HELDERSCHE NIEDWEDIEPER COURANT. M 101. DONDERDAG 19 DECEMBER. 1867. EN 7IJF-EN-TWINTIGSTE EERSTE KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TER INSCHRIJVING. BINNENLAND. x^V4iS£« 'te/ Deze Courant wordt uitgegeven woensdag en zatukdag avond na acht ure, door A. A. BAKKER Cz. aan het Bureau, Molenplein No. 163. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.! franco per post1.50. Enkele nommers 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. e' JAARGANG. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover de Laan, H422, aan denEelder.totU ure. De prijs van 1 tot 4 regels is/0'60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gezien de arit. 15 tot 20 der Wet betrekkelijk de Nationale Militie, van den 19 Augustus 1801 (Staatsblad No. 72); Brengen de uavolgende wetsbepalingen ter kennis van de ingezetenen: Dat alle mannelijke ingezetenen, die op den 1 Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, verpligt zijn zich ter inschrijving voor de Militie aan te gcvcu tusschcu den 1 cn 31 Januarij aanstaande. Zij die zicli na den 31 Januarij, doch voor don 31 December 1S68 ter inschrijving aanmelden, worden alsnog ingeschreven, doch verbeuren ccuo boete van I' 25 lot f 100. En dat zij, die eerst na het intreden van ban 19de jaar, doch vóór het vol brengen van huu 20ste jaar, ingezetenen worden, eveneens tot die aangifte ver pligt zijn, zoodra zij de hoedanigheid van ingezeten verkrijgen. Dat voor ingezeten wordt gehouden 1. Hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden over leden, wiens voogd ingezeten is, volgens de wet van 2S Julij 1850 (Staats blad No. 44), luidende artikel 13 dier wet aldus „Gevestigd of ingezetenen ziju, die binuen het Rijk iu Europa hebben gewoond, „a. Gedurende de drie laatste jaren. „b. Gedurende achttien maanden na aan het Bestuur hunner woonplaats het „voornemen tot vestiging te hebben verklaard. „Nederlanders zijn; gevestigd of ingezetenen, die gedurende de laatste „achttien maandeu hunne w oonplaats binuen bet Rijk iu Enropa hebben gehad. „Nederlanders, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land „wonen, worden voortdurend als ingezetenen beschouwd. „De bepalingen van ingezetenschap, in bijzondere wetten voorkomende, „gelden alleen voor zooveel betreft de onderwerpen iu die w etten behandeld." 2. Hij, die geene ouders of voogden hebbende, op 1 Jannarij a. s. gedurende de laatste achttien maanden in Nederland verblijf zal hebbeu gehouden. 3. Hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Dat voor ingezeten niet gehouden wordt de vreemdeling, behoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstpligtiglieid het beginsel van wedevkeorighcid is aawgenomen. Dat voor de Militie niet wordt ingeschreven 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlauder is. 2. De in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderloozc zoon vau een vreemde ling, al is zijn voogd ingezeten. 3. De zoon van den Nederlander, die ter zake vau 's Lands dienst in 's Rijks Overzeesche Bezittingen of Koloniën woont. Dat de inschrijving behoort te geschieden 1. Van een ongehuwde in de gemeente., waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beiden overleden, de voogd woont. 2. Van een gehuwde en van eeu weduwnaar, in de gemeente waar hij woout. 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezcu is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's Lands gevestigd is, iu de gemeente waar hij woont. 4. Van den buiten 's Lands wonendeu zoon van eeu Nederlander, die ter zake van 's Lands dienst in een vreemd land woout, in de gemeente waar ziju vader of voogd het laatst iu Nederland gewoond heeft. En worden diensvolgens bij deze opgeroepen allo manuclijke ingezetenen dezer gemeente, die in dezen jare den lSjarigcn leeftijd hebben bereikt of nog zullen bereiken, en mitsdien degenen, die geboren iu den jare 1849, op den eersten Januarij 18GS hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, om zich ter inschrijving voor de Militie, bij hen, Burgemeester cn Wethouders, aan te geven iu het Raadhuis der gemeente, op den 2den of een der volgende dagen vau de maand Januarij, des morgons tusschen 9 en 12 ure; zullcudc zij, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste ingezeten worden, en dus mede verpligt ziju zoodra zij die boedanigheid verkrijgen, zich ter inschrijving voor de Militie aan te geven, de aangifte kunnen doen ter plaatse cn uur hierboven omschreven. Burgemeester eu Wethouders verwittigen verder de ingezetenen Dat, welke aanspraak op vrijstelling vau dienst iemand ook zoude vermecucu te hebbeu, de aangifte ter zijner inschrijving nicttcmiu behoort te geschieden, terwijl hij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, ziju vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, ziju voogd tot het doen vau aangifte gehoudeu is. Dat, ter voorkoming van onaangenaamheden, welke voor de ingeschrevenen volgen moeten uit cene verkeerde spelling van naam of uit cenc onjuiste opgave van den dag der geboorte, de belanghebbenden moeten medebrengen ecu Extract uit hunne geboorte-acte, hetwelk kosteloos kan worden verkregen. Verzuim vau aaugifte ter inschrijving wordt gestraft volgens de Wet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 16 December 1867. L. VERHEY, [Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 18 December. Wij vcvuemen met genoegen, dat het alhier bestaande gezelschap Ernst en Scherts voornemens is, om op een nader te bepalen dag ecne buitengewone vergadering te geven ten voordeele van de weduwen en weezen te Terschelling, nagelaten door dc bemanning der loodsboot, die in den storm op 2 dezer het leven heeft verloren. Het plan van Ernst en Schertsvoortgesproten uit innige deelneming met het ongelukkig lot van wednwe en wees, maakt in hooge mate aanspraak op ecne groote ondersteuning. Ook heeft zich hier ter plaatse cene commissie gevormd, met het doel om ten behoeve dier ongelukkigen bijdragen te verzamelen. Vrijdag a. s., 's avonds half acht ure, zal in het gebouw voor volksvoorlezingen in de Nieuwstad als spreker optreden de heer D. Bakker Bzover het onderwerp „Meugebecl"Texelsche vertelling van D. Dekker. Het veelvuldig wrakhout, dat hier in de laatste dagen is aangedreven, schijnt afkomstig tc zijn van de Engelsche brik Iucyt kapt. Plley, van Sunderland; althans een aangedreven cachette, waarin zich dc scheepspapieren van gemeld vaartuig bevonden, doet zulks vermoeden. Zondag morgen ontdekte men nabij de kustbatterij Kaapboofd, een in den nacht aldaar aangedreven onderschip van een schoenerschip, dat het onderste boven werd gevonden. Een aantal balken, die daaruit zijn aangedreven, zijn van wege het bestuur der strand vonderij geborgen. Dagelijks worden onderscheidene voorwerpen, afkomstig van ver ongelukte schepen, alhier aaugebragt. Een en ander leidt tot de treurige verzekering, dat onderscheidene vaartuigen verongelukt en vele menschenlcvens verloren geraakt zijn. Men schrijft uit Yarmouth 14 December: Het schip Williams kapt. White, van hier met steenkolen naar het Nieuwediep bestemd, is gistcreu nacht bij Siniths Kuowl gezonken; het volk is gered en alhier aangebragt. Z. M. heeft o. a. herbenoemd tot burgemeesters der gemeenten Wieringcnvaard, D. Kaan, secretaris der gemeente; Akersloot en Uitgeest, A. van Lith; Haringcarspel, C. FrancisHensbroek en Obclara, II. Mensonides, secretaris der gemeente HensbroekKoedijk, C. Groenewoud, secretaris der gemeente; St. Maarten, D. Schermer - horn; Noord-Scharwoude, C. Kroon Mz., secretaris der gemeente; Oosthuizen, B. Bakker SorabeekSchoorl, J. C. Perk, secretaris der gemeente; Westwoud, J. Blom. De Eerste Kamer is thans vergaderd tot onderzoek en behandeling der Staatsbegrootiug en van eenige andere door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen. Omtrent het ministerie is alsnog niets beslist; er worden echter door de dagbladen of in brochures verschillende meeningen verkondigt, betreffende hetgeen er te wachten staatKamer ontbinding of geheele of gedeeltelijke vernieuwing van ministerie. De werkzaamheden aan het kanaal van Holland op zijn Smalst zijn geheel gestaakt. De eerepeuning voor gratis-vaccinatie van minvermogenden is toegekend iu Noordholland aan de heerenP. van Reijzen en Th. S. Frank, te Haarlem; R. G. C. Feith en P. Stolp te Enkhuizen; G. C. van Balen Blanken, te ZijbekarspelJ. Berkhout, te Bovenkarspel; P. Hammes, tc Andijk; J. Nuijens, te Grootebroek J. Caziju, vau Zelm, te Hoogwoud en G. van den Steen, te Broek in Waterland. Het beroep in cassatie van Johanna van lleij, huisvrouw van Gornelis llartog, tegen het arrest vau het Hof iu Zuidholland, waarbij zij wegens doodslag van haar driejarig stiefkind tot zetf jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld, is heden door den Hoog^n Raad der Nederlanden verworpen. Blijkens de 39ste lijst is bij de redaktie van de Tijd abfi bijdragen voor het pauselijk leger reeds ontvangen de som vaïfc, 119,256.70.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 1