d., Kalveren 51 sli. 0 d. Varkens 4 sh. 0 d. MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. Van MIDDELBURG 8 Dcc. 's morg. 8 u. 30 m. 9 Dec. 's morg. 9 u, 30 m. 10 Dcc. 's morg. 10 u. 12 Dcc. 's morg. 11 u. 30 m. 13 cn 14 Dec, 's morg. 6 u. Vau ROTTERDAM: 8 cn 9 Dec. 's morg. C u. 10 Dec. 's morg. 7 u- 11, 13 en 14 Dec. 's morg. 8 u. 30 m. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door den Heer C. VAN DER STERR. e Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thcrmomet. C. IV'ochtigh. II procent. I Weers gesteldheid. Toestand van de zee. 1 C Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 12 8 ia ztw. Op. zto. 0.7w n. 2 ii notn. 9» 758.43!- 0.S5 753.09!- 6.20 758.07 - 1.24 761.26't 1.95 —1.2 -t-0.4 2.0 2.9 6.7J 0.90 —4.9 1.00 —2.2| 0.93 —2.2 0.83 I Dtbtr. vriez.kdw. golvend Dtbw.ncv.koudw Vlak. Hcld.bew. koudw Gewoon D tbw.buy ig kd w golvend 1) 2) 3) 1) 35 streep ijs. 2) 22 3) 4 Telegrafisch berigt. Heden,Zaturdag 7 December 1867 Beurs van AMSTERDAM: Metalliek 46, Idem Nationalen 511, Amerika (1882) 75|, Idem (1885) 74|, Mexico (oude) 13£, Spanje 34£, Turkije 31 i, Russ. Spoorw. Aand. 185°/«'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3