buitenland: is verschenen, om een huwelijk te voltrekken. Alle stukken waren in volmaakte orde. Nadat de ambtenaar had verklaard, dat zij door den echt aan elkander verbonden waren, weigerden evenwel de partijen te teekenen, omdat zij zich wenschten te verwijderen. Men vraagt of dit huwelijk als wettig te beschouwen is. De Gemeentestem antwoordt, dat het huwelijk voltrokkeu is, nadat de ambtenaar van den burgerlijken stand verklaard heeft, dat zij door den echt zijn verbonden en de acte slechts dient, om het bestaan van het huwelijk te bewijzen. Dit bewijs kan evenzeer geput worden uit eene acte, die door den ambtenaar en de getuigen is opgemaakt, met vermelding der weigering van de partijen. Wij spraken er van, zegt het Utrechtsch Dagblad, dat Neder land in zes jaren tijds 41 ministers gehad heeft. Teregt wordt thans herinnerd aan de schets van de staatkundige geschiedenis der laatste 25 jaren, by de heeren Kemink te Utrecht uitgekomen, waaruit blijkt, dat Nederland van 1848 tot nu had 106, zegge honderd zes ministers, als: van Buitenlandsche Zaken 18 Justitie13 Binnen landsche Zaken 11 ii Herv. Eeredienst 9j. ,oco l B. K. Eeredienst 101tot dc °Phcffin" ln 1862' Marine10 Financiën12 ii Oorlog8 Koloniën15 Totaal .106 Dit geeft dus gemiddeld per jaar meer dan 5 ministers. Er zijn daarvan jaren geweest, dat drie ministers elkaêr bij hetzelfde depar tement opvolgden. Het is van het uiterste belang, zoo wordt verder zeer juist opgemerkt, dat deze schier tallooze veranderingen van ministeriëele zetels aan het Nederlandsche volk regt levendig worden voor oogen gesteld. Er wordt dan verder al zeer weinig scherp zinnigheid toe vereischt om in te zien, dat door deze herhaalde aftredingen de waarachtige belangen des lands niets anders dan moeten worden benadeeld; want, al neme men aan, dat allen bekwame en voor hunne betrekking zeer geschikte personen waren (en dan is Nederland al zeer rijk aan bekwame staatslieden!) dan nog is er een geruime tyd toe benoodigd, alvorens een nieuw minister behoorlijk op de hoogte is van de zaken, van haren loop aan zijn departement, maar vooral van het liera ten dienste staand personeel van ambtenaren. Maar bovendien, het is in hooge mate afmattend ook voor eeu bekwaam, ijverig, belangstellend en ten volle vertrouwd hoofdambtenaar, bij elke ministeriëele verandering den nieuwen minister andermaal dikwijls zeer ingewikkelde zaken te moeten voordragen of ontwikkelen, bij het genoegzaam zeker vooruitzigt, dat er spoedig weder een ander komen zal. Aan zulk een toestand moet een einde gemaakt worden. De jagt naar de ministerportefeuille moet ophouden. En is door ééne ontbinding der kamer de motie-manie gefnuikt, als eene tweede ontbinding ons van dien kanker in ons parlementair leveu verlost, ze zal dan evenzeer gebillijkt als gelukkig in gevolgen zijn. Al het gezwets over liberaliteit, over ware constitutionele beginselen en begrippen kan men gerust ter zijde laten, zoolang 's lands vertegenwoordiging niet beter haar pligt en roeping begrijpt, en de radicale pers zoo weinig het algemeen belang weet te waarderen. Het groot aantal oud-ministers in onze kamers, tegen wier ver kiezing wij sinds jaren hebben gewaarschuwd, is in dit opzigt een groot kwaad. De hoeveelheid keukenzout (chloor-sodium), die de oceaan bevat wordt door Schafhaut berekend op 3,051,342 kubieke geogra- phische mijlen, of omstreeks 5 maal de massa der Alpen, en een vierde minder dan de massa der Himelaya's. De zwavelzure soda van de algemeene wereldzee bevat 633,644 kub. mijlen, chloor- magnesium 441,811 kub. mijlen en kalk-zouten 109,339 kub. geogr. mijlen. In de staatkundige wereld heerscht op het oogenblik een dikke mist; er schijnt een nevel te hangen, die hetgeen er voorvalt, of wat de naaste toekomst brengen zal, voor het vorschend oog ten eenenmale bedekt. Wie is in staat het geheim te ontdekken der Fransche staatkunde, die zich als de vriend van Italië wil doen voorkomen en tegelijk verklaart, dat zij de heiligste wensch dier natie nooit vervuld wil zien Wie is er in staat te verklaren hoe het mogelijk is, dat de Fransche regering eene verzoening tusschen Rome en Italië als mogelijk en waarschijnlijk acht en toch den naam van waanzinnig verre van op zich toepasselijk houdtWie begrijpt iets van de sombere houding der regering van Koning Victor Emmauuel, die openlijk Franschgezind is, die ook de meerderheid der Kamer van Vertegenwoordigers in die rigting wenscht te sturen en die toch den naam zich wil toeeigenen van een nationaal bewind, d. i. een bewind dat naar de volkomene eenheid van Italië streeftWie verstaat de meening van Keizer Napoleon, die aan Europa als zijn wensch doet verstaan, dat er eene conferentie bijeenkome, om het Romeiusche vraagstuk tot eene gewenschte vredelievende oplossing te brengen en die in het Wetgevend Ligchaam door zyne ministers luat verklaren, dat de Keizerlijke regering nooit de wereldlijke magt van den Paus vernietigd wil zien, met andere woorden, dat de conferentie niet bijeen behoeft te komen. Zie al deze tegenstrijdigheid zijn zoovele raadselen, die te vergeefs op antwoord wachten. Waar men uit den mond van staatslieden en ministers opheldering meent te vernemen, beseft men al heel spoedig, dat die mannen van de kunst het ons nog al meer doen schemeren voor de oogen. Er wordt welligt in onze dagen een spel gespeeld met gevaarlijke kansen en welligt is de donkere staatkundige hemel met zwaDgere wolken bedekt, waaruit zich welhaast onheilspellende verschijnselen zullen ontlasten. Keizer Napoleon heeft maar één leven te verliezen, de Pruissische staatkunde kenmerkt zich door een hardnekkig streven naar vermeerdering van gebied Rusland heeft steeds het oog gevestigd op het vermolmde Turksche Rijkvoorzeker veel is er niet noodig om den smeulenden gloed in lichtelaaije vlam te doen uitbarsten. In België is de veepest uitgebroken in de nabij Antwerpen gelegen gemeenten Kiel en Berchem. De noodige bevelen tot afma king zijn gegeven, maar het schijnt dat zich in de gemeente Kiel op een vijftal stallen verschijnselen van dreigenden aard voordoen. In zijne laatste oogenblikken heeft de overleden aartsbisschop vau Mechelen mgr. E. Sterckx een edel besluit genomen. Twintig jaren geleden stierven te Brussel twee oude jufvrouwen, die den aartsbisschop ecnigc huizen en daaronder eene prachtige te Laeken gelegen villa vermaakten. De wettige erfgenamen trachtten te ver geefs dc vernietiging van het testament door de regtbank te ver krijgen. Thans is echter bij de opening der laatste wilsbeschikkingen van mgr. Sterckx gebleken, dat dc bedoelde eigendommen, en wel met de sedert den dood der beide erflaatsters verschenen opgeloopen rente aan de wettige erfgenamen vau deze moeten worden terug gegeven. De erfgenamen zijn zoo arm, dat zij zich thans te Bergen (Henegouwen) in het werkhuis bevinden. In zijn staatkundig overzigt herinnert de Moniteur aan de verklaringen door den heer de Moustier en den heer Rouher in het Wetgevend Ligchaam afgelegd en wijst het officiëele blad op het bijna eenstemmige votum van vertrouwen jegens de regering uitgebragt. Nooit was een meer volkomen en hartelijker een stemmigheid tusschen de ministers en de vergadering waar te nemen dan bij de jongste discussiën. Als een goedkeurende getuigenis voor het verleden en een betuiging van volkomen vertrouwen in de toekomst, verleent dc stemming van het Wetgevend Ligchaam aan de Fransche diplomatic nieuwen steun. De keizerlyke regering blijft die raagtige zamenvverking inroepen, tot voltooijing van het werk der regtvaardigheid en der rusthcrstelling, dat zij aangevangen heeft en voortzet in het belang van het Pausdom zoowel als van 1 Italië. De regering wil niet, dat men met minachting of onver schilligheid op de Italiaansche eenheid nederzie; zij wenscht slechts dat van alle kanten vroegere haat en vroeger wantrouwen vergeten worden. Zij zou het oogenblik de wenschen verhaasten, waarop Italië, krachtig in zijne welgevestigde éénheid, tot de overtuiging zal komen, dat het zijn pligt is vau zelf de souvereiniteit van den Paus tc beschermen. De regering gelooft, dat de raadgevingen van Europa een heilzamen invloed zullen kunuen uitoefenen, en het denkbeeld van verzoening en zaraenwerking zullen kunnen doen veld winnen. De conferentie is ook thans nog niet minder gewenscht cn gepast dan vroeger. In dien zin worden dan ook de aangevangen onderhandelingen met de buitenlandsche mogendheden voortgezet. De Keizerin der Franschen moet naar men verzekert, den wensch te kennen gegeven hebben, om het verwachte kind der Keizerin van Oostenrijk, ten doop te houden. In een dezer dagen te Parijs uitgekomen vlugschrift, La dccadence de l'Europe getiteld, komt eene vergelijkende opgaaf voor van hetgeen in eenige Europesche rijken zoowel voor het krijgswezen als voor het openbaar onderwijs van staatswege wordt uitgegeven. Volgens die opgaaf is de verhouding tusschen beiden in: Krijgswezen. Onderwijs. Frankrijk 295 fr. 11 fr. Oostenrijk 270 19 Pruissen 276 14 Wurtemberg218 47 „In Frankrijk (zegt de schrijver), komt het onderhoud van het leger alzoo op eene 26 maal hoogerc uitgaaf dan de voorziening in het volks-onderwijs te staan." De Moniteur bevat het overzigt van het jaarlijksch budget van Parijs, door den prefekt der Seinc bij den gemeenteraad in gediend. Dat budget bedraagt voor het jaar 1868 niet minder dn 245,212,259 fr. 9S centimen. Hoe weinig landen van Europa kunnen op een dergelijk cijfer bogen Dezer dagen is te Parijs de schouwburg van Belleville, tot den grond afgebrand. Onder het puin zijn eenige lijken gevonden, men vreest voor meer. De Keizer van Oostenrijk heeft aan de stad Parijs, als een bewijs zijner tevredenheid over het hem van harentwege te beurt gevallen onthaal, ten geschenke gegeven eene van Boheemsch kristal vervaardigde, op een voet van massief goud rustende en met het fijnste snijwerk versierde vaas. Het deksel prijkt met even kunstige als kostbare ornamenten, waaronder een gouden standbeeldje behoort, St. Michaël voorstellende, terwijl hij den boozen geest doodt. Op verlangen des Keizers, zal dit kunststuk in eene der receptiezalen van het raadhuis worden geplaatst. De Parijsche tentoonstelling is bezocht door 3 keizers, 8 ko ningen, 5 koninginnen, 7 groothertogen, 3 groothertoginnen, 2 aarts hertogen, 22 prinsen, 7 prinsessen, 7 hertogen en 2 hertoginnen. In de vorige week is de dikste vrouw van Parijs, mad. Eli- sabet.li Yeronique Montrouge, in den ouderdom van 47 jaren gestorven. Zij woog 257 kilo. In het jaar 1848 schreef zij aan de Nationale Vergadering: „Burger President! ik ben een schoone vrouw, 27 jaar oud, 5 voet 8 duim lang en weeg 200 kilo. Ik verzoek de godin der vrijheid te mogen verbeelden op het aanstaande nationale feest, en ben overtuigd dat geen andere mijner sekse haar van zoo gunstige zijde zal kunnen voorstellen." De Nationale Vergadering kon aan den wensch der dikke dame echter niet voldoen, daar van het geheele feest niets kwam. Het oudste lid van het Britsche Lagerhuis, kolonel Lowther, die sedert 1812 lid van liet Parlement was, is overleden. Hij sprak nooit in het Huis. Men verhaalt, dat toen zijne verkiezing eens bestreden werd en hij voor zijne kiezers het woord moest voeren, hij na eeuige oogenblikken stotterend ging zitten met de woorden: „De zaak is, eigenlijk gezegd, mijue heeren: hoe minder wij er over spreken, hoe beter het is." Gedurende de vorige week hebben te Londen plaats gehad 1959 geboorten en 158S sterfgevallen. Op een banket van eene liefdadige vereeniging te Londen heeft de aartsbisschop Manning op den Paus een toast uitgebragt, waarin hij heftig uitvoer legen de pers en haar pogingen ten gunste „van liet ellendig nationaal streven van Italië." Aan het slot gaf hij de hoop te kennen, dat Engeland bij het uitbreken van een Europeschen oorlog zich niet onder de tegenstanders van Christus stedehouder zou bevinden. Te Londen hoort men weder van aanrandingen op straat des avonds.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 2