LAATSTE DKUiGTKX. zou de zaak reeds een eind hebben gehad, of ten minste onder be dwang zijn gebragt, maar dit kon de Ierscbe parlementsleden belee- digen, en deze had men noodig. De Engclsehe dagbladen houden zich met bijzondere belang stelling bezig met de Abyssinische expeditie, omtrent wier togt de telegraphische berigten de eerste bijzonderheden hebben aaugebragt. Daaruit blijkt dat tot dusver nog niets gewigtigs op het tooneel der gebeurtenissen is voorgevallen. De veldtogt was nogtans ouder vrij ongunstige voorteekeus begonnen. Onder de lastdieren en de paarden was eene ziekte ontstaan en de troepen leden veel ouder het gemis van water. De voorhoede, onder bevel van den kolonel Merewerther, rukte naar het binnenland op, waar men nieuwe versterkingstroepen uit Indië verwachtte. Een corps van 4000 Egyptenarcn hield de belangrijke positie van Massowah, op dc Roodc Zee, bezet. Uit het binnenland had men vernomen dat de gevangenen zich in welstand bevonden en dat onderscheidene volkrijke dorpen zich ten gunste der Engelschcn hadden verklaard. Een der opperhoofden uit den Abyssinischen staat Tigré heeft zich bovendien met 600 man bij de Engelschen aangesloten. Een hoogst pijnlijke indruk is te weeg gebragt door de gruweldaad, welke in het midden van Londen, in een digt bevolkt kwartier, op klaarlichten dag jl. Vrijdag heeft plaats gehad, nl. in the Clerkemoell house of de tent ion s nabij het groote tuchthuis Middlesex-house of correction en wel tusschen dat gebouw en het bekende marktplein Sraithficld. Men wilde de twee hoofden der Ecnians, Burke en Casey bevrijden en blijkbaar was het plan zóó aangelegd dat hun de weg uit de gevangenis gebaand zou worden door vernieling van den ringmuur der gevangenis. Daartoe werd een vaatje buskruid tegen dien muur geplaatst eu de lont daarin gestoken. Door de hierdoor ontstane ontploffing sprong de 2 voet dikke en ongeveer 20 voet hooge muur als uit den grond en stortte daarna in zijne gausche lengte neder. Ont zaggelijke verwoestingen werden toegebragt aan de rij huizen van Corporation-lane. Acht dezer hooge, door vele familiëo bewoonde gebouwen werden zeer ernstig beschadigd en twee huizen in puin gelegd. Twee vrouwen en een man bleven op de plaats dood; vijftig personen werden gekwetst, een deel hunner zeer gevaarlijk. Nogthans werd het doel dat men met deze gruweldaad beoogde, niet bereikt. Juist ccn paar dagen geleden was het wandeluur voor de gevangenen (waarop men voor de ontvlugting had gerekend) veranderd: Burke en Casey zaten dus in hunne cellen toen het snoodc plan, waarschijnlijk met hunne voorkennis, werd uitgevoerd. Twee mannen en cene vrouw zijn als medepligtigcn aan het complot gearresteerd: maar de hoofddader schijnt op de vlugt. De vrouw heeft zich zeiven reeds van kant willen maken, maar die poging werd door de gevangenbewaarders verijdeld. Tegen de twee mannen is regtsingang verleend. Zij worden beschuldigd van moedwilligon manslag. De zaak der Fenians zal door zulke daden natuurlijk niet verbeteren. De ontploffing heeft vreeselijkc verwoestingen aangerigt. Toen de vuurzuil, die het eerst opsteeg, uitgedoofd en de rook, die de geheele straat vervulde, opgetrokken was, zag men uit alle huizen gekwetste personen om hulp en redding roepen; vrouwen met bebloede kinderen vluglten op straat; jammerend liepen mannen radeloos heen en weder, vragend naar hunne kinderen, klagend dat zij alles verloren hadden. De gekwetsten werden naar onder scheidene hospitalen vervoerd. Drie zijn er gestorven. Van de overigen liggen de meeste in gevaarlijke ijlkoorts. In een hospitaal zijn 32 gewonden: in een ander zes. In dc ziekenzaal der gevan genis zelf zijn ook een zestal opgenomen. Dc muur der gevangenis is omgestort over eene ruimte, die vanboven vijftig en van onderen drie el bedraagt. Op dc binnenplaats bevond zich niemand en het gebouw zelf. is niet beschadigd. De brand-brigade heeft ijverig geholpen tot het redden van personen, die onder de ingestorte gedeelten van huizen bedolven waren. Bij sommigen was het noodig balken en planken door te zagen om hen te bevrijden. Men vreest, dat nog anderen bedolven liggen. Althans er worden nog velen vermist. De Zondag is over het algemeen rustig voorbij gegaan in geheel Engeland en Ierland. Groote voorzorgsmaatregelen waren genomen. Ook te Dublin, Liverpool en Leeds werden geene verdere pogingen gedaan om de voorgenomen rouw-processicn te houden, Den 16 dezer is weder eene poging gedaan een huis in Grosvenor- Square te Loudcu in brand te doen vliegen. De policie verscheen intijds eu het gelukte haar dc vlammen te smoren. De brand stichting wordt aan de Fenians geweten. Uit de taal der voornaamste dagbladen van Londen blijkt, hoe zeer dc verbittering tegen de Fenians en dc tevredenheid over het besluit der regering om hunne rouwprocessen te stuiten, door dat nieuwe „buskruid-complot" zijn toegcuomeu. Wel wordt de aan merking gemaakt, dat de aanslag op dc gevangenis gebrek aau beleid verraadt, daar liet geweld te ver gedreven is zoodat het zijn eigen doel moest verijdelep. Doch daarbij wordt gevoegd, dat het hoofddoel denkelijk is geweest, het gansche land schrik aan te jagen, en dat dit doel zekerlijk ten deele bereikt zal zijnimmers „bet is eene verschrikkelijke zaak, dat in het midden der hoofdstad, in de negentiende eeuw, cene geheele straat als door een aanval van een vijandig leger wordt verwoest; dat agenten der geheime policie dag en nacht op de wacht moeten staan om de muren der gevangenissen tegen de aanvallen van gewapende buitenlanders te behoeden, kortom, dat er in het hart van Londen eeii burgerkrijg, zoo te zeggen, wordt gevoerd." Zoo spreekt de Morning Ilerald in een artikel, hetwelk ten doel heeft de ontsteltenis te bedaren en aan te tooncu, dat er geen grond voor eene paniek bestaat. In het oostelijk gedeelte van Londen heerscht onbeschrijfelijke ellende; daar zijn duizende woningen, in welke geen huisraad, vuur, toereikend voedsel eu kleeding wordt aangetroffen. De dagbladen behelzen hartverscheurende bijzonderheden dienaangaande. Het oos telijk deel bevat alleen 636,000 inwoners, waaronder 60,000 werk lieden. In den winter heerscht daar altijd armoede, maar die is nu sterker dan ooit. Met den Amerikaanschen oorlog is de hagchelijke toestand begonnen, en hij houdt aan nu de oorlog is geëindigd. Er heerscht steeds minder leven en werkzaamheid in de werkplaatsen. Onlangs heeft te Londen eene allerzonderlingste weddingschap plaats gehad om 100 pond sterling. Iemand beweerde dat het eene volstrekte onmogelijkheid was, binnen den tijd van vier weken een milliocn pennestreken te maken, even als die, welke de kinderen op school leeren, wanneer zij beginnen te schrijven, en die onder den naam van streepjes bekend zijn. Deze streepjes mogten niet uit gekrabbel bestaan, maar moesten zoo goed en regt zijn, als door den meester op school wordt voorgeschreven. Op den avond van den drie en twintigsten dag was het doel bereikt niet alleen, maar zelfs overtroffenwant toen de overwinnaar aan zijne tegenpartij den stapel papier ter hand stelde, om de streepjes na te tellen, bleek het zelfs, dat hij, behalve het bedongen millioe», nog een duizend of wat streepjes op den koop toe ontving. Om dit laatste te verklaren, moet men wctcu, dat bet streepjes maken voor den schrijver eindelijk een soort van manie was gewordeneenmaal begonnen, kon hij niet "meer uitscheideu wanneer hij verkoos. Gedurende al de vier weken lieten hem de moed en volharding, even als de helderheid van zijn hoofd, zelfs geen oogenblik in den steek; maar zijne hand gedroeg zich minder roemwaardig, eu was na verloop van ccnige dagen zoo stijf en gezwollen, dat dc dappere kampvechter, behalve dengenen die toezag dat hij de streepjes zelf maakte, ook nog iemand bjj zich moe3t hebben, om door verkoe lende omslagen zijne hand lenig tc houden en ontsteking zooveel mogelijk af te weren. Het corps Pauselijke zouavcn, dat uit twee bataillons bestond, is vermeerderd met een derde. Dc vrijwilligers stroomeu nog steeds van alle kanten toe, en de meestcn komen uit België, Nederland en Frankrijkook uit Schotland, Ierland, Engeland en Noord- Amerilca zijn velen gekomen. Bovendien houdt de toezending van ondersteuning in geld niet op; van 1 October tot 8 December is alleen uit eenige Frausche steden drie millioen francs voor het Pauselijk leger te Rome ontvangen, zoo meldt een Parijschc correspondent der Indcpendance Beigedie tevens berigt dat 40,000 met gelijk doel gezonden en de Hertog van Nemours aan den Paus een brief ten geleide van 50 geschreven heeft. Door Graaf de Larnage zijn honderd flesschen van zijnen besten wijn voor de gekwetsten van het Pauselijke leger gezonden, en uit Frankrijk heeft Pias IX een groot aantal legertenten ontvangen. Terwijl de toevloed van landverhuizers uit Europa dit jaar zeer groot is, en er sedert het begin dezes jaars te Xew-York een grooler aantal landverhuizers is geland dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar, wordt ook een sterke stroom van tegenovergestelde rigling opgemerkt. De stoombooten en zeilschepen, die naar Europa vertrekken, brengen groote scharen Ieren en Duitschers derwaarts terug; immers deze bevinden dat zij in hun geboorteland veel goed- kooper kunnen leven dan in Amerika, en in de Unie is de beschik bare en aangeboden wordende hoeveelheid arbeidende handen veel grootcr dan de behoefte, zoodat de nieuwaankoraendeu moeite hebben om loongcvenden arbeid te vinden. Vermiuderïng van het aantal landverhuizers uit Europa zal daarvan vermoedelijk het gevolg zijn. Het officiële schrijven, waarmede de uitlevering van het lijk van Maximiliaan is verzocht en verkregen, is thans openbaar gemaakt. Het is te Wccnen den 25 Sept. jl. onderteekend door den heer von Bcust., als rijkskanselier en minister van 's Keizers huis. Het zegt dat „dc Aartshertog Maximiliaan door eenen ontijdigen dood aan zijne familie is ontvallen;" het verzoekt „de regering van den Pre sident" het lijk uit menschlievendhcid aan de diep bedroefde nabe staanden uit te leverenen het belooft daarvoor aan „het hoofd des staats" de erkentelijkheid der Keizerlijke familie. In Mexiko heeft het schrijven van den heer van Beust, hetwelk als eene erkenning der regering van Juarez opgevat kon worden, de eigenliefde der republikeinen niet weinig gestreeld. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER, door deu Heer C. VAN DER STERR. i Wiudrigting 2 en 5 Kracht. Barometer mm. Therinomet. C. Weers gesteldheid. g i o Stand. 1 Afvr. Stand. Afw. O 1 C 1 ó.l'Siwnw. 18p.l7al.16j- S.39 16;12 zwtw. 13,i 1751.81:- 7.77 17il 2iz\v. 18749.43-10.18 18; 8'wzw. 0.7„ 748.30 -11.34 lS:12|z\vtw. 0.8„ 747.53l-12.il 7.3 8.5 8.6 6.0 6.5 H-2.8 -,-4.0 h-4.2 -:-2.7 -1-2.2 O.SOiBcw.helder, wind 9.94jDigtbetr. winder, it.94 Bewolkt, wind. 0.SS|Betrokk. vochtig 0.S6|Bew.held.mooiw Holvr. Alnk. Telegrafisch herlgt. Lieden, Woensdag 18 December 1867 Beurs van AMSTERDAM Metalliek45T5ë, Amorika(1882)76|, Mexico(oude)14rLh£, GriekenlO|, Handelmaatschappijl36|;hg0/o. De graaf van Znylen heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met Z. M. den Koning en daarna met den minister van Binnenlandsche Zaken In de week van 8 tot 14 December zijn geene gevallen van veetyphus in bet Rijk voorgekomen. Dc ItaHaansche bladen maken met ingenomenheid melding van eene gift van 2500 fr. van den Prins van Wales ten behoeve der nageblevenen van de Garibaldiaanschc vrijwilligers. PLYMOUTH, 17 December. Met de stoomboot la Plata zijn nadere berigten aangebragt omtrent de aardbeving op St.-Thoraas. In het van 30 Nov. gedagtcekend rapport van den Britschen consul aldaar wordt gezegd, dat sedert den 18 dier maand dagelijks van 20 tot 30 schokken waren waargenomen, waarvan de eerste zeer hevig waren. Ettelijke gebouwen waren verwoest, andere zwaar beschadigd. Onmiddelijk na dc aardbeving was de zee overeind gerezen gelijk een muur, zoodat, men vreesde het geheele eiland te zullen zien verzwelgen. Gelukkig evenwel was de golfslag gebroken geworden, zoodat, toen de zeeën de haven bereikten, alleen het benedengedeelte der stad overstroomd werd. De hoofdstraat had toen het voorkomen van een kanaal. Men onderstelt, dat die geweldige vloed het gevolg geweest is van eene onderzcesche vul- cauische uitbarsting, op twee uren afstand van de kust. De meeste inwoners hadden hunne woningen in den steek gelaten en waren naar bet gebergte gevlugt. Deu 30 Nov. stonden de zaken op St.-Thomas geheel stil, eu vele kooplieden waren tot het besluit gekomen, te liquideren en het eiland voor goed te verlaten. De la Plata had bijna schipbreuk geleden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1867 | | pagina 3